Memphiská kráska

• Velká Británie Memphis Belle (více)

Úspěšný válečný film o jednom z nejznámějších bombardérů druhé světové války se odehrává v květnu 1943 a jeho hrdiny jsou sehraná desetičlenná posádka bombardéru B-17, nazvaného Memfiská kráska. Na jeho palubě se má posádka vydat na poslední nálet a po něm má být převelena do USA. Byla by první, které by se podařilo přežít pětadvacet nasazení. Jenže cílem náletu je letecká továrna v Brémách. Všichni vědí, že pravděpodobnost úspěšného návratu je minimální. Není divu, že mají strach a jejich nervové vypětí je větší než u jiných posádek. Vždyť šanci na návrat domů mají nadosah, a přece téměř nedosažitelnou. Napětí zvyšuje mlha, kvůli níž musí být start odložen. Když se konečně ocitnou ve vzduchu, čeká je útok nepřátelských stíhaček. Nad Brémami kvůli mrakům není vidět cíl a kapitán Dearborn rozhodne opakovat přelet, protože nechce zasáhnout civilní oblasti. Po úspěšném shození bomb obrátí k návratu. Cestou je letoun několikrát zasažen, několik mužů zraněno, přestane fungovat elektrika, začnou ztrácet palivo. Přesto se nevzdávají a zarputile míří k domovskému letišti. (TV Nova)

Shakers

No čakal som viac ako len posedávanie v lietadle, pri lietadle alebo v bare. Pár známych xvichtov poteší (Astin, Modine, Zane), ale inak nič moc. Film ma neupútal ani postavami, ani príbehom a akciami už vôbec nie. 65% - 3* ()

Big Bear

Létající pevnost B17 Flying Fortress (mimochodem asi nejhezčí bombardér války) je mým miláčkem už od puberty. A samozřejmě mně zajímají i osádky co na nich létali. často devatenáctiletí kluci byli převeleni daleko od domova ze svých farem kamsi do věčně zamlžené deštivé Anglie, aby odtud vzlétali a zasazovali tvrdé údery Třetí říši. Film Memphis Belle je filmem o skutečném letounu B-17F. Jeho osádka s vedoucím pilotem Robertem Morganem jako první ze všech v bombardovacím letectvu USAAF jež mělo za války základny v Anglii dokončila předepsaný počet 25 náletů. Splnit tuto kvótu nebylo jen tak. Říše se tvrdě bránila a u prvních náletů se životnost osádky počítala jen asi na 6 misí... Představa velení, že se tvrdě vyzbrojený bombarďák navíc v sevřené obranné sestavě s dalšími bombardéry (tzv. combat box) ubrání útočícícm stíhačkám nepřítele totálně selhala. Zkušení piloti luftwaffe brzo zjistili jak box správně načít, který vedoucí letoun podle nějž se naviguje celá formace sundat a kde má ,, létající pevnost'' slabší místa. Počáteční ztráty šly do stovek mužů... Teprve když letectvo zapojilo do bojů novou stíhačku P51 Mustang, mohli si chlapci v bombardérech více oddechnout. Mustangy byly schopny bombardéry díky velkému doletu doprovázet celou cestu nad cíl a zpět a jako eskorta tvrdě bránily ,,big brothers'' od dotírajících Skopčáků... i tak jim zle zatápěly technické problémy se stroji, počasí, navigační problémy a celou cestu k cíli nepříjemný vlak, který se nad cílem často stal zcela zničujícím. Film je samozřejmě oproti realitě velmi akční a hoši na poslední misi zažijí snad vše, co tehdy osádky bombardérů mohlo na nebi a zemi potkat. Přesto jsou herecké výkony solidní a trikové efekty na svou dobu také velmi zdařilé. Film je prakticky celý o jejich posledním bombardovací misi. Od večerní tancovačky, ranního briefingu, startu, náletu samého po závěrečné efektní dosednutí na domovské základně. Koho tato problematika zajímá doporučuji shlédnout film z podobného prostředí tentokrát z pohledu velitele základny těžkých bombardérů Twelve O'Clock High. A samozřejmě původní Wylerův dokument o Memphiské krásce Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress. Po tomto úctyhodném výkonu dokončení 25 náletů, který nezáležel jen na dovednostech celé osádky, ale především na velikém válečném štěstí se hoši mohli rozhodnout zda se stát důstojníky, kteří budou na zemi coby zkušení veteráni školit další osádky, nebo pokračovat v náletech v dalším operačním turnusu. Osádku Memphiské krásky však čekal jiný osud. Byli odveleni do USA, kde se účastnili celé řady promo akcí ve prospěch válečného úsilí a armády. Ve filmu je letoun po skončení mise zralý k sešrotování, ve skutečnosti však bezpečně přeletěl do USA. Dnes je v muzeu v Daytoně v Ohiu. Memphiská kráska dostala jméno podle dívky hlavního pilota Roberta Morgana. Symbolizuje ji NOSE ART telefonující slečna. Morgan se během války se svou láskou rozešel, ale bojový název létající pevnosti Memphiská kráska i slečna se sluchátkem pod kabinou se staly legendou. A jen pro zajímavost uvádím, že Morgan o svém působení u USAAF napsal stejnojmennou knihu. Po sérii propagačních štací na podporu válečného úsilí ve státech se přeškolil na nejmodernější bombardér té doby B-29 Superfortress a šel válčit s Japíky do Tichomoří... Telefonující krásce z Memphisu dávám za plný počet pum a chlapcům ze všech spojeneckých osádek vzdávám hold ! * * * * * () (méně) (více)

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 5/10 Hudba 5/10 Efekty 7/10/// +ještě že to není delší -málo dramatických a válečných scén/// Nebudu se asi sáhodlouze rozepisovat, nemám k tomu ani moc co říct. Tohle je prostě jen jedna malá epizoda z druhé svétové o letce bombardérů a o klucích, kteří v této letce sloužili. Možná vám to trošku připomene český Tmavomodrý svět. Jenže to byl český velkofilm. Memphiská kráska je jen "malý" film. Zpracování filmu je celkem dobré, asi k němu ani nemám výhrady, ovšem obsah je celkem nevýrazný. Chtělo to po všech směrech přidat. A navíc mám raději válku na zemi./// Celkem 56%/// ()

Chrustyn

No, mě to přišlo poměrně slabý. Je sice pravda, že válečných filmů, které se zabývají osudy posádky bombardovacích letounů moc není (já neznám ani jeden) ale tento není zrovna moc povedený. Snad jen závěrečná bitva se povedla. ()

ainny

Můžu doporučit i tomu, koho válečný filmy neberou. Tohle dílko není jenom o válce, je i o přátelství, o lásce a o chuti k životu. Navíc je chvilkami i prošpikován jemným humorem, který celou tragédii války odlehčí. Kouzelná je scéna, kdy jeden z hrdinů vrátí do života umírajícího kamaráda se slovy: Zkus to ještě jednou a zabiju tě!. :^) ()

luka4615

Krásně nasnímaný válečný snímek, jehož největší předností je legenda Druhé světové války Boeing B-17 "Flying Fortress". Memphis Belle se rovněž může pochlubit sympatickými hlavními herci a příběhem, který nepostrádá pořádnou dávku napětí a akce. Pro všechny fanoušky tohoto stroje, potažmo i Druhé světové války je toto zkrátka "must see" záležitost. Skvělá práce! „Hey, are those size eights? How about leaving a little will saying when you get your ass shot off on your first mission that those nice, shiny new pumps come to me, huh?“ ()

Borrtex

Na Memphiskou krásku mám dva názory. První je ten že se film odehrává z větší části ve vzduchu, v jednom utěsněném prostoru, s pořád opakovanými efekty a záběry. Na druhou stranu i přes to všechno jsem se ve filmu nenudil, a až na ten trošku bídný začátek se to docela rozjelo, a když se podívám na rok tohoto filmu tak zjišťuji že to vůbec není špatné. 55% ()

JohnCZ

Překvapilo mě to množství mladých a dnes již velice známých filmových i seriálových obličejů, které se v tomhle filmu mihlo. Samotný film je vlastně docela prostý, ze začátku se trochu táhne a ani akční sekvence v druhé polovině nejsou vizuálně nic extra, ale hodně to vyvažuje velice sympatická posádka, překvapivě příjemná porce hrdinského patosu a napínavý konec. ()

Paxxx.cz

Bohužel spíše jen průměrný film z 2. světové války o pilotech bombardérů B-17. V Memphis Belle se objevila řada známých herců a ti tu podali dobré a hlavně uvěřitelné herecké výkony. Film dost staví na svém závěru, ale vše co tomu předcházelo nebylo tak poutavé jak by mohlo a mělo být, což je škoda. Z daného tématu se určitě dalo vytřískat více - 60%... ()

buldock

Povedený krapet odlišný a spíše skromnější válečný snímek o posádce bombardéru anglického letectva s názvem "Memphiská kráska" a jejich osudech. Jedná se o nadprůměrný zážitek , který umocňují vcelku realistické bojové scény a povedené herecké výkony většinou začínajících mladých protagonistů. 75% ()

slunicko2

Pro fanoušky historických letadel...vlastně jenom pro ně. 1) Flyboys odlétají na svůj poslední bojový let. Jistě lze pochopit nervozitu i selhání jednotlivců, zvláště, když je odchod z válečného pekla na dosah ruky, ale film předvádí hysterické chování většiny posádky za letu a u některých i před ním. Kde jsou zkušenosti z dvaceti čtyř předchozích bojových operací?_____ 2) Polovina osazenstva jsou nesympatické postavy s psychopatickými rysy._____ 3) První hodinu tvoří fádní seznamování s vojáky, aby pak divák sledoval jejich hysterické chování na palubě._____ 4) Film je výrazně hůře hodnocen na IMDB (69 %) oproti aktuálnímu stavu na ČSFD (78 %)._____ 5) Vzhledem k množství faktických nepřesností a chyb nemohu snímek vnímat ani jako informaci o válce._____ 6) Výstižný koment: danny79***. ()

MATADOR

Memphiská kráska je originální. A je o to zajímavější sledovat životy osazenstva jednoho z mnoha bombardérů B-17. Avšak jako válečný snímek je spíše nedotažený, nebo-li usekaný. Chvíle v oblacích si užíváte, ale akce jsou poněkud prkenné. Samozřejmě na svou dobu určitě dobře odvedená práce, ale i tak se mi zdá, že potenciál byl daleko větší. I přesto tento snímek ukazuje na hrdiny, kteří bojovali ve vzduchu a měli by mít čest a uznání! ()

Herr_Flick

S prominutím si neodpustím menší polemiku. „V létě roku 1943 zuřila na obloze nad Evropou krutá bitva. Každý den čelily stovky mladých mužů smrti, když na svých bombardérech pronikaly hluboko nad nepřátelské území. Zpátky se jich vracelo čím dál méně“ Nálety zaměřené proti civilnímu obyvatelstvu. Starci, ženy a děti byli po stovkách a po tisících mrzačeni, umírali v ohni, v troskách domů. Jsem rád, že lidé myslí i na ně!!! Na druhou stranu chovám obrovský respekt i vůči posádkám a všem, kteří nasazovali životy, k těm, kteří přišli o své nejbližší - pro nás, za lepší zítřky. Tento film se snaží poukázat na vypjatý život amerických letců a tvoří jaksi další pomník jejich hrdinství. Bohužel mě ale tyto americké výtvory tolik nedojímají. V porovnání s druhou stranou - pro vojáky - ta strávená doba, podmínky, technika, poměr sil - toto je "procházka růžovým sadem". ()

OG_Swifty

Top komentář golfisty je stručný, tentokrát ale trochu nepřesný - jednalo se totiž o bombardér amerického letectva (jejichž základna byla v Anglii). Co se filmu týče, je to dobrý a trochu i dojemný válečný letecký film, který je však v dnešní době už trochu vousatý. Ale zase je to příležitost shlédnout spoustu velkých herců v dobách jejich začátků (včetně Samvěda Křepelky :)) ()

lekr

Průměrný válečný film. Akce je na devadesátá léta hodně slabá, herecké výkony suché a průměrné, hlášky nehorázně trapné, scénář také nevýrazný a hudba taky není o moc lepší...další filmové zklamání... ()