Don.Quijote

"First of all, Papa Smurf didn't create Smurfette. Gargamel did. She was sent in as Gargamel's evil spy with the intention of destroying the Smurf village. But the overwhelming goodness of the Smurf way of life transformed her. And as for the whole gang-bang scenario - It just couldn't happen. Smurfs are asexual. They don't even have reproductive organs under those little white pants. That's what's so illogical, you know, about being a Smurf. What's the point of living... if you don't have a dick?" ()

pollstro

Přesně typ filmu, během kterého budete naprosto zmateni a těžce budete chápat příběh, ale i přes to všechno budete v závěru ohromeni a budete mít pocit, že jste opravdu spatřili něco speciálního. Richard Kelly ve svých neuvěřitelných dvaceti pěti let napsal tak strhující scénář, který má vskutku hluboký význam a jeho pochopení si zaslouží několik zhlédnutí. Sledování Donnie Darka je něčím zvláštním, jsou momenty, při kterých se zasmějete a poté jsou zase momenty, ze kterých upřímně nemáte dobrý pocit a nutí vás to přemýšlet, druh psychologického dramatu, který nemá jen tak obdoby. Nedokážu si představit krásnější shrnutí celého filmu, než jak udělal Richard Kelly za pomoci písničky "Mad World", kde už ten název vyjadřuje více méně celý film a musím uznat, že mě tento závěr hodně dojal. Životní role všech herců vynesli tento kult hodně vysoko a takřka neuvěřitelné, že tento film pomalu upadá v zapomnění, protože Richard Kelly za celou svoji kariéru nikdy nezopakoval úspěch svého prvního díla, které ho takřka vyneslo na vrchol kinematografie a stalo se tak kultovní záležitostí, která díky své tajuplnosti a složitosti získala srdce mnoha fanoušků. "What's the point of living... if you don't have a dick?" ()

RipperTM

Takový neutuchající proud psycha v jednom filmu jsem asi ještě neviděl. V jednu chvíli se smějete, pak přijde pocit strachu, a aby toho nebylo málo, tak si říkáte jestli to měli opravdu zapnout, jelikož pohled na králíka, údajně dvoumetrového, vás zahání někam, kde vládne klid, mír a harmonie. Minimálně do světa, kde řád času neudávají zvířata. A ten Gyllenhaalův pohled. Mocnější než Supermanovy propalováky. Divím se, že panu Posterovi zůstaly všechny kamery pohromadě. Když se bavíme o hudbě, píseň Mad World dodala konečné fázi říz a kvalitu. Obecně film nutí se stále zamýšlet a to je jeho silná stránka. ()

dudo24

Videné už asi päť krát, director’s cut. Donnie Darko je pre mňa ten najlepší film aký som videl. Sedí najvyššie na mojom rebríčku. Všetky príbehové prvky ma jednoducho úplne zobrali. ***SPOILER*** Psycho vidiny, teoretická fyzika, kniha filozofie cestovania časom, hodiny literatúry, satira na typické americké malomeštiacke zmýšľanie, racionálne vyjadrovanie hlavnej postavy na rôzne témy, vzťah medzi Donniem a Gretchen a celá mysterióznosť príbehu. ***END SPOILER*** Všetko menované ma neskutočne zaujalo. Jake Gyllenhal bol skvelý. Ostatní herci sa presne hodili do svojich rolí a tiež super zahrali. Kamera, zvuk, strih – všetko sa mi páčilo. Richard Kelly vytvoril naozaj unikátne dielo. Mysteriózne, vtipné, romantické, emocionálne, plné veľmi zaujímavých myšlienok. Pesnička Mad World od Gary Julesa bolo krásne zakončenie filmu. edit (06.05.2019): Po veľmi dlhom váhaní a kopu odporúčaní na internete som sa rozhodol pozrieť si theatrical cut miesto director’s cut a som sklamaný. Rozdiel medzi verziami je dvadsať minút – čo je celkom veľké číslo – a bolo to cítiť. Bolo vynechaných veľmi veľa neskutočne zaujímavých a dôležitých scén. Vymenená úvodná pieseň mi nerobila problém. Chýbali mi vynikajúce hodiny angličtiny. ***SPOILER*** Frank bol menej interaktívny s Donniem a tým pádom som viac krát aj zabudol, že tam hrá nejakú aktívnu rolu. Vôbec tam neboli výňatky z tej knihy, ktoré boli extrémne dôležité. Nie iba pre vysvetlenie ale aj pre vpustenie neskutočnej tajomnosti do príbehu. ***END SPOILER*** Všetko vyššie spomenuté boli prvky, ktoré navádzali diváka na tú správnu atmosféru a správne myšlienky. Bez nich mi film len plynul a moja myseľ bola v slepom bode lebo sa nemala od čoho odraziť, čo následne negatívne ovplyvnilo aj dramatickosť. Tento štíhlejší pôvodný zostrih je teda oveľa slabší a prázdnejší Donnie Darko a ja osobne ho neodporúčam. ()

Knightey

Nevim ale tenhle typ filmu me nejak nezaujal. Nevim cim to. Jestli je to tim, ze na to koukam az po 16ti letech od jeho vydani (mozna lehce kvuli filmovemu zpracovani) a nebo tim, ze ten dej me nenadchnul od zacatku a kolikrat jsem to chtel vzdat ale presto dokoukal (ja vul jeste mel DIRECTOR CUT) ten nekonecny film. Mozna jsem byl ve spatne rozpolozeni (nachcipanej) a tudiz mysl nebylo to prave orechove ale tento snimek ve me zanechal dosti mizerne pocity. Treba nekdy jindy se k tomu dokopu a podivam znova a zmenim hodnoce ale v soucasnosti i na ty 2* jsem se musel prekecavat.... ()

bigjames

Director's cut. Hluboká, mysteriózní tragédie plná poznání a moudrosti. Naprosto skvělý Jake Gyllenhaal, jehož vzdor mě neskutečně bavil a nádherná Jena Malone. ()

VendaCiki

Tenhle film, na své hodnocení, mě nikterak zvlášť nenadchl. Ani dokoukat se mi nechtělo, jen ze zvědavosti jsem u něho vydržela až do konce. Každopádně, zůstal nepochopen a tak zůstane i nadále, protože se na to už znovu koukat nehodlám. Psychicky narušený mladík, vidící králíka úplně všude, zabije každého a nakonec umře taky? Nevím... pro mě prostě jen za 3 a film jde do archivu. ()

MrDorry

Donnie Darko je naprosto fascinující film. Málo kdo (a kdo ví jestli vůbec někdo) ho pochopí hned při prvním shlédnutí (pro pochopení je rozhodně lepší directors cut). Nicméně snímek rozhodně stojí za shlédnutí a to i kdyby jej člověk neměl pochopit nikdy. Film je celkově nádherně a umělecky stvárněn, scénář a herecké výkony jsou naprosto skvělé a společně s kamerou, která je naprosto fascinující a skvělá, jednoduše nejde od filmu odtrhnout oči ()

PaTeXx

Nikdy jsem neviděl podobný film. Fantastická psycho atmosféra, nepříjemný feel až pod kůží a fakt jsem se každou minutou bál, co se stane. Mladý Jake mi celý dojem z filmu ještě zlepšil. ()

Nikolas__

Donnie Darko je film, který je vyprávěn tak netradičně a tak působivě, že některé scény působí, že by prostě nemohly být lepší. Naprosté mistrovské dílo, které se zapíše do paměti. Nemohu jinak než dát 10/10, a říct, že nádhernější film, jsem už dlouho neviděl...   Edit: Tak po dalším shlédnutích je to zatím stejné, protože tohle je asi ten nejlepší film co jsem zatím viděl. ()

Sefik odpad!

Jestli to měla být zkouška o vstup do klubu zkušeného diváka, tak jsem tutově propadl. Film jsem nijak nedokázal uchopit, asi jsem se bál, že mi při zívání nudou do pusy vlétne nějaký odporný hmyz. Dávat do podobných filmů Frekvenci či Osudový dotek je jako postavit vedle sebe BMW, Mercedes a Dacii. Nádherné výtvory a levnou napodobeninu auta s kosočtvercem. A co ten králík? To mělo být jako co? Měl budit hrůzu? Respekt? Nebo z něho čišelo nějaké poselství? Ach jo, dost psaní, už jsem ztratil dost času koukáním na tento filmový paskvil. ()

Lukyfak

Internet je plný fanouškovských teorií, které různými způsoby vysvětlují, co a proč se vlastně na pozadí snímku odehrává. Já si ale myslím, že na tom ve skutečnosti vůbec nezáleží. To, co je opravdu důležité, je dokonalá atmosféra amerického maloměsta, střední a (podtrhovaná dokonalým soundtrackem) a do ní chodícího teenegera, který má nějaké to tajemství, jež ho odlišuje/odcizuje od ostatních spolužáků a rodiny. Kdo z nás v podobném věku takové pocity neměl... ()

hrumsrt

Opět jeden z těch případů filmu, který si někdy nachystáte, ale čas a chuť na něj dostanete až po letech, kdy už vlastně pak ani nevíte, co vás na něm tehdy zaujalo. Donnie Darko je možná neobyčejně obyčejný teenager, kterého někteří vidí jako naprostého šílence, já ho ale musím shledat jako úplně perfektně napsanou postavu a jakýsi archetyp, jenž v sobě máme úplně všichni. Někdy si to pohrává s podobnou tématikou asi jako Americká krása, a když si to vykresluje všední svět tak nádherným způsobem, jsem nadšený. Jenže pak je tu ten dosti schizofrenní zbytek, který vypráví celý příběh. No a to je právě ono, mně se moc líbí jak je nám to celé zobrazováno, ale je mi úplně ukradený, co nám zobrazují. Divný, divný a zase divný! Žít na ulici kde na Vás padají letecký motory, jak na běžícím pásu.. 65% ()

cimrman2.

Moje otázka po zhlédnutí Donnie Darko zněla - na co jsem se to teď vlastně 2 hodiny díval!? Opravdové potěšení z filmu se u mě dostavilo až zanedlouho po jeho zhlédnutí! To když jsem si o filmu pokecal s chatem gpt, zhlédl pár videí na youtube o teoriích které mohou vysvětlovat děj. Přečetl si recenze a zajímavosti tady na ČSFD. Nepopírám že tento film není fascinující po tom co zjistíte všechny možné teorie a maličkosti které mohou a nemusí děj vysvětlovat. Ovšem já jsem při filmu uspokojení necítil to jest pro mě zásadní a plynou z toho 3*. Samotný film herecké výkony nejsou špatné králík a hlavně jeho hlas mě štval. Samotný Richard Kelly řekl že jednoznačné vysvětlení děje neexistuje právě proto je film tak kultovní. Každý zkráka může najít vysvětlení které se mu zalíbí. Mě samotný film neoslovil každopádně přikláním se k názoru že mít tolik možností jak děj vysvětlit a tolik záhad v jednom filmu je svým způsobem fascinující ()

Derseus

Jeden z filmů který ve vás ,,něco" ponechá. Neuvěřitelná, strhující atmosféra po celý film. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy hledal movie explanation po shlédnutí a pozastavoval se nad tím, co všechno vlastně ve filmu je. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz