Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Neonek

Ten film vypadá jako fanouškovský video z YouTube. Každá ženská je tam alespoň jednou nahá a alespoň jednou souloží. Neustále souloží dokonce souloží i postavy, u kterých je to uplně zbytečný. A jestli tomu dobře rozumim, tak Kopač poslední roky svýho život jen pil šampaňský a mířil na lidi zbraní. Mám poslední dobou docela plný zuby termínu "umělecká licence", protože mi přijde jen jako prostředek pro režiséry, jak natočil něco tak, jak se to nestalo. Chápu, že asi nebyla doba na to toho Dolanskýho alespoň ostříhat jako Kunu, dokonce asi i chápu, že se ve filmu neobjevují skutečná jména, byť jediný, co to má za důsledek je to, že se v tom nelze vyznat. A potom, co jsem si v zajímavostech přečetl, že pan režisér to točil trochu "z jedničky", tak dává i smysl i to, že ten film fakt vypadá jako sestřih náhodných záběrů a skutečně jako nějaký fun video na YouTube. Jedna hvězda za to, že se to pravděpodobně dá i tak považovat za film, druhá hvězda za hlášku "Křížek ke křížku, paní Křížková" kterou říká ČERNÝ svojí manželce. ()

motyka52

Tak tohle šlo úplně mimo mně. Hroznej televizní vizuál, příšerně ozvučené. Námět, se kterým by se dalo dělat tolik věcí, ale nakonec z toho je jen docela běžná kriminálka s poměrně nepřehledným dějem, která by možná slušela Nově někdy v úterý večer. Ale úplně nejhorší jsou ty toporné a násilně naroubované hlášky, které asi mají být jako cool, jenže místo toho působí jen trapně a nepřirozeně. Pár zajímavých hereckých individualit a hodně nahejch ženskejch to zachraňuje, ale nezachránní. Nefunguje to ani jako porno s Alicí Bendovou. ()

Feacher

Po ,,Devadesátkách" jsem se podíval i na tuto verzi Orlických vražd a i tato se mi docela líbila. Pár rozdílů tam je, ale to nehraje roli, protože spoustu věcí zůstává stejných. Moc se mi nelíbil takový ten "zamodřelý" styl natočení, myslím že na rok 2005 to i tak je méně kvalitní než by si zasloužilo. Jinak ale skvěle zahráno i napsáno, takže 4*! ()

Kekik

Po Devadesátkach jsem věděla, že se na Sametové vrahy podívám. Myslela jsem si, že mně nic nového nepřinesou. Opak byl pravdou. Jedná o se velmi zdařilý film, který mně vložil pár dílků skládačky na to správné místo. Za největší plus považuji Michala Dlouhého. Pro mě je to jeden z nejlepších českých dabérů a tak jsem si užívala jeho hlas. A co si budem... Jeho vizáž také stojí za to. Některé postavy mi tu neseděly. Kupříkladu Alice Bendová. Jistě, je to kus baby, ale herecky mě moc nepřesvědčila. Dolanský super. I když jsem mu moc nevěřila tu jeho "normální" rodinnou stránku. To v Devadesátkách Matouš Ruml zahrál starostlivého otce mnohem lépe. Detektivní linka je tu jen okrajově. Více než vyšetřování sledujeme kopulujícího vyšetřovatele. Ovšem není to na škodu. Prostor tak dostaly postavy Orlických vrahů a to byla hlavní myšlenka. ()

Bragi66

Docela dobrá polistopadová kriminálka na důležité téma, kdy se jezdilo vozy Škoda Favorit. Když to ale srovnáme třeba s Bony a klid (1987), tak to nemá takový filmový říz. Pokud se to ale postaví vedle Příběh kmotra (2013), tak tohle je lepší. Ale i když tu Michal Dlouhý hraje jak o Zlatou helmu, tak uvěřitelnost postav je tu spíše šablonovitá a neuvěřitelná. Doporučuju ale špičkový film tohoto režiséra Zánik samoty Berhof (1983), to je fakt dramatická i vizuální jízda první kategorie srovnatlná s "vláčilovkami". ()

Nick321

"Já jsem neuhnul, Karlosi. Já už nikdy neuhnu, před ničím" Slova, při kterých Karlos zůstal jako opařený, když jeho zaměstnavatel skončil před jeho očima s dírou v hlavě. Skvěle zpracovaný film o polistopadových zločincích, kteří se rozhodli plnit temné hlubiny orlické přehrady mrtvolami lidí, které buď oloupili nebo jim jinak překáželi. Dokázaných vražd bylo 6. Já osobně si myslím, že obětí bylo víc a kdoví, kde všude můžou být. Jen díky svědectví zmrzačeného Karla Kopáče se podařilo celou činnost prokázat. ()

Hombre8

Solidně zpracovaná skutečná událost divokých devadesátek. Herecky vyniká zejména Dolanský. Patrně jedna z jeho nejlepších rolí vůbec. Původně čtyři hvězdy, ale vzhledem k autorství, jak je zvykem, jedna navrch. ()

Miroslav.Zac

Na svou dobu slušně propracovaná kriminálka, která celkem věrohodně zpracovala daný případ. Co se týče herců, radši bych tam viděl neznámé tváře, abych to mohl líp prožívat, ale ani ti přítomní neudělali filmu ostudu. V hlavě mi akorát uvízl Dlouhý s Dolanským, kteří byli jedinými výraznými tvářemi gangu, Bendová s Benešovou byly klasicky akorát věšákem na hadry (i když Benešová se přeci jen snažila), vyšetřovatelé byli takoví ti noname týpci, na které si už vůbec nepamatuju a ani vlastně nevím, kdo je hrál. ()

prof.horak

Velmi syrový.originálně ponurým způsobem natočený film,jenž však nepřekročil svůj vlastní stín. Přes slušnou metráž,jsem měl neutuchající pocit,jakoby se tvůrcům nedostával čas.Příběh vyprávěný střihem,byl mi osobně, malinko na obtíž.Možná by neuškodilo,trošku méně se držet předlohy a více se soustředit na vyprávění. Díky tomu, film někdy strácí napětí a působí jako hraný dokument. Dostatečně to však vyvažují herecké výkony prakticky všech hlavních představitelů. Snad jen Jan Dolanský,byl místy psychopatický až příliš.Mně, zase jako takový čtverák nepřišel.Kvalitě jeho výkonu,to však rozhodně příliš neubralo.Jemu i jeho kolegům jsem věřil každé slovo. Jestliže první dvě třetiny filmu, lze označit jako dobré,konec autorům trošku uletěl.Schází mu gradace příběhu i napětí závěrečné scény a policejní šéf ve spodním prádle, mě vysloveně dostal. Také zde,by si asi příběh zasloužil více. Možná, by se podařilo nahnat nějakou tu plusovou minutku, vynecháním některých zbytečných scén,jež jsou slabinou většiny českých filmů.Rádoby erotika (sadomaso salón), rádoby sociálně kritické drama (politické kontexty, o něž vyloženě nešlo, ti lidé vraždili z touhy po majetku),zkrátka méně je někdy více. Přesto jde o slušné řemeslo. Z kina jsem neodcházel nijak oslněn,ale slušnou depku z toho, ,, kam to všechno spěje", mám ještě dneska. ()

Breaker

Rozhodně nejlepší český krimi film poslední doby ... ale zřejmě tomu tak trochu pomáha právě ta "True Story". ()

Painer

Zpracování minulosti o gangu, který chtěl více peněz a nebál se přitom jít přes zákony a přes vraždy je velice povedený, jedna z chyb však bylo obsazení Richarda Krajča, sakra vždyt´ to není herec, doufám, že už to ti čeští filmaři konečně pochopí. ()

Rubicius

Je to film, po kterém jsem dostal velkou chuť podat na Michala Dlouhého a Jana Dolanského trestní oznámení. Některé scény se mi zdáli zbytečne ponuré, přeci jen život není jen běhání v zapadlích chodbách a putyka, ale tady dopředu říkám, že nejsem obeznámen s pozadím celého případu. Ale když pomineme tyhle záležitosti, tak se jedná o film, od kterého sem se nemohl odtrhnout a nelituju času stráveného jeho sledováním. Dlouho jsem neviděl tak dobrou českou detektivku,ikdyž její konec jsem znal. Dávám tedy za 4*. ()

majklfly

Tváří se to jako polistopadová kriminálka, to ano a možná právě proto jsem byl tak zklamaný, Typické české pojetí filmu pojďme si na něco hrát a scénář "dem vzít češtinu, nacpat ji vulgárníma výrazama a třeba to bude vypadat aspoň trošku americky". Nevypadá. Celé dvě hvězdičky dostal film za fakt, že je to opravdu jeden z těch lepších českých snímků a druhá za Michala Dlouhýho. Byl tahouhem celého filmu s velmi zajímavě posazeným hlasem a vražedným pohledem. Strašně rád bych se zbavil svého českého předsudku a neodsuzoval českou kinematografii, ale asi ještě nepřišel čas...Ted jsem si všiml, že ten kluk hrál Seriouse Sama II. Na té hře jsem vyrostl a k velké úctě k ní tu třetí hvězdičku prostě musím dát. (Vím, že jsem právě napsal do nebe volající hovadinu, ale nemůžu si pomoct :) ). ()

Fischa77

Film, je důkaz toho, že i v Čechách se dá natočit s malým rozpočetem skvělý krimi film. Výborná zápletka a důvěryhodné odvyprávění děje podle skutečné události. Škoda, že takových filmů není více. ()

sbinda

Bez diskuze jedna z nejlepších porevolučních čs.kriminálek co jsem viděl, a jiní jistě potvrdí. Bez trapnosti či přehrávání poctivě vypovídá o divokých 90.letech a nástupcích veksláků. Výpověď doby. Za pár let nebo už i dnes, se pousmějete nad tehdejší flotilou Favoritů či roláky obtěžkanými zlatými řetězy. Tímto si pak usedá, ikdyž žánrově jinde, k "Dědictví aneb KHGT". Pokud vám Orlické vraždy nic neříkaly, po filmu jistě zagooglujtete. Vyčerpávající komentář přidal Douglas. 80% a myslím to upřímně. ()

pan Nikdo

Ano, film není bezchybný. Ovšem v našich krajinách lepší kriminálka natočena nebyla. Pravda, v ději jsem se občas ztratil, jenže to podstatné jsem pochytil zdárně. Jako druhou "chybu" bych viděl ženské obsazení ve filmu, sic mnoho filmařského umu nebylo třeba. Zmíněné chyby ovšem rozválcovaly herecké výkony hlavních představitelů, respektive pánů Michala Dlouhého a Jana Dolanského. Pánové bravo! Při promítání filmu jsem cítil pocity, které jsem u českého kousku ještě nikdy nevnímal - nervozita, napětí. Tenhle počin si zaslouží pozornost! Geniální scény - silniční kontrola s mrtvolou na zadních sedadlech, "zvířátko" v papírové krabici a "jezinky". ()