Vetřelec vs. Predátor

• USA AVP: Alien vs. Predator (více)

Zazobaný průmyslník Charles Bishop Weyland podnítí vytvoření mezinárodního týmu archeologů, přírodovědců a bezpečnostních expertů pod vedením ekoložky a cestovatelky Alexy "Lexy" Woodsové, který má prozkoumat záhadné obrysy budovy schované hluboko pod ledovým příkrovem poblíž Antartidy. Tím začíná neuvěřitelné a zároveň strašlivé dobrodružství – nikdo z nich netuší, jaké překvapení, ukryté v hloubce 2000 stop pod zmrzlým povrchem, je čeká… Členové expedice najdou pyramidu se stopami aztécké, egyptské a kambodžské kultury. V jejím nitru objeví bludiště chodeb, jehož technologické vybavení ukazuje na práci neznámých mimozemských civilizací. Stěny místností neočekávaně mění tvar, vězní jednotlivé členy týmu a oddělují je od jejich kolegů. Při strastiplné cestě napříč pyramidou vyjde najevo strašlivá pravda: podzemní chrám obývají predátoři, kteří drží v zajetí živou vetřelčí královnu. Ta ve stoletých intervalech klade vajíčka, z nichž se líhnou vetřelci, jejichž vybíjením mladí predátorští válečníci absolvují zkoušku dospělosti. Expedice tak přichází přímo do války mezi vetřelci a predátory. Dostane šanci zůstat jen nezúčastněným pozorovatelem? Postavu miliardáře Charlese Bishopa Weylanda scenáristé napsali pro herce Lance Henriksena, který hrál ve filmech Vetřelci a Vetřelec 3. Filmem Vetřelec vs. Predátor si režisér Paul W. S. Anderson, jeden z největších fanoušků filmů o Vetřelcích a Predátorech, uskutečnil svůj sen. (TV Prima)

humanbeing

Možná se o AvP dá říct, že je to místy celkem zábavný akční film. Bylo by to v pořádku, jen kdyby to nestavělo na dvou vynikajících kultovních sériích. Už nápad spojit Vetřelce a Predátora je poněkud úsměvný, v druhém díle Predátora míněný pouze jako vtípek Stana Winstona. V AvP je vidět, že v praxi toto spojení vůbec nefunguje. Obě série jsou dle mého názoru natolik rozdílné, že crossover nemohl dopadnout nijak jinak než průměrně. Kvůli děravému a ne moc záživnému scénáři Paula WS Andersona je to ve výsledku jeden, dva body pod průměrem. ()

Crawler-D

Ani špetka strachu, ani špatka akce. Velkolepě očekávaný souboj dvou krvelačných emzáků z vesmíru se proměnil v trpký čaj o páté, do kterého se pletou lidé. ()

Amroth666

Pět hvězd si to rozhodně nezaslouží a to proto, že už to není to pravé ořechové smíchat dvě monstra do sebe a udělat z toho nedochucenou omáčku.Navíc ten film nebyl ani pořádně akční, jak jsem si od toho sliboval.Ale opět jako u většiny filmů nejaké akce se povedly, ale asapoň že tak. ()

cubajz

čekal jsem děsnej shit, ale vůbec to nebylo špatné, pro predáto-alienofily určitě povinnost - neberte to jako horor (děsivých věcí tu věru moc není), ale jako souboj dvou bezva druhů, na který se moc hezky kouká. ()

C0r0ner

Dva legendární charaktery McTiernana a Scotta proti sobě? To může být buď totální paráda, nebo naopak propadák. Film se blíží spíš tomu prvnímu. Jo, je to hloupé, nesmyslné, ale zároveň atmosférické a napínavé. Těch 55% si to podle mě nezaslouží, protože přece nikdo nemohl čekat nic jiného, než bezduchou řežbu. A tu taky dostal. 80% ()

Dannysek4U

Kdyz se to vyhodi z kontextu s Vetrelcem a Predatorem, tak to neni takovej des. Kdyz nevyhodi, je to fakt pruser na entou. Berte to jako behacku, kde nejde ani o scenar, ani o zadny poselstvi, ale porste jen o jeden dlouhej masakr. ()

Morzael

AVP je clekem solidní akce okořeněná dobrými efetky, ne moc náročným příběhem. Bohužel ve velmi krátkém filmu. Ale totálně ničící své legendární předchůdce. ()

Martrix

Když se poprvé objevila na fanwebu Alien-Predator zpráva, že se ujímá režie prznič Anderson, strhla se obrovská vlna nevole a nasranosti. Byl jsem v klidu a říkal si, že tyhle dva kulty přece nikdo zprasit nenechá. To jsem se ovšem velmi mýlil. Díky tomu, že je tak mizerný režisér, musel si vypomoct hromadou sračkoidních vševysvětlujících komentářů a z hlavní postavy udělal nechutnou skautku. Ale dobře, mizernou režii bych mu i odpustil, ale jakožto spoluautora scénáře... okamžitě nechat vyvisektovat!! Ale dobře, jsem Bůh tolerance a překousnul bych i to, že je AVP obyčejná vyvražďovačka s hromadou plků. Co mě ale opravdu hodně vadí je to, že Anderson ukázal Predátora jako velkýho kámoše a z Vetřelce udělal zdivočelou drůbež, jejíž lovem se baví mladí Predátoři. Pohřbil tak snahy předchozích tvůrců, obklopit oba tvory aurou jinakosti a mimozemskosti. Takže ne crossover, ale brainbagr a Anderson se stal mým úhlavním nepřítelem. ()

PavelVanekArt

Herní a komiksová předloha je perfektní, nádherně kombinuje dva naprosto rozdílné mimozemské světy. Ve filmu to zase tak super není. Vetřelce i Predátora miluji, fandil jsem samozřejmě těm hodným... hi hi. Vyloženě špatný to není, kdykoliv se na to v bedně mrknu, ale ten zahozený potenciál... tolik se toho mohlo využít, tolik... ale co, já se v té době (2007) nenáročně bavil. Dnes už mi jen tečou hořké slzy. Průměr. ()

Juto

Na rozdiel od svojich predchodcov je film prekvapivo bez krvi, atmosféry a napätia. Som dosť sklamaní. 5/10 ()

emo

Pri ilmoch takéhoto druhu je stále problém. Fanúšikovia milosrdne privierajú oči a ostatný idú do kina s očakávaním totálnej debiliny... Výsledok Andersonovho snaženia o prevedenie comicsovej, knižnej a hernej kultovky uspokojí obe skupiny... Hlúpučký a naivný scenár nijak nevybočuje zo série filmov s VERSUS v názve. Akciu zostrihal Anderson tak zbesilo, že často ani neviete kto s kým proti komu... A kto by tu čakal nejaké napätie, alebo nebodaj horrorové scény bude veľmi sklamaný. Film je asi tak drastický ako Winnetou, ale hlavne sa všetko zehne strašne rýchlo! ( má to stopáž ako priemerná disneyovka...) Čo dodať. Ja som fanúšik. Žeriem knihy, comicsy aj skvelé hry a nedám na tento pochybný výsledok dopustiť, lebo som rád že vôbec vznikol. Ale keď pomyslím na ten potenciál, aký tento projekt mal, zabolí ma srdiečko... Ale hlavne - kto tam obsadil tú nesympatickú černošku? Nielenže sa tam nehodí typovo, ešte je aj stupídne napísaná postava. ()

c.tucker

Původně mi tento snímek přišel velice slabý, ale při dalším shlédnutí to můj pohled na něj poněkud upravil. Stále je to jen jakási jednohubka, která díky dobře vystavěnému rychlému tempu nijak neomrzí a je se stále na co koukat. Neokoukaná hrdinka v podání Sanay Lathan je dost přínosem. Velkou koulí přivázanou na kotníku je ovšem scénář, který je klasickou variací na tolikrát omleté, jdem to tam prozkoumat s partou drsných lidí a uvidíme jak to dopadne. Ale jinak mě Anderson nijak moc nezklamal. ()

Jermann

AvP, aneb kterak pro hrst dolarů nasucho vydřít dvě kultovní licencovaná monstra. Kdyby byl Anderson opravdu takovým fanouškem obou sérií, jak tvrdí, nechal by je být. Po vizuální stránce povedené - triky jsou kvalitní, příšery vypadají, jak mají a má to spád. Nic lepšího se z tak zoufalého scénáře natočit nedalo. ()

messiah odpad!

Urážka vetřelecké ságy, snůška nesmyslů! Sice s ohledem na Predátory a výskyt vetřelčích lebek v jejich brlohu se jedná o celkem dobrý nápad, dát Vetřelce a Predátory do duelu nejprve ve hře, později ve filmu, avšak hůř to snad udělat nešlo. Začíná to scénářem...děj na zemi...a podaný tím nejstupidnějším způsobem - výprava do neprobádaných krajin kde se člověk setká se zlem už tu byla tolikrát, to je vrchol. Spousta nepřesností ať už z filmů se kterými je tento chtě nechtě vázán, nebo ze zdravého rozumu. Přeskočení vývoje vetřelce - za to bych vraždil. Nuda od začátku do konce (který je mimochodem opět, jak jinak, špatný). Bez rozhodování jednoznačně uděuji to nejhorší hodnocení, děkuji bohu že se k tomuhle škváru nezaprodakla Sigurney Weaver a se vstávající kšticí vlasů si vzpomínám že existuje i pokračování - to už si snad dělaj z lidí prdel. Bohužel zaprodala se jiná Vetřelecká legenda - Bishop alias Mr. Weyland LANCE HENRIKSEN. Vidět člověka který měl hrát dokonce samotného Terminátora v takovém škváru skoro až bolí. Ale co už, každej šlápne vedle, ny? 0% (přiznávám že ze zaujatosti - na něčem co natolik degraduje Vetřeleckou ságu nemůžu vidět nic pozitivního - nebýt toho, tak za vizuální stránku možná jednu hvězdu dám). >>> POJEDNÁNÍ O CHOVÁNÍ TVORŮ V AvP by M_M: ČLOVĚK - tvor v tomto filmu jednoznačně na nejnižším vývojovém stupni. Považuje se za formu inteligentní, leč uvědomuje si že nedosahuje technické vyspělosti jakou ovládá predátor a už vůbec ne fyzické vyspělosti Vetřelce. Dalo by se spekulovat o jeho skutečném inteligenčním potenciálu a porovnávat ho s dalšími formami života. V testech by se zřejmě umístil o něco výše nežli Vetřelec, avšak o dost níže než Predátor k čemuž člověk může dospět nejen podle Predátorovi lovecké strategie. V AvP se však již u této nám nejvíce známe rasy dostáváme k první degradaci. Narozdíl od jiného "normálního" chování této formy života se zde chová jak retard. Ačkoli v porovnání s "Bulšitem" nebo "Klubem sráčů" se zas až tak nelogicky nechová. Dostáváme se ke druhé, jedné z hlavních formem, k PREDÁTORovi - Tak Predátor tu vystupuje coby zástupce vyspělé civilizace s dlouhověkou tradicí postavenou na lovu a hrdinství. OK, potud vpořádku. Predátor vždy používal styl boje blízký člověku. Sám o sobě totiž není vůbec přizpůsoben k lovu a tak si vypomáhá nejrůznějšími udělátky obraného i útočného zaměření. Bez své výbavičky je takové hovínko, byť chytré. S výbavičkou dokáže obstojně zamávat i Vetřelcem, ale víceméně tak, že je mu díky své výbavě a strategii roven. Pro Predátory bylo vždy vrcholem, úspěšně ulovit Vetřelce a dokázali to jen ti nejsilnější jedinci. Nezřídka se stane, že Predátor přijde o život nebo je zmrzačen při této vrcholné zkoušce. Proto překvapí, že v AvP jsou to takoví degeni, že si vypěstujou vetřelce pro tyto zkoušky a pak neodeberou jedince do jakési arény (třeba by ta aréna mohly být celá planeta) kde by proběhl onen souboj. Ale oni vlezou do Vetřelčího hnízda, kde se to na ně začne sypat a neprobíhá to podle pravidel že nejsylnější uspějě, nýbrž tak že kdo má štěstí, vyvázne, kdo smůlu, vrhne se na něj 10 Vetřelců najednou a šlus, i když by šlo o nejslinějšího jedince. Takže Degradace číslo dvě, Predátoři jsou v AvP nelogicky se chovající egoisti, kteří si musejí za každou cenu něco dokázat. A navíc cíti, kteří klidně propustěj člověka z dobrý vůle. Pche. VETŘELCI - tak ti to v AvP odnesli nejvíc. "Ryzí" forma života dokonale uzpůsobená k zabíjení. Fyziologicky ten nejdokonalejší predátor ze trojice. Svím způsobem nejdokonalejší predátor ve vesmíru. Zatímco Predator je podoben člověku, svím přizpůsobením k boji, Vetřelce můžeme přirovnat k nejdokonlejšímu predátorovi naší planety - Tygrovi. Zcela efektivně dokáže lovit sám, a nepřekonatelný je ve "smečce" kdy loví ze zálohy. Není zatížen sebedestruktivní hrdostí jako Predator, když ví že nemá šanci, nezaútočí. Tiše se plíží, vyčkává, bleskově zaútočí a stáhne se. Přesně jako tygr. Jenže to je právě ten největší prohřešek AvP. Vetřelec se tady tak vůbec nechová. Bezhlavě útočí, nemá pud sebezáchovy, není inteligentní ani natolik, aby použil svůj instinkt, což neexistuje ani u těch nejzaostalejších predátorů pozemské živočišné říše. Chová se jako tygr, kterýmu rupne v bedně a rozhodne se zaútočit na městského policajta v centru Bangladéše. Naprosto nelogicky, naprosto zcestně, naprosto trapně. A všechny tyto tři formy života díky tomu že byly takto degradovány skvěle zapadají do této trapárny zaměřené na diváka který po příchodu ze základní školy vyjímečně nezapnul PC, ale rozhodl se jít do kina, nažrat se popkornu, nazunkat koly, udělat s obojím v kině okolo sebe co největší bordel a hlavně si po celej film něco šuškat se svími podobně pubertálními kamarády a debilně se hihňat na celý kino a myslet si jak mě pubertální kamarádíčci něžného pohlaví strašně žerou, když jsem hrdina kterej dokáže vyrušovat celej kinosál pro 250 lidí. Bohužel tohle v českých kinech člověk zažije i na serióznějších filmech, takže to AvP nezazlívam. () (méně) (více)

WolfR

Vetřelec vs. Predátor, dvě nejslavnější mimozemské zrůdy si to proti sobě rozdají v jednom filmu. Když jste si přečetli komiks nebo zahráli hru, kde se tito dva emzáci setkali v boji tak vás muselo napadnout, že by bylo dobré tyto dva vidět, jak si dávají do tlamy ve filmu. A stalo se. Studio Fox nám sen splnilo. Ovšem ne, tak jak jsme očekávali. Film nemá s komiksem a už vůbec né s hrou nic společného! Děj se odehrává v současnosti (2004) a tito dva emzáci si to rozdají v pyramidě, která je pod ledem na Antarktidě. Do toho se připletou nějací lidé, kteří pyramidu zkoumají a to uvítají samozřejmě Vetřelci, kteří se takto můžou rozmnožit. Ano vím, děj už byl předem nastavený, hledala se jen záminka, aby si to tito dva mohli rozdat v bitce, ale tohle prostředí je pro bitvu takovýchto dvou velikánu v celku špatné. Já jsem si představoval tuto řežbu na nějaké cizí odlehlé planetě, anebo v útrobách vesmírné lodi a ne na Zemi a dokonce na Antarktidě, což taky navíc odporuje povaze Predátora, protože on loví jen ve velkém horku. Samotný film není špatně režijně zvládnutý, ovšem dost pokulhává scénář. S Predátorů, ikdyž jsou to výborní lovci, se stala jakási nadrasa, která údajně za dávných dob ovládala Zemi (?). A s Vetřelců, se stali idiotští mamlasové, kteří občas kousnou a to je vše. A to dost naštve! Navíc postavy lidí jsou skoro všechny nesympatické a hned od začátku je jasné, kdo přežije a, kdo ne. A taky mi dost přijde nevyužitá postava miliardáře Bishopa Weylanda, který založil onu známou společnost Weyland-Yutani z Vetřelců. Ovšem v tomto filmu je s ním jen pár záběrů a přitom potenciál pro nějakou výraznou roli tady byl velký. Film taky postrádá tu tíživou atmosféru strachu z Vetřelců. Nebo nejistotu a napětí z neviděného Predátora. Film je totiž prostě bez atmosféry a nějakého ponurého momentu, což je vzhledem k tomu, že spolu bojují takové dvě mimozemské legendy dost špatné. Dále pak samotné bitky těchto dvou zabijáku na, které jsme se všichni, tak těšily, zůstali za očekáváním. Jsou krátké a v celku obyčejné. Od bitvy těchto dvou emzáků, bych čekal něco extra, bohužel se to jaksi nedostavilo. Přitom sem v tom viděl takový potenciál. Další věc, co mě dost naštvala, byla nepřítomnost brutálních scén, které nechyběli v žádném vetřelci, ale ani v žádném Predátorovi. Ale tady prostě nebyli! Celé to bylo prakticky zaměřeno na mladé lidi, což je špatně, protože tyto dvě potvory jsou legendy a ne nějaká “teen“ atrakce. Film ovšem musím pochválit za velmi zdařilé efekty, ty se fakt povedly, těm nemám co vytknout. Celkově mě tento zabijácký “dýchánek“ ani tak moc nezaujal. Ale na 2 hvězdy to ještě tak, tak stačí, protože existuje spousta horších sci-fi filmů. ()

AGO odpad!

Strašný, naivný, stupidný scenár? OK, čakal som (až na jednu "maličkosť" spomínanú ďalej). Ľahko odhadnuteľné (ne)prežitie postáv? OK, čakal som. Neherecké výkony? OK, čakal som. Zlá a neprehľadná réžia? Tak to bol úder pod pás! Vlastne to bol jediný dôvod, prečo som sa tešil (vážne!) do kina. A čo nevidím? Všetko!! Súboje sú také neprehľadné, že som naozaj poriadne nevidel a mal som problém chápať kto koho (roz)sekol/udrel/strelil (aspoň keby mali tie potvory krv inej farby:-)). A niektoré nezmyselné vizuálne spestrenia si mohol Anderson naozaj odpustit (blesky a plamene pri budení “kráľovnej”). Najviac ma však dostal vzťah medzi predátorom a osobou XXX pri konci tohto, ehm, filmu. Tak to bol vrchol debility. Nuž, čo už? Režisér a všetci, čo to majú zaľubom, nehanebne znásilnili, znesvätili a poškvrnili dve hororové legendy kvôli vidine jasného zisku. Paul a spol., to sa predsa nepatrí!! ()

Flyer

Film, ze kterého čiší jen komerce, nic jiného. Bojové scény jsou sice na velmi dobré úrovni, ovšem tím klady filmu končí. Scénář je špatný, herecké výkony ještě horší a atmosféra nulová. Nejsou zde prakticky žádné krvavé scény a tudíž je AvP přístupný i dětem (jak jinak než za účelem ještě většího zisku). Pro mě jako pro fanouška Alienů a Predátorů je AvP zatím největším filmovým zklamáním roku. ()

otík

Slušná mlátička, oceňuji hlavně moc pěkně vypadající predátory a také vetřelci ujdou. Souboje mezi těmito dvěma tvory jsou sice sestřihané tak, že je houby vidět i poznat, ale slizu je dostatek a sem tam nějaká ta hláška taky slušná. Myslím, že P.W.S. Anderson odvedl slušnou práci. ()

Predátora čeká další sequel

Predátora čeká další sequel

26.06.2014

Souboj akčních velikánů

Souboj akčních velikánů

11.01.2008

Tak tohle je stoprocentní kachna, a i kdyby náhodou ne, sotva se někdy podobný projekt dočká realizace. Zní to však natolik zábavně, že se s vámi o tu představu musíme podělit. Co napsat na úvod?… (více)

Guillermo del Toro zešílí

Guillermo del Toro zešílí

07.10.2007

Talentovaný mexický tlouštík hodlá přitvrdit. Ne že bychom snad považovali jeho temnou fantasy Faunův labyrint a právě natáčeného komiksového Hellboye 2 za nějaké pohádky pro děti (to rozflákání… (více)

Spy Hunter opět na programu dne

Spy Hunter opět na programu dne