Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Krimi / Thriller / Drama / Horor

USA, 1991, 119 min

Psychologická sonda do hloubi lidské duše :) Něco Vás probudilo, že? Co to bylo? –Uslyšela jsem podivný zvuk. Bylo to děsivé kvílení. Nějaký nářek. Jako dětský hlas. –Co jste udělala? –Šla jsem dolů. Ven. Připlížila jsem se ke stodole. Hrozně jsem se bála podívat se dovnitř, ale musela jsem to udělat. –Co jste tam uviděla, Clarice? –Jehňátka. Hrozně kvílela. –Poráželi jarní jehňata? –A ona kvílela. –A vy jste utekla? –Ne. Nejdřív jsem se snažila je pustit. Otevřela jsem jim vrata ohrady, ale neutíkala. Jen tam tak stála, zmatená. Nechtěla utéct. –Ale Vy ano. A taky jste utekla, že ano? –Ano. Vzala jsem jedno jehně a běžela, jak nejrychleji jsem mohla. –Kam jste utíkala? –Nevím. Neměla jsem jídlo, ani vodu a byla taková zima, hrozná zima. Myslela jsem, že když zachráním aspoň jedno, ale… Bylo tak těžké. Tak těžké… Uběhla jsem sotva pár mil a sebralo mě šerifovo auto. –Co se stalo s tím jehnětem, Clarice? –Zabil ho. –Pořád se ještě někdy budíte, že? Probouzíte se ve tmě a slyšíte kvílení jehňat? –Ano.(22.10.2015)

Zajímavý thriller,ale pro mě přesto jen na tři hvězdičky,nijak výjimečný zážitek mi to nepřineslo..Každopádně Anthony Hopkins tu hraje roli slizouna naprosto (ne)uvěřitelně,až se člověk začne sám sebe ptát,jestli to hraje.. .Nicméně Mlčení jehňátek za zkouknutí určitě stojí,i když tu už kriminálky s podobnou atmosférou nesčetněkrát byly.Navíc takový Červený drak je určitě povedenější,s více houstnoucí atmosférou a také další výhodou v podobě Nortona..Řekla bych tedy,že se jedná o další celkem přeceněný film a jen tak na okraj příšerně nadabovaný (asi nebyly peníze,takže je tam všehovšudy pět hlasů,hmm)(17.3.2011)

Dialogy ve věznici, scéna s noktovizorem, nebo útěk Hannibala patřili a patří mezi moje nejděsivější a přitom mezi nejlepší scénky vůbec. Jak já tenhle trhák žeru! Anthony Hopkins vstoupil ztvárněním Hannibala Lectera do historie. Neskutečné herectví, které se setkalo s kvalitní předlohou a šikovným štábem. Nestárnoucí klasika, které neubírá z lesku nic ani xté opakování v televizi.(23.5.2005)

Aj keď je pravda, že film som videl už párkrát, nedá sa povedať, že by som na ňom ulietaval. Je to silne nadštandardný thriller so skvelými zimomriavkovými pasážami, geniálnymi hercami a diskutabilným záverom, s ktorým som ale ja osobne veľmi spokojný. Hopkins a Livine boli psychopaticky úžasní, Jodie sa mi ale zdá, že to trošku prehrávala. 85%.(16.5.2007)

"Thank you, Clarice." Thank you, Tony. Thank you, Jodie. Thank you, Jon. Thriller nad všetky thrillery. Sorry, Hitch, ale tvoje Psycho (hoci inšpirované vyčíňaním toho istého sériového garbiara) je v porovnaní s touto peckou len báchorkou pre zaprdených nostalgikov. Jedinou chybou tohto famózneho filmového zážitku sú jeho pokračovania. Fakt, že ani Majster Scott nedokázal napodobniť atmosféru, ktorú nejakým zázrakom vyčaroval Demme, už o niečom svedčí.(10.10.2008)

• Ted Levine

• - V knižní předloze má Hannibal Lecter hnědé oči. (Kaufman)

• - Brooke Smith kvůli roli Catherine Martinové přibrala jedenáct kilo. (casyy)

• - Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) bol v roku 2003 zvolený Americkým Filmovým Inštitútom za najväčšieho zloducha filmovej histórie. (Marceloo)