Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

honajz

Dokonalá filmařina jak režijně, herecky, hudbou, kamerou, střihem. Příběh nejspíš rozdělí spoustu diváků na dva tábory (což u dobrých filmů bývá - s výjimkou Tmavomodrého světa). Ve snímku je také cítit páně režisérovy sympatie jisté straně, ale to nic nemění na skutečně působivém a efektním snímku. ()

Ivoshek

Opravdu dobře udělaná kriminálka, která se navíc velmi věrně drží toho, jak se věci odehrály (mimochodem, ta srdceryvná scéna ke konci, kde se Kopáč zabarikáduje doma a vyšetřovatel jde s ním vyjednávat, se skutečně stala). Jediné, co bych filmu vytknul, je místy přehrávající Michal Dolanský a to, že oblečení, auta a další věci nebyly jako z r. 92. Škoda. ()

Ištván87

Nebýt některých hodně směšných dialogů, tak to bylo perfektní. Ovšem ty dialogy to zabíjely, hercům nešli do pusy, z čehož u leckterých z nich vyplývají i jalové herecké výkony. Ovšem Michal Dlouhý a zvlášť Honza Dolanský, ti to zvládli na výbornou. ()

Necrotongue

Myslím, že se tady u nás (tím myslím i v Čechách a na Moravě, nejen ve Slezsku) filmařům thrillery, kriminálky a vůbec akční filmy příliš nedaří. Sametoví vrazi patří tedy mezi výjimky, které se povedly. I když se ve filmu najdou mouchy, nestala se z něj žádná katastrofa a i po patnácti letech od jeho vzniku na mě vcelku funguje. Chybělo jen málo a Jan Dolanský by ze mě svým výkonem vykuchal i čtvrtou hvězdičku. Každopádně jsem byl spokojen a hodnotím za 3*+. ()

mm13

Rozpačité, miestami vyslovene špatné. Keď točím rekonštrukciu takýchto závažných udalostí (a aktuálnych, naviac nie až tak dávno celospoločensky tabuizovaných preboha!!!!), tak sa do toho poriadne opriem, naučím naspamäť každý detail, nechám to v sebe uležať, pretrávim a až potom vyvrhnem na svetlo božie. V šťastný moment vznikne strhujúce svedectvo... Svobodovi sa napriek jeho skúsenostiam (nemyslím tým vo filmovom fachu) práve toto nepodarilo už na začiatku, teda pri samotnom scenári. Aby som to skrátil a neopakoval postrehy z iných svojich komentov - o hlavných aktéroch som sa (z filmu) nedozvedel takmer nič, o človeku absolútne nič. ()

Karrfik

Za normálních okolností bych tuto krimi ocenil 4 hvězdami. Za okolností, kdy se po revoluci netočí žádné kvalitní filmové kriminálky, tak dávám 5. Jak již zde bylo zmíněno, "nejlepší porevoluční krimi". Jiří Svoboda by mohl zkusit natočit ještě něco ze současnosti. Za prvé na to má, za druhé by mi udělal velkou radost! Pokud pominu tvorbu p. režiséra Svobody, za zmínku snad ještě stojí porevoluční krimi "Bolero", i když hodnotově tak o dva stupně níž. Ale taktéž podle skutečných událostí... ()

JASON_X

Nebýt přítelky, která to chtěla vidět, podruhé bych si to už asi nikdy nepustil. Odhodil jsem to kdysi dávno po zkouknutí štítivě jako česky trapný pokus o krimithriller a blaženě zapomněl. A co se reálnosti týče - úvodní věta ''volně inspirováno...'' hovoří jasně. Po x letech a druhé projekci jsem už o něco smířlivější, má to dobrou devadesátkovou atmosféru, překvapivě i dobrý scénář a úžasnou titulkovou skladbu https://www.youtube.com/watch?v=2GFbUlDL7VM. Fatální slabinou jsou ovšem herci. Jediný Dlouhý snad nebyl trapný až na půdu, i když jeho nevalná muskulatura ho činila v roli bývalého "urňáka" poněkud nevěrohodným. Dolanského psychopatický šašek byl ještě aspoň zajímavě podaná postava, ale ten zbytek... škoda slov. Češi by fakt radši měli točit jen frašky a přiblblé komedie, když disponují tak zoufale nemužnými a necharismatickými hereckými typy. ()

Shaqualyck

Žánrové pestrosti se naší kinematografii v posledních letech po hříchu nedostává. Tahle (na naše poměry docela slušně natočená) "orlická" krimi je světlá výjimka potvrzující pravidlo. Za zmínku určitě stojí skvělí herci, výborná kamera a pochopitelně také silný příběh. Zkrátka podobný film z domácí produkce už české luhy a háje dlouho neviděly. ()

Genero

Během sledování filmu jsem měl několikrát tendence požádat orlické vrahy, aby mi vpálili z milosti kuly do týla a zavařili mě do sudu dřív, než pojdu nudou. Takové utrpení to bylo. Na druhou stranu v době úporně trapných veseloher s Pavlem Liškou není toto krimi až takový průser jaký mohl být a působí v tomto kontextu tak trochu jako Avatar proti Doktoru z hor, takže lehce nadprůměrné hodnocení je vlastně na místě. Dejme tomu tři a půl. ()

Tommassi3

"Jsem to ale čtverák !!" Pravděpodobně vrchol tvorby režiséra Jiřího Svobody, dravý a svěží, trochu paradox s přihlédnutím k jeho věku, s výtečným scénářem inspirujícím se devadesátkovou skutečností.. Výtečná, byť lehce narativně zbytečně nepřehledná, žánrovka s formálními ozvláštněními - S ohledem na dobu vzniku v tuzemsku, jistě.. - a výtečnými hereckými výkony s Jiřím Dolanským v životní roli na čele.. ()

moviesfan

Sametoví vrazi natočené podle skutečného příběhu šokují. Film je kvalitně natočen, tak nějak chladně, že vás někdy mrazí. Toto krimi má dobrý potenciál, který není ničím kažen, ale ve výsledku vypadá ,,obyčejně". Ovšem na české poměry dobrý film v tomto žánru. ()

JohnCZ

Herecky i postprodukčně dobrá krimi, která je údajně i docela věrná. Herecky to však tu a tam skřípe a děj je zpočátku vlivem ne moc zručného představení postav docela nepřehledný. Porevoluční atmosféra a pro mě nepochopitelný tehdejší styl života sálá z každého záběru a kazí to jen studiový zvuk, kdy celej film působí jako dabovaný (protože dabovaný je). ()

svik

Velice pofidérní filmeček nevím co by se na tom mohlo někomu něco líbit snad jen , že na český film bylo to velice pěkně natočeno a ještě lépe zahráno, ale jinak to stálo za prd. Nevím mě se to prostě nepáčí. ()

Marek1991

Názov filmu zreteľne dožral pár pravdoláskarov. Čo by dala slovenská kinematografia za takúto natočenú kriminálku, zatiaľ sme odkázaní naše kriminálne prípady len zhŕňať do dokumentov. Osobne sa mi páčil viac podobný film Kajínek, tu to s tým sexom, nahotou, vulgarizmami preháňali. Problém filmu je však iný, je veľmi zmätočný. Myslím, že spomínaná kniha, ktorá bola o týchto vraždách vydaná, či nejaký dokument (ale v českej réžii) by tieto udalosti popísali lepšie. Slovensko podľa mňa nemá toľko kriminálnych prípadov ako Česko, no susedia sú predsa aj väčší a tak mali na čom stavať, bohužiaľ, kiež by sme mohli obísť tieto veci, navyše niektoré filmy aj podnietili k mnohým vraždám. Tento film teda potvrdil, že život píše často najsilnejšie príbehy, no prirovnávať to napríklad k tarantinovkám je nezmysel. Tiež sa mi nepozdávali tie mierne skryté názory autora, napríklad voči náboženstvu. Hodnotiť to však odpadom alebo jednou hviezdou by mi prišlo prehnané, aj keď chápem, že to niekoho mohlo naštvať a prepískol to v hneve, aj mňa už napríklad raz dožral film Skyfall, no neskôr som veci uviedol na pravú mieru a tak by mali urobiť možno niektorí aj tu. Keby som tomu dal dve hviezdy, tak by to nezodpovedalo tomu, ako ma to zaujalo, no viac než tri by bolo z mojej strany najmä kvôli vymenovaným nedostatkom tiež prehnané. Herecké výkony mi prišli celkom presvedčivé, ono domácu scénu sa niekedy ľahko hraje, no nepoznal som tých, ktorých hrali, takže úplne neviem posúdiť, iba akurát, ako to na mňa pôsobilo. No začiatok 90. rokov mi z toho nie vždy "dýchal" tak, ako mal. Sem tam som si to v mysli situoval na roky okolo roku 2000. Takže koniec koncov sa nemusia za to hanbiť, ale nie je to nič výnimočné. ()

El Pistolero

7/10. Mrazivý thriller s hutnou atmosférou a velkým množstvím syrových, autenticky vypadajících scén – to je jev, který se v naší filmové tvorbě jen tak nevidí. Zejména v posledních letech česká detektivka, žánr kdysi pro nás tak typický, stagnuje. Až v roce 2005 režisér Jiří Svoboda svými „Sametovými vrahy“ za přispění dvou skvělých herců (Dlouhý, Dolanský), jedné průměrné, atraktivní herečky (Benešová) a jedné žhavé neherečky (Bendová) dokázal divákům naservírovat výživnou porci hezky kořeněného gáblíku pro otrlé. ()

Marsik

ČT1 HD - Na přelomu let 2005-2006 jsem se prvně setkal s tímto filmem, avšak tenkrát mě to tolik neuchvátilo. Stalo se tak až dnes, po shlédnutí TV (prodloužené) verze (dva díly). Musím říct, že mě ani jedna část nezklamala. První půlka to skvěle rozehrává, seznamuje nás se všemi postavami a vtahuje nás atraktivně do děje. Druhá půlka je ještě více syrová, krutá a samotný závěr (scény v domě a loučení Dlouhého s Bendovou) nepřehnaně emotivní. Společně se snímkem "Rána z milosti" hodnotím Sametové vrahy jako jedno z nejzdařilejších českých krimi. Všechny postavy skvěle vykresleny (zejména Jan Dolanský a Michal Dlouhý váleli parádně) a zbytek je perfektně doplňoval. V tomto drsném, krutém a dech tajícím snímku má divák mnohdy špatný pocit. Ne z úrovně filmu, ale z toho, jak to tu opravdu po revoluci vypadalo a český podnikatelský svět byla jedna velká džungle (pravidla téměř žádná). Plusové body také patří kameře (kamerové filtry rulez) a hudebnímu podkresu. Pane Svoboda, tleskám. Téma "Orlické vraždy" jste zfilmoval parádně. Až si znovu pustím filmovou (DVD) verzi, tak to vidím na zvýšení procent. 80% (1/2 with J.) ()

fannah

Tak něco takového jsem nečekal! Takhle realisticky natočený český film jsem asi ještě neviděl. Velmi drsná atmosféra, kterou nám Jiří Svoboda ještě drsněji předvádí. Zážitek, na který asi nezapomenu kvůli své krutosti a hlavně kvůli tomu, že je podle skutečných událostí. Mimochodem Jan Dolanský a Michal Dlouhý tady hráli excelentně... ()

Krt.Ek

I přes přitažlivý námět (ukažte mi osobu, kterou nezajímají příhody z kriminálních spisů) nezajímavý film, jenž se snaží svou nezajímavost maskovat množstvím expresivních výrazů a docela vysokým počtem odvážných sexuálních scén (samozřejmě v měřítku českého filmu, ne světového). Na tomto filmu mě vážně zaujal jen Jan Dolanský a jeho Ludvík Křížek, který sice možná trochu přehrává, ale jenom jeho postava má alespoň trochu charisma. Ale možná je to tím, že mám slabost pro psychopaty. ___ BTW. Neubráním se dojmu, že kdyby tvůrci natočili TV minisérii výsledek by byl o něco lepší. Především by byla mnohem snadnější orientace v postavách. 55% ()

NinonL

Pokud to druhý díl nezkazí, přidám dodatečně čtvrtou hvězdu. Ne, že by to byla nějaká bomba na úrovni jiných čtyřhvězdičkových filmů. Ale smysl to dává a herci hrají dobře (většinou i mají co hrát). Hlavně role Michala Dlouhého je povedená. Tak uvidíme. Druhý díl bohužel příliš útočil na city a byl o dost horší než první. Takže průměrné hodnocení neměním. ()