Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

• USA The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (více)

Letopisy Narnie vypráví příběh sourozenců Lucinky, Edmunda, Zuzany a Petra, kterým se během hry na schovávanou ve venkovském sídle excentrického profesora podaří pomocí magické skříně dostat do jiného světa. Narnie, v níž se ocitnou, se ukáže být okouzlující a mírumilovnou zemí obydlenou mluvícími zvířaty, skřítky, fauny, kentaury a obry, která je však díky prokletí zlé Bílé čarodějnice Jadisy odsouzena k věčné zimě. Děti se pod vedením vznešeného a tajemného panovníka, lva Aslana, odhodlají mocné čarodějnici postavit. Musí její ledové kouzlo zlomit a tím navždy osvobodit říši. (TV Nova)

Stejšn

Utahané, překombinované, ukecané. Všechny ty digitální potvory člověka unaví tak, že od třetiny už to sleduje v apatii. Zlatý Nekonečný příběh se svými figurkami. ()

Renie42

Taková pohádka pro děti, ale pro dospělého, no nic moc. Jediný, co se mi líbilo, byl velký lev Aslan, některé mytologické postavy, bobří páreček. Královna a děcka děsně nesympatická, možná si měli dát s výběrem postav více záležet. ()

zla.ovce

Velmi zdařilý fantasy film pro děti, který ale nebude nudit ani dospělé. Občas to skřípalo ve zpracování triků, které byly moc ateliérové, ale dalo se to překousnout. Myslím si, že by se tento díl Narnie dal brát jako povedená verze "Pána prstenů" pro děti. ()

Zadri

Předem musím avizovat, že jsem velkým fandou filmového zpracování Pána prstenů, takže můj přístup k Narnii byl od začátku velmi kritický. Ale světe div se, koná se překvapení, vše funguje tak, jak má. Ano je zde mnoho klišé, ano najde se mnoho scén, které zavání kopírováním Pána prstenů, ale přes všechny nedostatky jsem se od dob Legendy, u dětského fantasy filmu, tak dobře nebavil. ()

Maica

Příjemný film pokud jste nečetli knížku. Ta je totiž mnohem lepší. Ale myslím, že i film se celkem povedl, až na pár odchylek. Prostě typické: "příjemná podívaná pro celou rodinu". Ale je to pravda. Škoda, že jsem ho viděla v televizi s kupou reklam, potom se film hodně natáhne a zážitek zkrátí. 3.5 hvězdičky. ()

iz67

Moje dcera byla nadšená, dobro bylo dobro, zlo zlo.A i děti když jde do tuhého, chtějí být aktivní na straně dobra. ()

gicous

První polovina se mi vcelku líbila. Všemu vévodila zasněžená krajina, která pro mě měla to správné magické kouzlo. Hezké obrázky byly podmalované vynikající hudbou. Jakmile se ale začaly objevovat všechny možné ukecané zvířata, tak se to kouzlo začalo vytrácet. Poté co se hlavní hrdinové dostali přes řeku, tak po atmosféře a kouzlu ze začátku nezbylo ani památky. Jakékoli pokusy o představení Petra jako krále dopadly katastrofálně a směšně. Celkově jsou hlavní postavy, ať už lidské nebo zvířecí, odfláknuté až hanba. Závěrečná bitva, která by měla celý film gradovat, je tak disneyovsky uhlazená a korektní, že mi je z toho zle. Jediné co stojí za povšimnutí je dobrá hudba a Tilda Swinton v roli ledové královny. Všechno ostatní rychle vypudím z paměti, aby to tam nezabíralo drahocené místo, a půjdu si znovu pustit Pána Prstenů. ()

svetylko

Jen ve velice málo filmech hudba tak precizně a citlivě dokresluje atmosféru, za tohle bych dala Wililamsovi Oscara. Skvělé obsazení zlé královny, Tumnuse, profesora, protivné paní domácí - o dětech ani nemluvě, myslím, že povahová typologie se povedla do detailu. Kdo mě rozčiloval, byl přebodrý ukecaný bobr :-) a ty jeho rádoby vtípky. Ale jinak pro mě krásná a ryzí poetická pohádka s pointou. Pro úplnost podotýkám, že celé dílo Narnie bylo napsáno dříve, než triologie Pána prstenů (s výjimkou Hobita, který na svoji filmovou premiéru teprve čeká) takže o nějaké vykrádání Pána prstenů nemůže být řeč. Navíc Lewis a Tolkien byli přátelé a téma víry a zápasů je sbližovalo, z rivality mezi fanoušky svých děl by zřejmě nadšení nebyli. Nemám pocit, že by si tato díla konkurovala, spíše jsou původně určena jiným věkovým skupinám a obě jsou bohatá svojí výpovědní hodnotou. ()

helrohir

Príliš infantilné fantasy nato, aby znieslo prísnejšie divácke kritériá. Akože má fajn vizuálne triky, hudbu či kameru, ani príbeh nie je úplne zavrženiahodný, ale je to fakt až príliš detinský film, ktorý sa nevyrovná ani Harrymu Potterovi, tobôž nie Pánovi prsteňov. ()

kotasbk

Knihu jsem miloval, ale film mě zklamal. Očekával jsem něco lepšího, ale tak jak chcete udělat dobrý fantasy film pro děti? ()

Wooke

Keby bola tá bitka dlhšia, bol by som rád. Takto to je priemerná rozprávka so šťastným koncom. A tých je vo filmoch prehnane veľa. ()

Lebowsky

Dlho som nad týmto filmom premýšľal viac ráz som si ho pozrel, hovoríme o pozeraní v prestávkach po rokoch. Na prvý krát bol slabý len slabá rozprávka o štyroch deťoch. No nikdy mi nezišiel úplne z mysle ako to je u iných slabých filmových zážitkoch, každým pozretím sa mi stále otvorilo niečo nové. Narnia ma každým pozretím a premýšľaním nad týmto filmom čoraz viac prímala do svojho sveta až nakoniec nemôžem inak než jej dať plný počet aj napriek istým zádrheľom. Táto ríša ďaleko predbehuje a prevažuje všetky zádrhele. Lewis stvoril svet kde sme všetci spojený s prírodou on ju videl žívú dýchajúcu mysliacu nie len akúsi burinu na dvore. A tento film to v hlbšej miere prezentuje. TO je asi dôvod prečo mi Narnia nezchádzala z mysle. Vedel som že je v nej niečo viac, len som to nevedel nájsť a keď som to našiel už sa neobzerám na to ako som to videl prvý raz. ()

macetoma

Letopisy Narnie, aneb pán prstenů pro děti. Dokonce i pár lidí a zvířat umře, ale žádnou krev neuvidíte. Dávám 2 hvězdy, není to špatné, ale občas bych ty čtyři děcka zabil :) ()

Demonn

Pohádka, která nedává smysl, je plná špatných herců a špatných efektů (český dabing stojí taky za ho...). Vlastně ani nevím, proč jsem dal tři hvězdičky. Možná proto, že Narnie byla prostě pěkná. 51% ()

marek29

Někdo by mohl říct, že právě viděl odfláknutej mix Harryho Pottera a Pána prstenů, ale já to tak tragicky nevidím. Koncept nekonečné dětské fantazie zasazený do válečné Anglie podle mě funguje.. Prvky boje dobra se zlem jsou 100% zastoupeny a zvrácení bitvy sice nemusí být k radosti pesimistů dokonalé, ale pohádky to tak občas mívají. Za mě 4 z 5 s čistým svědomím, že jsem nic nenadhodnotil. Maucta ()

johnny01

Po pomalém úvodu (kde vyniká scéna s vlakem s krásnou hudbou) se děj přesouvá do nádherné pohádkové Narnie s příjemnou atmosférou… Bobři i Astan dodávají pohádkovost, hlavní pochvala však míří ke královně a přesvědčivosti, s jakou je hrána ve své střídavé laskavosti a krutosti. Krásné je též postupné tání. Otazníky zůstávají u darů, bitva a závěr jsou pak spíše méně povedené. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 6,9/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 76%, Audience Score - 61% | FDb.cz - 74,1% | Zneuctění perfektního rukopisu C. S. Lewise, který společně se svým kamarádem Tolkienem založil žánr fantasy...... Přeplácaná kravina, která se vám po jisté době (přesněji po dni) vykouří z hlavy a věřte nám - budťe za to rádi! 55% ()

ostravak30

Já znám tento film ze dvou důvodů. První je, že jsme doma měli knihu přesně tohoto příběhu, kterou jsem si po přečtení zamiloval. Bohužel jsem nikdy neměl možnost číst další díly. Druhý, že jsem jako dítě miloval britský seriál, který se svého času na ČT vysílal. Moc mě mrzí, že jej již pak nikdy nereprízovali. Každopádně v době Harry Potterů a Pánu Prstenů mě napadlo, proč nikdo nenatočí tohle, když fantasy tak letí? A vida, někdo to natočil. Harry Potter i Pán Prstenů se od adaptace lišili, ač ne příliš, ale přesto pro diváka zajímavým způsobem. Čekal jsem něco podobného i od Letopisů Narnie. Jako příběh, který jsem miloval, jej budu milovat i přesto, že musím upřímně říct, že se film tolik nepovedl. Na 143 minut by mohl být rozhodně dramatičtější a napínavější. To skutečné drama ale přijde až v závěru. Nebýt toho, že bobr je vcelku vtipný, nebyl by zde zastoupen ani humor. Dalším plusem je to, že jsem Čech a potěšilo mě natáčení v Česku. Pokus udělat z Narnie třetí fantasy velkofilm po již zmíněných se bohužel příliš nepovedl. A to i pro nepřesvědčivé herecké výkony. I závěrečná bitva postrádá to správné napětí a velkolepost. Zaujala mě ta krása Čech a Nového Zélandu a pak hudba, která se velmi povedla. Příběh je ale proveden chabě a nezajímavě. Škoda... ()

cinema_cz

I když místy musíte obdivovat práci šikovných trikařů (třeba ohňovou ukolébavku), Letopisy Narnie nenabízejí žádnou strhující podívanou. 60 % (Alena Prokopová, Ci 01/2006, str. 44) ()

hrumsrt

Taková pohádková verze ze světa Pána prstenů.. Mimo jiné, je to ale trošku takové udřenější. Ten úvod je opravdu hodně dlouhý, než se naplno opřeme o fantasy. Ale jakmile už nám do skřínky naskáče celá čtveřice, tak si to už jede svoje, s tím, že se jen tak neodtrhnete. Pořád musím vzpomínat na Tildu Swinton, co by Bílou čarodějnici, která si to dala náramně. Prostě děsivá chladná zákeřná, ale cítíte tam tu její motivaci. Jakmile se děj překlopí do té druhé části a dorazíme do tábora, tak už si to jede fakt parádní příběh a ta závěrečná bitva je výborná. Ale nelze nezmínit ten fakt divný rozmazaný pohled Petra na Aslana, který mě dodnes trhá tu závěrečnou pasáž. Spolu s nádhernou hudbou a neokoukaným Jamesem McAvoyem, šlo v dětství o jeden z mých nejoblíbenějších filmů. 70% ()

Mattel chystá hromadu projektů

Mattel chystá hromadu projektů

27.07.2023

Vzhledem k fenomenálnímu úspěchu Barbie v kinech asi nikoho nepřekvapí, nebo by alespoň v dnešní době nemělo, že už si mateřská společnost Mattel vysnila celou řadu dalších filmů. Ano, jen pár dní… (více)

Režisérka Barbie chystá Narnii

Režisérka Barbie chystá Narnii

04.07.2023

Tak se zdá, že režisérka Greta Gerwig (Malé ženy) hodlá vyměnit kariérní dráhu oceňované indie filmařky a v budoucnu se natrvalo přesunout ke tvorbě velkých studiových filmů. A vzhledem k tržebním… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Netflix chystá novou Narnii

Netflix chystá novou Narnii

04.10.2018

Letopisy Narnie už se jednoho filmového zpracování dočkaly v podobě ne příliš úspěšné trilogie. Milovanou fantasy spisovatele C. S. Lewise nicméně nyní čekají nové adaptace, které chystá streamovací… (více)