Mlčení jehňátek

Mlčanie jahniat

The Silence of the Lambs

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1991, 119 min

Naprosto excelentní Anthony Hopkins v roli doktora Hannibala Lectera, která by se dala považovat za jednu z nejlepších filmových rolí vůbec. Hopkins nemá moc prostoru, ale na tom málu se mu podařilo vytvořit něco nezapomenutelného. Člověka s odzbrojujícím klidem, naslouchavého muže, kterého zajímají problémy ostatních, a kanibala, který svou oběť zabije s takovou trpělivostí a přirozeností, s jakou si někteří z nás přečtou noviny. Jen a jen díky němu je tenhle film nezapomenutelným dílem mezi thrillery. Což je trochu škoda, nemyslíte?(11.2.2007)

Tohle je dle mého názoru jeden z nejlepších thrillerů, jaký kdy byl natočen. Anthony Hopkins, v roli geniálního doktora Hannibala Lectra, byl na plátně něco kolem 20minut (za kratší dobu nikdy nebyl udělen Oskar!!), i tak se do povědomí diváků zapsal asi jako málokdo. K tomu výborná vyšetřovatelka Jodie Foster a skvělý Jonathan Demme (natočil třeba Philadelphii s Tomem Hanksem). Mlčení jehňátek obdržrelo pět hlavních cen Akademie věd a stalo se tak třetím filmem v historii, kterému se to povedlo..... Klasika thrillerů, pět hvězdiček....(25.9.2007)

Anthony Hopkins podruhé přivádí na filmové plátno postavu psychiatra Hannibala Lectera, ale tentokrát přidává svoje charizma a nechává všechny ostatní herce (i Brian Cox jako předchozí Lecter promine) daleko za sebou. To se týká i skvělé Judie Foster, která i přes všechnu snahu a dokonalý dojem jemné, citlivé a trochu i bezbranné holčičky, nedokáže výrazněji vystoupit ze stínu velkého génia, kterému patří cela o pár metrech čtverečních a jedno velké plastové "okno" do chodby. Jonathan Demme předvádí životní výkon, v příběhu o muži a ženě, jejichž pouto a vztah může zachránit nebo zničit život unesené dívky. Oprávněný Oscar a velká chvála Akademii, že našla odvahu poslat sošku do rukou eRkového filmu, jehož atmosféra najde těžko srovnání.(16.6.2004)

Mistrovsky vystavěný mix procedurálního thrilleru a hororu. Když Mlčení jehňátek obdrželo Oscara, byl druhý uvedený žánr definitivně akceptován za pevnou součást mainstreamu. Z hororu si Demme vypůjčuje krvelačné monstrum, způsob svícení nebo koncept final girl. Film je mimořádně vtahující zejména díky napojení našeho hlediska na mladou „soon-to-be“ agentku FBI, jejíž proměna je tou nejzásadnější, která se ve filmu plném motýlů (tj. symbolů změny) odehraje. Poprvé ji opouštíme až po půlhodině vyprávění, kdy už jsme k ní zásluhou malé hloubky ostrosti, POV záběrů nebo velkých detailů tváře dostatečně přimkli. Clarice Starling má přitom daleko ke klasickým hororovým scream queens. Nejedná zbrkle, dokáže si zajistit respekt nebo vycítit sexismus na pracovišti. Psychopatickému doktorovi, z něhož mrazí i tehdy, když jen nehybně stojí ve své cele (a nemrká!), je i díky inteligentnímu herectví Jodie Foster vyrovnanou soupeřkou. Společné scény Clarice a Hannibala, jejichž dynamika je stále rafinovanější (s tím, jak pronikají stále hlouběji do hlavy toho druhého), jsou těžištěm filmu, který tak můžete sledovat i jako zvrácenou love story. V Hannibalovi se tato implicitní rovina bohužel stála explicitní a film se přiblížil campu. 90% Zajímavé komentáře: Lima, Lateef, lewwin, Cornon, Cimr, Bilky(6.4.2005)

Opáčko bezprostředně po sérii Eli Rotha a říkám si, jak skvěle mrazivý muselo být vidět to tu v kině tenkrát zkraje devadesátek. M... Psycho... Deranged... Texas Chain Saw Massacre... Halloween... Maniac... Henry: Portrait Of A Serial Killer... Silence Of The Lambs!(19.11.2018)

• Ted Levine

• - Postava Hannibala Lectera (A. Hopkins) byla inspirována sériovým vrahem Albertem Fishem. (don corleone)

• - Dům, ve kterém prováděl svoje vraždy Buffalo Bill, patřil ve skutečnosti středoškolskému učiteli fyziky Haroldu Lloydovi. Ten tvrdil, že někteří členové štábu se k němu během natáčení chovali neuctivě a jednali s ním sprostě. Dům byl vydražen v roce 2016 za cifru 250.000 USD. (tombarider)

• - Scéna, v ktorej agentka Starlingová (Jodie Foster) rozpráva Lecterovi (Anthony Hopkins) o svojom desivom zážitku z detstva, mala byť pôvodne sprevádzaná flashbackom, natočeným v Montane. Keď však režisér Demme videl, ako skvelo obaja herci túto scénu zahrali, musel iba skonštatovať: „Tak do Montany sa teda nepôjde." (Macejko)