V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Iroquaise

konzervativní, patetický a agitační válečný snímek...v důsledku to není až takový propad, ale když si člověk uvědomí, že někdy před dvaceti, třiceti lety tady byla na stejné téma natočena díla formálně progresivnější a obsahově zajímavější, tak je jasné, že tudy cesta nevede... ()

Tomik.

I když vojenské filmy jako takové nepatří mezi moje srdcovky, tento mě přeci jen něčím chytnul. Čekal jsem další tuctové, americké, patriotické melodrama, dostalo se mi válečného filmu, na který si budu ještě dlouho pamatovat. I když je pravdou, že děj byl příliš plytký a charaktery postav ploché, překvapivě mi to nevadilo. Bylo to svižné, akční, krvavé (v málokterém filmu "padají hlavy" hned v první minutě), všechno jelo jak na drátku, co víc si od válečného filmu přát. O to více jsem ocenil, že režisér šel ve scénáři ještě dál a přidal kousek romantiky, citů, náboženství, prostě propracoval film po všech stránkách. Dokážu si představit, že ne každému vonělo Gibsonem propagované katolictví, ale jsme v ateistické ČR, tak se není čemu divit. I to americké vlastenectví je vlastně jedna velká nafouknutá bublina. Lidi dobře ví, že by sami něčeho takového nebyli schopni a že něčeho takového v životě nikdy nedosáhnou, tak nastupuje klasické čecháčkovství a aspoň to tady rádoby inteligentními komentáři zepsujeme, že? Jak patetické. Bojové scény byly luxusní, působily na mě velmi reálným dojmem. Hlavně ta závěrečná stála za to! Vlastně celý příběh, který byl po celou dobu nádherně podkreslován výtečnou hudbou, působil opravdu věrohodně. Určitě to bylo z části způsobeno oním pohledem z Vietnamské strany. Velmi se mi líbil také pohled z ženské perspektivy aneb oprávněný strach o své manžely. Na to se v hodně filmech podobného rázu zapomíná a je to velká chyba. Musí to být neuvěřitelný pocit sedět doma a jen bezmocně čekat a doufat, zda se váš manžel ještě někdy vrátí. Brrr, až mi z toho běhá mráz po zádech, divím se, že z toho nezešílely. Ne vážně, to je na Chocholouška. O to víc jsem prožíval závěrečnou scénu, kdy došlo ke šťastnému shledání. Ano, kapesníčky byly třeba. A určitě ne jen v mém případě. Takže hodnocení? Čtyři? Pět hvězdiček? Ehm, vzhledem k doporučení jisté osoby (moc děkuji btw.) dávám plný počet, není o čem :D Ne vážně, skvělý film. Upřímně nechápu to nízké hodnocení, mi se to moc líbilo. Tak slabá procenta si film tohoto formátu určitě nezaslouží… ()

noriaki

Neexistuje větší čest, než padnout za vlast ve spravedlivé válce. Neexistuje větší odpovědnost, než slib velitele svým mužům. Neexistuje větší národ, než USA. Pokud vroucně věříte těmto třem věcem, tak je Údolí stínů perfektní. Pokud ne, tak uvidíte snímek, v jehož první polovině se Mel Gibson modlí a v té druhé jsou jeho modlitby vyslyšeny. A mezitím je patos, další patos a občas ještě nálož patosu navíc. A někde hluboko zahrabané syrové scény a dovedně zaranžované přestřelky. Zatímco jiní a lepší režiséři točili o Vietnamské válce s deziluzí a vyznění jejich filmů je buď přímo anti-militaristické, nebo přinejmenším realistické, Randall Wallace přišel s filmem, který by pasoval do jiného desetiletí a do jiné války. Režijně, herecky i scenáristicky propastně zaostává za konkurencí. Dokud jste neviděli Lovce Jelenů, Apokalypsu, Četu, Olověnou vestu a Narozen 4. července, tak nemá smysl si ho vůbec pouštět. ()

dANo

Americké hrdinstvo v podaní Mela Gibsona, ako dobrého ocka americkej kresťanskej rodinky, prešpikované množstvom akčným scén z Vietnamu... strašná nuda a hlavne je to hrozne zrealizované. ()

PetrPan2

Bál jsem se, že to bude další americké, vlastenecké melodrama, kde se bude jen mávat vlajkou a pronášet proslovy o hrdinství a jedné skvělé a ještě skvělejší zemi..., ale nakonec musím uznat, že to byl zajímavý snímek a díky pohledu z vietnamské strany (i když ten mohl být také zevrubnější). ()

JohnSmith

Wallace je nejen výborný scénárista,ale i režisér.Zobrazení první bitvy Američanů ve Vietnamu se mu opravdu povedlo.Moc pěkný byl i prolog v podobě masakru francouzské Cizinecké legie.A teď z čeho mi vstávaly vlasy na hlavě.Roznášení telegramů se zprávou o úmrtí po základně manželkou plk.Moora-přehnaně emocionální. Závěrečné ronění slz Mela Gibsona a Berryho Peppera-tentokrát snaha o emoce,ale nepovedená.A do třetice,jako vietnamský plukovník bych určitě nenechal zapíchnutou americkou vlaječku na svém území.No a ještě pár kladů, finální nálet vrtulníků s plnou výzbrojí a let první várky vojáků do bitvy.No a samozřejmě Sam Elliott a jeho hlášky:"jestli mi někdo z vás řekne dědo,tak ho zabiju." "Jak sakra můžeš vědět,jakej ten den bude" a "Seš snad nějaká pitomá rosnička?" ()

Trustme

Film patří k tomu nejlepšímu co bylo natočeno v žánru válečných filmů představující bojové akce určitých válek. Vietnamská válka má mnoho filmových pohledů a rozličných zpracování. Tento film se přiklání spíše k jakési ódě na hrdinství, k mužské odvaze a ženské síle doufat, že ten její voják se z bitvy vrátí... Americký patriotismus, stejně jako asijský fanatismus ke svým vlajkám a pocitu být lepším bojovníkem je zde bravůrně předveden i když možná nechtěně. Rukopis filmu je jednoznačný: Randall Wallace - hrdinný patos bojovníka a promluvy k vojákům, Mel Gibson - bitevní epické scény, brutální řež, důraz na náboženství, rodinu. Jako evropští diváci a uživatelé ČSFD, kteří jsme vietnamskou nebo jakoukoliv válku nezažili (nepředpokládám, že jsou zde píšící uživatelé nad 80. let či veteráni působící v NATO složkách), nemůžeme patrně pochopit to proč Američané jsou tolik oddaní "svým" válkám. Tá zem má úplně jiný přístup k armádě a ten pozitivní si heroizuje ve filmech. Pokud jde o tento film a nejste členy hippies a nemáte doma ohořelou vlajku USA, tak si film filmově užijete. "Bajonety nasadit!!! ()

Krysa SPK

Po třetím zhlédnutí (tentokrát na Blu-Ray v DTS ES) musím opět zvednout hodnocení a změnit od základu svůj komentář. Vietnamská válka byla hnusná záležitost. Patos k této krvavé a bohužel ve finále zbytečné válce patří. Už jen při pomyšlení na 58 000 mrtvých amerických vojáků. Americké vlastenectví mi nevadí, naopak ho jako Čech často Američanům závidím. Film Randalla Wallace je sugestivním válečným dramatem v čele s Melem Gibsonem, ze kterého charisma přímo prýští na všechny bojové strany. PS: Sledování filmu s nadprůměrnou zvukovou aparaturou znamená nevšední zážitek pro nejednoho účastníka vaší domácí projekce. A za zmínku stojí zajisté i vynikající soundtrack Nicka Glennie-Smithe. ()

fabecc1222

Občas je to taková řezničina, že by si člověk řekl, že to i Gibson režíroval. V podstatě 2/3 filmu jsou velká bitva, takže fanoušci krve a bojů si příjdou na své. Je tu hodně klasického Amerického patosu, ale čert to vem, akce je povedená, dobře natočená, a dokáže vzbudit i nějaké emoce. ()

VanTom

Vojenský (s Bohem v zádech) patos do takovýchto filmů prostě patří, jeho přetékající míru bych rozmáchlému prvnímu střetu Američanů s Vietnamci nevyčítal, navíc když lidsky nedémonizuje protivníka. Masomlejnek zachycuje strašný, filmařsky vtahující, přestože po chvíli poměrně jednotvárný – neustálým nabíháním nepřátel, zpomalenými skony přátel a válečnými hrůzami před očima / objektivem. Mezi 3 a 4 * ()

cross

Hodně patetický, patriotický a proamerický pohled na krvavé podobenství prvního klíčového boje ve vietnamském pekle. Hodnoty, které musí dojmout každého Amíka jsou pro našince přece jen až příliš neúnosné, avšak co se ostatních kvalit filmu týče, nelze nic vytknout - výborné efrekty, úchvatné bojové scény, kvalitní hudba a efektní zvuk. Až na prvně jmenované elementy vynikající válečný film. ()

ganz

ha ha ha, větší sračku se povede člověkovi za život vidět jen málokrát. Mel Gibson v dalším filmu pro Američany. Jediná dobrá věc na filmu byla... vlatně tam žádná nebyla. Jelikož mám rád Vietnam dávám **, ale i za to se trochu stydím. ()

Ravi

Mel Gibson si střihl roli plukovníka Moorea velmi slušně a Randal Wallace to skvěle natočil - takhle přehlednou frontovou obranu uvidíte ve filmu málokdy (jestli vůbec). Filmu lze vyčítat všudypřítomný americký patos, na který si našinec těžko zvyká. Někdy je tak vlezlý, až si říkáte, že to muselo zabrat polovinu rozpočtu. Jinak film má atmosféru začínajícího konfliktu ze strany rodin a vojáků, výtečný hudební doprovod a neobvyklé zajímavé připodobnění k bojům s indiány v USA (a ne náhodou). Nejvyšší hodnocení si film ale nemůže vybojovat, protože ho provází pár kotrmelců ve scénáři a i faktické karamboly (střelba od pasu z M16 - to bych chtěl vidět). Nicméně patří k těm zdařilejším ode mne s 80% = 4/5 ()

Siri69

Pěkný válečný film s Melem Gibsonem v hlavní roli... Jedná se sice o válku která nám ani nějak nic moc neřiká ale akce v tomto filmu vás poměrně vtáhnou do děje,takže vám v tu chvíli bude docela i jedno jestli o té válce něco víte nebo ne... Líbí se mi že nekteré záběry jsou opravdu drsné a krvavé,to já mám ve válečných filmech rád !!! Pro fanoušky válečných filmů slušná zábava... 4* ()

Kosmik 1

Nemám nic zásadního proti, jen ta přehnanost náboženství a amerikanismu mi už dost vadí. Ale dá se to ještě překousnout a pokud tohle taky zvládnete jako já, tak zbytek už je pastvou pro oči i uši. Mel Gibson v roli plukovníka Hala Moorea se dle mého skromného úsudku osvědčil a jedná se opravdu o skvělý válečný film, na který se nedá jen tak zapomenout. 75% ()

Stasz

These are the true events of November, 1965, the Ia Drang Valley of Vietnam, a place our country does not remember, in a war it does not understand. Poslední scéna dobývání koty je prostě masakr ()

jatamansi

Další z řady filmů o americkém traumatu, válce ve Vitnamu. Film obnažený, drsný, nelítostný. Nic pro slabší povahy či citlivější jedince. Trochu moc katolické, ale poplatné Americe a možná i Gibsonovi. I když jemu to proklamované katolictví nějak nevěřím, a to nejen ve stínu událostí pozdějších, ale vůbec nemám ráda fanatiky. „Připravte si své nejlepší šaty, budou chtít oslavovat.“ To je zase tvář pravé americké vymydlené manželky. Stejně jako hromádka žlutých telegramů. Nejvtipnější okamžik filmu? Dva pradědové bez nohy u ševce, aby si nechali udělat nový pár bot. Jinak všeho moc, moc krve, moc střílení, a hlavně nekonečně mnoho patosu. ()

Jello Biafra

V roku 1965 sa počas vietnamskej vojny odohrala krvavá bitka v údolí La Drang. Táto bitka bola prvým oficiálným stretnutím amerických a vietnamských vojsk. Hlavným hrdinom tohto filmu nie je ani tak vojak s tvárou Mela Gibsona ako skorej vojna samotná. Jednotlivé naturalistické bojové sekvencie vrátane scénky kedy napalmová nálož omylom padne mezi americké pozície (a následný záber na popálené telá) postupne skladajú mozaiku tohto remeselne zvládnutého vojnového filmu, ktorý oslabujú snad len trochu nepríjemné patriotické frázy. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?