Memphiská kráska

Memphis Belle

Válečný / Drama / Akční

Velká Británie / Japonsko / USA, 1990, 107 min

rozpočet : ? tržby americke : $27,441,977(12.2.2007)

Jeden z filmů, na které bych použil půl hvězdičky. FIlmu škodím třemi, ale přeceňuji ho 4 hvězdičkami, ale vzhledem k 78%, které má volím menší hodnocení. Celá posádka létající pevnosti jsou uvěřitelné postavy a slušně zahrané, ale celý film na mě trochu působí jako dražší televizní film do kterého se dostalo pár hvězdnějších herců. Jako válečné drama patří k tomu slušnému průměru, kterému chybí víc dramatických okamžiků a možná i více války.(12.8.2006)

----- "Léta, která mě čekala, mi připadala zbytečná ... na vahách života byla smrt." ----- Válka pro ně nebyla lehčí jen proto, že neleželi v zákopech. Vlastnili křídla, která je vynesla až nad mraky, ale i tady jim na záda dýchala smrt. Příběh místy možná nepůsobí úplně autenticky - jakoby si nebyl tak docela jistý v kramflecích ... ale mladičká posádka legendárního bombardéru si 4* (byť slabší) zaslouží.(29.3.2013)

S prominutím si neodpustím menší polemiku. „V létě roku 1943 zuřila na obloze nad Evropou krutá bitva. Každý den čelily stovky mladých mužů smrti, když na svých bombardérech pronikaly hluboko nad nepřátelské území. Zpátky se jich vracelo čím dál méně“ Nálety zaměřené proti civilnímu obyvatelstvu. Starci, ženy a děti byli po stovkách a po tisících mrzačeni, umírali v ohni, v troskách domů. Jsem rád, že lidé myslí i na ně!!! Na druhou stranu chovám obrovský respekt i vůči posádkám a všem, kteří nasazovali životy, k těm, kteří přišli o své nejbližší - pro nás, za lepší zítřky. Tento film se snaží poukázat na vypjatý život amerických letců a tvoří jaksi další pomník jejich hrdinství. Bohužel mě ale tyto americké výtvory tolik nedojímají. V porovnání s druhou stranou - pro vojáky - ta strávená doba, podmínky, technika, poměr sil - toto je "procházka růžovým sadem".(29.8.2011)

Memphiská kráska je jméno amerického bombardéru B-17. Scénář : Monte Merrick.(19.5.2011)