Star Trek VIII: První kontakt

• USA Star Trek VIII: First Contact (více)

Bitva o záchranu budoucnosti začala. Americký film na motivy slavného seriálu.  V pořadí osmý film (a druhý s posádkou Nové generace), nazvaný Star Trek: První kontakt (1996), patří bezesporu v sérii k těm nejlepším. V něm posádka hvězdné lodi Enterprise, vedená kapitánem Picardem (Patrick Stewart), podnikne bojovou misi do minulosti, přesněji řečeno do 21. století, aby zachránila budoucnost naší planety. Expanzivní civilizace Borg se totiž pokouší zabránit prvnímu kontaktu, ke kterému došlo 4. dubna 2063, aby mohla kolonizovat Zemi, nechráněnou spoluprací s dalšími vesmírnými druhy. Vedle neohrožené posádky Enterprise hrají důležitou roli v příběhu excentrický vynálezce nadsvětelného pohonu Zefram Cochrane (James Cromwell) a jeho černošská spolupracovnice Lily (Alfre Woodardová). (oficiální text distributora)

MM_Ramone

Titul "Star Trek: Prvý kontakt" (Star Trek VIII: First Contact) je v poradí ôsmy celovečerný film z americkej sci-fi série Star Trek. Zároveň je to druhý snímok, v ktorom vystupuje posádka vesmírnej lode USS Enterprise. Premiéru mal dvadsiatehodruhého novembra roku 1996. Kapitán Jean-Luc Picard a posádka vesmírnej lode USS Enterprise sa prostredníctvom časového víru ocitne v minulosti. Presunú sa do štvrtého apríla roku 2063, urobia skok do minulosti o tristo rokov. V tomto dni sa Borgovia snažia zabrániť prvému kontaktu ľudí s Vulkáncami. Borgovia chcú týmto činom ovládnuť Zem. Niekoľko Borgov prenikne aj na palubu Enterprise, kde začnú asimilovať členov posádky. Kapitán Picard musí zachrániť svoju loď, pomôcť ľuďom nadviazať kontakt s Vulkáncami, zbaviť sa Borgov, zachovať pôvodnú históriu a navrátiť sa späť do dvadsiatehoštvrtého storočia. **** ()

Dan9K

Příběhově tedy nic extra. Cestování časem je až přespříliš zneužívaná zápletka v tomhle žánru. Tolik zneužívaná, že je hlavní zápletkou jak ve čtvrtém, tak osmém, v podstatě i v sedmém díle (a nakonec i v restartu série z roku 2009). A to už je trochu zívačka, zvláště pak, když cestování časem ve čtvrém filmu bylo uděláno bezchybně. Pro mě jsou vrcholy Star Treku tedy někde jinde (a sice v prvním, čtvrtém a šestém filmu) a to i přesto, že tenhle díl má pěkný vizuál, zase se vrátil Jerry Goldsmith tentokrát i ve spolupráci se svým synem Joelem (u Jerryho je vidět, jak, narozdíl od ostatních skladatelů, kteří na Star Treku pracovali, vnímá celou sérii komplexně, využívá i nějaké ty leitmotivy a dává výrazný prostor základnímu tématu Alexandra Courage i variacím na to své geniální z prvního ST filmu) , objeví se tu Robert Picardo, je tu onen "první kontakt" a pár lehce hororových i humorných scén ("A vy všichni jste teda astronauti jako z nějakýho Star Treku?"). Můj pohled může být zkalen v poslední době se projevujícími nesympatiemi vůči Patricku Stewartovi (které ale zase vyrovnaná Jonathan Frakes), ale osmý Star Trek jsem schopen ocenit možná tak v rámci kontextu celé série, nikoliv jako samostatné skvělé sci-fi, jak ho tu několik lidí prezentuje, protože na to je to příliš naivní a možná i uspěchaná záležitost, která mě nedokázala správně vtáhnout. Když jsem byl malý, měl jsem raději sestavu nové generace, tu starou jsem znal jen z několika dílů původního seriálu. Po zhlédnutí filmů musím říct, že jsem si tu starou oblíbil více. Její charaktery jsou mi bližší, postavy jsou vznešenější (i když často paradoxně směšné) a ten správný kravaťácký styl Star Treku vystihují mnohem více. ()

Tom_Lachtan

Star Trek poprvé ve vrcholně blocbusterové formě, ale selhávající tam, kde by měla být nejsilnější - v příběhu, ten se totiž tentokrát nemůže lehce odvolat na prvopočátky v podobě původní Originální série, která si mohla trochu nostalgických blbostí dovolit, tenhle příběh by měl mnohem propracovanější, první samostatné filmové dobrodružství posádky Nové generace by si to totiž sakra zasloužilo. V první řadě je tu nesoulad obou linií, kdy v té první, pozemské, výsadek pomáhá naslizlému vědci uskutečnit vesmírný trip warpovým pohonem, kterážto linie je více méně humorná, což se bije s linií druhou, kde se zas hraje o osud lidstva, jakož i celé galaxie a tak dále (téhle linii by navíc pomohlo méně DATa a méně scén, kde se ho pokouší svést sexy kyborgoidní Borg). Takhle to sice vypadá, že pořád nadávám (a to jsem ještě ani nezačal o tuposti akčních scén), ale on to je povedenej film, ne že ne, jenom bohužel působí jako dva k sobě slepené, nevyužité scénáře ze seriálu. " ...A teď.. Jsou všichni BORG.. " ()

darkrobyk

Nejlepší Star Trek s posádkou Nové generace. Temný, působivý, napínavý. V kině mne doslova pohltil, kdysi jsem na něj šel dvakrát za sebou. Borgové mi nějakým způsobem evokují vetřelce...aha, aby ne, když se na nich výtvarně podílel švýcarský malíř H.R.Giger.... ()

kinej

Tenhle Star Trek ukazuje že Next Generation, ač stále Star Trek, jde svou cestou a nabízí hodně jiného a nového. A First Contact v sobě obsahuje v silně koncentrované podobě ty nejleší motivy z tohoto seriálu. Borgové a vše kolem nich je perfektní, nová Enterprise je nádherná. Film má navíc skvělý spád, hned v úvodu je divák vržen do děje a svižné tempo nepolevuje téměř po celou stopáž. Pasáže ze zemského povrchu sice nejsou tak nadupané, jako ty z Enterprise, ale i přesto po unylém Star Trek: Generations hodně dobře odvedené práce režiséra i scénáristů. ()

JohnnyD

Párny ale mizerný. Presne takýto je tento diel. Napriek lákavému deju (strašidelní Borgovia, cestovanie v čase, prvý kontakt) je to len tuctová rutina, ktorá len na pár sekúnd vyjde z priemeru (prvé zjavenie slečny Borgovej). Data a James Cromwell čoby rokenrolový ožratý spasiteľ Zeme sú jediné svetlé okamihy tejto tuctovej predĺženej časti TV seriálu. ()

Madsbender

Mix toho najlepšieho, čo môže Star Trek ponúknuť - skvelý Stewart ako Jean-Luc, zaujímavá sci-fi zápletka, správne napätie a akcia. Len možno tie scény na Zemi mohli byť trochu rozsiahlejšie a zaujímavejšie. ()

sheen

Jasných 5* bez jediného zaváhání, pro mě zatím asi nejlepší startrekovský díl. Zápletka a cestování časem a to všechno završeno bojem s Borgy. Asi jsem byl asimilován xD ()

HAL

Jean Luc je nehorázně cool děda, Data se svým hledáním lidství vnáší filosofické otázky nad kterými stojí za to se zamyslet, ostatní zas odlehčují jinak relativně vážný děj... A Borgové? To jsou prostě rozkošně roztomilí čumáčci ♥ První kontakt není nejlepší ST film, na to je až příliš komediální, příliš akční a snad i vykonstruovaný... ale nechybí mu k té dokonalosti mnoho. 9/10 ()

mzss1

|96%| Tak tu máme 8.celovečerní film Star Trek (druhý s Picardovým týmem). No, co k tomu psát ? Prostě pecka, jak jinak. Jsem obří fanoušek Star Treku. Nová generace je skvělá část ST, kde je můj nejoblíbenější tým (Picardův). Mám teda rád i Kirkův tým z TOS, nebo Siskův z DS9. K Voyageru a Enterprise jsem ještě nedošplhal. No, to bylo takové malé shrnutí. Takže nyní k tomuto filmu. Sice nerad používám slovo objektivita, pač si myslím, že toto slovo je naprostá blbost. Každý by měl hodnotit podle svého. Mě teda stačí, co se týče St ke štěstí málo. Takže První kontakt má jednoduchý, ale skvělý příběh, který mě bavil od začátku do konce. Nemáme tu žádné hluché místo. Hned od začátku se jde na věc. Dvojdíl v Nové generaci nesoucí název: „To nejlepší z obou světů“ o Borgech mě strašně moc bavil. Tehdy jsem si říkal, že Borgové jsou skutečně obtížný nepřítel. Tak proto jsem byl hned u tohoto filmu nadšen, když jsem se dověděl, že půjde o Borgy. Zde to není moc napínavé, je to trochu odlehčené, ale přesto mě to bavilo. K filmu bych vytknul jedině pár drobností. A sice: nevyužitá postava Diany a také Rikera (ale toho omlouvá scénář). A ještě konec mohl být, víc dramatičtější a napínavější. Ale to jsou skutečně malé mini nedostatky, který se ani snad nedají považovat za velkou chybu. Je tedy dost akce, dost scén, kdy posádka zneškodňuje Borgy atd. Na začátku několik lodí flotily atd. Máme tu i novou Enterprise, která je tmavší, ale zvykl jsem si na ní. Hudba je perfektní, Jerry Goldsmith se zde opravdu překonal. Herekcé obsazení je perfektní, o tom není třeba hovořit. Picard, který šel nekompromisně po Borgech. Worf, který zde měl dost prostorů. Nechyběl ani sympatický Dat, Crusherová nebo Geordy. Riker a Diana samozřejmě také potěšili, jen měli slabší scénář, což ale nevadí. Uteklo mi to rychle, tempo bylo velké. Dost zajímavých scén zde bylo, třeba scéna, kdy byl Picard s Worfem na trupu lodi. Nevím co mám dál k tomu dodávat. Skvělý film o Star Treku. Shlédnutích bude ještě hodně. ()

k212

Prvních 50 minut je opravdu vyvedených, dynamických, vtipných, v druhé polovině však První kontakt ztrácí dech, který se úplně vytratí ve vlažném finále. Každopádně je to moje milovaná Enterprise na velkém plátně a ve tříčtvrteční síle a hlavně s Borgy. 75%. ()

InJo

Z mého pohledu zdaleka ne takový nářez jako Abramsův restart, ale jinak v podstatě velká spokojenost. Fenomén ST mě od mala vždy spíše odrazoval než lákal (nijak zvlášť mě neoslovovala žádná z posádek a celkový koncept ST mi takřka ničím neimponoval), ale zásluhou jednoho z nejlepších současných hollywoodských filmařů, jenž ST universum velmi svérázně zmodernizoval, jsem svůj dosavadní (ne)zájem začal trochu přehodnocovat. PRVNÍ KONTAKT má mezi trekkies pověst možná nejlepšího ST filmu a já se popravdě řečeno ani moc nedivím (k nejpovedenějším kouskům série patří téměř jistě). Zápletka je chytlavá, děj má slušný spád, efekty a vizuální stránka mají adekvátní úroveň, herecké výkony taky v pořádku (zaujala mě hlavně Alice Krige, chvílemi působí vážně děsivě) a (ky)borgové jsou fajn záporáci (byť možná maličko béčkoví). Škoda, že atmosféra není o něco temnější (především scény odehrávající se mimo Enterprise jsou až moc velká "pohoda" a tudíž trochu snižují celkové napětí), také jsem čekal intenzivnější a vygradovanější finále (na můj vkus se "borgský problém" vyřeší až moc rychle a jednoduše). Navíc ve mně film vyvolává dojem, že než o samostatný biják jde spíše o 2-3 velmi dobré seriálové epizody na pokračování (ale za to asi opět může srovnání s Abramsovým ohromně výpravným velkofilmovým příspěvkem). BTW Jedno malé bezvýznamné plus má u mě PRVNÍ KONTAKT za dialog Picarda a Lily o BÍLÉ VELRYBĚ - právě takovéto momenty dodávají žánrovým filmům hlubší přesah a umožňují divákům se emočně angažovat. 70 - 80 % ()

HoneyBunny

Jako samostatný film První kontakt poněkud pokulhává. Kdyby ho rozdělili do dvou epizod seriálu, snad by to nikdo ani nepoznal (nebýt skvělých efektů). Jednu hvězdičku jsem přidala za odkazy za seriálové Star Treky (první kontakt s Vulkánci, cameo Roberta Picarda jako holografického doktora...) ()

Anderton

Prvý kontakt je po vizuálnej stránke presne to isté, čo seriál, takže sa dá povedať, že je určený nie primárne fanúšikom seriálu, ale vlastne iba im. Tým ostatných, ako som napríklad ja, musí pripadať veľmi televízne. Výprava je na 90te roky dosť slabá, ale to je vzhľadom k rozpočtu prirodzené. Svet blízkej budúcnosti po tretej svetovej vojne sa obmedzil iba na jeden les a pár príbytkov, čo ma ako fanúšika sci-fi absolútne neuspokojilo. Interiéry lode sú na tom lepšie, ale viac ako trikový priemer to nie je na žiadnom mostíku. Pritom scenár je lepší, ako v oboch Abramsových reštartoch, kde sa naopak tvorcovia snažili osloviť publikum čo najširšie. Asi by som chcel vidieť radšej jeho moderný remake. Prvý kontakt je seriálovo lacný, príliš vážny, po vizuálnej stránke zostarol a herci podľa mňa pateticky prehrávajú. Ale to všetko je súčasťou hry, ktorú majú (mali) fanúšikovia seriálu radi. ()

Kothy

Perfektní film. Teď proti nim byli Borgové. Posádka dostala novou loď, Enterprise E. Je pěkně vytuněná. Díky Borgům se dostanou do roku 2063, kde se Borgové snaží zabít Zeframa Cochrana a překazit tak první kontakt lidí s Vulkánci. Také se jim podaří obsadit Enterprise a asimilovat část posádky. Nakonec se ale posádce podaří dát vše zpět do svých kolejí. ()

Fingon

IMHO jeden z nejlepších Startrekovských filmů... nedokážu uvěřit, že jsem na něj mohl zapomenout... První kontakt nejen ve smyslu lidstva s Vulkánci, ale co se kalendáře týče také první kontakt lidstva s Borgy. Pokud někdo vyčítal Star Treku to, že se kamkoli teleportují a všude je kyslík, zde se skafandry využívají poměrně zajímavým způsobem (hlavou dolů:-). Co ještě říct? Snad že Zefran Cochrane je celkem příjemný násoska a Vulkánci nemají rádi jubox. Cameo PZH (pohotovostní zdravotnický holoprogram) aka Doktora z Voyageru taky potěší... líbil by se mi i film s posádkou kapitánky Janewayové (mám pro ni slabost, stejně jako pro Sedmou), ale jejich cesta už skončila úspěšným návratem domů a pobyt v delta kvadrantu bylo asi to jediné, co Voyager činilo v rámci startrekovského dění tak zajímavým (a kapitánka místo kapitána). ()

nascendi

Aj keď obľubujem žáner sci-fi, séria Star Trekov ma minula. Dnes som si pripomenul jediný film zo série, ktorý som pred časom videl, a po znížení hodnotenia som sa uistil, že vynechaním Star Treku z mojej filmografie sa nič zlé nestalo. Vesmírne strieľačky sú tým najhorším, čo mohlo žáner postihnúť. ()

jarous

Báječný snímek, jak změnit budoucnost a vlastně nám konečně představili i Zeframa Cochrana, o kterém se všude mluví, ale nikdo ho viděl. Skvělý chlap, který si odmítá hrát na hrdinu, ale když je potřeba, šlápne na plyn. ()

klerik

Solídne odvedená robota, herci (aj Stewart) hrajú lepšie ako v seriáli (očividne si to užívajú). Ale scenár je príliš televízny a neumožnuje filmu taký rozlet, ako by si zaslúžil. Oproti seriálu určite veľkolepejšie ale stále komorné a lacné... ()

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze