Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Krimi / Thriller / Drama / Horor

USA, 1991, 119 min

Jonathan Demme ve formě a je jen škoda, že se mu nepodařilo natočit více špičkových filmů, ale jisté je, že si oskara za jehňátka naprosto zasloužil. Mrazící a temná atmosféra, napětí a zdrcující soundtrack u kterého mě naskakuje husí kůže. A když se k tomu přidá hvězdné obsazení Foster+Hopkins, tak se tento kultovní thriller řadí mezi ty nejlepší a patří mezi mé oblíbené. Skvělý film i po tolika letech hodnotím 5 hvězdičky... „I can smell your cunt"(20.2.2006)

Zajímavý thriller,ale pro mě přesto jen na tři hvězdičky,nijak výjimečný zážitek mi to nepřineslo..Každopádně Anthony Hopkins tu hraje roli slizouna naprosto (ne)uvěřitelně,až se člověk začne sám sebe ptát,jestli to hraje.. .Nicméně Mlčení jehňátek za zkouknutí určitě stojí,i když tu už kriminálky s podobnou atmosférou nesčetněkrát byly.Navíc takový Červený drak je určitě povedenější,s více houstnoucí atmosférou a také další výhodou v podobě Nortona..Řekla bych tedy,že se jedná o další celkem přeceněný film a jen tak na okraj příšerně nadabovaný (asi nebyly peníze,takže je tam všehovšudy pět hlasů,hmm)(17.3.2011)

Dobrý film s takovou normální atmosférou, kterou ovšem přebije poslední půlhodina! To je jedna z nejlepších atmosfér, kterou můžete ve filmu vidět. A ta skvělá hudba!! Škoda jen, že jsem to viděl s dabingem, ale nebojte, musím si sehnat originální verzi s titulky. Poté, jak věřím, to bude teprve nářez!(1.10.2008)

Tenhle film je z 90% takovej obyčejnej, ale kvůli pár scénám mu prostě musím dát plné hodnocení. Hopkins byl skvělej a líbilo se mi jak všechny furt stíral. "Na večeři mám starého přítele." Mlčení jehňátek je snad jedinej film kde je hajzl co momentálně koná "dobro" ale furt je to hajzl ne jako ti Riddickové a podobný "antihrdinové." Jodie Foster je taky výborná a Buffalo Bill je prostě svůj.(7.8.2005)

S odstupem času možná již ne tak "zlomové" dílko jako v době svého vzniku. Pravda je, že Buffallo Bill či scénář již není nijak originální - ovšem i tak zbývá vynikající technická stránka, brilantní a uvěřitelná stísněná atmosféra, výborná hudební složka Howarda Shora a dobře zadaptovaný scénář. Tedy dobrý nadprůměr... Ovšem to co Mlčení jehňátek navždy zapsalo do historie je vztah, dialogy a zahrání (v tomto případě spíše až prožití) agentky Starlingové a dr. Hannibala Lectora. I dnes se tak jedná o naprostý vrchol (v originálním znění) a to nejen v rámci žánru.(19.12.2005)

• - V epizodních roličkách se filmem mihnou i hororové režisérské legendy Roger Corman a George Romero. (Divočák)

• - Harrisův román ještě před Demmem padl do oka Genu Hackmanovi. Ten už dokonce zakoupil filmová práva a hodlal nejenom ztvárnit nadřízeného Starlingové (Jodie Foster), ale také film sám režírovat. Jeho plán mu vydržel až do oscarového večera, kdy na plátně sledoval svůj výstup v thrilleru Hořící Mississippi (1988), a kdy mu došlo, že na další násilný film už nemá žaludek. (Divočák)

• - Na filme spolupracovala aj americká FBI. Podľa niektorých správ bolo dôvodom ich spolupráce povzbudiť ženy, aby sa pridali do ich radov. (busev)