Memphiská kráska

Memphis Belle

Válečný / Drama / Akční

Velká Británie / Japonsko / USA, 1990, 107 min

Memphiská kráska je jméno amerického bombardéru B-17. Scénář : Monte Merrick.(19.5.2011)

Rozpočet $23miliónovTržby USA $27,441,977Tržby Celosvetovo $37,100,000/90%/(22.7.2005)

Film, který mě provázel pubertou. Není příliš drsný, krvavý, je svým způsobem odlehčený a je v něm spousta mladých hrdinů. Postavy dobře zahrané a je zajímavé kam se jednotliví herci pak ve své kariéře ubrali. Nejvýraznější byl ve filmu pro mě velitel Memphiské krásky v podání Matthewa Modineho, bez něj a jeho charisma by to bylo s hodnocením horší. Mladičká Billy Zane ve své možná nejlepší roli, od té doby spíše paběrkue. A hobit Sean Astin mě překvapil nijak jsem si jej s tímto filmem nespojoval. Film mě i po tak dlouhé době dokázal držet a bavit. Jeho atmosféra na mě působí silně i dnes, takže mohu dát maximum hvězd dalšímu z filmů mého mládí. Letecké filmy jsou vždy specifické a hodnocení se odráží od toho co se děje ve vzduchu. Tudíž pozemské radovánky, které byly příliš klasické a možná trochu fádní, mi nevadily k prožitku hlavního letu. 10/10(26.9.2012)

Výborně natočené, kvalitní scénář, velmi dobré herecké výkony všech, fungující napětí, dobrá je i kamera a střih. Žádné velké chyby tento film nemá.(13.10.2009)

Létající pevnost B17 Flying Fortress (mimochodem asi nejhezčí bombardér války) je mým miláčkem už od puberty. A samozřejmě mně zajímají i osádky co na nich létali. často devatenáctiletí kluci byli převeleni daleko od domova ze svých farem kamsi do věčně zamlžené deštivé Anglie, aby odtud vzlétali a zasazovali tvrdé údery Třetí říši. Film Memphis Belle je filmem o skutečném letounu B-17F. Jeho osádka s vedoucím pilotem Robertem Morganem jako první ze všech v bombardovacím letectvu USAAF jež mělo za války základny v Anglii dokončila předepsaný počet 25 náletů. Splnit tuto kvótu nebylo jen tak. Říše se tvrdě bránila a u prvních náletů se životnost osádky počítala jen asi na 6 misí... Představa velení, že se tvrdě vyzbrojený bombarďák navíc v sevřené obranné sestavě s dalšími bombardéry (tzv. combat box) ubrání útočícícm stíhačkám nepřítele totálně selhala. Zkušení piloti luftwaffe brzo zjistili jak box správně načít, který vedoucí letoun podle nějž se naviguje celá formace sundat a kde má ,, létající pevnost'' slabší místa. Počáteční ztráty šly do stovek mužů... Teprve když letectvo zapojilo do bojů novou stíhačku P51 Mustang, mohli si chlapci v bombardérech více oddechnout. Mustangy byly schopny bombardéry díky velkému doletu doprovázet celou cestu nad cíl a zpět a jako eskorta tvrdě bránily ,,big brothers'' od dotírajících Skopčáků... i tak jim zle zatápěly technické problémy se stroji, počasí, navigační problémy a celou cestu k cíli nepříjemný vlak, který se nad cílem často stal zcela zničujícím. Film je samozřejmě oproti realitě velmi akční a hoši na poslední misi zažijí snad vše, co tehdy osádky bombardérů mohlo na nebi a zemi potkat. Přesto jsou herecké výkony solidní a trikové efekty na svou dobu také velmi zdařilé. Film je prakticky celý o jejich posledním bombardovací misi. Od večerní tancovačky, ranního briefingu, startu, náletu samého po závěrečné efektní dosednutí na domovské základně. Koho tato problematika zajímá doporučuji shlédnout film z podobného prostředí tentokrát z pohledu velitele základny těžkých bombardérů Twelve O'Clock High. A samozřejmě původní Wylerův dokument o Memphiské krásce Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress. Po tomto úctyhodném výkonu dokončení 25 náletů, který nezáležel jen na dovednostech celé osádky, ale především na velikém válečném štěstí se hoši mohli rozhodnout zda se stát důstojníky, kteří budou na zemi coby zkušení veteráni školit další osádky, nebo pokračovat v náletech v dalším operačním turnusu. Osádku Memphiské krásky však čekal jiný osud. Byli odveleni do USA, kde se účastnili celé řady promo akcí ve prospěch válečného úsilí a armády. Ve filmu je letoun po skončení mise zralý k sešrotování, ve skutečnosti však bezpečně přeletěl do USA. Dnes je v muzeu v Daytoně v Ohiu. Memphiská kráska dostala jméno podle dívky hlavního pilota Roberta Morgana. Symbolizuje ji NOSE ART telefonující slečna. Morgan se během války se svou láskou rozešel, ale bojový název létající pevnosti Memphiská kráska i slečna se sluchátkem pod kabinou se staly legendou. A jen pro zajímavost uvádím, že Morgan o svém působení u USAAF napsal stejnojmennou knihu. Po sérii propagačních štací na podporu válečného úsilí ve státech se přeškolil na nejmodernější bombardér té doby B-29 Superfortress a šel válčit s Japíky do Tichomoří... Telefonující krásce z Memphisu dávám za plný počet pum a chlapcům ze všech spojeneckých osádek vzdávám hold ! * * * * *(22.1.2011)