Mlčení jehňátek

The Silence of the Lambs

Mlčanie jahniat

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1991, 119 min

Jedno z nejlepších převedení knihy na plátno v historii kinematografie. Temná atmosféra prozářená čistotou Clarice Starlingové, podtržená démonickým Hannibalem Lecterem. Herecký koncert obou hlavních představitelů, bezchybná režie. Je těžké vybrat 10 nejoblíbenějších filmů, ale "Mlčení jehňátek" mezi nimi nechybí v žádném případě.(22.1.2003)

V celých filmových dějinách jsem se setkal jen se dvěma postavami, které, byť se na obrazovce objeví jen ve zlomku z celé filmové stopáže, si ho v podstě ukradly celý jen pro sebe a Oskary jakbysmet. První z nich je Brandův kmotr, druhá Hopkinsův Lecter. Ten, stejně jako Demme, tímto filmem předvedl svůj životní vrchol, kterému se už nikdy ve své kariéře ani zdaleka nepřiblížil a nikdo mu to už asi ani nebude mít za zlé. ***Věděli jste, že: Harrisův román ještě před Demmem padl do oka Genu Hackmanovi. Ten už dokonce zakoupil filmová práva a hodlal nejenom ztvárnit nadřízeného Starlingové, ale také film sám režírovat. Jeho plán mu vydržel až do oscarového večera, kdy na plátně sledoval svůj výstup v thrilleru "Hořící Mississippi" - a kdy mu došlo, že na další násilný film už nemá žaludek.// V epizodních roličkách se filmem mihnou i horrorové režisérské legendy Roger Corman a George Romero.// Pro roli Lectera Demme volil jen mezi dvěma jmény: "Sean Connery byl komerčnější volbou, Anthony Hopkins byl rozumnější." S jednou věcí ovšem Demme nepočítal - Lectera chtěl v té době hrát téměř každý - tedy až na Seana Conneryho.// Při natáčení prvního setkání agentky s lidožroutem, jenž ji zaskočí parodováním jejího jižanského přízvuku, Fosterová svůj šok vůbec nehraje - Hopkinsův osobní útok na její mluvu totiž na place nikdo nečekal.// Herci se na své role připravovali opravdu důkladně - Hopkins studoval věhlasné zabijáky, z nichž ho třeba Charlie Manson "naučil" nemrkat, Ted Levine se na roli připravoval v barech pro transvestity a Jodie Fosterová A Scott Glen podstoupili expresní přípravku FBI. Glen si dokoce vyslechl nahrávky lidí řvoucích při stahování z kůže, na což prý do smrti nezapomene.// Při stylizaci svého hlasu si Hopkins mnohé propůjčil i od vražedného počítače HALa z 2001 Vesmírné Odysey./***(3.3.2007)

Aj keď je pravda, že film som videl už párkrát, nedá sa povedať, že by som na ňom ulietaval. Je to silne nadštandardný thriller so skvelými zimomriavkovými pasážami, geniálnymi hercami a diskutabilným záverom, s ktorým som ale ja osobne veľmi spokojný. Hopkins a Livine boli psychopaticky úžasní, Jodie sa mi ale zdá, že to trošku prehrávala. 85%.(16.5.2007)

Zajímavý thriller,ale pro mě přesto jen na tři hvězdičky,nijak výjimečný zážitek mi to nepřineslo..Každopádně Anthony Hopkins tu hraje roli slizouna naprosto (ne)uvěřitelně,až se člověk začne sám sebe ptát,jestli to hraje.. .Nicméně Mlčení jehňátek za zkouknutí určitě stojí,i když tu už kriminálky s podobnou atmosférou nesčetněkrát byly.Navíc takový Červený drak je určitě povedenější,s více houstnoucí atmosférou a také další výhodou v podobě Nortona..Řekla bych tedy,že se jedná o další celkem přeceněný film a jen tak na okraj příšerně nadabovaný (asi nebyly peníze,takže je tam všehovšudy pět hlasů,hmm)(17.3.2011)

Mlčení jehňátek je jedním z nejlepších thrillerů vůbec, hlavní zásluhu na tom má samozřejmě výbornej scénář a režisér Jonnthan Demme, ale to co tam předvádí Anthony Hopkins a Jodie Foster posouvá tenhle film ještě někam úplně jinam, postava Hannibala Lectra se díky Hopkinsovi stala skoro kultovní a pro Jodie Foster byla tohle její zatim životní role. Škoda, že se nepodařilo žádnýmu pokračování navázat na kvalitu prvního dílu(24.2.2007)

• Ted Levine

• - Ve druhé verzi scénáře byla kvůli kolizi s autorskými právy některá jména oproti knižní předloze změněna. Jacka Crawforda tak tvůrci přejmenovali na Raye Campbella, doktora Fredericka Chiltona na Herberta Prentisse a Hannibal Lecter byl přejmenován na Gideona Quinna. (casyy)

• - Dr. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) v prvom rozhovore hovorí Clarice Starlingovej (Jodie Foster) : "And now fly little starling, fly, fly, fly." 'Starling' znamená v preklade škorec a 'fly' lietať. (Lucjen)

• - Při natáčení prvního setkání agentky (Jodie Foster) s lidožroutem (Anthony Hopkins), kdy ji zaskočí parodováním jejího jižanského přízvuku, Fosterová svůj šok vůbec nehraje. Hopkinsův osobní útok na její mluvu totiž na place nikdo nečekal. (Divočák)