Mlčení jehňátek

The Silence of the Lambs

Mlčanie jahniat

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

Jeden z mála filmů, o kterém si troufám tvrdit, že je téměř dokonalý. Skvělé herecké výkony Hopkinse (životní role + ztvárnění jednoho z nejzajímavějších a nejstylovějších záporáků) a Fosterové, Demmeova poutavá režie a stejně tak atmosféra a příběh filmu. V žánru thriller asi to nejlepší, co bylo kdy natočeno (společně se Sedm). "Rád bych si s vámi povídal déle...ale na večeři tu mám starého přítele." Moje TOP 10.(17.12.2007)

Tohle je dle mého názoru jeden z nejlepších thrillerů, jaký kdy byl natočen. Anthony Hopkins, v roli geniálního doktora Hannibala Lectra, byl na plátně něco kolem 20minut (za kratší dobu nikdy nebyl udělen Oskar!!), i tak se do povědomí diváků zapsal asi jako málokdo. K tomu výborná vyšetřovatelka Jodie Foster a skvělý Jonathan Demme (natočil třeba Philadelphii s Tomem Hanksem). Mlčení jehňátek obdržrelo pět hlavních cen Akademie věd a stalo se tak třetím filmem v historii, kterému se to povedlo..... Klasika thrillerů, pět hvězdiček....(25.9.2007)

Obrovská očekávání - výsledek vynikající, ovšem nikterak výjimečně překvapující. Anthony Hopkins je zkrátka úžasný, ale...něco tomu chybělo. Nebo možná ne, jen jsem měl opravdu přehnaná očekávání. Na druhou stranu jsem celkem hltal příběh, dobře se bavil, občas odtrhl zrak a rozhodně můžu konečně potvrdit, že Mlčení jehňátek je film, který by měl každý filmový divák vidět...80%(8.12.2014)

Film, který přesvědčil zapšklé Akademiky i další filmové "intelektuály", že i thrillery a horory mohou být považovány za umění. Anthony Hopkins ztvárnil roli šarmantního psychopata na výbornou (což už se nedá říct o dvou pokračováních) Špička ve svém žánru, závěrečná scéna z temného sklepa je vynikající. Přesto si myslím, že třeba Se7en je ještě o dost lepší.(23.10.2003)

„Keď človek stratí ruku, počas daždivých nocí ho stále bolí. Povedzte mi, KDE vás bolí, keď ste stratili dcéru?“ Svojho času ma to mimoriadne sklamalo. Mlčanie jahniat som vnímal dlhé roky iba z nadšených recenzií a samozrejme som vedel, že ide o jediný horor v histórii planéty Zem, ktorý získal 5 najdôležitejších Oscarov. Až neskôr som si ho zohnal na videokazete... a bol som poriadne znechutený. Vôbec to nebol taký klenot, o akom sa písalo v recenziách. A horor? To určite nie. Triler áno, ale horor na 110% nie. Až po čase som si k Mlčaniu jahniat znova našiel cestu a už sa mi javilo lepšie. Dnes ho vnímam tak, že je to dobré, ale nie je to žiadna moja srdcovka a napríklad značne kontroverznejšieho Hannibala z roku 2001 vnímam oveľa pozitívnejšie. Každopádne faktom je, že Demmeho atmosféra je väčšinu času neskutočne depresívna a nechutne tiesnivá (v čom jej výrazne pomáha neznesiteľne ponuro pomalá hudba Howarda Shorea) a dobrý dojem vytvárajú aj vynikajúce herecké výkony (nielen Jodie Foster a Hopkins, ale i Heald, Glenn, Kasi Lemmons, či Frankie Faison) a plno kultových scén (studňa, nočné videnie, záverečný telefonát, pipik medzi nohami), vrátane strašidelne otvoreného konca, ktorý zbožňujem.(5.12.2004)

• - Pro stylizaci svého hlasu si Hopkins mnohé propůjčil i od vražedného počítače HALa z filmu 2001: Vesmírná odysea (1968). Pro přeměnu v Hannibala se herec inspiroval také zvířaty, a to hlavně hady, krokodýly a tarantulemi. (Divočák)

• - Kvůli natáčení někteří z obsazení a štábu odjeli na výcvik FBI v Quanticu ve Virgínii, aby se něco dozvěděli o praktikách FBI. (GreatestFan)

• - V epizodních roličkách se filmem mihnou i hororové režisérské legendy Roger Corman a George Romero. (Divočák)