Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

Vlajková loď žánru psychothrilleru devadesátých let, která tradiční kriminální thriller zkombinovala s hororovou atmosférou a morbidními detaily. Mlčení jehňátek dokázalo překonat žánrová omezení a získalo pro svůj "pokleslý" žánr pět oskarů a nadšené komentáře filmové kritiky. Při výrobě filmu se sešlo několik šťastných momentů - chytrý scénář, který se při vší bizarnosti svých antihrdinů pohybuje v realistickém prostředí, šikovný režisér, který přitažlivost snímku postavil nikoliv na zběsilé akci či krvavém, naturalistickém násilí, nýbrž na pečlivě budované atmosféře plné napětí, nejistoty a strachu. K úspěchu pochopitelně přispělo i skvělé obsazení s na první pohled křehkou J. Foster a typově přesným Hopkinsem, který svému Lecterovi dokázal vtělit zrůdný šarm a stal se nejpřitažlivějším masovým vrahem filmové historie. Celkový dojem: 95 %.(14.6.2006)

Mlčení jehňátek jsem viděl minimálně pětkrát, ale jenom v televizi a vždycky mi do toho něco vlezlo, takže jsem ho neviděl ani jednou celý od začátku do konce. Většinou jsem stíhal až konec, proto jsem si to tentokrát dopřal na DVD s originálním zukem a uhrančivým hlasem Anthonyho Hopkinse. Můj dojem zůstal stále stejný a pořád si myslím, že se jedná o jeden z nejlepších thrillerů, co byl kdy natočen.(22.11.2008)

Mistrovsky vystavěný mix procedurálního thrilleru a hororu. Když Mlčení jehňátek obdrželo Oscara, byl druhý uvedený žánr definitivně akceptován za pevnou součást mainstreamu. Z hororu si Demme vypůjčuje krvelačné monstrum, způsob svícení nebo koncept final girl. Film je mimořádně vtahující zejména díky napojení našeho hlediska na mladou „soon-to-be“ agentku FBI, jejíž proměna je tou nejzásadnější, která se ve filmu plném motýlů (tj. symbolů změny) odehraje. Poprvé ji opouštíme až po půlhodině vyprávění, kdy už jsme k ní zásluhou malé hloubky ostrosti, POV záběrů nebo velkých detailů tváře dostatečně přimkli. Clarice Starling má přitom daleko ke klasickým hororovým scream queens. Nejedná zbrkle, dokáže si zajistit respekt nebo vycítit sexismus na pracovišti. Psychopatickému doktorovi, z něhož mrazí i tehdy, když jen nehybně stojí ve své cele (a nemrká!), je i díky inteligentnímu herectví Jodie Foster vyrovnanou soupeřkou. Společné scény Clarice a Hannibala, jejichž dynamika je stále rafinovanější (s tím, jak pronikají stále hlouběji do hlavy toho druhého), jsou těžištěm filmu, který tak můžete sledovat i jako zvrácenou love story. V Hannibalovi se tato implicitní rovina bohužel stála explicitní a film se přiblížil campu. 90% Zajímavé komentáře: Lima, Lateef, lewwin, Cornon, Cimr, Bilky(6.4.2005)

S odstupem času možná již ne tak "zlomové" dílko jako v době svého vzniku. Pravda je, že Buffallo Bill či scénář již není nijak originální - ovšem i tak zbývá vynikající technická stránka, brilantní a uvěřitelná stísněná atmosféra, výborná hudební složka Howarda Shora a dobře zadaptovaný scénář. Tedy dobrý nadprůměr... Ovšem to co Mlčení jehňátek navždy zapsalo do historie je vztah, dialogy a zahrání (v tomto případě spíše až prožití) agentky Starlingové a dr. Hannibala Lectora. I dnes se tak jedná o naprostý vrchol (v originálním znění) a to nejen v rámci žánru.(19.12.2005)

Thriller, na který mě rodičové odmítli vzít do kina a tak jsem si musela několik let počkat na premiéru v TV. A stálo to čekání za to, temný příběh dokonale upoutal moji pozornost - napínavé jak těsné trenky! Hannibal Lecter se okamžitě zařadil mezi mé oblíbené filmové hrdiny a Anthony Hopkins i s Jodie Foster povýšili na mé oblíbené herce. Repríza už pochopitelně nebyla tak napínavá a zajímavá, "Mlčení jehňátek" není z těch filmů, u kterých s opakováním objevujete nové věci. Áčkový thriller se sympatickými (Starlingová) a charismatickými (Hopkins) hrdiny - postraší, zamrazí, sem tam i nějakou myšlenku nabídne, ale o moc víc divákovi nedá. Napoprvé mi to stačilo ke štěstí, přikloním se tedy k vyššímu hodnocení. 90%(26.5.2010)

• - Spoiler: Ve stejnojmenné knižní předloze má dr. Hannibal Lecter na levé ruce šest plně vyvinutých prstů. Prstem navíc je druhý prostředníček. Tohoto prstu v knize Hannibal Lecter využil při útěku - spoléhal na to, že dozorci se budou při jeho poutání dívat spíše na jeho přebytečný prst než na jeho pravou ruku, ve které si ukryl improvizovaný klíč od pout. Aby nebyl na útěku moc nápadný, nechal si v další knize "Hannibal" dr. Lecter svůj přebytečný prst odstranit. (Rollo_Tomasi)

• - Thomas Harris se při psaní předlohy silně inspiroval skutečným případem, takzvaným zabijákem od Green River. Při vyšetřování případu policie spolupracovala s uvězněným masovým vrahem Tedem Bundym. Který jim pomáhal nalézt psychopatického zabijáka, podobně jako zde Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) pomáhá nalézt Buffalo Billa (Ted Levine). Inspirací byl i Ed Gein, Robert Maudsley a Gary Heidnick. Gein své oběti stahoval z kůže, Bundy užíval falešnou sádru na ruce, aby vzbudil u potenciálních obětí soucit a nalákal je do své dodávky a Heidnick držel své rukojmí v díře ve sklepě. (Žralok)

• - Pro stylizaci svého hlasu si Hopkins mnohé propůjčil i od vražedného počítače HALa z filmu 2001: Vesmírná odysea (1968). Pro přeměnu v Hannibala se herec inspiroval také zvířaty, a to hlavně hady, krokodýly a tarantulemi. (Divočák)