Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Ace.Anita

Sklepáci v cukrárně, platí rejža. "A můžu si dát suflé?" "Jen si dej." "A punčového ježečka?" "Jasan." "A uprostřed filmu, může tam být napsané, aby šel smraďoch domů?" "Ále co by ne.." ()

lucascus

Miluji parodie ve své absurdní podobě, a tahle se více než povedla. Parodie na vše americké totiž umíme, dokázali jsme to v šedesátých letech "Limonádovým Joem" a pokračuje to "Mazaným Filipem". Soukromé očko v podání charismatického a americky přesného Hanáka vyšetřuje záhadné zmizení Blacka alias Smitha alias Lišku. Do nekalých praktik je zapojena hollywoodská diva Velma/Vilma spolu s protřelým gangsterem Kaiserem. Tato fraška nabízí vše, co v americkém filmu chcete vidět - nasávající detektivy, vzteklé režiséry, chladné gangstery, loutkové policisty, začouzené pajzly, muzikálové scenérie a americkou trikoloru - to vše v minimalistických kulisách pražského Barrandova s luxusními kostýmy a nezapomenutelnými hláškami. Jen nechápu, proč mi tento skvost tak dlouho unikal. ()

Castrator odpad!

Tohle se hrozně moc nepovedlo. Není to vtipné, není to napínavé, není to noir, ač se o to všichni snaží, není to ani parodie. Teď na to zrovna koukám v televizi a je to ještě horší, než jak si to pamatuji. Odpad na druhou. ()

JohnSmith

Parodie na Marlowa se docela povedla, Hanák perli skoro v každé scéně, Cibulková vyloženě kočka a většina vtipů fakt povedenych. Bohužel pár věci bylo přes čáru a bylo to spíš trapné. Ale jinak fajn. ()

corbeau

Moje oblíbená česká komedie, nabitá hláškami, z nichž řada přešla do mého slovníku. Mazaný Filip ale není jen o hláškách. Je v něm tolik různých detailů, že až asi napočtvrté jsem měl dojem, že už jsem neoběvil nic nového (kolik lidí si hned napoprvý všimlo že shit still happens?). O výkonech Sklepáků se netřeba rozepisovat, nadšení pro věc z nich přímo sálá. Prostě Mazaný Filip je klasa a kdo má něco proti, tomu vzkazuju "Chceš taky kovovou plombu do tykve Bobiku?" Tak nazdar srábkové, musíme stihnout tramvaj... ()

Krosmen

Neskutečně hláškující Hanák a spousta pitoreskních postaviček nejen z divadla Sklep. První polovina je o chlup lepší, jak druhá. Je jasné, že tohle nesedne všem. Ale mně to sedlo a k plnému počtu chybí jen chloupek malého křečka. Sršet vtipem se dá i v sedě..A banán, ten bych si mohl voloupat? Bratr přišel včera tak pozdě, že dodnes vůbec nepřišel..Smith?Zmiz!atd. atd. ()

šerminator

Uz v jinych komentarich jsem psal - gangsterske prostredi primo miluji. Zde je podsveti L.A. po česku. Komicky dej s drsnou cool tvari pokeroveho hrace, ktery zrovna usedl za stul. Obrazove je to velmi dobre zpracovane, chraktery veskerych, a hlavne divadlem sklep dodanych hercu, roli vystrihnute jak z katalogu (hlavne psychiatr Steindler). Proste a jednoduse velmi mazana parodie americkych gangsterek se zajimavyma hlaskama ( "Chces taky kovovou plombu do tykve ???"). Stejne jako Radyo si myslim ze vsemi kritizovane nedostatky jsou autorovym zamerem. Tato parodie ovsem neni parodii na jakou jsme zvykli z Blaznivych strel, ovsem jde o tvorbu s lehce absurdnimi prvky a ta nemusi kazdemu sedet. Po druhém shlédnutí zvedám na plný počet - film u mě prostě nemá chybu. ___ V jednu chvili film daval smysl, a v druhou zase ne. Snímek tak skličující, že by dostal i racka chechtavého. Je zahadný a nikdo mu nerozumí 8-) ()

Koryntos

Tento snímek mi asi nejvíce připomíná decela zdařilou napodobeninu PC hry Mafie, převedenou do žánru komedie. Na odreagování příjemné. ()

ghatos

Hodně svojský film a v českém prostředí dost raritní. Hodně lidem to určitě nesedne. Já taky nejsem fanoušek tohoto stylu, ale oceňuji dobrou filmařskou práci. 61%. ()

Kosmik 1

Tak tohle je vážně průser. Na to, jaké tu je herecké obsazení, jsem čekal mnohem víc. Film nemá naprosto žádnou atmosféru, dialogy jsou křečovité a vlastně i jednání postav. Za pár dobrých hlášek dávám 1*, ale jinak vážně slabota. 35% ()

Pipes

Tento film mi překvapivě sedl. Líbila se mi atmosféra, ktará z toho přímo čišela. Dále vypravování Marlowa, které provázelo celý film. Samozřejmě perfektní humor, i když občas to bylo trapné. Na scénáři v tomto druhu filmu moc nesejde, takže to, že měl své mezery, mi vůbec nevadí. ()

Death

Misty povedena parodie s dobrymi vtipky, misty neuveritelne nudne, pomale(mam pocit, ze je ve filmu az prilis hluchych mist). Jinak nektere herecke vykony jsou zajimave (zvlast mensi rolicky), tedy az na Hanaka, ktery je jako vzdy herecky vysumely. Filmu nelze uprit snahu, ale nekdy to zkratka nejde i kdyz tvurci hodne chteji. Prostredi je velice dobre vykresleno a atelierovitost neni vubec naskodu, zajimava je i kamera a vizualni stranka. Skoda, ze misto ostre nabite parodie, se spise jedna o ruskou ruletu(tak 2 ostre naboje na komoru:)). Ovsem je to zas neco trochu jineho, nez co nam cesky film standartne serviruje a to se ceni. ()

BuryGol

Divadlo a film by měly jít svojí vlastní cestou. Příběh dobrej, kamera skvělá, plejáda předních českejch herců (nakonec jich bylo fakt dost), ale to je tak všechno. Tomáš Hanák je beztvarý nic, jehož suchej monolog a 174 přirovnání mi lezly na nervy po celou dobu filmu. Navíc všechno vypadá lacině, ošuntěle, herci jako by jeli na půl plynu. Sám Liška a Šteindler to nedokázali zachránit, Cibulkový už neni dvacet a na podobný role by se měla vykašlat, a některý role byly spíš k smíchu. Za celkovou sympatii a výše zmíněný klady je to za hodně ošuntělý tři hvězdy. S timhle se podle mě ve světě prorazit nedá. Ten film je jako....no, a už v tom přiblblym bonmotu lítám taky. ()

giovanni3

Čekal jsme hodně magiánská akce po česku fůra hereckých jmen a dokonce i moji oblíbenci Hanák+Trojan+Roden+Macháček k tomu další velká jména... říkám ,,to bude pecka,, úvodní záběr alá Batman mne také navnadil až jsme si říkal ,,to bude paráda,, a jak po filmu? Zklamání a nuda podtržená nesympatickou Vilmou Cibulkovou... 2z5 ()

Jello Biafra

Hlavnou devízou filmu je jednak skvelé herecké obsadenie, ale hlavne skvelé hlášky a dialógy. Dost mi ale vadili okaté papundeklové kulisy. ()

spikey1

Lidé co nepochopí Mazaného Filipa jako by nechápali divadlo Sklep, jako by nikdy neviděli žádný Noir film a nedokázali pochopit jak vypadá slapstick komedie. Každá hláška je perla, každá scéna nás nutí vytáhnout zápisník a zapsat si hlášku na příště. Dost se divím že takhle nízce hodnotíte český humor. Aspoň vím kdo z vás ho má v sobě ;) slíbil mi, že mi obstará propustku, přijel jsem a obstaral mi propustku... kde vám to vázne??? ()