Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

Eldrick

Velký překvapení a pro mě zatím nejlepší díl Potterovské série hlavně díky výrazné psychologii všech postav a atmosféře. Ralph Fiennes je démoničtější, než jsem čekal. Yates trumfnul i Cuaróna, což jsem vůbec nečekal. ()

Sheldra

Harry byl Harry jen do trojky, dál už se sází spíš na efekty a rozměr. Kouzlo se jaksi vytratilo... Podle mě dosud nejhorší díl. ()

Genryuusai

Pátý díl, pátý učitel obrany proti černé magii. Ne, vlastně pozor změna! Učitelka. Jinak ale kvalita děje s přesunem k rádobyepičnosti dost ztrácí. Místy je děj až trapný, určitě jeden z nejnaivnějších dílů série. Ať tu říká kdo chce co chce, tohle je prostě pro děti. ()

fmash

Původně jsem tento díl hodnotil za 3, protože není nijak zvlášť zábavný a ad absurdum natahovaná nespravedlnost „úřednické vlády“ v Bradavicích prokládaná rádobyvtipnými vstupy odporného fízla v podobě Filche… škoda mluvit. Navíc jako by obvyklá veletlustá předloha tentokrát nebyla zfilmovatelná a tak z ní scénář vynechal skoro všechno. S odstupem času ale hodnotím jinou věc, jež se možná v ohňostroji „mdlobnatebe“ trochu ztrácí. Tou je řekl bych v dnešní době celkem unikátní popis vzniku odbojové buňky, návod, jak se nepodrobit tak lacino a vůbec myšlenka, že bezpráví je třeba se vzepřít. Ne že by něco podobného nebylo v každém druhém filmu. Zcela obvykle se v kdejakém blockbusteru sebereme všichni dohromady a nezávisle na vyznání a barvě pleti se vzepřeme zlému politikovi/diktátorovi/rváči/domovníkovi/mimozemšťanovi (nehodící se škrtněte). Obvykle to obnáší nějaký tajný trumf, hromadu štěstí a tunu porozumění (a ovšem závěrečný ohňostroj a senzaci). Ve Fénixově řádu to obnášelo osobní odvahu, civilní odhodlání, skromnost a navíc jsme obdrželi soupis nutných charakterů a pomůcek pro rozjetí odboje. To vše bez přemíry patosu na pozadí situace, se kterou se může setkat – a setkává – skoro každý (když vynechám rekvizity v podobě hůlek). Může se to zdát banální, ale není. Tohle jsou věci, jež je třeba brát v potaz. Měním na 4. ()

GILLWANDER

Neverím vlastným očiam ako si táto kúzelná séria dobre vo svete počína. Ďalší skvelý diel s názvom Fénixov rád. Musím sa zase opakovať - réžia perfektná, herci slušný a sem tam dôrazný, dej plný zvratov a nových smerov, ktorými sa hlavný hrdina musí uberať. Harry Potter ešte zďaleka neskončil a nepriatelia si musia dávať pozor. Aj tento diel prispel do legendárnej ságy vysokým podielom. 80% ()

Linda.csfd

Fajn, fajn, ten Potterovic kluk mě vytáčí každým dílem víc a víc. Možná teď budu točit trochu víc o knize než o filmu, ale můj mozeg to právě teď neumí oddělit. Už od začátku mám na Pottera stejný názor jako Snape. Tudíž, že je to sebestředný, arogantní, nafoukaný fracek a tenhle díl to tesá do kamene a desetkrát podtrhává. Ta jeho arogance vůči vlastním kamarádům už překračovala hranice a jeho absolutní nezájem o ně (pokud zrovna něco nepotřeboval) byl do očí bijící. Když jemu se něco stalo, hned za ním všichni běželi na ošetřovnu, aby zjistili jak se cítí. A byl on za Ronem na ošetřovně, když se zranil při fofršťouchu? Ani ho nenapadlo, že by za ním mohl zajít! Bylo mu to fakt šumák! Všichni se neustále ptali jeho jak mu je a copak se někdy zeptal on jich? On ve svých myšlenkách měl vždy jen sebe. Hezky to ukazuje třeba pasáž z konce knihy. Cituji doslova: "Brumbál zavřel oči a zabořil obličej do rukou s dlouhými prsty. Harry se na něj díval, ale onen příznak vyčerpání, smutku či čeho, který byl u Brumbála zcela neobvyklý, ho ani v nejmenším neobměkčil. To, že Brumbál projevil jisté známky slabosti, ho naopak ještě víc rozzuřilo. Neměl právo být slabý, když chtěl Harry hulákat a běsnit." Náádech... výdech, zpátky k filmu. Děj se rozjíždí na plné otáčky už od samého začátku. Jsem nadšená, že je na scéně zase Lupin. Umbridgeová je ztvárněna naprosto přesně slizce a přesládle falešně. Atmosféra je ponurá až na rozptýlení ve formě Weasleyovic super ohňostroje! Já ty kluky žeru! Začínám cítit hodně sympatií i k Nevillovi, takže ho přidávám k mé oblíbené dvojici Snape-Lupin, díky kterým vím, že má smysl ještě ve čtení a sledování pokračovat. Trochu mi ve filmu chyběl Firenze a rozkol mezi kentaury. Konec (souboj) byl zrychlený, věnovala bych mu ve filmu větší prostor. Taky je mnohem reálnější verze souboje v knize - kde Hermiona a Lenka skončí v bezvědomí, Ginny má zlomený kotník, Neville přeražený nos a Ron je poblázněný nějakou kletbou. Je trochu blbost, aby po souboji se smrtijedy vyvázli všichni "bez škrábance". Ale už je to druhý film bez hepyendu, začínám být rozmrzelá. ()

janek85

Velice povedeně zfilmovaný Harry Potter s neuvěřitelnými efekty, ale tvůrci vynechali některá fakta z knihy ( famfrpál ) a to je škoda, jinak si mi hodně líbil. 90% ()

mahler

Potterovky se mi jinak docela líbí - k tomuto filmu jen toto - Helena Bonham Carter - jediné co si z filmu stálo za zapamatování je na plátně JEN necelé tři minuty čistého času - a to je sakra málo. ()

KoRniky

S Potterem mlátí puberta. Tak to asi musí připadat každému, kdo knihu nečetl a nechápe jeho naprosto debilní chování a výkyvy nálad. Fénixův řád pod taktovkou Yatese se mi velice převelice líbí. Výborné obsazení Umbridgeové, kterou prostě musíte nesnášet. Tajné schůzky Brumbálovy armády byly peckové, testrálové přesně podle mých představ, Lenka Střelenka je krásně trhlá, Belatrix v podání Heleny B. Carter je božská. Na scénu se vrací staří známí Sirius s Lupinem, více prostoru dostávají Ginny a Neville, Harry se nám zaláskuje a Hagrid objeví nového přerostlého člena rodiny. Ron a Hermiona tentokrát nemají tolik prostoru jako obvykle, ale vůbec mi to nevadilo. Malfloy se zase projeví jako vlezdoprdelka a společně s Filchem si zahrají na špiony. Fred a George opouští školu ve velkém stylu. Bitva na Ministerstvu kouzel je skvělá, a konečný souboj Voldemorta s Brumbálem mě úplně odrovnal. Brumbál má prostě styl. A Yates taky. Jsem ráda, že s Harrym zůstane až do konce. ()

ilemas odpad!

Nenávidím Pottra, je to stále dokola samá nuda, trikově ovčem povedené. pro -náctileté to musí být bomba, ale jsou mnohem lepší pohádky i ty naše české se špatnými triky. ()

easaque

-3* konečně jsem si po dlouhých letech doplnil nevyřízený rest ze základního filmového vzdělání a zkouknul celou fantasy sérii o čaroději Harry Potterovi. Díky mému věku mě už šílenství při vydávání jednotlivých knížek minulo a tak mi muselo stačit jeho filmové ztvárnění. Převedením na filmová plátna se znásobila jeho strašidelná stránka a v mnohých případech mi už nepřišla příliš vhodná pro dětského diváka, i když pro mladého čtenáře je to limitované jen jeho fantazií. Nemůžu říct, že by mě celá série přišla zbytečná a nebavila, i když ke konci jsem se na další díl těšil čím dál míň a dokoukal jen ze zvědavosti jak to paní Rowlingová chce uzavřít. Občas mi přišly scény v jednotlivých dílech zbytečné, předvídatelné, opakující či bez souvislosti a naivní, ale základní kostra příběhu je docela dobře postavená a stejně jak roste hlavní hrdina, tak se vyvíjí i okolí. K Harry Potterovi už nemám důvod se vracet a celá série je dobře zpracována a protože jednotlivé filmy nemá smysl samostatně sledovat, dal bych ji výslednou známku za 3*. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Chen

Ha, smáli jste se Yatesovi? Ohrnovali nos nad trailery a koukejme, on nám všem vytřel zrak. Zvládá pracovat s herci všech věkových kategorií, dokáže nastínit tak mrazivou atmosféru, že jsem měl u sledování Fénixova řádu místo prstů nanuky a ještě dokázal vcelku přijatelně vměstnant knihu tak robustní, že láme police v knihkupectví, do stopáže něco málo přes dvě hodiny. Jediné, co mě mrzí je, že tak "okleštil" finální bitvu na Ministerstvu kouzel, která mohla být mnohem monumentálnější jako vyvrcholení komornějšího Potterova dobrodružství. ()

Meridius

Harry Potter stárne a jeho filmy se mi začínají líbit. Fénixův řád se mi líbil velice a to mi ani nevadila maličká porce akce. Jen škoda, že byl vyměněn Patrick Doyle na pozici skladatele, protože jeho hudba v Ohnivém poháru byla skvělá a nový skladatel(Nicholas Hooper) na ni v žádném případě nedokázal navázat. ()

Nuala

Na pátý díl jsem se velmi těšila. Postavy mají být vyzrálejší, zlo hmatatelnější, strach všudypřítomný.. Přesto mě film v některých momentech zklamal. Obdivuji, jak šikovně se Yates vypořádal s ohromným rozsahem knihy, jelikož film dokonale funguje bez jakýchkoli zaškobrtnutí. Ovšem na druhou stranu divák místy přichází o napětí (viz v případě věštby). Z nových postav se více sblížíme pouze s Umbridgeovou, což je škoda. Navíc Emma Watson ani s přibývajícími lety neumí hrát o nic lépe a její střídání dvou grimas začíná být po pěti filmech už trochu nudné. Celkově Fénixův řád působí sympaticky, na čemž má z velké části podíl výtečná hudba. A navíc scéna na Ministerstvu je opravdu velkolepá. Škoda jen, že není Harry uváděn v původním znění, protože rozhodnutí jej nadabovat se svou zkázonosností vyrovná kletbám, které se nepromíjejí. :) Jinak přeju dobrou zábavu. ()

lekr

Říkejte si co chcete ale tohle je vážně ten nejhorší Potter a hlavní důvod proč filmového Harryho Pottera příliš nemiluju. Neříkám že knížka byla něco extra ale film, který ji v řadě scén paroduje ( například ta zeď plná od spoda nahoru nařízeních profesorky Umbridgenové ), je něco strašného!! Film navíc přeskakuje důležité části knih pár vteřinovými sekvencemi, ve kterých informace zjednodušší, ztrapní nebo zcela pozmění ( názorným příkladem je již třeba Brabcova Kytice ). K tomu nemožné výkony osmnáctiletých dacanů hrajících si na klackovité teenagery s ohavně debilními umělými filmovými hláškami....pokud takhle bude sága pokračovat budu snad fandit filmovému Voldemordomi aby Harryho zabil!!! ()

Morloth

Harry Potter a Fénixův řád aneb jak udělat asi z nejhorší knihy série velmi vydařené filmové zpracování. Po nepřehledném Ohnivém poháru se podařilo režiséru Yatesovi pojmout látku tak, že se divák nejen orientuje v příběhu, ale dokonce si příběh užívá. Na filmu mi vadila snad jen nesympaticky podaná postava Harryho, který ze zpracování vychází jako ublížený floutek, ale tak, každý máme svůj názor na věc. Jinak výtky žádné. Opět se přitvrdilo, co se týká ponurosti protentokráte by v tom pohádku hledal již málokdo. Po Cuarónovi, a kdo ví jestli po, nejlepší Potter. Zatím. ()

Martin741

Aj ked nie som fandom serie Harry Bordel, musim bohuzial uznat, ze natocene je to kvalitne a trikova stranka filmu je na urovni. Ale detske, prilis detske. 79 % ()

rakovnik

Snad první Potter, kterého jsem zhlédl celého. K tomuto slavnému čarodějovi jsem si nikdy vztah nevytvořil, i dnes jsem tedy spíše trpěl. Příběh mě nevtáhl, postavy mě nezaujaly. Oceňuji ale pěknou výpravu a povedené efekty. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou