Mlčení jehňátek

The Silence of the Lambs

Mlčanie jahniat

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1991, 119 min

Těžký thriller, který shrábne Oscary v pěti hlavních kategoriích? Kdo to kdy slyšel. Všem dobře známý příběh, kterak agentka FBI pomocí jednoho sériového vraha dopadne jiného, který je oproti distingovanému lidožroutovi na svobodě, dokáže i dnes výborně „pobavit“ a drobnostmi, které jsme někdy předtím přehlédli, potěšit. Krůček po krůčku se blížíme k depresivnímu doupěti vrahouna, který je posedlý změnou pohlaví a z kůže unesených dívek si spichuje části svých šatiček. Je to magor k pohledání, a to právě tvůrcům vyšlo dokonale. Měli silnou hlavní hrdinku a dva totálně přesvědčivé antihrdiny. Bizarní zabiják v podání Teda Levina s hlubokým hlasem je sakra démonický (na roli se připravoval po barech ve společnosti transvestitů). No, a v druhém případě jsme na tom ještě lépe. Řada herců dala Jonathanu Demmemu košem (pro přílišné násilí – jak asi po obrovském úspěchu reagovali?), nakonec padla volba na divadelního veterána Anthony Hopkinse, který věhlasné zabijáky nastudoval dokonale. Bravurní rétor, mlaskavé zvuky, samá moudra a bonmoty, pozorný pohled. K tomu přesná Jodie Foster a Demme, který někde vzadu nerušeně přešlapuje a nechává vyniknout psychologickému souboji mezi dvěma dokonale promyšlenými charaktery. Jeden z jasných vrcholů úžasných devadesátých let.(2.6.2016)

Nejlepsi dil z trilogie o Hannibalovi. Jonathan Demme byl zrovna nejvic ve forme, protoze natocil tenhle skvelej thriller a hned potom Philadelphii. Co se tyce pribehu, nejvetsi klad jsou jednoznacne rozhovory mezi Hopkinsem a Foster, to je nejvetsi klad filmu. Ale i napad, aby vrah pomahal chytit jinyho, je celkem dobrej, i kdyz to uz parkrat ve filmu bylo. Anthony Hopkins je tu skutecne uzasnej, snad jeho nejlepsi zivotni vykon, ale Jodie Foster mu zdatne sekunduje a je nemene skvela. Film ma paradni atmosferu, i kdyz tu nejsou nejak nechutny zabery nebo tak. Co se tyce Buffalo Billa, tak to je sice slusnej uchylacek, ale v porovnani s Hannibalem nema nejmensi sanci. I kdyz tempo na par mistech filmu polevi, rozhodne jsem se nenudil a jedna se o jeden z nejlepsich thrilleru, kterej si svy oskary pravem zaslouzil.(7.8.2005)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $130,742,922Tržby Celosvetovo $272,742,922║ V prvom rade je u tohto filmu výhodou členitý príbeh odohrávajúci sa v dvoch rovinách postupne sa zlievajúcich do jednej finálnej, kde všetko v plnej kráse vyvrcholí súbojom Sterlingová vs. Buffalo Bill. Film ma výborne napísané postavy, šokujúce scény, dosť hustú mrazivú atmosféru, hlavne na miestach kde sa na pľace objavuje postava Hannibala Lectera, je len škoda že nedostáva o kúsok viac priestoru, lebo Clarice Starlingová nie je až tak zaujímavá postava pre dej ako samotný nevyspytateľný Hannibal ale aj tak podľa mňa táto postava má určite rezervy na to aby sa dala označiť dokonalá, prípadne Oscarová. V tomto thrillerovom slede je pre mňa jasný víťaz film Sedem, ten by som označil po všetkých stránkach za dokonalý, kdež to u Mlčania Jahniat cítim rezervy aj keď celkovo film pôsobí dosť silným dojmom, nie je úplne otvorený divákovi. /95%/(18.5.2005)

Anthony Hopkins podruhé přivádí na filmové plátno postavu psychiatra Hannibala Lectera, ale tentokrát přidává svoje charizma a nechává všechny ostatní herce (i Brian Cox jako předchozí Lecter promine) daleko za sebou. To se týká i skvělé Judie Foster, která i přes všechnu snahu a dokonalý dojem jemné, citlivé a trochu i bezbranné holčičky, nedokáže výrazněji vystoupit ze stínu velkého génia, kterému patří cela o pár metrech čtverečních a jedno velké plastové "okno" do chodby. Jonathan Demme předvádí životní výkon, v příběhu o muži a ženě, jejichž pouto a vztah může zachránit nebo zničit život unesené dívky. Oprávněný Oscar a velká chvála Akademii, že našla odvahu poslat sošku do rukou eRkového filmu, jehož atmosféra najde těžko srovnání.(16.6.2004)

Jeden z mála filmů, o kterém si troufám tvrdit, že je téměř dokonalý. Skvělé herecké výkony Hopkinse (životní role + ztvárnění jednoho z nejzajímavějších a nejstylovějších záporáků) a Fosterové, Demmeova poutavá režie a stejně tak atmosféra a příběh filmu. V žánru thriller asi to nejlepší, co bylo kdy natočeno (společně se Sedm). "Rád bych si s vámi povídal déle...ale na večeři tu mám starého přítele." Moje TOP 10.(17.12.2007)

• - Zpěvák kapely Depeche Mode David Gahan v jednom z rozhovorů přiznal, že Mlčení jehňátek je jedním z jeho nejoblíbenějších filmů. (gojackill)

• - Harrisův román ještě před Demmem padl do oka Genu Hackmanovi. Ten už dokonce zakoupil filmová práva a hodlal nejenom ztvárnit nadřízeného Starlingové (Jodie Foster), ale také film sám režírovat. Jeho plán mu vydržel až do oscarového večera, kdy na plátně sledoval svůj výstup v thrilleru Hořící Mississippi (1988), a kdy mu došlo, že na další násilný film už nemá žaludek. (Divočák)

• - Postava Jacka Crawforda, kterého hrál Scott Glenn, byla inspirována skutečným agentem FBI Johnem Douglasem. Glenn strávil s Douglasem před natáčením spoustu času, aby lépe zachytil charakter své postavy. (casyy)