Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Psycho.R

Kdyby mi bylo deset, což bylo v devadesátkách, byl bych hodně nadšenej. Ale viděl jsem to teď ve svejch 27 a i tak se mi ta zamlouvalo. Je to milé, lehké a balancuje to mezi pohádkou a fantasy. Nic proti. Jsem zvědavej na pokračování. ()

Nocturno culto

Výpravná a velmi barevná dětská pohádka s neobvykle dobrým obsazením, dobrým prostředím, super hudbou ale opravdu dětinsky napsaným scénářem..Vhodné pro kategorii dětí ze základní školy a to možná ani ne .. ()

danny_21

Přistupoval jsem k Narnii s obavami, nicméně po puštění prvního dílu synkovi nemůžu říct ani popel, myslím, že pokud bylo cílem ukázat svět fantazie předškolákům nebo raným školákům, tak se povedlo a i mně dalo zavzpomínat na Nekonečný příběh. Ano je to jednoduchý příběh, ale podle mě zafungoval i se všemi těmi mluvícími tvory, povedenou CGI stránkou a dětskou čtveřicí - uvidí se dál, první díl u mě za 75 % ()

Kritik.

Tvorcovia tejto filmovej verzie sa žiaľ rozhodli pre jednoduché a rýchle spracovanie deja, pre pomerne plytké dialógy, neúplné pasáže z knihy a nepútavé zobrazenie. Celkovo tieto filmy o Narnii celému Lewisovmu dielu iba kazia meno. Škoda. Knihy sú úvahové a hlboké, filmy určené pre deti. Slabé. Za nádherný však považujem soundtrack. ()

rublik05

Takový Pán prstenů pro nejmenší. Doplněný o tunu mluvících zvířátek a fantasy tvorů. Filmařsky je film hodně dobře zvládnutý, herecké obsazení velmi sympatické. Musím ocenit také perfektní práci s kamerou a hudební doprovod, který krásně podbarvuje jednotlivé scény a taktéž jim dodává jistou atmosféru. Celkově jsou první Letopisy Narnie příjemná oddechová fantasy pro celou rodinu. 7/10. ()

anule25

Na rozdíl od zbytku místních recenzí bych se chtěla dívat na věc poněkud jinak, protože pro mě je tohle spíš než fantasy film, nebo pohádka především zpracování knihy. Nebudu hodnotit tu knihu, je to klasika, která je populární hlavně kvůli poselství, a ne ani tak kvůli literární kvalitě, která musím přiznat, není tak převratná. Chci hodnotit, jak se autoři svého předsevzetí zhostili a v tomto ohledu myslím, že se jedná o jedno z nejlepších zpracování knihy, jaká znám. Většinou má člověk (hlavně u těch hlubokomyslných dojáků, jako je Narnie) spoustu námitek na výběr herců, celkovou náladu a špatně předané poselství. Ani jedno vytknout nemůžu, co by čtenář jsem se cítila jako doma. Většina scén, které autoři přidali, se mi do celkového rámce hodila a doplnění mezer, které kniha skýtala, nemělo výraznějších vad. Jen si nemůžu odpustit. Dramatizujte bitvy, dramatizujte výplňové dialogy, dramatizujte si, co chcete, ale prosím, nedramatizujte mi vztah mezi sourozenci tam, kde to dramatické není a být nemá. V honbě za dramatem se z Petra, který má být frajer bez vady a kazu, stává labilní puberťák, stejně jako ze Zuzany, nafoukaná nedůtklivá pesimistka, a to zamrzí, když je oba znáte. ()

Lokran

tohle ze stalo tolik co harry potter nebo pan prstenu? proboha za co??? za tuny umeleho snehu? nebo snad za tu neuveritelne mizernou vypravu a chabe triky? carodejnice byla tak neprirozena a vubec mi neprisla dostatecne zla... a argument ze je to pro male deti neberu, protoze Harry je pro srovnatelnou vrstvu deti... a i kdyz to pan Lewis napsal v jine dobe a snazil se to podat mnohem laskaveji, urcite to neznamenalo, ze to podal nudne a omsele jako pani filmari... skoda, velke zklamani... jinak cesky dabing jen podtrhuje, ze je ve smrtelne kreci, ze ktere ho uz asi nic nevysvobodi... ()

Bukiet

Člověk by měl vždycky vědět, na co jde, než na to jde a podle toho si pak příběh filmu prožít. Letopisy Narnie jsou sedmidílnou fantasy ságou určenou pro mladého čtenáře a nesou v sobě zakuklenou křesťanskou zvěst, protože Lewis v době psaní konvertoval ke katolicismu. Proto jsem šel na film s lehkou nedůvěrou. Ne že bych se nedokázal stát na dvě hodiny dítětem, to mi problém nedělá, ale neměl jsem moc náladu na křesťanské plky. Popravdě, když jsem ale před takovými patnácti lety celou Narnii četl, došlo mi o co jde až někde u třetího dílu, prostě mi chvíli trvalo, než jsem si dal rovnítko mezi lva Aslana a Ježíše Krista. U dětských filmů je největším problémem výběr dětských hrdinů a musím konstatovat, že zpočátku mi čtyři sourozenci připadali neslaní nemastní, ale postupem děje jsem si uvědomil, že vlastně zcela naplňují moji představu z knih. I nejstarší Petr alias Mirek Dušín mi nakonec byl sympatický. Měl jsem strach, že filmaři budou chtít nějak konkurovat Pánu prstenů, ale docela v pohodě se drží zpátky, což je také ve shodě s knihou. Ono to srovnávání Pána prstenů a Narnie je vlastně stále přítomné už od vzniku obou děl. Knihy totiž vznikaly skoro vedle sebe, neboť Tolkien s Lewisem byli přátelé a kolegové a dokonce si svá dílka navzájem četli a kritizovali. A oba měli odlišné názory a jiné přístupy. Tolkien se vždy bránil vykládat Pána prstenů jako alegorii, kdežto Lewis Narnii napsal nepokrytě právě jako alegorický příběh křesťanské víry. Naštěstí z filmu to křesťanství zas tak moc nečouhá, lev Aslan je ohromný a těch pár biblických hlášek se dá přejít. Moralizování v příběhu je také na místě, protože ve shodě s autorem předlohy. Pokud jde o triky, ty mají kolísavou úroveň, zejména zadní projekce jsou zhůvěřile zmastěné, ale zase animovaná zvířata jsou skvěla. Hudba je na solidní úrovni, vzhledem k dětskému divákovi až na velmi solidní úrovni. A pan Tumnus byl rozkošný! Zkrátka: Dvě hodiny jsem byl dítětem, které nezlobilo a nenudilo se, ale křesťanem se kvůli tomu taky nestanu. ()

mliko

Nemam k tomu jina slova nez moc pekna pohadka , ale rozhodne ne pro kazdyho...(Jelikoz je to pohadka tak je vse moc predvidatelny) 75% ()

Jozka7

Film jsem viděl 4x. Spíš než fantasy film je to pohádka s prvky fantasy. Pohádka je dětský žánr a děti jsou z této pohádky nadšené. Dostal jsem to, co jsem čekal. Stoprocentně. ()

Brusinka

Celkově to bylo tak nějak barevnější, křiklavější a jednodušší(hloupější?) než Pán prstenů, ale zase taková hrůza to nebyla. Lví podíl na tom má digitální lev Aslan a česká krajina. Dětští herci mě nijak zvlášť neohromili a mluvící bobři pro mě už nemají takové kouzlo, jako když mi bylo deset. Celkově za tři. Pokračování bude třeba lepší. ()

KdG

Pro mě zklamání. Čekal jsem dobrou fantasy, a místo toho slátanina pro děti. Představitelé dětských rolí jsou vysloveně odpudivého vzhledu, jediné co mohu pochválit jsou animace, např manželé bobrovy nebo ten lev. ()

Erian

Tak jsem měla možnost vidět Letopisy Narnie a výsledný dojem........nic moc:( Nevím, když jsem četla knížky, tak na mě působily kouzelně, ale je fakt, že to také již bylo dávno a to možná byl ten zásadní problém, dneska s odstupem let jsem se na tutéž látku, promítnutou na plátno dívala už více kritickým okem. Filmeček to byl přespříliš barevný, s nepřiliš kvalitním hereckým obsazením, protože dítka působila v každém druhém záběru krkolomně, nepřesvědčivě a pateticky. O moc lépe na tom nebyli ani "dospělí" herci, čarodějnice nebyla nijak dechberoucí, zajímavé byly jen její kostýmové kreace, za zmínku stál snad jen ten malý faun, nad jeho ouškama jsem se rozplývala ještě notnou chvilku. Triky měly kolísavou úroveň, Aslan se nadmíru povedl, ale na úkor ostatních tvorečků obývajících Narnii (třeba i kentaurové měli poněkud nepoměrná tělíčka, záběry s pozadím prozrazovaly neprofesionalitu, digitální bobříci byli jako malovaní, ale až k neuvěření dětští). Trochu mě zarážela i krutost Aslanova úmrtí, tohle by bylo i na dětské diváky trochu silné kafe, válečná vřava postrádala skutečný náboj a měla spíš nádech přihlouplé bojůvky, celý příběh je až příliš naivní a prvoplánový, prostý veškeré imaginace a šeptky fantazie. Zklamalo mě to:( ()

wOOzIe

Celé tak trochu nuda a celé o ničem, ani pro ty děti zrovna nic moc, hlevně díky tomu, že je to tak dlouhé, děti to hned přestane bavit začínají se nudit a otravují. Myslím, že opravdu nešťasné. Disneyovské efekty taky nic moc. Jedniné co se mi líbilo byla závěrečná bitva, která ale připomíná spíš parodi na Pána Prstenů. JInak samé kecaní a kecaní o ničem, kdy vlastně dopředu víte co se stane. A to nemluvim o hercích, kteří byli až někdy zoufalí..(díky bohu, že sem to viděl v dubingu).. ()

e(l)a

Nevím, jak bych se na tento film dívala, kdybych nečetla knihu. Nicméně já ji četla, a proto mě film hodně zklamal... Letopisy Narnie jsou četbou jak pro děti, které v nich mohou najít dobrodružný příběh, tak pro dospělé, pro které je v nich ukryt hluboký smysl dobra a zla, lidské existence atd. V případě Letopisů Narnie je zřejmé, že je napsal křesťanský autor, proto nejvíce mohou říct zase právě lidem věřícím. (Oněch 7 dílů jsou téměř přebyprávěné příběhy Bible zasazené do jiného světa.) Nicméně nejen těm. Tvůrci filmu však tuto stránku příliš potlačili, a tak nám zůstal jen zkrácený a změněný dobrodružný příběh pro děti a to je škoda. Ani herecké výkony mě nijak neoslovily - snad ještě bezprostřední malá Lucy. Dnes je tendence srovnávat Letopisy Narnie s Pánem Prstenů, což je, myslím, škoda. Jsou to různá díla. Že mají něco společného? To ano - vždyť Lewis a Tolkien byli současníci a navíc dobří kamarádi, kteří měli rádi svět fantazie. Bohužel je pravda, že i tvůrci filmu se stále z Narnie snaží udělat Pána Prstenů. Nutno jim ale pogratulovat za to, jak se jim povedlo převést Alana na plátno - myslím, že za to se skutečně nemusejí stydět, ač to nebyl lehký úkol. Takže - příběh hezký, jen příliš zkrácený a obraný o část, která byla pro dospělé. Tím se tento film (narozdíl od knížek) stal jen filmem pro děti. ()

Uhura

První půlka příjemná a předloze věrná, jakmile se ale děj přesune z komorního do poněkud řekněme dobrodružnějšího, nestojí to za nic. Nic takového jako monstrózní souboje, toporně se snažící o úroveň těch z Pána prstenů, což (a nejen to) je dělá opravdu směšnými, nic takového taky nebylo zapotřebí. Letopisy Narnie jsou především pohádkou, a to pohádkou příjemnou (i přes své tendence "chytání oveček"), a ne nějakou kolosální podívanou. Zde se bohužel stávají pouhým ubohým blockbusterem. ()

Ogrb

Tak jestli jsem zdrbnul čtvrtýho Pottera dvěma hvězdičkama s tím, že je dětskej, to jsem netušil, co mě čeká u mnou toužebně očekávaných Letopisech Narnie. Čekal jsem nejlepší fantasy od Pána Prstenů, čekal jsem dokonalou podívanou, která mě velkolepostí a silou příběhu zarazí do sedačky, a co jsem dostal? Trapnou, skoro až televizní pohádku s extrémně nesympatickými postavami a otravným křesťanským podtextem. Když přijel Santa Claus, chtěl jsem opustit kino. 2/10 ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)