Mlčení jehňátek

The Silence of the Lambs

Mlčanie jahniat

Thriller / Horor / Krimi / Drama

USA, 1991, 119 min

"Thank you, Clarice." Thank you, Tony. Thank you, Jodie. Thank you, Jon. Thriller nad všetky thrillery. Sorry, Hitch, ale tvoje Psycho (hoci inšpirované vyčíňaním toho istého sériového garbiara) je v porovnaní s touto peckou len báchorkou pre zaprdených nostalgikov. Jedinou chybou tohto famózneho filmového zážitku sú jeho pokračovania. Fakt, že ani Majster Scott nedokázal napodobniť atmosféru, ktorú nejakým zázrakom vyčaroval Demme, už o niečom svedčí.(10.10.2008)

Nejlepší thriller jaký jsem kdy viděl. Fantastické herecké výkony, dialogy, které už umím i citovat a skvělá hudba (dnes tak populární Howard Shore, nechápu dvě hvězdičky na ost.sk). Málo se tu stříhá a jsou zde delší záběry, což jistě znamenalo perfektní načasování a také skvělého kameramana (Fujimoto). Mezi nejlepší scény patří kromě těch opravdu strašidelných (krev ve výtahu, tma ve sklepě) výměny názorů Jodie a Anthonyho (nejlepšího herce vůbec v jedné ze svých nejlepších rolí vůbec).(7.6.2003)

Jeden z mála filmů, o kterém si troufám tvrdit, že je téměř dokonalý. Skvělé herecké výkony Hopkinse (životní role + ztvárnění jednoho z nejzajímavějších a nejstylovějších záporáků) a Fosterové, Demmeova poutavá režie a stejně tak atmosféra a příběh filmu. V žánru thriller asi to nejlepší, co bylo kdy natočeno (společně se Sedm). "Rád bych si s vámi povídal déle...ale na večeři tu mám starého přítele." Moje TOP 10.(17.12.2007)

Mlčení jehňátek funguje znamenitě i po skoro pětadvaceti letech od svého vzniku. Snad proto, že tu opravdu všechno dokonale ladí - famózními hereckými výkony počínaje přes perfektní práci scénáristy při adaptaci Harrisova románu až po sugestivní kameru a režii (nikdy dřív jsem si asi neuvědomil, jak moc se Demme zaměřoval na detailní záběry obličejů) a zmínit musím i Shoreoův pěkně depresivní soundtrack.(8.5.2015)

Absolutně bezvýhradné, ctihodné, drsné, ďábelsky exekutivní, fanatický, geniální, hodnotný, chladný, imponující, jímavý, krutý, legendární, mistrovský, nadprůměrný, (místy) obscénní, povedený, .... a mohl bych patrně takto abecedně s těmi přívlastky pokračovat až do Z. Není šance napsat do komentáře něco, co by přede mnou nezmínili jiní. Za sebe hodnotím plnou palbou, nenudil jsem se a sledoval jsem film s napětím a očekáváním, co následné minuty přinesou. Nevěřte všemu, co je ve filmech řečeno: Lišaj smrtihlav nežije pouze v Asii, jak tvrdí filmový přírodovědec, "trvalý pobyt" má také v Africe a dokonce i v Evropě.(4.10.2009)

• - Jodie Foster (agentka Clarice) v rozhovoru přiznala, že během natáčení se Anthony Hopkinsovi (Lecter) vyhýbala, protože byl ve své roli tak přesvědčivý, že se ho skutečně až bála. Dokonce spolu mimo společné scény ani nemluvili. (Zdroj: The Graham Norton Show) (Nikitera)

• - Ve druhé verzi scénáře byla kvůli kolizi s autorskými právy některá jména oproti knižní předloze změněna. Jacka Crawforda tak tvůrci přejmenovali na Raye Campbella, doktora Fredericka Chiltona na Herberta Prentisse a Hannibal Lecter byl přejmenován na Gideona Quinna. (casyy)

• - Specifický zvuk, který vydává postava Lectera, vymyslel spontánně Anthony Hopkins. Režisérovi Jonathanu Demmemu lezl ke konci natáčení už na nervy. (don corleone)