V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

ejay

Nechápu že mě tento film minul a viděl sem ho až sedm let po premiéře. Mám rád zvláštní filmy jako je tento, budí v člověku zvláštní pocit a touhu zažít něco podobného. Kamera přesouvající se z obrázku do obrázku je skvělá a doplňuje celkovou atmosféru. ()

Pimpy

Tak to byl dobrej brainwash. Asi tak po půlce filmu sem zjistil, že nic do sebe nezapadá, to co se stalo před chvíli už neplatí nebo je úplně jinak. Samozřejmě konec filmu a to jedna velká vizuální orgie, všechno "osvětlí". Začínaly se mi hned vybavovat kousky mozaiky a ty do sebe postupně zapadaly, ale horší bylo, že ty kousky mozaiky do sebe mohli posovat z více stran. No prostě dokonalá psychóza. A B.D.Wong mě totálně dostal svým chladným postojem k duševně nemocným, připadal mi jak stroj co ostatní lidi bral jen jako dobytek na jakta, paráda. ()

Marci1993

Koneeec.. ach bože ten konec prostě NE..!!! Nechci přemýšlet nad tím co to vlastně znamenalo a proč to tak bylo a kvůli čemu to tak bylo a všechny tyhle stupidní otázky.. ne děkuji na to tu mám svůj vlastní život! 3* kvůli provedení, napětí a Ryana ! ()

muti

super filmik, plny zahad a tajomstiev, ktory smeruje k zaverecmu odhaleniu pravdy. nie je to detektivka ale hladanie skutocnosti. ten zaver ma uplne dostal, cely film ma taky artovy nadych. nazov Hranice zivota je velmi vystizny. niektore sceny sa mozu zdat byt chaoticke, je to presne ako ked sa stane nejaka nehoda a vase telo s asnazi zistit co sa vlastne deje... film som si pozrel koli G. Goslingovi a som velmi rad ze sa tak stalo. ()

NeMiQ

Nejednoznačný dej, zdanlivo nesúvisiace dialógy a vety hodené len tak do povetria, prestrihy scén pri ktorých som nechápavo hľadel do televízora a záver ako má byť, ktorý mi ozrejmil prevažnú väčšinu tých absurdných scén a horlivo som si niektoré preklikal, aby som sa uistil, že to tak bolo ako som si zapamätal, ale zároveň nechal jednu, veľkú otázku a teda u mňa naďalej ostáva v zozname "Chci videť", pretože už teraz sa naň znovu teším. Mark Foster u mňa boduje. ()

koza3

Silný zážitek, který jsem si zprostředkoval po probdělé noci. Psychedelické střihy se s mou ospalostí dokonale spojily v nezapomenutelný zážitek. Otázka zda sníme či bdíme už mě nikdy neopustí :-) ()

kacir

Budem si to musieť pozrieť ešte raz. Určite mi ušlo veľa dôležitých vecí. Bol som si istý pointou, ale ten koniec.. No film určite zaujal. ()

Uroboros

Naprosto nedoceněné umělecké dílo. Neuvěřitelně matoucí, ale ve výsledku na milimetr do sebe zapadající. Musíte ovšem vydržet až do úplného konce, kdy se vše vysvětlí závěrečnou scénou. Jednoznačně 5 hvězd, pointa filmu je geniální. ()

Domas88 odpad!

Ty jo pokus o velké dílo, které vyšlo akorát na totální zapletenou blost, kterou ani snad nevysvětlili. Proč se musím dodívat na každý film, ikdyž už po chvíli mně nebaví? Jsem holt někdy větší hrdina než se zdá. ()

AnthropOcean

SPOILER: Jedinečné využitie strihu pre umocnenie stavu v ktorom sa hlavná postava nachádza. Jeho neustála diskontinuita odráža snový stav hlavnej postavy, akási predsmrtná vízia celého svojho života je posunutá na trochu inú úroveň, kedy si myseľ utvára svoj posledný príbeh predtým ako pravdepodobne navždy "zhasne". Úžasné drobnosti na pozadí, zmeny pozícií postáv, ktoré sa vám po celý čas snažia čo to napovedať s jednoznačným rozuzlením na záver, kedy sa utvorí celistvá mozaika a vy sa môžete pustiť do opakovaného sledovania, kde celý príbeh dostáva nový zmysel. ()

solisoli

Výborná hudba aj s Porcupine Tree, kamera, vizuálne efekty, kolorita, skvelé herecké prejavy. Všetko to zapadalo do abstraktného deja, ktorý bol až príliš nadnesený a ťažko pre obyčajného smrteľníka chápateľný, aj tak zanechal hlboký dojem a zavírené myšlienky po celej ceste domov, poriadne roztrieštenou mysľou. ()

Dejf4

Strhující a stylové. Filmy kde probíhají hry s diváky mám vždy rád. A tady se povedlo skloubit vše. Forma nezvítězila nad obsahem. Geniální Ryan Gosling a vizuální stránka snímku je vážně oku lahodící. Jen ten konec přinesl mírné ochlazení. 7/10 ()

PTomA

"haha, jsem hrozně chytrej a obdivujte my hrátky s vaší myslí." řekl frajer, co napsal poslední řady Hry o trůny a zalezl za kořen. velmi předvídatelné, pokud nejste lobotom. ()

Vito_LePour

Tohle byl naprostý odpal. Šíleně vtahující a emoce drásající vizuál, geniální přechody mezi scénami, absolutně šíleně psycho, které si každý v zásadě může vyložit po svém. A k tomu velice sympatické herecké výkony, především pak Goslinga. Já si osobně konec vyložil nejsnazší možnou cestou, i když vím, že v tom jsou poměrně mezery a všechno to asi bude trochu jinak. ()

PCHE

Marc Forster už pri svojom Plese Príšer ukázal že má pre film cit, a že dokáže vybudovať atmosféru a silný pribeh aj v podstate klasickými filmovými postupmi. Pri Finding Neverland už pridal viac filmárskych nápadov aby sa následne úplne vybláznil v STAY. Latku kvality udržal aj teraz vysoko a ponúkol vizuálnozvukovú chuťovku s výbornými hercami a príbehom, ktorý sa dlho tvári ako brat LOST HIGHWAY, aj keď v tomto prípade sa dočkáme aj rozuzlenia. To zase až také uplne originálne nie je. Film si určite nájde skalných fanúšikov, ale asi vačšina priaznivcov Forsterovej predchádzajúcej tvorby tento film asi odmietne. ()

bonovox

Poriadny nátlak na Vašu vnímavosť a predstavivosť. Stay je jedným z tých filmov, ktoré majú buď maximálne alebo nulové hodnotenie. Mne z odstupom času vychádza čisté 4 hviezdy a to hlavne vďaka úžasnej atmosfére, vizuálnej stránke a skvelým hercom. Forster opäť potvrdil svoju extratriedu. ()

gruzdej

Náaditě a hypnoticky natočený snímek, oscilující někde mezi horrorem a psychothrillerem, korunovaný sice trochu předvídatelnou, protože už několikrát variovanou, ovšem přesto nadprůměrnou pointou. Plus geniální práce s prostředím, promyšlená skladba a velmi slušné herecké výkony... A že se možná budete chvílemi cítit zmatení? To k tomuhle žánru přeci naprosto přesně patří. ()

pierre9

Základom hodnotenia tohto filmu je, či ho pochopíte. Vôbec nie je podstatné ako. Či tak ako to myslel režisér, scenárista, či ako sa vám zdá, že to myslieť mohli. Pretože možno ani oni sami to do posledného detailu nepremysleli. Ja som si svoj význam našiel a napriek tomu, že možno nie všetko zapadlo úplne presne, mám pocit, že som sa aspoň priblížil k tomu, aby mi to dalo aký-taký zmysel. Podstatnejšie však je, že akonáhle si svoj zmysel nájdete, začína fáza, kedy prestávate rozmýšľať nad každým detailom a máte konečne čas oceniť tú "formálnu" stránku. A tu teda oceniť je čo. Prestrihy, ktoré mi síce neboli vždy po chuti, ale filmu poslúžili, rôzne vizuálne efekty, kamera a samozrejme výborné herecké výkony, ktorým vojvodil Gosling. Stay má mnoho čo ponúknuť, otázkou skôr je, čo si z toho divák dokáže vziať. ()

arcy666

Světlo na konci tunelu může vypadat různě, ale nikdy nebude dávat smysl a tak je tomu i u tohoto snímku. Co scéna to zásah. Jsem zvědav co si z toho vezmu podruhé, potřetí... ()

Rosssss

Tady jsou všechna slova naprosto zbytečná...jednoduše naprostá dokonalost. PS: Kdyby mi nějaká dobrá (a velice vnímavá) duše dokázala vysvětlit ty McGregorovy krátké kalhoty, napište mi prosím zprávu, na to asi moje kapacita mozku nestačí:) Díky ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007