Vetřelec vs. Predátor

• USA AVP: Alien vs. Predator (více)

Zazobaný průmyslník Charles Bishop Weyland podnítí vytvoření mezinárodního týmu archeologů, přírodovědců a bezpečnostních expertů pod vedením ekoložky a cestovatelky Alexy "Lexy" Woodsové, který má prozkoumat záhadné obrysy budovy schované hluboko pod ledovým příkrovem poblíž Antartidy. Tím začíná neuvěřitelné a zároveň strašlivé dobrodružství – nikdo z nich netuší, jaké překvapení, ukryté v hloubce 2000 stop pod zmrzlým povrchem, je čeká… Členové expedice najdou pyramidu se stopami aztécké, egyptské a kambodžské kultury. V jejím nitru objeví bludiště chodeb, jehož technologické vybavení ukazuje na práci neznámých mimozemských civilizací. Stěny místností neočekávaně mění tvar, vězní jednotlivé členy týmu a oddělují je od jejich kolegů. Při strastiplné cestě napříč pyramidou vyjde najevo strašlivá pravda: podzemní chrám obývají predátoři, kteří drží v zajetí živou vetřelčí královnu. Ta ve stoletých intervalech klade vajíčka, z nichž se líhnou vetřelci, jejichž vybíjením mladí predátorští válečníci absolvují zkoušku dospělosti. Expedice tak přichází přímo do války mezi vetřelci a predátory. Dostane šanci zůstat jen nezúčastněným pozorovatelem? Postavu miliardáře Charlese Bishopa Weylanda scenáristé napsali pro herce Lance Henriksena, který hrál ve filmech Vetřelci a Vetřelec 3. Filmem Vetřelec vs. Predátor si režisér Paul W. S. Anderson, jeden z největších fanoušků filmů o Vetřelcích a Predátorech, uskutečnil svůj sen. (TV Prima)

juta

Něco jako Freddy vs Jason, akorát s jinými oblíbenými postavami. Hlavní je, abyste měli oblíbené oba druhy, jak vetřelce, tak predátory. Pokud byste měli v oblibě více jeden druh než ten druhý, tak by vás možná mohlo mrzet, jak to s tím jedním druhem dopadne, ale záleží právě na tom, který je váš oblíbenější. Já mám rád oba tak nějak stejně, takže mi bylo úplně jedno, který z nich v soubojích dopadne lépe, ale film ukázal, že prostě někdy měl navrh predátor, někdy zase vetřelec. I když jeden druh sloužil vlastně ke hrátkám, tak nebyl zase až tak slabý, jak by se zdálo... ()

Fiftis

Ťažko nájdete vo filmovej histórii populárnejšie mimozemská monštrá ako je Votrelec a Predátor. Hoci obaja nazbierali počas svojich niekoľkých málo výprav úctyhodný počet prerazených hrudníkov alebo vyleštených lebiek, sú v mnohých smeroch oveľa obľúbenejšie než ich udatní ľudskí súperi a súperky. I keď tento film hodnotím pozitívne, je v ňom dosť negatív. Napríklad, nenachádza sa tu žiadna výrazná postava, ktorú by ste si mohli obľúbiť a preto ste možno aj radi, že naše postavy kapú ako na bežiacom páse. Prejdem ale k pozitívam. Páčil sa mi jeden súboj Votrelca proti Predátorovi a priznám sa že sa mi aj páčilo, že Anderson skoro docielil to, že Predátori sú v podstate kladné postavy. Iste, vo filme zlikvidovali kopu ľudí, ale ku koncu to už vyzeralo inak. Ak mám dať percentuálne hodnotenie tak by som dal dobrých 75% a to už je číslo, ktoré je nad hranicou toho čo sa oplatí pozerať a čo nie. ()

ajuska

Tohle měl být ten film na který se tak pečlivě vybíral režisér a který měl složit poctu oblíbeným mimozemšťanům? Tak to nějak nevyšlo, trapný scénář, postavy tam mají jediné poslání- umřít a z Vetřelce udělali většího losera, než by si zasloužil. ()

Shakers

Na tento film som sa tešil veľmi dlho a keď som ho videl prvý krát, celkom sa mi to páčilo. No ale potom som vychladol a začal som v tom mať jasno. To čo zdobilo votrelcov v každom filme tu už nie je, napätie a atmosféra sa tu stretávajú už iba v riedkej podobe a všetko je zamerané na štýlovú akciu. Predovšetkým sa vytratil žáner Horor, efektami sa až zbytočne rozhadzovalo, čo je škoda a vyložene dobrá akcia tu tiež chýba, takto to len Anderson na rýchlo odbil, natočil si svoje "vysnené scény" a to je všetko, ale potenciál ostal nevyužitý čo je preveľká škoda. Čo je ale pozitívne a sympatické plus je strih, hudba, kulisy, Weylandová postava v podaní Cameronovho Bishopa Lancea Henriksena a príbeh, ktorý je celkom šikovne vymyslený (systém s kráľovnou, skúška dospelosti, pyramída). Anderson nemal zlý nápad, ale keby ho realizoval s niekým skúsenejším, podelil sa o scenár a prenechal réžiu niekomu skúsenejšiemu, tak by to síce nebol jeho projekt, ale bolo by to lepšie (a zároveň by aspoň neponižoval obe rasy). Aj napriek niektorým chybám a slabej atmosfére, ma aj tak tento film berie, pretože som fanda oboch zabijakov a rád si ich pozriem v akcii, preto si pár percent nadhodím. Čo sa týka DC verzie, tak je o 8 minút dlhšia a obsahuje pár zaujímavých scén a potom už len to obohatenie o krv. Scény pridané do DC: http://www.movie-censorship.com/report.php?ID=2589 Theatrical Cut - 70% - 3* / Unrated Cut - 75% - 4* ()

JohnnyD

Akcia je v podstate od začiatku do konca, film rozvíja mytológiu (prevažne Predátora) a na konci máme ešte zaujímavú buddy dvojicu bojujúcu bok po boku. Nenáročná zábava. ()

sheen

Vesmírný lovec vs vesmírný hmyz, krásná kombinace v jednom filmu xD Ti, co mají radi akci si přijdou na své. Ti, kteří dávají přednost napětí, atmosféře, by si měli radši pustit některý z dílů Vetřelce:) ()

Indiana

Tak tohle Anderson vážně posral, dvě skvělé série spojil dohromady a natočil jednoduše shit. Celé je to chaotické, akční scény rádoby cool (zpomalovací záběry atd.) a prostě v tom divák nemá přehled. Herci jsou průměrní, režie (no, o Andersonovi se už raději zmiňovat nebudu, prostě je z něj Uwe Boll). A navíc je to sociální, stejně jako Andersonův Resident Evil (nevim, proč na ty filmy hrabe, když na ně nemá dostatečné finanční prostředky a pak to podle toho vypadá). Doufám, že Cameron, Scott, Fincher nebo McTiernan využijí svých vlivných postavení a postarají se, aby se Anderson už konečně koupil. ()

Ruut

UPDATE 2018: ne že by film zrál jako víno, ale když už jsem smířený s nic moc kvalitou - zhruba na úrovni Antalových Predators, tak …Ovšem souboj Predátora s Vetřelcem zhruba v polovině filmu opravdu vymazlený. ----- UPDATE 2012: Mě ten Andersonův styl začíná čím dál víc sedět. A bylo tu i pár opravdu ikonických soubojů Véček s Predíky. ------ AVP má hodně much - špatný scénář, zbytečný a dlouhý představovací úvod, poměrně krátká stopáž filmu od chvíle kdy se to celé konečně pořádně rozjede a nesmyslné jednání hned několika postav. Určitě si Alieni a taky Lance Henriksen zasloužili lepší role. No i po Andersonově řádění zůstal celkem solidní akční film se slušně zvládnutými souboji v zajímavém prostředí. Na to že se jedná v podstatě už o sedmý film vetřelčí a predátoří série to zas taková katastrofa nebyla. ()

S.Quentin QUALE

Celý tento koncept zdá si mi býti poněkud pitomý. V kombinaci s láskyplným zpracováním je z toho matroš hodící se maximálně tak při hodně dlouhé neschopence. Snad někdo někdy natočí tuhle potenciální řezbu schopně.....nebo už vůbec. 50% ()

Mi Nü-Chai

[MOŽNÝ SPOILER] Tohle snad vypadlo z příručky politické korektnosti pro začátečníky. V případě napadení agresivními mimozemskými lovci přežije prostě jen ten, kdo 1) je žena, 2) je černý, 3) odhodí předsudky i zbytky zdravého rozumu a spolupracuje s jinou rasou, i když mu před chvílí vyvraždila všechny spolupracovníky. ()

ChewieDC

Nevím, kolik scénáristů se na filmu podílelo, ale muselo jich být víc než jeden. Jinak si totiž nelze vysvětlit, jak je možné, že se v něm objevují skutečně dobré nápady a scény, která náhle vystřídá totálně stupidní scénáristický můstek či dialog. Hlavní problém filmu shledávám v nesympatické a necharizmatické hlavní postavě. Buď ta herečka neumí hrát, nebo nesmí dělat akční charaktery. Její rádobydrsňácké hlášky šustily papírem skoro nahlas. W.S. Anderson režíruje akční sekvence velmi kvalitně, avšak v některých místech nepřehledně. Pokud nějaký vetřelčí fanoušek očekává sofistikované vysvětlení vzniku Bishopa, nedočká se ho. Dočká se opravdu zmateného vysvětlení vzniku pyramid a role Predátorů v lidské historii, ale tato historie je jaksi vycucnutá z prstu (což pochopíte, až uvidíte film a nerad bych elaboroval víc). Je to nepovedená příležitost vytvořit historický základ k vetřelecké quadrologii. Ale pro náhodného diváka, který jde na akční film, jde o ucházející zábavu. Pokud tedy přehlédnete dějové ďoury, přehnané akční scény a nepovedené papírové dialogy. To jsou ale věci, které se v průměrných akčních filmech normálně objevují, ne? ()

Satan

Paul W. S. Anderson umí prodat ikonické momenty a cool záběry, ale na druhou stranu selhává ve vedení postav a vyprávění příběhu (žalostná první půlka). Pak ovšem nastupuje druhá půka a čirá videoherní estetika s kupou přiznaně béčkových propriet. Jako párty film proč ne. ()

MIMIC

Crossover je kryštalicky číry komerčný žáner, ktorého existenciu opodstatňuje jedine miera zábavnosti vychádzajúca z parafrázy či citácie konkrétnych filmov. Inými slovami ide o vedomé vytváranie deja vu s primárnym cieľom postaviť zábavu na potešení z revokácie už videného (a obľúbeného), pochopiteľne, s istou dávnkou inovácie. Je to rozverná hračka pre rozmarné publikum, takmer sa chce povedať, že je to skôr filmový suvenír než film samotný. Estetika crossoveru je omnoho bližšia komiksu a videohre než dramaturgii "normálneho" filmu. Takéto zadefinovanie mi dovoľuje udeliť AvP 5*. Najmä preto, že pomer deja vu a inovácie je ideálne vybalansovaný. Tento film však evidentne nie je len crossoverom, ale aj čistokrvným komiksovým filmom (komiksov AvP je napokon omnoho viac než videohier AvP). A propos antiandersonovská krížová výprava: Registrujem, že Votrelec dospieva takmer okamžite. A absolútne nie som v stave pochopiť, prečo by mi to malo vadiť (to mám v tomto žánri opäť čakať desiatky minút na dospelé monštrum, ako to bolo v prvom Votrelcovi?) rovnako ako kopa iných vecí (kompilát troch civilizácií? prečo nie, sakra? bullet time pri útoku huggerov? no a? tentoraz nejde o horor ale o comicsovú zábavu a ja osobne si rád vychutnám detaily). Rád by som vedel, prečo postmoderné princípy citácie, recyklácie, reminiscencie a mutácie sa tolerujú či oceňujú u hŕstky kultových nekomerčných režisérov a pri Andersonovi sa považujú za smrteľný hriech. Pokiaľ niekto ide do kina so sektársky nekompromisným odhodlaním zhliadnuť čistokrvný horor alebo regulérny sequel či prequel čohosi, nebude to chyba AvP, že skončí pri (totálnom) znechutení. ()

Omnibus

"Z jinocha do Predátmuže? Slizké stvůry stáhni z kůže!" Ocasatého domácího mazlíčka Vetřelce bych měl rád doma, na Predátorovi jsem vyrůstal a záhadné pyramidy a praskající ledovce jsou moje srdeční záležitost. Proto jsem se v mrazivém ringu, při zápasu dvou legendárních monster, tetelil blahem. Animální slizouni s předkusem vs. vesmírní lovci, až po dablzuby ozbrojení, plus lidi coby sparingpartneři pro rozehřátí monster. Zábavná scifi vybíjená, kde mé sympatie měly všechny tři bojující strany. Komu jsem nakonec fandil neprozradím, ale užil jsem si to, včetně závěrečné remízy a přátelského podání rukou mezi protihráči. Jen jednu výtku, proč za darovanou predátorskou zbraň naše Alexa Slizemzjizvená taky něco nenabídla, třeba svoje tílko? Výměna triček je tradice, např. po fotbalu a potěšila by tím, kromě mě, i humanoidní predátory, však to byli samí Alfa samci. Vždyť by jí neubylo, no ne? Když už byla tak otužilá, že jen v tričku běhala po ledové Antarktidě v mínus 50 stupních :-)) ()

mzss1

Skvělý film se dvěma mimozemštanama - vetřelcem a predátorem. Příběh je jednoduchý, docela zajímavý, za začátku sice trochu trvá než se film rozjede, ale to nevadí, má dobrou atmosféru. Akce je tu celkem dost, je dobrá, celkem 3 predátoři ve filmu a spousta vetřelců i s její královnou. Líbily se mi i souboje mezi vetřelcem a predátorem. Film má přístupnost PG-13, což mi ale vůbec nevadí, ani to, že film jako horor vůbec nepůsobí. Rychle vše uteče, má to rychlý spád. Mohlo být víc akce, větší stopáž a tak, ale nevadí, i tak zajímavej film. 86% = **** NYNÍ DNE 18.1.2017 MĚNÍM HODNOCENÍ NA 5* TEHDY KDYŽ MI BYLO CCA 13 LET A VIDĚL JSEM TOHLE POPRVÉ, TAK JSEM BYL UNEŠEN, ŽE SE 2 MÉ OBLÍBENÁ MONSTRA STŘETLA V JEDNOM FILMU. DNES JSEM SI TO PO DLOUHÉ DOBĚ DAL A FURT MĚ TO NEHORÁZNĚ BAVÍ. ()

kingik

Tak se to tvůrcům povedlo a postavili, jak už dlouho avizovali předem, proti sobě dvě hororové ikony- Vetřelce a Predátora. Pod režijní taktovkou šíleného Paula W.S.Andersona se ocitáme tváří v tvář rozběsněným monstrům, a i když není komu fandit, tak to má spád, dynamiku a brutalitou se nešetří. Chtělo to ovšem výraznější herce a kakaová Sanaa Lathan vše nezachrání a ostatní herci, jako jsou Lance Henriksen, Ewen Bremner nebo Raoul Bova to moc nevytrhnou. 60% ()

Legas

Místy se tvůrcům daří rozšířit a doplnit mytologii Predátorů i Vetřelců, místy to kapánek přehnali a jisté věci logicky nezapadají. Přeci jenom je na filmu vidět, že šlo především o rvačku. Tomu odpovídá nechutně krátká stopáž filmu. Vývojová stádia vetřelce od nakladeného vajíčka po dospělého jedince mi proběhla před očima tak rychle, že jsem se nestačil divit. Scénář opravdu vázne a to je veliká škoda. Takhle se spousta nápadů zabila v nechutně rychlé smršti scénáristických a režijních zkratek jen proto, aby se ty dvě bestie mohly konečně pustit do sebe. Lidé ve filmu mají dvojí účel: jeden znáte z vetřelčí série a druhým je vysvětlování všeho dění na plátně. Dost často jsem měl pocit, že každý musí mít IQ alespoň 150, že všemu hned rozumí. Jinak ale Anderson umí, akce je velice svižná, když už na ni dojde, a film má (stejně jako jeho předchozí film – Resident Evil) zajímavý závěr, po kterém vás bude zajímat, jak to bude dál. PS: Místy jsem se smál (fórkům i Andersenovi), takže zábava to byla ;-) ()

InJo

... aneb Vetřelec 0 potkává Predátora 3. Výborné triky, pár vychytaných záběrů a dvě, tři slušnější bitky – za to **. Jinak děs běs. Anderson neumí strašidelnou a stísněnou atmosféru jako Ridley Scott ani našláplou akci jako Cameron nebo McTiernan. A to, co provedl s postavou Predátora v poslední třetině (která je chvilkami parodií sebe sama), tak to se, dámy a pánové, neodpouští a bohužel ani nezapomíná. Udělat z mého milovaného vesmírného zabijáka v podstatě kladného hrdinu, to je stejně tak nemožné a nemyslitelné jako udělat z Heleny Vondráčkové charakterní herečku nebo z Petra Novotného dobrého baviče a komika. Prostě a jednoduše: Alien vs. Predator je zcela průměrný film s úžasným potenciálem, díky kterému mohla vzniknout podívaná přímo gigantických rozměrů. Na to je ale třeba mít kromě fanouškovského nadšení taky pořádnýho rejžu, vymakaný scénář a nějaké ty solidní herce. 40 % ()

Predátora čeká další sequel

Predátora čeká další sequel

26.06.2014

Souboj akčních velikánů

Souboj akčních velikánů

11.01.2008

Tak tohle je stoprocentní kachna, a i kdyby náhodou ne, sotva se někdy podobný projekt dočká realizace. Zní to však natolik zábavně, že se s vámi o tu představu musíme podělit. Co napsat na úvod?… (více)

Guillermo del Toro zešílí

Guillermo del Toro zešílí

07.10.2007

Talentovaný mexický tlouštík hodlá přitvrdit. Ne že bychom snad považovali jeho temnou fantasy Faunův labyrint a právě natáčeného komiksového Hellboye 2 za nějaké pohádky pro děti (to rozflákání… (více)

Spy Hunter opět na programu dne

Spy Hunter opět na programu dne