Mlčení jehňátek

The Silence of the Lambs

Mlčanie jahniat

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1991, 119 min

Film, který přesvědčil zapšklé Akademiky i další filmové "intelektuály", že i thrillery a horory mohou být považovány za umění. Anthony Hopkins ztvárnil roli šarmantního psychopata na výbornou (což už se nedá říct o dvou pokračováních) Špička ve svém žánru, závěrečná scéna z temného sklepa je vynikající. Přesto si myslím, že třeba Se7en je ještě o dost lepší.(23.10.2003)

Hororový prvek prostřelený do diváka, který už navždy zůstane jeho součástí. Tenhle brilantní skvost Jonathana Demmeho v nejnásilnějším a nejintimnějším pocitem v lidském nitru se přesunulo na stříbrné plátno, kdy je divák ohromen. Mistrovské dílo a vrchol thrillerového žánru. Fenomenální Anthony Hopkins! V originále je to nezapomenutelná záležitost.(25.2.2012)

Tenhle film je z 90% takovej obyčejnej, ale kvůli pár scénám mu prostě musím dát plné hodnocení. Hopkins byl skvělej a líbilo se mi jak všechny furt stíral. "Na večeři mám starého přítele." Mlčení jehňátek je snad jedinej film kde je hajzl co momentálně koná "dobro" ale furt je to hajzl ne jako ti Riddickové a podobný "antihrdinové." Jodie Foster je taky výborná a Buffalo Bill je prostě svůj.(7.8.2005)

Thriller, na který mě rodičové odmítli vzít do kina a tak jsem si musela několik let počkat na premiéru v TV. A stálo to čekání za to, temný příběh dokonale upoutal moji pozornost - napínavé jak těsné trenky! Hannibal Lecter se okamžitě zařadil mezi mé oblíbené filmové hrdiny a Anthony Hopkins i s Jodie Foster povýšili na mé oblíbené herce. Repríza už pochopitelně nebyla tak napínavá a zajímavá, "Mlčení jehňátek" není z těch filmů, u kterých s opakováním objevujete nové věci. Áčkový thriller se sympatickými (Starlingová) a charismatickými (Hopkins) hrdiny - postraší, zamrazí, sem tam i nějakou myšlenku nabídne, ale o moc víc divákovi nedá. Napoprvé mi to stačilo ke štěstí, přikloním se tedy k vyššímu hodnocení. 90%(26.5.2010)

Psychologická sonda do hloubi lidské duše :) Něco Vás probudilo, že? Co to bylo? –Uslyšela jsem podivný zvuk. Bylo to děsivé kvílení. Nějaký nářek. Jako dětský hlas. –Co jste udělala? –Šla jsem dolů. Ven. Připlížila jsem se ke stodole. Hrozně jsem se bála podívat se dovnitř, ale musela jsem to udělat. –Co jste tam uviděla, Clarice? –Jehňátka. Hrozně kvílela. –Poráželi jarní jehňata? –A ona kvílela. –A vy jste utekla? –Ne. Nejdřív jsem se snažila je pustit. Otevřela jsem jim vrata ohrady, ale neutíkala. Jen tam tak stála, zmatená. Nechtěla utéct. –Ale Vy ano. A taky jste utekla, že ano? –Ano. Vzala jsem jedno jehně a běžela, jak nejrychleji jsem mohla. –Kam jste utíkala? –Nevím. Neměla jsem jídlo, ani vodu a byla taková zima, hrozná zima. Myslela jsem, že když zachráním aspoň jedno, ale… Bylo tak těžké. Tak těžké… Uběhla jsem sotva pár mil a sebralo mě šerifovo auto. –Co se stalo s tím jehnětem, Clarice? –Zabil ho. –Pořád se ještě někdy budíte, že? Probouzíte se ve tmě a slyšíte kvílení jehňat? –Ano.(22.10.2015)

• - Na plátně se Hopkins (dr. Lecter) objevil dohromady pouze něco málo přes 16 minut. Jde o nejkratší dobu, za kterou byl kdy udělen Oskar za hlavní roli. (don corleone)

• - Ve filmu se objevili dva z producentů. Kenneth Uth si zahrál koronera u těla Fredericky Bimmelové, hlavu Benjamina Raspaila ve sklenici vyrobili tvůrci podle obličeje producenta Edwarda Saxona. (casyy)

• - Anthony Hopkins (dr. Lecter) popsal hlas, kterým mluvil ve filmu, jako kombinaci hlasů Trumana Capote a Katharine Hepburn. (don corleone)