Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Krimi / Thriller / Drama / Horor

USA, 1991, 119 min

Dlouho, předlouho po skončení filmu jsem zůstal zcela fascinován tou atmosférou snímku. Napínavá ponurost je zde podána tak dokonale, že předčí i atmosféru v domácnosti, kam dorazí současně složenky za vodu, elektřinu, plyn a telefon. Herecké výkony Jodie Foster a Anthonyho Hopkinse jsou ohromující a jen přispívají k obrovskému filmovému zážitku. Anthony Hopkins se jenom kouknul a já se rozklepal jak ratlík. Na Jodie Foster bych se vydržel dívat snad staletí. Vypadá tak křehce a zranitelně, že jsem měl chuť jít do toho filmu a ochraňovat jí, ale nakonec by to dopadlo tak, že ona by ochraňovala mě, jaký bych měl z toho všeho bobky.(18.2.2008)

Mlčící jehňátka jsou asi ve své podstatě dobrý film a rozhodně průlomový, co se týče natlačení horrorového tématu do světel reflektorů...nicméně, já s nimi mám drobný problém ohledně zobrazení Hannibala Lectera. Je mi trochu protivné ukazování sériového vraha jako někoho, kdo bezpečně zabíjí jen ty "špatné/běžnému životu vzdálené osoby", takže divák může bez obav držet vrahounovi palce a vůbec mu všemožně projevovat sympatie, protože na jeho obyčejný živůtek zajisté nesáhne - a díky tomu zde onen strašlivý Hannibal kanibal, monstrum, které zohavuje, zabíjí a požírá lidské maso, působí jako fakírův had s vytrhanými jedovými zuby. Anthony Hopkins sice vypadá jako prvotřídní úchyl, avšak nejeví se zde nebezpečně, nýbrž daleko spíše slizce, což nepovažuji za příliš žádoucí . Co se naopak povedlo je Buffalo Bill a zejména jeho luxusní taneček.(28.5.2013)

Určitě nejlepší ze všech tří (respektive čtyř) příběhů Hannibala Lectera, to je bez debat. A taky mnohem lepší než knížka, která jen velmi lehce štrejchá o nadprůměr, přestože scénář musel být hodně osekán o různé vyšeřovací drobnosti a tak spousta věcí vypadá, jako by si ji vycucali z prstu (třeba nalezení skladiště s Raspailovou hlavou, nalezení domu, kde bydlí Lipmanovi nebo domu kde má bydlet Jame Gumb a proč tam vůbec nebydlí). Těchto pár věcí mi došlo, až jsem si přečetl knížku, kde to je přeci jen realističtěji, než že si Clarice podle familiárního tónu svého šéfa domyslí, že Lecter pochází z Baltimore a pak si pročte telefonní seznam a náhodou tam najde zrovna to jedno pravé skladiště, kam Raspailovy věci uložil. Herecky nenapodobitelné (což prokázala Julianne Moore v Hannibalovi). Poprvý jsem tenhle film neviděl, ale jenom slyšel (za trest jsem se nesměl dívat na televizi), když to dávali vůbec poprvý na ČT1 někdy v deset večer v pátek tak v roce 1994 a byl jsem z toho řádně napnutej - tohle považuju za jeden z nejlepších thrillerů. Český dabing je podle mě lepší, jak originál a to i s tím, že opět někteří herci dabují tři čtyři i víc lidí (navíc Pavel Soukup sedí Hanibalovi s tím svým kovově zvonivým hlasem mnohem líp, než řezavější Alois Švehlík v pozdějších pokračováních). A musím trošku říct o excelentním Tedu Levineovi, který se od tunajšího sadistickýho vraha propracoval přes policajta v Monkovi až k nevinné oběti v Hory mají oči. Takový malý dvojitý tulup, nemyslíte? No, rád bych si s vámi ještě povídal, ale mám tu na večeři starého přítele a nemůžu ho přece nechat čekat.(5.12.2005)

Obrovská očekávání - výsledek vynikající, ovšem nikterak výjimečně překvapující. Anthony Hopkins je zkrátka úžasný, ale...něco tomu chybělo. Nebo možná ne, jen jsem měl opravdu přehnaná očekávání. Na druhou stranu jsem celkem hltal příběh, dobře se bavil, občas odtrhl zrak a rozhodně můžu konečně potvrdit, že Mlčení jehňátek je film, který by měl každý filmový divák vidět...80%(8.12.2014)

Naprosto excelentní Anthony Hopkins v roli doktora Hannibala Lectera, která by se dala považovat za jednu z nejlepších filmových rolí vůbec. Hopkins nemá moc prostoru, ale na tom málu se mu podařilo vytvořit něco nezapomenutelného. Člověka s odzbrojujícím klidem, naslouchavého muže, kterého zajímají problémy ostatních, a kanibala, který svou oběť zabije s takovou trpělivostí a přirozeností, s jakou si někteří z nás přečtou noviny. Jen a jen díky němu je tenhle film nezapomenutelným dílem mezi thrillery. Což je trochu škoda, nemyslíte?(11.2.2007)

• Ted Levine

• - Pro stylizaci svého hlasu si Hopkins mnohé propůjčil i od vražedného počítače HALa z filmu 2001: Vesmírná odysea (1968). Pro přeměnu v Hannibala se herec inspiroval také zvířaty, a to hlavně hady, krokodýly a tarantulemi. (Divočák)

• - Když Starlingová (Jodie Foster) vypráví dr. Lecterovi (Anthony Hopkins) o svém dětství, zmíní, že ji nějaký čas vychovávali v luteránském sirotčinci ve městě Bozman. Je to narážka na jednoho z producentů filmu Rona Bozmana. (casyy)

• - Ve druhé verzi scénáře byla kvůli kolizi s autorskými právy některá jména oproti knižní předloze změněna. Jacka Crawforda tak tvůrci přejmenovali na Raye Campbella, doktora Fredericka Chiltona na Herberta Prentisse a Hannibal Lecter byl přejmenován na Gideona Quinna. (casyy)