V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

PADDY

Od dob Cety asi nejlepsi film z Vietnamske války a hlavne asi jediny valecny film který nezobrazuje pouze valku samotnou, ci vojaky a jejich „život“ ve valce, ale také utrpeni jejich blizkych kteří zustali doma.A ze to bylo utrpeni obrovske, vyborne vystihl reziser Wallace.Tento fakt dava filmu velice emocionalni nadech.Ale zase na druhou stranu je pravda ze bez mimiky a hereckeho umeni Mela Gibsona a nadherne hudby Nicka G. Smithe by byl tento film polovicni.Na me ale film velice zapusobil ve všech strankach, ve kterych asi na divaka zapusobit mel.Uvedomit si tvrdou realitu zivota vojaku i jeich rodin. Hudba ve filmu **** Hudba na albu **** ()

okkac

Slušná řežba, pokud překousnete trochu toho patosu a patrně nejklíšovitější věty, jaké existují ve válečných filmech: "Jsem hrdý, že mohu padnout za svoji vlast." a "Vyřiď mé ženě, že ji miluju." ()

sir-dave

Další z válečných filmů, které v té době vznikali jak houby po dešti. Pro mě to byl ale rozhodoně jeden z těch lepších. Kombinaci Mel Gibson a historické / válečné filmy mám dost v oblibě. Ne tak propracované do detailů jako Černý jestříb sestřelen ale našlapanější než Cagův Kód Navajo. Vše se v podstatě odehrává na jednom místě, ale parádně natočené. Závěrečná finálová bitva jedna z nejlepších co jsem viděl. Skvělá akce, krev, zvuk, žluťásci vs. Mel. První na půdu vkročil, poslední odešel. ()

Mylouch

Warning ! For Americans Only ! Tohle lze ve větších dávkách nalévat jen Američanům. Pro ně "rodinný" válečný film o jednom traumatu, agitka v duchu amerického militantního ekumenického patriotismu s historickou symbolikou - Irokéz, Siouxové, náčelník, gen.Custer. Akční a chápající matky národa. Od "francouzského" úvodu jasný styl až k pověstnému kabinetnímu modlení ve stylu G.Bushe jr. s D.Cheneyem na prahu svaté války. Naštěstí Marhoul s hvězdama a proužkama - Mel - zná válečnou rovnici amerického úspěchu v boji za ideu rovnosti a bratrství na bojišti 12 000 mil od domova. A jak těžký je jeho úkol, tak chladný je producentský kalkul s divákem a padá jedna rána palicí do hlavy za druhou! Prostě se vším všudy jedna z modalit amerického vnímání vlastní role ve světě. S prvním výstřelem končí čas na vlaječky a cigárka a protože Vietnamci se množí dělením, je o akční složku postaráno. Kde udělali soudruzi chybu ?! Slušná verze akcí jedné operace v asijských hájích, kde po úvodním hnusu film válečnými hrůzami paradoxně získává svou obecně lidštější tvář, i popis dění v domácím zázemí. Vyvrcholení v závěrečných emocích ve tvářích vojáků. Nakonec 3-4*, také za ♫ irskou inspiraci hudebních motivů. "Pěknej den, seržante ..." ()

Radiq

Bojové scény nebyly vůbec špatně natočené - obzvlášť efektní byla pomoc vzdušné podpory - napalm vymysleli asi hlavně kvůli tomu, že ve filmech to vypadá dobře. Aspoň k něčemu jsou ty války dobrý - že se pak o nich můžou točit akční filmy. Ale byla tam hromada patosu od hrdinství, víru v boha/modlení až po totálně sračkoidní dějovou linku s manželkami (k tomu se ještě dostanu). Vlastenectví Mela Gibsona je odstrašující, ale to bych aji přežil... horší bylo, že film mi připadal zas jak nějaká americká vojenská propaganda. Třeba mi ustřelilo uši, když tam zmínili nějakých 40 mrtvých američanů (v titulcích jich bylo pak asi 80 a ve skutečnosti jich mělo být kolem 240), ale jak tomu může člověk věřit? Jinak já to nepočítal, ale těm číslům rači věřit nebudu. Jinak film je to docela zapomněníhodný, ale co mi ulpělo, tak rozhodně 2 věci: když reportér strhnul spálenýmu borcovi kůži z noh... to bylo husty. A jako protipól - otřesná černošská ženská vzlykající nad mrtvým chlapem (m-m, no, e-e, m-m, m-m-m). To jsou věci, které mi ulpěly. A zatímco ta první v dobrém slova smyslu, ta druhá mě straší v noci dodnes. Podobně to mám s Madeleine Stowe - když ji vidím, tak si dycky řikám, že ta ženská je nějaká umělá... a pokud doteď nebyla, tak se vsadim, že má nově udělanej botox rtů... ()

andrii

Na míle daleko od klidu rodinného krbu, četo.  Zelené barety zle čelí přítomným listinám pří, mačetám. Ztrácejí se, v trhavinách. Zůstávají tam, ležet životy v travinách. ()

Triple H

OK, pátosu je tam skutočne dosýta, ale mňa osobne téma Vietnam zaujíma z vojnových filmov suverénne najviac. Herci všetci typovo dobre vybratí a a keď začne záverečný masaker, film je IMHO celkom pôsobivý. ()

Hafran

Nevím jak to že Melu Gibsonovi vždycky ten patos věřím, ale prostě mu ho věřím. Takže jeho akční a vojenské filmy jsou pro mě vždycky vynikající. ()

hans500

Skvělý Mel Gibson, výborná hudba. Scénář jen mírně nadprůměrný a možná zbytečně moc akční. "Údolí stínů" zdaleka nedosahuje kvalit jiných filmů z války ve Vietnamu (Narozen 4. července, Četa, Lovec Jelenů). Za 3,5*. Souhlasím s komentářem uživatele Boss321. ()

Haretix

Film podle skutečné události, americkém hrdinství, skvělém výkonu Mela Gibsona, perfektně udělaných bojových scén, emočně vysilující film s perfektní hudbou, která dodává na vážnosti daných scén. ()

Mrkvič

Když pročítám starou Cinemu s dobovou recenzí a rozhovorem s Gibsonem o natáčení a plukovníkovi Moorovi, musel jsem si Údolí stínů dát po letech znovu. Přeskočil jsem většinu ukecaných scén, které nebyly nějak dramatické. Prvních 45 minut jsem vzal tedy celkem hopem. Od té doby už není co přeskakovat. Bitva je jasná. Kecání vojáků (ono ho ani moc není) jsem ani přeskočit nestihl. A scéna s rozdáváním telegramů rozhodně přeskočit nešla. Nebýt tolik toho Boha a víc se věnovat akci a vojákům (třeba jako sestřelený jestřáb, se kterým Gibson film srovnával) mohlo být Údolí ještě lepší. ()

Savo

Jestli jste viděli dnes už klasiky o Vietnamu jako Četa, Olověná vesta, Apokalypsa či Hamburger Hill, nejztrácejte s tímhle rodiným filmem čas. ()

lennyd

Údolí stínů, Vietnam. Plukovník Hal Moore (Mel Gibson) s pár stovkami svých mužů proti mnohonásobné přesile Vietkongu... Randall Wallace chtěl (jak je již moderní) natočit také svůj film o válce ve Vietnamu. Jako svého "hrdinu" si vybral Hala Mooreho, kterého skvěle stvárnil Mel Gibson (jeho proslov vydatně proložený americkými vlajkami by donutil jít do války i již mrtvého :) Bitvy a přestřelky jsou natočeny velmi realisticky (i když jako vždy s sebou nesou svoji nepřehlednost - kromě 2-3 dříve představených ostatní masa vojáků splývá v bezejmený dav). Zajímavým spestřením je i skvělý Barry Pepper jako válečný reportér, kterého síla války přinutí změnit své hodnoty vidění světa. A Madeleine Stowe v roli manželky Hala Mooreho či Chris Klein jako mladý a nadějný (a mrtvý) vojín... Vůbec ne špatný válečný film (rozhodně lepší než Navajo)... ()

BS

Mě ten film dostal, drastické, akční a mělo to spád, přesně tak sem si válku ve Vietnamu představoval, navíc je v tom skvělý Gibson! ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?