Mlčení jehňátek

The Silence of the Lambs

Mlčanie jahniat

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

Thriller, na který mě rodičové odmítli vzít do kina a tak jsem si musela několik let počkat na premiéru v TV. A stálo to čekání za to, temný příběh dokonale upoutal moji pozornost - napínavé jak těsné trenky! Hannibal Lecter se okamžitě zařadil mezi mé oblíbené filmové hrdiny a Anthony Hopkins i s Jodie Foster povýšili na mé oblíbené herce. Repríza už pochopitelně nebyla tak napínavá a zajímavá, "Mlčení jehňátek" není z těch filmů, u kterých s opakováním objevujete nové věci. Áčkový thriller se sympatickými (Starlingová) a charismatickými (Hopkins) hrdiny - postraší, zamrazí, sem tam i nějakou myšlenku nabídne, ale o moc víc divákovi nedá. Napoprvé mi to stačilo ke štěstí, přikloním se tedy k vyššímu hodnocení. 90%(26.5.2010)

Film, který přesvědčil zapšklé Akademiky i další filmové "intelektuály", že i thrillery a horory mohou být považovány za umění. Anthony Hopkins ztvárnil roli šarmantního psychopata na výbornou (což už se nedá říct o dvou pokračováních) Špička ve svém žánru, závěrečná scéna z temného sklepa je vynikající. Přesto si myslím, že třeba Se7en je ještě o dost lepší.(23.10.2003)

|| Scenár: Ted Tally / Predloha: Thomas Harris | Hudba: Howard Shore | Produkcia: Kenneth Utt, Edward Saxon, Ron Bozman | Distribúcia: Orion Pictures | Štúdio: ? | Rozpočet: 19 miliónov $ | Tržby: 272,742,922 $ || Je veľmi zaujímavé, že režisér Demme nenatočil pred týmto kusom nič pamätihodné, a vlastne až na Philadelphiu, ktorá vznikla hneď po Mlčaní, ani potom. Jedná sa tým pádom o jeho životné dielo, zaslúžene ocenené najvyššou dosiahnuteľnou métou. A ten film veru aj tak vyzerá. Nebol by ale ani zďaleka tak silný a onemujúci, nebyť démonického Hopkinsa.(13.4.2013)

Nejlepší thriller jaký jsem kdy viděl. Fantastické herecké výkony, dialogy, které už umím i citovat a skvělá hudba (dnes tak populární Howard Shore, nechápu dvě hvězdičky na ost.sk). Málo se tu stříhá a jsou zde delší záběry, což jistě znamenalo perfektní načasování a také skvělého kameramana (Fujimoto). Mezi nejlepší scény patří kromě těch opravdu strašidelných (krev ve výtahu, tma ve sklepě) výměny názorů Jodie a Anthonyho (nejlepšího herce vůbec v jedné ze svých nejlepších rolí vůbec).(7.6.2003)

"Tak rád bych si s vámi popovídal, ale na večeři mám starého přítele." Napětí, které mezi sebou vytváří kultivovaný psychiatr chovaný v nedůstojných podmínkách a nezkušená agentka s naleštěným koltíkem, je natolik mrazivě vzrušující, že by udělení pěti hvězd nemělo nic bránit. Jenže ty "pouhé" čtyři hvězdy ode mne jsou za to, že jsem ke kanibalismu nikdy nechoval zvláštní sympatie a o fyzických schopnostech méně než půldruhého metru měřících agentek mám rovněž jisté pochybnosti.(22.7.2011)

• - Kvůli natáčení někteří z obsazení a štábu odjeli na výcvik FBI v Quanticu ve Virgínii, aby se něco dozvěděli o praktikách FBI. (GreatestFan)

• - Zpěvák kapely Depeche Mode David Gahan v jednom z rozhovorů přiznal, že Mlčení jehňátek je jedním z jeho nejoblíbenějších filmů. (gojackill)

• - Herci se na své role připravovali opravdu důkladně. Hopkins (Dr. Lecter) studoval známé zabijáky, z nichž ho třeba Charles Manson naučil nemrkat - Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) během filmu ani jednou nemrkne. Ted Levine (Jame Gumb) se na roli připravoval v barech pro transvestity a Jodie Foster (Clarice Starling) a Scott Glenn (Jack Crawford) podstoupili expresní přípravku FBI. Glenn si dokoce vyslechl nahrávky lidí řvoucích při stahování z kůže, na což prý do smrti nezapomene. (Divočák)