Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

El Pistolero

Současného otrlého diváka vyděsí „Halloween“ asi už jen ve sporadických případech, vnímám ho spíš jako kultovní filmovou relikvii pro hororové nadšence (mezi něž nepatřím); akorát hudba je opravdu mrazivá. Technická stránka se vzhledem k rozpočtu dá označit za nadčasovou, zlověstně dlouhé kamerové nájezdy a first person způsob snímání úvodní vraždy vypadají vlastně až průlomově. Atmosféra výborná. ()

Astaroth12

Tu to začalo Michael Myers práve začal svoje krvavé orgie.Ten začiatok keď vraždil z pohľadu seba bol úchvatný.Vidieť J.L.Curtis tak mladom veku je tiež zážitok a ak keď nieje moja obľúbená herečka tu excelovala.Film si drží po celú dobu obstojne mrazivú atmosféru.Hudba a aj tie dunivé zvuky dotvárali tomuto filmu taký mysteriózny efekt.Herecké výkony bravúrne,réžia tiež parádna,kamera bola ukážková,hudba neskutočne mrazivá a spracovanie fakt úžasno mrazivo dokonale.Ale aj tak mam jednu výčitku a to vo vraždách,od tej vraždy na začiatku trvalo 50 minút keď prišla ďalšia.Celkovo tu nebolo veľa vrážd.Ale chvála Bohu tento film je silný hlavne budovaný atmosféry.VO VAŠOM MESTE OBCHÁDZA SMRŤ-Citát ktorý na tento film sedí.Len finále bolo už trocha rozťahane,tam to stačilo zjednodušiť.Carpenter stvoril skoro dokonalý film. ()

spaceboyCZ

Jeden z nejlepsich klasickych horroru vubec. Skvely vyvrazdovak dnes velmi napodobovan studentskymi radobyhorrory typu Vriskot, Tajemstvi lonskeho leta atd. K tomu si pridejte jednu z nejznamnejsich horrorovych melodii (opravdu by mne zajimalo, kde na to Jonh prisel, co ho k tomu privedlo...) a je to velmi lahodne, vyzrale vino na patecni pulnoc :). ()

schizmo

Film, který zřejmě stál u fenoménu, kterému se ve filmovém názvosloví říká "vyvražďovačka" - stal se vzorem stovkám následovníků či vykradačů, zkrátka zanechal hlubokou rýhu ve výčtu hororů, které snesnou kritéria pro nálepku kultovní. Film se všemi prvotními neduhy a naivním nádechem, film s atmosférou! /// SOUNDTRACK: Zásadní význam hororové melodie poznáte podle jejího zdomácnění i mimo hororové teritorium. Už jsem o tom psal u soundtracku PHANTASM, takže se nechci úplně opakovat, ale pointa je stále stejná. John Carpenter se k tvoření soundtracků k vlastním filmům sice dostal tak trochu díky tomu, že to byl muzikant, nicméně opravdový důvod byla snaha ušetřit nějaké peníze za skladatele a orchestr. V Itálii se s tím poprali možné trochu ohrabaněji, když ke spoustě zásadních hororů a giallo filmů skládala dnes již světoznámá kapela GOBLIN. V tomhle případě se tedy jednalo o docela tvůrčí živý organismus, především pak živé prezentace zmiňované kapelý prý stály za to! Carpenter se však omezil na hudební znalosti jediného člověka, tedy na ty své. Díky tomu vznikly triviální melodie, které ale měly jedinečnou možnost díky své jednoduchosti mnohem lépe se zažrat do divákovy / posluchačovy hlavy, mnohem lépe než náročné (neo)klasické kompozice z taktovek univerzitně vzdělaných skladatelů. Vzniklo tak několik zásadních děl, které kdyby jste daly vedle sebe, utvoříte mozaiku hrůzy, při jejíž poslechu by se vám opakovaně ježila kůže. Tak jako u Mlhy, i zde je hudební složka prokládána úryvky z filmu, což pro někoho může působit rušivě, pro někoho zase tématicky. Tak či onak soundtrack k Halloweenu je totální kult. Povinnost! ()

hous.enka

Halloween po letech už nemá čím překvapit. Věřím, že ve své době mohl být legendární a vidět ho někdy v 90. letech, kdy jsem vřískala u Vřískotu, by byl asi zážitek, ale teď tam vidím vlastně jen chyby. Zaprvé: proč? Protože byl magor? Není to na vysvětlení málo? (Ano, je) Herecky to taky není žádný báječný zážitek. Doktor působí vyšinutě, všechny teenky tam vřískají stejně (krom jedné, která i v parném létě nosí teplé bílé punčocháče) a nevytvořila jsem si vztah k žádné postavě. A hlavně: atmosféra. Takhle zabitou halloweenskou noc, která se smrskla jen na pár dýní a jednu masku jsem dlouho neviděla. Jsem zvědavá na letošní Halloween a snad téhle sérii vylepší reputaci. ()

fannah

Od tohohle filmu jsem očekával hodně a hodně jsem dostal. Sice jsem čekal "větší krvák" a dynamičtější scény, ale místo toho jsem obdržel husí kůži jenom z té úžasné hororové atmosféry, kterou vyvolává Carpenterova hudba, některé lekavé scény, a celková závažnost příběhu. Dnešní horory už sice fungují na jiné bázi, ale tohhle je skutečná klasika a ve své i v dnešní době je pořád perfektní. ()

kikuka

..sice som nemala úplne perfektnú "spectator´s atmosphere", ale čo už..a aj som som si zamammamiovala..ale ten ftípek s !bubákom", ktorý sa dobíja do skrine, teda miesta, kde zvyčajne bubáci sídlia..a vôbec..uaaa!..a najma..mám už veľmi konkrétnu predstavu, čo sa myslí pod pojmom "carpenterovský minimalizmus" a "carpenterovská hudba".. (napr. v Near Dark).. ()

nigga

Jedinečná a legendární vyvražďovačka, která mě tehdy vyděsila k smrti, dnes už bohužel tak nefunguje (spíš je to učebnice klišé), ale pořád lze na ní obdivovat v nočních scénách téměř geniální hru se světlem a stíny, kdy např v černém pozadí vidíte bílou tvář vraha, to jsou časy, kdy mi vždycky šlo mrazení po zádech, atd atd. o geniálním hudebním motivu se snad ani zmiňovat nemusím, to samí platí i o Michaelu Myersovy, který je i po tolika letech pořád cool (samozřejmě záleží, kolik jste viděli pokračování, protože né každý režisér z něho umí udělat tak bezcitného drsoně). 100% ()

fcreading

"Videl som cierneho chlapa." Carpenterova prvotina a takmer prve stretnutie s hororom poznal reziser v den nakrucania a vedel, co ma divakovi priniest. Normalne by som to Johnovi vsetko uveril, no nestalo sa a dal som si dobry pozor nato. Iked snaha sa upriet neda. Michael bol skvely, to ako vrazdil, ake muciace metody si vybral a potom ich pachal na zenach. Vidno ze to bol magor. 90 percent. ()

Zayl

Nezpochybnitelná klasika. Carpenter je génius a způsob, jakým rozehrává krvavé představení je neskutečný. Potěší, že nevsadil pouze na vlnu brutality, ale hlavním pramenem strachu je plíživá kamera, vynikající hudební motiv, klaustrofobická atmosféra a démonizace jednoho z nejslavnějších zabijáků. Halloween je kult a předobraz všeho, co lze znát pod pojmem slasher. A Michaela Myerse zná dnes snad každý. ()

Cimr

Horor má tu nevýhodu, že ze všech žánrů nejrychleji stárne. Pohled na dva šťastné milence nás vždy rozněžní a pořádný kopanec do zadku zaručeně rozesměje. Ale věci, co člověka děsí, se velmi rychle vyvíjejí. A tak se prostě stane, že když už jste viděli pět set teenagerovských vyvražďovaček a důkladně znáte všechna klišé, může vám i tak oceňované dílo jako Halloween přijít nudné - přestože to vlastně celé odstartovalo. A to se stalo mně. Asi jsem jakožto fanoušek hororů očekával příliš mnoho, nicméně nadšený nejsem. Uznávám, že atmosféra je výborná - psycho hudba, kamera, Myersova maska... S čím mám ale opravdu problém, je základní příběh, který nemá absolutně žádný vývoj ani pointu. Prostě byl takhle jednou jeden zabiják a ten chodil po světě a vraždil. S tím si tvůrci na celou dobu vystačí. Zhruba 60 minut filmu pak tvoří záběry, jak někdo pomalu jde temným barákem s výrazem ,,něco tu nehraje". Film nevynechá snad jediné klišé - teenageři umírají nejčastěji při souložení; když se pohybují temnými chodbami, tak si zásadně nerozsvítí (aby co nejmíň viděli na cestu?); když je něco pronásleduje, neutíkají do bezpečí, ale vždy po schodech nahoru, aby se zavřeli do papundeklové skříně - přestože vědí, že zabiják má obrovskou kudlu a jedinou ránou skříň prorazí. Na to, jaký je to kult, jsem byl vlastně až otrávený, jak hloupá místa se tu objeví. Halloween je sice film formálně výborný, ale obsahově dost fádní. ()

baribal

Z tohohle je na rozdíl od filmů s Jasonem nebo Freddym cítit klasika a kvalita sedmdesátek. Slušná práce se zvukovými efekty a atmosférou. Jinak ale jakýkoli strach a děs tu opravdu není. ()

Adasin

Skvělý horor se znamenitou atmosférou. Mrazení v zádech již od prvních tónů legendární melodie, která mi zněla v hlavě ještě při psaní tohoto komentáře. Carpenterovi patří můj obdiv, že utáhl jak režii tak scénář i soundtrack. 8/10 ()

frashmaker

Říkal jsem si, že buďto tomu filmu dám za tři, s tím, že se již více nevyjádřím, a nebo mu prsknu 4ku s komentářem. A vzhledem k tomu, že mám trošku čas, tak tu 4ku dávám :). Je to parádní vyvražďovačka, na které je zajímavé to, že se první hodinu stanou pouhé dvě vraždy a z toho jedna není vůbec vidět... Nápad, myšlenka a provedení jsou pro tenhle styl naprosto parádní, avšak v tom filmu je poměrně hodně chyb, které mi vadí. Mohl bych je tu vypisovat, ale předpokládám, že si jich mnoho z Vás všimlo, tak ani nebudu. Každopádně jsou to chyby do oka bijící a proto to není na plný počet :(. Bohužel. ()

havLord

Už jsem se smířil s tím, že starší klasické horrory (Vymítač, Omen) na mě nemají šanci působit nějakým strašidelným dojmem. Takže k Halloweenu už jsem přistupoval spíš jako k thrilleru se špetkou nadpřirozenosti. A vyplatilo se to. Film začíná pěkně zhusta. Scénář je příjemně přímočarý a děj ubíhá celkem svižně. Svou nepopiratelnou zásluhu na dobrém požitku z filmu má jak hudba, která mi ježila chlupy na zádech, tak kamera, která dokonale zachytila život na americkém předměstí v 70. letech (a řekl bych, že ten styl života se na takových místech dodnes moc nezměnil). Jenže jakmile má Myers začít vraždit, tempo se až nepříjemně zpomalí a film tak trochu ztrácí na působivosti. Jinak je to ale rozhodně jeden z těch lepších "horrorů" a s charismatickým hlavním hrdinou. 75% ()

mysiak

Legendárna klasika, ktorá je mrazivou aj teraz a uviedla Jamie Lee Curtis do sveta...atmosféra je parádna, a krutý koniec - "Čierneho človeka nemožno zabiť", ma posadil do kresla úplne, ale aj remake bol dosť dobrý, ale na toto to nemá... ()

GodComplex

Honza Tesar ve sve plne hororove forme. The Thing je sice jeste lepsi, ale Halloween byl prvni a navic vytvoril Slasher zanr, ktery pak nasledovali stovky dalsich. Cely tento zanr z 90% pusobi jako neskutecna parodie, nicmene Halloweenu se i pres jeho v ramci zanru ultra klisovity scenar dari udrzet na seriozni vlne. Vyborna JLC a sice znacne repetetivni, ale presto excelentni hudba. Michael Myers je dnes jiz legendou. 8/10 ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)