Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Katya

Knížku jsem jako dítě milovala, film se jí nemůže rovnat. Je upachtěný, hlavní představitelé sourozenců neskutečně nesympatičtí, Aslan prkenný a celý příběh patetický a bez špetky humoru nebo jiskry. Dvě hvězdičky jsou za Tildu Swinton, která jediná hrála tak, že jsem začala proti své vůli fandit její čarodějnici proti těm otravným spratkům. ()

Doomer odpad!

Tak todle jsem chtel videt kdyz o tom vsichni tak mluvili a teda nemuzu jedinou vec hodnotit kladne a nejhorsi ze vseho je pribeh o nejakem divnem lvu ,carodejnici a neuveritelne hnusnych harantech. Autor byl nejakej podivenej krestan ktery neustale kouka na pana prstenu a u toho zere LSD ()

Kariya

Neviděl jsem žádnou jinou Narnii, ani starší, ani mladší, ani jsem nečetl žádnou knihu o Narnii, tudíž jsem neměl vůbec žádná očekávání. A co je tady NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: předpokládám, že většina uživatelů ČSFD, která to tu hodnotí a komentuje, nespadá do cílové skupiny, jíž je tento film určen. Tvůrci na starší osazenstvo opravdu nemysleli a já proti tomu vůbec nim nemám. Navíc se vážně domnívám, že z pohledu dítěte je tento film opravdový skvost. Každý kdo alespoň trochu rozumí dětské duši ví, že malé dítě na filmu nezajímá, jestli se režisér opičil po nějakém jiném filmu, nebo jestli se tohle dalo natočit líp. Prostě se jenom dívají a žijí v tom filmu, prožívají to, co dospělí jen těžko a je jim snad nejlíp, jak jen může. Dívejte se na ten film s nějakým malým dítětem a uvidíte sami, jak bude blažené a jak i vy se hned na ten film budete dívat jinak. ()

AweDuckling

Knihu jsem četla, stejně jako ostatní díly z "narnijské série", takže chtě nechtě musím porovnávat. Knihy jsou brilantní, nádherné pohádky s hlubším podtextem. Proč podobnost s Pánem prstenů? Možná protože C.S. Lewis byl blízkým přítelem Tolkiena, takže oboustranná inspirace asi přítomna byla. Co se týče filmu, zpracování se mi zdá chabé. Letopisy by si zasloužili filmové zpracování lepší - ale chápu, natočit film, který se zavděčí všem (hlavně fanouškům knihy), nelze. Přesto palec nahoru. Dětem se příbeh a filmy líbí - a to je hlavní. ()

Zombiepod

Veľmi nepodarená hra na Pána Prsteňov. Knižnou predlohou som však nedotknutý tak Narniu viem hodnotiť iba ako divák. Film som videl v kine, čakal som však omnoho viac. Digitálne efekty boli síce nádherné a výprava rozmanitá a prekrásna, ale zapôsobilo to na mňa príliš fádne a obyčajne. Možno to naozaj bolo mienené ako rozprávka určená deťom, 143 minút však stráviť v sedadle by asi nevydržali. Ja som síce vydržal a až taká katastrofa ako ďalšie diely to nebola, no druhýkrát by som sa do toho už asi nepustil. ()

TEKAS

Když jsem Letopisy Narnie viděla poprvé v mých asi 16ti letech, přišel mi film pěkný, dnes ve svých 21 letech s politováním musím říct, že to bylo stupidní, umělé, hloupé prázdné dialogy, nekvalitní efekty, přechody mezi animovanými vlky a smečkou husky pobíhajících po lese by se snad styděli dát i do studentské školní práce. Neuvěřitelně nesympatická Lucka, zbytek trochu lépe stravitelný, ale kdyby mě Petr ohrožoval mečem, jak celou dobu předváděl ve filmu, tak asi dřív umřu smíchy. Český dabing hotová katastrofa. Naštěstí jsem ve filmu byla schopná najít i něco, co pro mě zůstalo krásné a to přenádherný Aslan a spousta dobře udělaných tvorů, úžasná hudba (miluju ústřední motiv), Tilda Swinton dobrá (antre na závěrečnou bitvu bylo cool). ()

beso74

Chudobný príbuzny LOTR-a, vcelku pozerateľný, až na tie, miestami poriadne otravné detiská, ako dietny predkrm pri čakaní na Hobbita sa to celkom, dá. (Len aby to nebolo čakanie na Godota). ()

Izz

Neurážející dětská fantasy,která se mi nejdřív strašně nelíbila,ale z nějakého důvodu si ke mně vždy nějak našla cestu,v důsledku čehož jsem ji viděla už asi osmkrát.Vlivem toho a taky hrozivé nekvality dílu následujícího jsem zjistila,že vlastně není co nenávidět.Nového Pána prstenů čekali jen naivkové a Narnie je uhlazená pohádka s velmi působivou hudbou a výpravou. ()

viky13

Začátek se odehrává před koncem 2. světové války. To jen podtrhuje vážnost situace ,když jsou děti poslány ke svému příbuznému na venkov.Taky se podle toho pařičě chovají až do doby než najdou zemi za almarou.Narnii.Najednou se stávají nezvikle důležitými.Tento snímek režiséra Andrewa Adamsona ukazuje že i děti mohou něco dokázat a mnohkdy umí být více statecní než dospělí lidé. ()

Chasida

Ze série nových velkorozpočtových adaptací Narnie bohužel nejlepší film. Škoda, určitě by šlo vše vyřešit lépe a natočit důstojnější adaptaci C. S. Lewise, který by si to zasloužil. P.S. Měl jsem možnost zažít i český dabing, který sráží Lva a spol. někam do nuzných jednohvězdičkových vod. Fuj! ()

Sundance.cz

Budu-li se na tento film dívat jako na klasický dobrodružně fantastickou klasiku, hodnotil bych ho asi o něco méně. Pokud ale vemu v potaz to, že se jedná víceméně o moderní pohádku, musím přeci jen přimhouřit oči a dát 4* (75 %) ()

Scraffy

Najlepšia Narnia. Naozaj rodinná fantasy rozprávka, ktorá vás rozhodne nenudí. Ja som si to užil zo všetkým, čo k tomu patrí! ()

IvonaK

Tento film se mi líbil moc a ráda se k němu vždycky vracím. Je až k nevíře, co všechno se může skrývat za skříní. Kus kouzelného světa krásného zimního prostředí, sympatického Aslana až po bitevní pole. ()

ANTYCHRYST

Je to dlouhé..málo barevné..hrozně se to táhne.. málo postav na který by se dali vzpomenout.. Bohužel konkurence v podobě Harryho a pána prstenů je ná úplně jiném levlu... Docela škoda.. Tahle trilogie si zasloužila mnohem barvitejsi a propracovanější svět . 40% hlavně ty děti mě tam hrozně serou... :) :) ()

Al Majda

Ve mě je ještě dost dítěte na to , abych dokázala pochválit pohádkový film. Pro mě byl úžasně zpracován, zvířata mluvila naprosto přirozeně a také vypadala naprosto živě. Král říše byl moudrý, děti odvážné a přátelské. Dokonalé pro děti, obzvlášť pro ty dnešní :-). Vzpoměla jsem si na to, jakou jsme mi jako děti měli představivost při čtení knížek a tohle pro dnešní děti, které jsou i líné si je číst, doporučuju Narnii. Také se nemusíte obávat žádných násilností, děti by neublížily ani mouše. Nádherné kostýmy a hudba bušícího srdce. Jediné, proč to není za pět hvězdiček je to, že dvě hodiny na to zase nestačily, boj o velkou zemi dobra byl příliš jednoduchý a zkrácený, děti byly až příliš šikovné se zbraněmi na to, že pocházeli z města a byly tak nevinné. ()

Hydr0gen

Tak překonání Pána prstenů se samozřejmě nekoná a to srovnání je i trochu nesmyslné. Nicméně je to i tak pohodová pohádka s pohodovou bitvu (zvláštní spojení, vím:)) na konci bez jakýchkoliv vyšších ambicí (nebo se alespoň nepodařilo je naplnit). Největší problém je tedy zmíněná délka, 7/10 za solidní řemeslo. Dlouhodobě asi spíše zapomenutelný kousek. ()

Damien

Musím říct, že po skončení filmu jsem přemýšlel, co jsem to vlastně viděl. Jestli to byl Pán prstenů nebo Harry Potter. Ale musím konstatovat, že mě děj toho filmu vtáhl. Nádherné efekty, dobrý herecký výkon a asi nejkrásnější byl pan bobr a paní bobrová. Je to sice určeno především pro měnší diváky, ale myslím si, že i dospělí v tom najde něco, co ho osloví. Vždy všichni jsme byli mladí a taky jsme měli svou fantazii. ()

Fanak

Problém tohoto filmu není ani tak ve filmu samotném jako v tom, co od něj divák očekává. Kdo četl knihu, má to mnohem snazší. Pokud se mu líbila, bude se mu líbit i film (a naopak), který se předlohy drží velmi přesně a pietně. Divák neznalý věci by měl v prvé řadě vědět, že jde o film pro děti. Nejde o druhého Pána prstenů, jak bylo hojně podsouváno v médiích (viz titulní strana Premiere). Jisté podobnosti by se tam sice našly, i kdyby si režisér docela okatě nepůjčoval Jacksonovy fígly. To ovšem malým divákům nemusí vadit, protože Narnie je určena právě pro věkovou skupinu, které by měl zodpovědný rodič shlédnutí LOTRa prozatím odepřít. Dospělý divák pak pak spíše odhalí skrytou druhou myšlenkovou rovinu, kterou obsahuje každý z dílů Lewisovy ságy - alegorické vysvětlení základních bodů křesťanské věrouky. Zde jde o smysl Kristova ukřižování. Ale i v případě, že si toto divák odmyslí, zůstane mu krásný pohádkový příběh, úžasně vyzuálně provedený a kvalitně zahraný. ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)