Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. (oficiální text distributora)

Hafran

"Zajímavá" myšlenka o šikaně lidí s negeneticky upravenými schopnostmi by sice film udržet mohla, každopádně režisér toho příliš nevyužil. Až na parádní úvod. Zbytek už je docela průměrné krimi drama, které však Andrew Nicol nedrží pevně v rukou a výsledek je docela příjemný, nikoliv však vynikající. Ale prostředí a lokace jsou parádní, k vytvoření doonalé atmosféry ale dle mého nestačí. ()

hans500

Vynikající sci-fi film díky propracovanému příběhu, brilantnímu obsazení a výborné režii Andrewa Niccola. ()

Doudis19

Komorní bez jakýhkoli efektů přikrášlený, pohled na blízkou budoucnost jenž leží v rukou genetického inženýrství. Zněklidňujícně důvěryhodný film, který i přes pomalejší tempo a téměř žádnou akci, udržuje napětí a jehož mravní síla graduje až do emočně strhujícího finále. ()

Triple H

Podobne ako pri ostatných Niccolových filmoch - Gattacu ťahá predovšetkým originálny námet. Ťažko povedať či genetika jedného dňa dospeje do bodu kedy budeme môcť plánovane modifikovať naše vlastné nenarodené deti. Ak už by sa tak aj stalo, je aj celkom pravdepodobné, že by sa aspoň v počiatkoch jednalo o drahé privilégium, dostupné len pre majetnejších z nás. Takže genetická diskriminácia, ktorá je ústrednou témou Gattacy nie je zas až tak nepredstaviteľná. S hlavným hrdinom som sa pre všetky jeho "vady" a jeho snahu napriek ich existencii dokázať pre neho zdanlivo nemožné veľmi ľahko stotožnil. Vo filme zaznelo niekoľko pekných motivačných myšlienok ("I never saved anything for the swim back"). Výprava skromná, ale funkčná, herci postačujúci - najlepší bol asi Law. Niečo tomu do plného hodnotenia chýba, ale ako motivačný či myšlienkovo podnetný film je Gattaca veľmi fajn. ()

Estrellita

Opravdu nevím, čím mě tohle nenápadné sci-fi tak dostalo. Možná je to tím strohým a velmi lidským přístupem k problémům, které lidskost téměř ztratily... Možná je to vytrvalostí hlavního hrdiny a jeho vírou v to, že sám vyhraje nad celým světem. A možná je to prostě tím že tahle budoucnost je až děsivě reálná... Odzbrojující film! ()

Khumbac

Nakonec jsem zjistil, že doktor jenž odebíral vzorky, byla nejlepší postava...Jude Law je skvělý herec. Z velké části filmu se jednalo o chlapskou ješitnost. Je to příjemný film, každopádně doporučuju. ()

Skuby47

Pro mne po dlouhé době příjemné překvapení z žánru sci-fi. Komorní snímek bez bombastických vizuálních efektů na zajímavé téma z oblasti genového inženýrství o umělém vytváření elit. Není to až tak nereálná vize. Jak stárnou rodiče, tak už dnes se čím dál tím víc využívá umělého oplodnění a někdy i výběr vhodných embryí z hlediska pohlaví, pro vyloučení přenosu dědičných chorob. Existuje etický kodex, který by měl bránit manipulaci se zárodky, ale ten převálcují časem peníze, které jsou pro výzkum potřeba. V budoucnu dozajista ten, kdo na to bude mít, pořídí si dítě zdravé, krásné a inteligentní ve víře, že se mu tato investice vyplatí. Také rozkódování DNA pro znalost kvality vlastního imunitního systému a potřebu případné prevence před dědičnými anomáliemi lze v budoucnu očekávat. Nejsem si ale jistá, jestli bych já osobně chtěla vědět, kolika let se za optimálních podmínek dožiji. ()

filmmovier

Velmi zajímavá sci-fi s originálním scénářem, navíc výborně zpracovaným. Ethan Hawke, Jude Law a Uma Thurman předvádějí učiněný koncert, Andrew Taylor je docela překvapivá osobnost s velkým talentem, snad od něj doženu aspoň ten Odměřený čas. Délka je zcela akorát, vize i prostředí zajímavé a pracuje se s tím fakt bezvadně, není to nijak megalomanské (spíš komorní, tak nějak si to plyne, až to doplyne), hudební složka také stojí za to a navíc je celá Gattaca krásný důkaz toho, že dobrá sci-fi se může natočit i bez vizuálních efektů, nebo s naprostým minimem jejich využití. Rozhodně jedna z nejzajímavějších žánrovek, která je naprostou povinností každého fanouška žánru. A na debut (jak režijní, tak scenáristický) je to navíc naprosto špičkové a bezchybné. Vynikající záležitost, která si veškerou chválu zaslouží. 85%. ()

rodo

Gattaca je moje nejoblíbenější sci-fi a je škoda, že je tento film tak opomíjen. Přesto si myslím, že kdo chce, ten si k němu cestu najde. Výborní Ethan Hawke a Jude Law, kterým sekunduje neméně výborná Uma Thurman, dokazují, že dobrá sci-fi nemusí být postavená jen na digitálních efektech a efektních akčních scénách. Více takovýchto filmů by neuškodilo. ()

Mrkvič

Každý tu píše jak jde o jedno z nejlepších (ne-li nejelpších) scifi, ale málo kdo dá 5 hvězdiček. Nechápu, co víc by měl film pro 5 hvězdiček ještě mít. Herci, hudba, příběh, všechno je dokonalý. Závěr: strašlivě miloučký rozloučení s doktorem!!! a ještě mnohem lepší rozloučení s Judem Law. I po 4. shlédnutí jsem měl na krajíčku. Prostě nádherný zážitek!!! ()

Gothar

Velmi pekny film, ktory je velmi dobre zahrany. Povodne som mu chcel dat 4*, ale teraz si neviem vymysliet dovod, preco by som mal jednu hviezdicku ubrat. Pacilo sa mi to, ubehlo to rychlo, malo to hlavu a patu a hlavne som sa musel zamysliet nad tym, ze toto mozno raz bude realitou. PS: je to omnoho uveritelnejsie ako napriklad Equilibrium. ()

ivan_drago

Sugestivní sci-fi/noir detektivka, která ze všeho nejvíce připomíná filmy z 30. let a až ve druhé řadě se jedná o sci-fi... Tvůrcům se podařilo dostat do každého záběru takovou prázdnotu a sterilitu, přesto je film živý a plný emocí, k čemuž notně přispívají hlavní představitelé... Ani závěrem nikdo nic nepokazil, čehož jsem se trochu bál... Parádní film... ()

Ryuuhei

Velmi zdařilý film s lehce naivní myšlenkou, že stačí věřit a i člověk nevyhovující téměř až dystopicky žijící společnosti se může za prostředku rafinovaných triků, jak systém obelhat, dostat tak daleko, jak si původně mohl nechat jen zdát. Líbila se mi ta myšlenková cesta, kterou se film ubral. ()

Honzíno

Pozoruhodný vědeckofantastický snímek, který je napínavý, chytrý a rovněž ví přesně, kde stojí a co chce říct. Takové počiny už dnes v hlavním proudu skoro nevídáme. Krásné kulisy, industriálně staronové exteriéry. Škoda, že se Niccolovi na tuhle parádu už nepodařilo dostatečně navázat. ()

Savo

Stejně jako u Dvanácti opic ani zde nenaleznete žádné dechberoucí triky, ale budete se výborně bavit především díky hereckým výkonům a špičkovému scénáři. Po dlouhé době je na světe zase jedna sci-fi která si zaslouží vaší pozornost. ()

danoo

Futuristické sci-fi s komornou atmosférou prestavuje originálny príspevok na tému života v totalitnej spoločnosti založenej na genetickej diskriminácii. Len škoda nevýraznej Umy Thurman. ()

July

Celé věky jsem neviděla film, který by mě přiměl k slzám - až pak tenhle. Jedna z nejlepších SF (i filmů vůbec), které jsem kdy viděla. A Vincentovi jsem fandila tak jako málokteré filmové či knižní postavě kdy předtím. ()

_DAVE_

Poněkud nevšední scifi, priznám se, že jsem čekal trochu něco jiného. Je to hodně říznuté detektivkou. ()

galba

Na tento film jsem narazil náhodou a byl jsem příjemně překvapen. Filmařsky je velice povedený, příběh má dobrou pointu, hudba je na jednicku. ()

Zemřel herec Alan Arkin

18.02.2019

Sci-fi detektivek není nikdy dost

Sci-fi detektivek není nikdy dost

21.05.2015

Obzvlášť těch ambiciózních, mezi něž se bude chtít zařadit i Genus. Co si pod tímhle slůvkem máte představit? Hodně depresivní příběh z futuristického Londýna, v němž si můžete předem koupit… (více)