Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

LINKIN

Je zajímavý, že všechny ty filmy jsou tak stejný a já dám stejně pokaždé jiné hodnocení. Asi to záleží na tom, jakou mám zrovna náladu a dneska ji mám na tři hvězdy. (Všimněte si mého hodnocení nad komentářem. Ano, jsou tam!) ()

agentmiky

Je to zase skvělá podívaná.Příběh začíná v Kvikálkově,kam se slétnou Mozkomorové a napadnou Harryho a Dudleyho.Harry bude muset použít Patronovo zaklínadlo a kvůli tomu ho ne/vyhodí z Bradavic.Ale takhle bych vám řekl celý příběh,což asi nechcete.Když si to shrneme,film se mi líbil a to hlavně kvůli velkému množství akce,která se každým dílem zvětšuje.Hodnocení:80% ()

zdepapepa

Nejslabší díl ze série Harry Potter. Alespoň pro mě. Ale beru to jako nutný článek mezi nedospělým blbnutím v Bradavicích a dospělým soubojem s Voldemortem. Je to takové... praštěné - ba někdy dokonce i střelené po vzoru StřeLenky. Snaží se to ale být i dospělé semtam s nějakou tou alegorickou kritikou skutečného světa, ale nemůžu to brát vážně, když tam na sebe dospělí lidé mávají klacíkama. Co se ale tomuto filmu musí nechat jsou dvě věci - kvalitní efekty, když se bortí všechno sklo v závěrečném souboji nebo padají police nebo se postavy proměňují v "kouř" (a u toho se bortí pro změnu můj suspension of disbelief), tak je to skutečně podívaná a člověk jen žasne, že ještě před šesti lety jsme měli jako zlatý hřeb tohoto Lorda Uncanny Valley Voldemorta a zápornou postavu, na kterou má doteď "hate boner" půlka internetu - mluvím samozřejmě o Dolores Umbridge. Ostatně ji nakonec karma potrestala, tedy pokud se karmě dá říkat kentaurové. Což je má další výtka - vše skončilo v rámci možností happy endem - respektive většinovým návratem do statutu quo, líbila by se mi přidaná jedna nebo dvě scény například o truchlícím Harrym nad ztrátou kmotra nebo panikařícím ministerstvu nad návratem toho, který nemá být jmenován. Ale i přes má negativní slova tento díl sérii určitě nedělá ostudu. ()

Adman

Ano, a máme tady další díl. Ti všímavější z vás jistě zaznamenali, že u předchozích filmů o kouzelníku Harry Potterovi se hodnocení od tohoto moc nemění. Můžu se považovat za fandu nebo ne, ale za plný počet hvězdiček by se tady rozhodně nikdo neměl sebeméně stydět. Od svých předchůdců se nám film zase o veliký kus žánru mění. Z pohádky a dobrodružného rodinného fantasy se nám z toho klube čím dál tím více drama. Že je J. K. Rowling nejenom dobrá spisovatelka už víme. Že na pokraji geniality vyytvořila naprosto celistvý vlastní svět (jako zvučná jména před ní, např: George Lucas, J. R. R. Tolken atd.), ve kterém všechno dokonale funguje, vše má své opodstatnění a vše nám tím pádem připadá naprosto normální, už také víme. Ale že se podaří tak dlouhou příběhovou linii, zasazenou do sedmi knižních dílů zfilmovat různými režiséry tak brilantně, to jsem obravdu nečekal. Známé tváře už nám dospěly. Z Harryho a Rona jsou muži a z Hermiony je konečně slečna. Duddley se taky vybarvil v hezkého týpka - chuligána a Neville Longbottom už není takový posera jako dřív. Objevuje se nám tu nová hlavní postava v podobě Dolores Umbridgeové (Imeldy Staunton). Tato vyslankyně z ministerstva kouzel, přišla do kouzelnické školy v Bradavicích zjednat "pořádek". Nesmyslné příkazy a její arogance si vynucuje všeobecnou nenávist k ní. Ministerstvo, které se v čele s Korneliem Popletalem snaží ze strachu utulat příchod pána zla (Voldemorta - Ten-jehož-jméno-nemíme-vyslovit :)) poté dost doplácí na svou tvrdohlavost a bezstarostnost v řešení věci. Harry Potter a jeho přátelé se tedy rozhodli bojovat proti zlu sami, a tak Harry na návrh Rona a Hermiony začne sám učit obranu proti černé magii v praxi dobrovolné uchazeče. S názvem "Brumbálova armáda" se tak pod vedením toho nejzkušenějšího mezi nimi zdokonalují a připravují čelit nebezpečím tam venku. Od filmu jsem popravdě čekal něco jiného. Po předchozích dílech trochu více akce a vysvětlení. Tady už začíná být přečtená kniha před filmem témež nutností aby člověk tušil která bije. Naštěstí je ale hlavní děj natolik vypíchnut, že i ti méně znalí se v příběhu neztratí. Že se nám do filmu z kížky toho moc nevejde jsme si jistě zvykli, a tak nás nevytrhne, že tady ze 700 stránek máme ve filmu asi tak 300. Spousty skvělých kamer jako jsou průlety z novinových fotek do reality a zpět, nebo neustálé prjíždění skel nás jenom více usadí a otevře ústa. Tento film už je jednoznačně pro dospělé, děti můžou dělat jen doprovod, nejsou však cílem. ()

pan.Kaplan

Tak asi budu jeden z mála, kdo dá méně než čtyři hvězdy, ale nemůžu dát víc. Přišlo mi to vysloveně nudné - s výjimkou několika scén - včetně té finální. Pořád nechápu, proč postava Voldemorta nemá v příběhu a filmu větší prostor. Milostná linka Harryho a Čo (nepamatuju si, jestli je to takhle přesné) skončila dřív než začla. Je tam několik mimořádně nelogických věcí, nemá to spád, nic moc se tam neděje (Harry je furt obviňován že lže, že se Voldemort nevrátil a pak něco řekne a už mu to kamarádi věří...divné). No nevím, možná je tenhle film zajímavý po výtvarné stránce, ale já jsem u toho prostě usínal. ()

verbst

As the Prophecy says: "Neither one can live, while the other one survives..." Takže sbohem Alfonso. Tvé místo zaujal David a jeho vize Pottera. Nevěřil jsem mu a nádherně se mi to vymstilo. Je to úžasný pocit, nemít projednou pravdu, že? Daniel nám pekně vyrostl, Ron je taky dooost v pohodě. Hůř je na tom Emma, hraje příšerně. Ale Lenka je příjemný objev. Hudba je po POA jedna z nejlepších. ()

Rosana

Parádní triky, spousta akce...ale dvouhodinový film prostě neobsáhne všechno kouzlo z tak tlusté knížky. Kdo nezná knihu, nechť si film užije v celé jeho kráse a nečte jí :) Holt už to není pohádka pro malé děti, ale horor :) ()

Wysch

Yates, stejně jako studio WB, zariskoval a vyhrál. Není to stoprocentní pětice hvězd jako v Cuarónově podání, protože chybí trošku nadhled a tolik potřebný vtip, ale na druhou stranu atmosférično a emotivno ze všech scén jen stříká a nemyslím, že by to prkenní dětští hrdinové postupně dospívající nějak skutečně ovlivňovali. Z výčtu rolí musím připomenout Snapea, který konečně (až v pátém dílu??!!!) osvětlil kus sám sebe, to, jak jej Rickman zahrál, překonává prozatím tu nejsilnější vzpomínku na první díl, na jeho první hodinu vyprávěnou naprosto kouzelným hlasem. Ale hlavně i Radcliffe konečně dozrál a hlavně v závěru filmu se vybičoval (nebo ho vybičoval režisér?) ke slušnému výkonu a poprvé za celou sérii se stal skutečnou uvěřitelnou postavou. Pátý díl HP tak filmově přinesl konečně pořádnou dávku civilní atmosféry, která sice nepřekonává Cuarónovo pojetí, ale na druhou stranu, jak pronesla Lenka Láskorádová: "To, co jsme ztratili, se k nám nakonec vrátí. I když ne tak, jak bychom očekávali." Měním své rozhodnutí a objednávám knižní sérii HP. :-) ()

SaNcHeZ_cz

Yates předvádí atmosférou slušně podkreslenou avšak nepříliš zajímavou verzi, která je o něco líbivější, než ta bezkrevná Newellova, ale za Cuarónem těžce zaostává. ()

Tayen

Proč chodit na Harryho Pottera, když na všechny strany vykřikujete, jak nenávidíte komerční slátaniny? Pro oddych bez přemýšlení, zabalený do nablýskaného balíčku stále se zlepšujících digitálních efektů. Je vidět, jak se s každým novým dílem snaží na Harrym přiživit známější herci. Teď to byla H.B. Carter, uvidíme, koho se dočkáme příští rok. Je fajn si zajít na šikanovaného kluka, co pořád vzpomíná na rodiče (jeho snahy o dojímavost tak průhledné, že místo slz se spíš dočká zívání), navíc když teď se z něj stává stranící se spratek (ovšem v tom má prsty 'ten, o kterém se nemluví', Harry je přece opak svého bratránka, žádný hajzl) bych po pár ranách do hlavy mohla říct, že se z Harryho pohádky stalo Harryho psycho drama - takže zase nic. Pro ty, kdo si chtějí doplnit sérii, nebo ty, kterým se nechtějí číst titulky a chtějí zabít čas u něčeho u čeho nemusí používat mozek - doporučuji. Žádná bechderoucí scéna se tu sice nekoná, ale radši zabít čas Harrym (díkybohu za 10-ti minutovou přestávku) než sestřičkou Stephanií. Ti, kteří si chtějí uchovat vzpomínky, na to, zač utratili kilíčko - běžte radši do jiného sálu. ()

mysiak

Mega sklamanie, pri polnočnej predpremiére som zaspával...a to mal byť najakčnejší Potter, bol ale len 20 minút, ináč som sa stratil v deji... ()

Praxis

Neváhám s pětihvězdičkovým ohodnocením. Jednoznačně skvělá filmařina, bravurní temná atmosféra a boží s.ině Umbridgeová. Voldemord opět na scéně a stále silnější, Radcliffe prostě umí hrát a to je neodiskutovatelné. Bavil mě i začínající vztah Rona s Hermionou. Kamera, digitální kouzlení a celkově stále dospělejší vzhled, který mě naplno ujistil o tom, že Columbusovy Kámen Mudrců nebo Tajemná komnata byly skutečně jenom hrátky pro děcka školou povinná. ()

ArsenalEagle

No, kdo četl knihu (jako že já ji právě ted už asi po třetí čtu) tak mohl být trochu zklamaný, na to že kniha má necelých 800 stránek, tak je film celkem krátký a pořádně projetý střihorukým Edvardem. Několik celých kapitol bylo z filmu prostě odstraněno a nějakým věcem bylo dáno strašně málo prostoru. Jasně, vše tam být nemohlo, ale některé dosti důležité, a v celku zajímavé věci byly jen tak beze slova vypuštěny. Ale nevadí, kde něco chybělo, nahradilo to něco jiného. Imelda Staunton (Dolores J. Umbridgeová) byla skvělá (a musím vyzdvihnout i skvělý český dabing, který mi k této postavě neskutečně sedl) a tu jednu záporáckou mrchu zahrála tak, že ji (v tom dobrém) nenávidim :D Na Davida Yatese Harry Potter čekal. Doporučené komenty od WolfR a Tom Riddle(sám mladý Lord Voldemort osobně) :D ()

Jillen

Filmu nemůžu upřít skvěle sviňskou učitelku z Ministerstva kouzel a celkem slušné finále...které je ovšem kraťoučké... ()

JJ.Gibson

Nejlepším dílem dosavadní série je pro mne Harry Potter a Ohnivý pohár a řekl bych "sice opatrně", že nejspíš nebude překonán, pokud se ostatní díly budou ubírat tímto směrem. To ale neznamená, že by se mi Fénixův řád nelíbil. Rozhodně nejmysterioznější Potter, nádherně navazuje na minulé díly a dotváří linii příběhu. Efekty byly znamenité a čarodějnické soboje velmi zdařilé, akorát akčnost snímku trochu pokulhává. Tak či onak temné pokračování Harryho Pottera dostává 4* ()

Džejkop

Nejsem si jist jestli si to tak úplně zaslouží plné hodnocení, protože to není film, který by naplnil všechna moje očekávání. Ale začneme pěkně popořádku. Již po prvních pěti minutách, kdy Harryho a jeho bratrance napadnou mozkomoři, se dá vyčíst jakým směrem se pátý díl bude ubírat, že bude o něco temnější než ten předešlý. Ve stejném duchu to pokračuje až do doby, kdy se děj přesune do Oboru záhad. A právě od té chvíle jakoby tvůrci začali spěchat. Škoda, zrovna ve chvíli, když se láme chleba a děj začíná být nejvíce napínavý. Ono je vůbec s podivem, že se jedná o nejkratšího Harryho Pottera, zatímco v knižním podání se jedná o nejdelšího. Nepochopitelné, vždyť to jsou dva opačné protiklady! S tím souvisí i souboj Voldemorta a Brumbála. Na který jsem se velmi těšil, jsem rád, že nezklamal, ale určitě nedostál všech svých možností. Vždyť to byl souboj dvou největších kouzelníku na světě. Také některé postavy mohly dostat více prostoru, třeba Draco Malfoy nebo Cho Changová. V rámci selekce a ušetření času se některé knižní pasáže bohužel úplně vytratily. S tím ale člověk předem počítá, nicméně jsem nepředpokládal, jakým způsobem tvůrci naloží s návštěvou Hagrida u obrů, ta by byla na plátně nesmírně zajímavá, škoda...ale dost stížností, je třeba vyzdvihnout klady. Hlavním plusem je to, že už se skutečně jedná o thriller se vším všudy, veškeré dětinské scény jsou definitivně ta tam. Myslím si, že malé děti budou mít problém večer usnout, protože temnota je na každém kroku. Dobře že zůstalo i trochu toho místa pro vtip, ten se nikdy neztratí. Hlavní představitelé, v čele s Radcliffem, se díl od dílu zlepšují ve svých hereckých výkonech, což zde jen potvrdili. Postava Lenky Láskorádové byla ztvárněna naprosto dokonale. Stejně tak Bellatrix Lestrangeová a především Dolores Umbridgeová. Odporně nechutná ježibaba… Takže co říci závěrem. Pokud bych to celé shrnul, zvážil klady a zápory, byl plně objektivní, musel bych dát za čtyři. Ale vezmu li v úvahu, že pátá knížka je obsahově nejdelší, a proto muselo být nesmírně těžké vybrat to nejlepší a nejdůležitější. Pak musím zavřít obě oči a uznat, že se výsledek podařil na výbornou. Série se ubírá tím správným směrem. Jen tak dál, ale příště bych tu stopáž přeci jen prodloužil pane Yatesi. ()

Ridick

potterovska seria ma tendenciu kvalitnych snimkov, kt. sa drzi aj pri tomto diele...ne prekonava vsak treti diel, ale je peknym sprijemnenim s kopou peknych vychytavok a zaverecnym akcnym koncom... asi jedinym velkym minusom je az prilisne zkostrbatenie knihy, ale aj tak som mal pekne straveny vecer... ()

Sandiego

Trošku jsem si musel zvyknout na změnu scénáristy a rovněž celého stylu vyprávění. Začátek mi přišel trochu rozvláčný, ale až v bradavicích získal snímek to správné kouzlo a navíc společně s Potterem dospěla i snaha vykreslit psychologii postav, které už rozhodně nejsou těmi dvojrozměrnými figurkami jako na počátku série. Zajímavá melancholie plynoucí z nedorozumění mezi přáteli zde byla vykreslena na jedničku a dokonce se ukázalo, že Yates kromě komornější polohy dobře zvládá i trikovou stránku, která je rozhodně působivá (hlavně ve finále). Ovšem na trojku se mu dosáhnout (zatím) nepodařilo, ať již za to může řada nedořečených situací i mírné spoléhání, že všichni znají předlohu jako své boty. Snad nám pro příští díl, kdy se má vrátit předcházející scénárista, namíchá bezchybný lektvar, na který určitě má ty správné ingredience! ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou