Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

ArsenalEagle

Jako desetiletý škvrně jsem tenhle film zbožňoval, v té době pro mě byla závěrečná bitva jedním z nejlepších filmových zážitků. Jak šel čas a přišly nové díly, trochu mě Narnie omrzela. Možná proto, že jsem četl knížky, možná proto, že dva následující filmy nedosahují takových kvalit jedničky*. Nicméně, stále se jedná o výborně zpracovaný film, a také si troufám tvrdit, že Lev, čarodějnice a skříň je lépe natočená, než napsaná v knižní podobě (často nevídané)... *fakticky se jedná až o druhý díl, "Čarodějův synovec" nám ovšem nebyl v novém filmovém zpracování nabídnut ()

MICHAEL73

Jakožto čtenář Lewisovy předlohy mohu prohlásit, že se jedná o velmi zdařilou adaptaci. To neříkám jen protože jsem na ní vyrůstal, ale protože nám krásně nese sdělení, které tolik nevyplývá z knihy, ale dává sílu její podstatě. Příběh má opravdu veliký potenciál, neboť skrývá v sobě mnohé, které lze sdělit krásným způsobem, a o to se tu tvůrci pokusili. Chytly jej za správný konec, avšak filmové zpracovaní mu nedává tolik prostoru. Ovšem se vším, co tedy měli autoři k dispozici si poradili, jak nejlépe mohli. Vřele přesné obsazení, výprava, hudba, efekty, rozvrstvení scénáře. Za mne 8,5/10. Snímek, který mě dokáže přenést do krásného světa plné fantazie, i přes jeho drobné nedostatky, čímž jej ovšem nijak nekritizuji. Jak se totiž říká, že se nekritizuje práce ostatních, když sám dotyčný člověk by jí neudělal lépe, tak zde to platí rovněž. ()

Jillen

Prostě pohádka mno. Efekty spíše průměrné na to aby si zasloužily oscarovou nominaci. Těším se sice na další díl, ale už nebudu očekávat víc než u tohoto snímku. Čarodějnice se ale opravdu povedla...Dávám 55% Snímek vydělal celkem $743,710,957 ()

sta

a to jsem si myslel, že větší kravina, než společenstvo LOTRů není..je. btw: ty konflikty, co Lewis v originále předkládá jsou celkem zajímavý (i když na Alenku to teda nemá), ale to upachtěné filmové zpracování je spolehlivě pohřbívá ()

Pirkaf

Pro mě naprosto nečekané (po všech těch kritikách), a o to příjemnější překvapení. Myslím, že mi hodně pomohlo, že jsem věděl do čeho jdu, protože knížku jsem četl nedávno a myslím, že zfilmovat se povedla naprosto parádně. Jistě, je to poněkud dětinské, ale pokud člověk někde uvnitř nezapomněl na to, že byl jednou taky dítětem, nic mu podle mě nebrání v tom, aby se královsky pobavil tímto výletem do pohádkového světa. ()

Sandiego

SIce filmu nechybí atmosféra a pěkné technické zpracování, ale příběh za moc nestojí a jeho podání je tak trochu instantní a neoriginální. ()

UncleG

No, řekl bych to takhle... Narnie se prostě svezla na žánrové tsunami, kterou rozpoutal Pán Prstenů svým mocným dopadem do zapáchajících stojatých vod tehdejší fantaskní filmografie. A na čí vlně jedeš, toho píseň zpívej. Takže se Narnie možná trochu zbytečně zamotala do pánoprstenovského vlivu, ale zároveň projevila sympatickou snahu najít svou vlastní cestu …A ve finále vzniknul takový nějaký zparchantělý kočkoptakopysk, kterému jdou přední nohy jinam než zadní a celý trup se samovolně pohybuje opačným směrem, než kam chce jít hlava. První polovina filmu má našlápnuto na solidní dark fantasy, která se v druhé půlce bolestivě přerodí v kýčovitou pohádku šmrncnutou Lotrovskými bitvami. Za jakýsi zlomový bod ve vyprávění považuju úplně samoúčelný výkřik do tmy - setkání dětských hrdinů se Santa Clausem. Je to jakýsi oslí můstek, zkrácený a autorsky dost pohodlný způsob jak hlavní postavy napakovat magickými zbraněmi. Santa Claus rozdá dárečky, nasedá na sáně, a jak se objevil, zase mizí. Stejně tak mohlo nové vybavení spadnout dětem na hlavu ukryté v nějakém meteoritu nebo ho mohly vyhrabat v popelnici. Každopádně jsme se dostali do místa, v němž příběh „vykolejil“ a už se ho do konce bijáku nepovedlo nahodit zpátky. A že jsem celou dobu tajně fandil zlé čarodějnici? No to se rozumí samo sebou! Jednak je to jediná postava v celém filmu, která má výrazné osobní kouzlo, hraje jí naprosto famózně Tilda Swinton a pak … z principu přece nebudu držet palce pubertálním mládežníkům, mládežnicím a jejich obskurním uslintaným mluvícím bobrům (brrr, hrozná představa). Takže … Tři z pěti. Dát dvě by byla nespravedlnost a čtyři zbytečné hýření. ()

Riddick77

Poměrně povedá fantasy pro ty nejmenší, ale nejen pro ně. Mne si Narnie získala poměrně snadno, hned jak jsem překousl těžkopádnost v podání "krále Petra", tak už to byla poměrně dobrá jízda. Pravda, filmu by neuškodila trošku střídmější stopáž, takhle to bylo v některých momentech vskutku nastavované. Nicméně bobříci jsou super, Lev je prostě a jednoduše majestátní, děcka jsou snesitelná (malá je skvělá) a neznám dítě, kterému by se takovýto svět nelíbil. Já bych ho bral hned a to už jsem poměrně odrostlejší :-) Jinak opozice dobro / zlo a paralela s počátečním dějem v době bombardování Londýna ve WW2, tedy v době kdy nacismus a fašismus plundrovali svět a proti nim se postavili "Ti dobří" spojenci a děti, utlačovaná Narnie, zvířátka proti zlým dobyvatelům a Ledové královně je celkem povedená, ale dosti okoukaná. Nicméně kde vzít lepší a viditelnější příklad zla a dobra než v nacistické okupaci. Jinak tedy jsem se nenudil v podstatě ani chvilku, zkrátit to o 20 minut, možná bych dal i 5 hvězd, takhle 4 hvězdy a 8/10. ()

numi

V případě Letopisů Narnie: Lev, čarodejnice a skříň bych měl asi napsat komentáře dva. Jeden pro dětského diváka (do 10ti let) a druhý pro ostatní. Ten první by chrlil roztomilá slova o krásně se usmívajících a odvážných dětech, dokonale zlé Zimní královně, hodném faunovi a statečném lvovi. A že to zase jednou dobro stylově natře zlu. Ten druhý by zmínil fakt, že sám název obsahuje celý děj. Nic napínavého a zajímavého tady totiž pro dospělejšího (nedej bože dospělého) diváka není. Snad jen zajímavá kamera a výprava. Přesto jde o stravitelný kousek zábavy, který snad stojí za to vidět alespoň kvůli výkonu Tildy Swinton v roli Zimní královny a stejně nadějnému výkonu Anny Popplewell v roli Zuzanky. PS: První komentář by nakonci měl o hvězdičku víc. [červenec 2006] ()

zipper111

Je sice pravda, že Lewis byl přítel Tolkiena a psal Narnii ve stejný čas co on Pána Prstenů, ale je to doopravdy jenom pohádka, nepovažuju to za příliš kvalitní fantasy (ať už knížku nebo film). Ale nejvíc jsem byl znechucenej herci, tedy spíš neherci, protože to co předváděli se mi doopravdy nelíbilo... ()

Vojcl

Musím říct, že jsem rozhodně neočekával nového Pána prstenů, chtěl jsem jen vypnout mozek a nechat se unášet vlnou nostalgie, avšak tento film je tak špatný, že ani s přivřením obou očí nemůžu dát vyšší hodnocení. Scénář je přes více než dvouhodinovou stopáž velice jednoduchý a okleštěný, nedočkáme se žádné hlubší charakterizace postav, autoři nás vlastně ani nenechají pořádně nahlédnout do fantasy světa jenž vytvořili. Závěrečná bitva ve mně nevzbudila absolutně žádné emoce. Nezachrání to ani herci - dětští představitelé jsou dojednoho nevýrazní a nepřesvědčivý, ani jejich dospělí kolegové, možná až na Tildu Swinton nejsou moc nápomocní. Efekty jsou spíše průměrné, nezaujal mě ani hudební doprovod. Dětem do 12-ti let se to možná bude líbit, jinak projekt zůstal daleko za očekáváním. ()

Tirion

Přišel jsem, viděl jsem a zvítězil jsem, když jsem jaktakž pochopil dějovou linii filmu. Tohle snad mluví za všechno. Film má hodně špatně napsaný scénář a zničehonic na vás odkudsi zpoza statných dubů vyskakují scény, informace a dialogy a vy se nestačíte divit. Je evidentní, že předloha v podobě románu C.S. Lewise obsahuje mnoho informací, které se nám tvůrci filmu snaží "nacpat" do hlavy v pouhých dvou hodinách. A tak přicházejí úsečné dialogy a z hůry padající souvislosti a informace, které jsou pro děj důležité, ale není čas je rozehrávat. Pokud bych se měl zmínit o hereckých výkonech, tak se musím zmínit o trapnosti, kterou "herecké" výkony dětských hrdinů vyzařují a bohužel nejen dětských hrdinů. Jak už mnoho lidí poznamenalo, je to pohádka pro děti. Ovšem na druhou stranu je film moc pěkný po stránce vizuální. Kamera je působivá a triky opět skvěle obstarala novozélandská WetaDigital, jejímž "otcem" a patronem je Peter Jackson, triky jsou špičkové. Občas sice kazí tu vizuální podobu chaotický střih, ale není to tak markantí. Ještě bych vyzdvihl výpravu a podmanivou hudbu. Jinak chybí napětí a nějaké vtáhnutí do děje. Tu a tam je tu pokus o vtípek, ale vtipné jsou tu bohužel momenty u nichž to asi tvůrci filmu nezamýšleli. No a tak film hodnotím trojkou, abych aspoň vyzdvihl práce teamu WetaDigital. ()

gogos

čekal jsem opravdu víc, nevím možna je to tím že neznám předlohu, ale banda tápajcích děcek mě opravdu neláká. jediný klad je nádherné zpracování zvířat a perfektní bitvička... ()

BloodyVamp

Průměrné fantasy s plytkým dějem. Prvních 40 minut je ovšem velice příjemných a nápaditých. Ovšem poté, co se všichni Pevensiovi dostanou do samotné Narnie, tempo začíná řídnout a přibývá klišé a nepovedených triků...Kromě pokulhvající dramaturgie pokulhává Adamsonova nudná režie. Výprava není ani tak zdaleka působivá, co by mohla být. Navíc bezotyšně vykrádá Pána prstenů, což je nejvíce vidět při závěrečné bitvě (ty nájezdy kamery). Všechno zachraňují hláškující bobři, skvělá Tilda Swinton, lev Aslan a monumentální heroická hudba Harryho Gregsona- Williamse. Takto bohužel pouze chudá, naivní pohádka pro děti. A ten hnusně přeslazený závěr ! Fuj, fuj fuj !!! Tohle že je fantasy ? ()

blackrain

Fantasy a pohádkové příběhy mají velmi mnoho společného. Jeden bez druhého by nemohli existovat. Ovšem, je také spousta věcí, které je odlišuijí. Vždycky ale budete mít jasně dáno, kdo je na straně dobra a kdo je na straně těch zlých. Hádejte ke komu patřila excelentní Tilda Swinton? No, samozřejmě k těm zlým. Její Bílá čarodějnice byla dokonalým záporákem. Byla chladná jako kus ledu. Krutost a zloba z ní čišela na míle daleko. Minimum mimiky jí na celkovém dojmu ještě přidávalo. Takhle nějak jsem si představovala Ledovou královnu. ()

kaylin

Nějak si nemůžu pomoct, ale ten první díl mě nikdy neohromil. Jediné, co na něm skutečně uznávám, to jsou triky, a to jak klasické, tak i ty digitální. Jednoduše vypadají skvěle. Jenže příběh mě nedostal, neoslovily mě ani postavy, snad jen ten Aslan. Divím se, že série pořád pokračuje a očekávají se další díly. ()

RAiken

Tak zase další příživník nové vlny fantasy filmů nastartovaný úspěchem LOTRa, který i přes svou infantilnost dosahuje přijatelných kvalit. Tilda Swinton je dokonalým vyobrazením chladnosti a naopak lev Aslan je krásným zosobněním lidských kvalit. Příběh je jednoduchý, tak aby se v něm neztratily i ty méně bystré děti a je určitě příjemnou oddychovkou. Jinak kostýmy, zvířecí masky a efekty jsou celkem příjemné na pohled a rozhodně nezastinují jednotlivé herecké výkony malých hvězdiček, na které bylo radost se podívat. Zkrátka takový příjemný mixík všech možných fantasy zaobalený do jemného havu tak, aby jej mohlo shlédnout spousta dětiček doprovázených nenudícími se rodiči. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)