V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

Dymatize

Sugestivní film, který v první řadě zaujme skvělou vizuální stránkou. Pozoruhodné technické finesy kamery vytváří společně se snovou hudbou pocit iluze. Chvílemi pochybujete, že víte, kdo je kdo, nejste si úplně jisti, na čem jste, a nezadržitelně to připomíná nepřehledné a zádumčivé filmy Davida Lynche. ()

Wann

Velmi složitý film, opravdu jsem se v tom občas ztrácel a herecké výkony byly opravdu dobré . Tento film si zaslouží rozhodně 5* !! ()

agrimon

Neviem či som sa nesústredil, alebo mi niečo uniklo, ale nejak mi to nedoklaplo tie strihy a nejako som stratil poentu. celý čas som si myslel, že psychiater, nie je žiaden psychiater a, že jeho priateľka je len výtvor jeho fantázie..potom sa vyskytla servírka, ktorá nepracovala už ako servírka a vlastne neviem, načo ju tam vlastne dávali.. proste je to tak trochu chaos. Páči sa mi komentár od: B!shop s ktorým súhlasím. ()

West

Úchvatná vizuální bomba, psychologické puzzle a výborné herecké výkony - Gosling, McGregor, Watts. Ten film se promění na jedno velké precizní psychedelikum, které nejde vyjádřit slovy, nýmbrž obrazem a delikátní hudbou. Přesto se člověk po celou dobu cítí, jako slepý malíř uprostřed umělecké galerie. "Svět je jen iluze"- 79% ()

GTS_PUNK

Keď dopozeráte niektoré filmy, ostanete ako obarený. Dostane vás ich príbeh, spracovanie alebo myšlienka. Stay v tomto prípade ponúka z každého niečo. Depresívna nálada snímku sa ťahá už od prvých minút snímku, kedy sa dozvedáme, že sa mladý Henry chce zabiť na svoje 21. narodeniny, zatiaľ čo sa mu snaží pomôcť psychiater Sam, ktorý sa o Henryho problémoch chce dozvedieť čo najviac. Postupne sa však naprieč celým New Yorkom začnú diať zvláštne veci. Sam znovu a znovu prežíva zažitú realitu (či snáď fikciu?) a nahliada do Henryho vnútra, ktoré skrýva mnohé tajomstvá smerujúce k jeho chystanej smrti na jeho 21. narodeniny. Napätie graduje, divák vidí príbehy Henryho blízkych a scény smerujúce ku koncu filmu sú vlastne akoby len útržkami toho, čo Henry videl "na druhej strane" na začiatku filmu. Aj napriek tomu, že toto hodnotenie nepíšem okamžite po zhliadnutí filmu, ako to väčšinou robievam, film vo mne stále silno rezonuje a jeho zaujímavé spracovanie je unikát, s ktorým som sa stretol poprvýkrát. Prelínanie obrazu jednotlivých scén a sekvencíí filmu bolo skvelé a popri myšlienke, ktorú film nesie, ju dokonca možno prevyšoval. Stay je film na ktorého pochopenie budete potrebovať omnoho viac času ako len 99 minút jeho stopáže. To, čo v sebe nesie ukryté si možno uvedomíte až neskôr, ale každopádne by ste sa o tento filmový zážitok nemali pripraviť. ()

Denila

Není to špatné, určitým způsobem snímek překračuje hranice logického chápání a pořádně to s vámi zatočí. Během filmu se otevírají stále další varianty a možnostem se meze nekladou. Ovšem dílky stejně zapadnout a možná ne... ()

samkko

Jo, za mě proč ne. Netradiční dramatický thriller který vás na konci překvapí svým rozuzlením. Gosling si zde střihl další tajemnou, tichou a zajímavou postavu, McGregor nám skvěle ztvárnil sympatického psychiatra a Naomi Watts, i přestože na plátně moc času nestrávila a její postava taktéž není dvakrát zajímavá, dělá z naší sympatické dvojce rozšířenou verzi neurážejícího hereckého tria. Lepší je si o filmu nic nezjišťovat a rovnou se do něj po hlavě pustit. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po rokoch. Z filmu som si nič nepamätal okrem toho, že to ušlo. Dnes rozhodne musím zdvihnúť hodnotenie. Máme tu zaujímavý nápad na spracovanie, ktorý tvorcom vyšiel. Áno nie je to najdokonalejší film na túto tému. Každopádne mne sa páčil. Máme tu skvelých hercov aj ich výkony sú super. R. Gosling ako pacient, E. McGregor ako psychiater a N. Watts ako jeho manželka. Mysteriózny thriller, ktorý rozhodne stojí za pozretie. A to nie len raz. Na začiatku síce pomalšie tempo ale keď sa to rozbehne ide naplno. Prvých cca 30 min je pomalé a nie každého to môže zaujať ale ak to prekonáte, tak to potom pôjde.Film môžem odporučiť, každému kto má rád kvalitné mysteriózne thrillery. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

husoko

Zaujímavý film.. Aj keď som tu nenašiel nejakú cestu, podľa ktorej by som sa aspoň v závere dozvedel, o čo v tomto filme vlastne go. Napriek tomu neľutujem, že som sa nechal zlákať na nový počin Marca Forstera. Jediné čo ma na tomto filme iritovalo boli extrémne krátke nohavice Ewana McGregora... aj keď to asi aj taký účel malo mať. ()

vince

Nemôžem si pomôcť ale nejak som sa v tom filme stratil, vôbec neviem o čom to v podstate bolo. Bolo to tak prekombinované, že by to bolo treba ešte aspoň raz pozrieť. ()

masata

Viděl jsem na Febiu. Divný film, a to se mi líbí... Hranice života, filmy tohoho typu vás nutí přemýšlet, jestli to není náhodou blbost, a pak ani nevíte. ()

Dr.Gonzo

jediné, co jsem si z tohodle filmu odnesl, je to, že jsem rozsekanej až za ušima a nevim, co si z něho vzit. proto se pět hvězdiček může zdát lehce povrchní, ale nejde to jinak. :-) ()

polonius

Tohle si určitě nenechte ujít. Fosterův film, tolik odlišný od všech ostatních, které kdy natočil. Taková jeho vlastní studie a pokus o cosi, o čem si možná na konci řeknete, že ne zcela vyšlo, ale rozhodně nebudete litovat času nad filmem stráveným. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007