Sběratel polibků

Kiss the Girls

Zberateľ bozkov

Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 1997, 111 min

Film jsem viděl v originále, a jak čtu komentáře jiných uživatelů, tak jsem udělal dobře. Bylo vcelku fajn slyšet, jak herec, který je tím hlavním padouchem, jenž si říká Casanova, pracuje s hlasem tak, že opravdu nemáte tušení a nezbývá vám než hádat nebo počkat, kdo že to vlastně je. Kiss the Girls je nadprůměrný krimi film (jako thriller bych to neviděl, atmosféru to sice mělo, ale thriller si představuju trochu jinak) kterému vévodí jako vždy spolehlivý Morgan. Ashley zde hraje jen druhé, byť důležité housle a Cary (alias tak trochu jiný Robin Hood, jak si ho už navždy budu pamatovat) mě taky nezklamal. S klidným svědomím můžu říct, že mě film bavil, zaujal a nepustil až do samotného konce. 80 %.(7.10.2012)

Přesto že mám tenhle typ kriminálek velmi rád, Sběratel polibků je velmi slaboučký. Špetku vlivu na to má fakt, že příběh nevybočuje ze žánrových kolejí a nemá čím překvapit. Pominu-li nezajímavé postavy, slaboučký scénář, unylou režii zaráží hlavně jakákoli možnost přát si osvobození žen z příšerného prostředí podzemního areálu. Pokud srovnám se špičkou žánru (Mlčení jehňátek) nemá Sběratel polibků šanci na výhru byť v jedné jediné složce.(25.12.2007)

• kocik1

Tak jestli tenhle film má představovat, jak skutečně pracují američtí policajti, tak snad abych se stala angažovanou aktivistkou za zrušení trestu smrti. :-( Ne a ne! Vyšetřovací metody použité ve scénáři lehce hraničí s demencí a člověk nepřestává žasnout. Naštěstí však ani pachatelé nezaostávají za muži zákona, takže ačkoli je neustále zdůrazňována jejich chytrost, nepřehoupnou se přes vlastní stín, IQ 95 a pozornost nula. Začátek celkem slibný, ale zhruba v okanžiku, kdy hrdinní policisté začali sledovat osamnělého pachatele v lese, kam všichni dorazili auty, a on si jich NEVŠIML, ztratil pro mě film veškeré napětí a už jsem jenom útrpně čekala na konec bezmocně přemítajíc, proč, když Kate vyplavila řeka, nepoužili policajti třeba psy v jejím okolí. Anebo třeba proč Alex, když se mu konečně podaří objevit úkryt (hledá ho samozřejmě osamělý, jakápak řízená akce), nepovolá posilu, ale hrdinně se vrhá do studny. Zkrátka a dobře, jsou chvíle, kdy si člověk řekne, jestli náhodou nejsou ty vtípky o hloupých policistech pravdivé. A přitom by se měly spíš vyprávět o tupých scénáristech.(15.3.2014)

Vstoupí do místnosti a rozhoduje se, co a jak. Musí vědět, co dělá, jinak si protivník prostřelí hlavu. Jeho chápající černé oči slaví úspěch. Prvotřídní policejní psycholog Alex Cross přichází na scénu. Další jeho job bude mít ovšem rodinný rozměr. Kdesi v Severní Karolíně mizí mladé holky. Zatím se našla jen dvě těla, ač unesených je víc. Psychopat je drží v zajetí, tu a tam nějakou neposlušnou za trest přiváže ke stromu uprostřed hlubokých lesů a špinavou práci udělají lesní dravci. Zrovna zmizela Crossova neteř. A záhy i mladá lékařka s tváří Ashley Judd. Casanova, zdá se, si chce hrát. Jedna oběť mu ovšem právě pláchla – ona lékařka, které se vyplatil trénink kickboxu a rychlé nohy při útěku lesem. Našli ji, pomlácenou, ale živou, a chce pomoct vyšetřování. Na Mlčení jehňátek nebo Sedm to samozřejmě nemá, nicméně tenhle thriller pozvolna své kvality ukazuje. Především díky hlavní postavě Morganu Freemanovi, který má zase charisma na rozdávání, je střídmý a nesmírně přesvědčivý. Jinak ale nic velkého ze sebe režisér Gary Fleder nepřidává. Je to poctivý kus, který se ovšem bojí být „zlý“. Je temný, ale není depresivní. Jsme prostě v určitém žánru a na ten milovnice německých romantických kousků nechodí. Takže jsme mohli a jednoduše měli přitvrdit. Zamrzí i pár nesrovnalostí v prostřední pasáži i docela hloupé sekvence (noční hon na vlastní pěst), ve kterých oběť Ashley Judd až příliš zasahuje (pomáhá) do vyšetřování. A ano, český dabing mě kdysi z pochopitelných důvodů otrávil. Takže velké doporučení sledovat původní verzi.(6.10.2016)

Vlna "Se7en" byla opravdu mohutná a ještě několik let po ní se tvůrci pokoušeli (povětšinou marně) svést se na její popularitě. Nejinak je tomu i v případě průměrného Garyho Fledera a jeho ještě průměrněji zpracovaného příběhu o brutálním vrahovi a vězniteli žen Casanovovi. Psychologie nic moc, herci předvádějí svůj detektivní standart a za povšimnutí stojí snad jen Ashley Judd ve své první velkoprodukci a scéna kdy nabourá do akvárka. Zbytek je nechutně klišoidní, rádoby šokující podívaná, která nám jasně říká kdo je vrah a kdo jen figurka. Skutečně nepovedená sonda do praktik masového killera, která diváka odradí svou průměrností, stejně jako neschopností strhnout.(7.4.2007)

• - Stadion, nad kterým proletí kamera se tváří jako Durham v Severní Karolině, ve skutečnosti jde ale o stadion Chapel Hill v New Yorku. (don corleone)

• - Spoiler: V jednom z dielov populárneho seriálu Ničitelia mýtov (od r. 2003) overovali scénu zo záveru filmu, kedy Dr. Alex Cross (Morgan Freeman) zastrelí Cassanovu (Cary Elwes) v miestnosti plnej plynu cez krabicu mlieka, ktorá uhasí plameň, ktorý vytryskne z pištole pri výstreli. Záver bol, že aj keby nestrieľal cez krabicu s mliekom, tak miestnosť nevybuchne. (Lukoh)

• - Pro hlavní roli se vážně uvažovalo o Denzelovi Washingtonovi. Ten z projektu nakonec vycouval kvůli jiné práci. Naskočil tak Morgan Freeman. (don corleone)