Harry Potter a Fénixův řád

• Velká Británie Harry Potter and the Order of the Phoenix (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Režie:

David Yates

Předloha:

J. K. Rowling (kniha)

Scénář:

Michael Goldenberg

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (více)

Harryho Pottera a jeho bratrance Dudleyho napadnou během prázdnin mozkomorové. Harrymu se sice podaří v poslední chvíli oba zachránit pomocí ochranného kouzla "patrona", ale za jeho použití před mudly mu hrozí vyloučení ze školy. Po krátkém setkání s Hermionou, Ronem, Siriusem, profesorem Lupinem a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde má disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci Brumbál zvrátí rozhodnutí v jeho prospěch. Že potíže čekají i ve škole, pochopí Harry, když zjistí, že na příkaz ministerstva je novou učitelkou obrany proti černé magii protivná Dolores Umbridgeová. Harry má stále podivnější sny, které ho pojí s Voldemortem. Zachrání sice díky tomu život panu Weasleyovi, Brumbál se však jeho vidin obává a pověří profesora Snapea, aby chlapce cvičil v nitroobraně a naučil ho, jak komukoli zabránit v přístupu do své mysli. (TV Nova)

ambrobene

Spomedzi všetkých Harry Potterov tohto najviac nenávidím. Áno, môže za to tá stará zlá Ježibaba, ktorej prítomnosť ma rozčuľovala do nepríčetná. Ja viem, že ona je tam od toho, aby hrala sviňu, ba dokonca ešte za to berie aj prachy. No ten jej typický babkovský falošný úsmev, pripomínajúci spotené chlpaté pazuchy mi proste nedovolí pozerať tento film znova. ()

Rangifer

A máme tu další pokračování kouzelnické ságy. Tentokráte Harry Potter a jeho Rychlá rota bude čelit proti tomu, jehož jméno se nesmí vyslovit, a jeho pochopů, ale budou muset čelit daleko horšímu nepříteli. Tou je Dolores Umbridgeová, strašná potvora, možná horší než vy víte kdo. Krásný důkaz toho, že zlo nemusí být oděné vždy v černém, mít dlouhé nehty či mrtvolně zapáchající dech. Co se týče další nové postavy ve filmu, Lenka Láskorádová, ta je strašně blbá, té bych dal přes držku pudinkem. Daniel Radcliffe se podle mě trochu polepšil, ale v porovnání s ostatními jako je Rupert Grint a Emma Watson, stále zaostává. Jo a Emmo, moje nabídka k sňatku stále platí, tak se ozvi :) ()

burg

Ale tak jo - vlastně si tak říkám, že čím víc se na tenhle díl dívám (a čím častěji ho vidím v TV), tím víc mi připadá, že tenhle film zraje jako víno. A to je asi důvod, proč vlastně zvedám hodnocení z 2* na 4*. Řádně temné, nihilistické - ta tam je ta dětská fantasy. Díky za to! ()

dr.slam

Ty jo milé překvapení Potterovská mánie šla nějak mimo mne, ale natočené je to dobře. Myslel jsem, že to je pro děti, ale pokud na to koukaj tak si možná nadělají do trenek :-) :-) ()

teekanee

Filmy o Harrym mě provázely celé dětství. Tento není výjimkou, viděl jsem ho snad třicetkrát a v rámci filmové série je opravdu jeden z nejlepších, přesto bledne v porovnání s geniální předlohou, která nabízí tolik skvělých detailů a celkově je prostě o dost lepší. Přesto velmi slušný snímek, hodně bych pochválil Ralpha Fiennese, který je podle mě naprosto výborný Voldemort. 80% ()

Jirkacek

Pátý díl s příběhy slavného čarodějnického učně s názvem Harry Potter a Fénixův řád jsem nikdy neviděl ani v TV ani na DVD, ale až poté, co jsem si koupil k narozeninám v září 2019 celou sérii na blu-ray discích. V té době už harrypotterovská mánie, která stále zesilovala s každým dalším dílem, byla ta tam, ale ta se mne stejně v dobách největší sláby netýkala. Celá série o čarodějích mne sice zaujala hned prvním dílem, ale stále jsem si zachovával určitý odstup od těch šílenců, kteří měli pokoj polepený plakáty s postavou Harryho nebo Hermiony nebo běželi na oční oddělení, aby si pořídili známé brýle s kulatými obroučky. Přesto považuji všechny příběhy o Harry Potterovi a jeho přátelích i nepřátelích za nejlepší filmy s žánrem čarodějnickým, kouzelnickým či obsazeném nějakými mágy. Celá série se rozjela docela velmi kvalitním prvním dílem, který byl ještě takový dětský a už od začátku jsem nevěřícně hleděl na ty nápady, které přinesla spisovatelka J. K. Rowlingová do filmového průmyslu. Okamžitě jsem začal obdivovat ty její nápady, které okořenily filmy s Harry Potterem, třeba mluvící a pohyblivé obrazy na stěnách, hra Famfrpál na létajících košťatech, mluvící klobouk, obrovitý čtyřmetrový dobrák Hagrid, schody měnící svou polohu a tak dále a tak dále. Pětka Harry Potter a Fénixův řád se odehrávala rok po znovu nabytí sil jeho největšího nepřítele – lorda Voldemorta (Toma Raddlea) a začala v domě č. 4 v Zobí ulici v Kvikálkově, kde mladý kouzelník žil u své tety a strýce, kterými byli pan a paní Dursleyovi (Fiona Shaw a Richard Griffiths), ale nebyla to pro něj však procházka růžovým sadem, protože jejich synáček Dudley (Harry Melling) dělal Harrymu ze života pořádné peklo. Právě při jedné z mnoha výměn názorů mezi Harrym a jeho bratrancem Dudleym na dětském hřišti s kolotoči a houpačkami byli oba napadeni mozkomory, což byli jedni z nejobávanějších nestvůr kouzelnického světa. Dříve byli využíváni Lordem Voldemortem, po jeho pádu se ovšem přidali k ministerstvu kouzel, a působili jako strážní v azkabanské věznici. Mozkomorové se živili šťastnými pocity a vzpomínkami, které vysávali z lidí a totéž prováděli obou mladíkům, dokud Harry nepoužil ochranné kouzlo Patrona, ale za jeho použití před mudly (označení pro lidi, kteří neměli ani kapku kouzelnické krve) mu hrozilo vyloučení ze školy. Po krátkém setkání se svou nejlepší kamarádkou Hermionou Grangerovou (Emma Watson), nejbližším přítelem Ronem (Rupert Grint), kmotřencem Siriusem Blackem (Gary Oldman), profesorem Lupinem (David Thewlis) a dalšími přáteli v domě Fénixova řádu, tajné organizace bojující proti Voldemortovi, pokračoval Harry v cestě na ministerstvo kouzel, kde mělo disciplinární řízení rozhodnout o jeho osudu. Přes napjatou situaci ředitel školy v Bradavicích Albus Brumbál (Michael Gambon) zvrátil rozhodnutí v jeho prospěch a Harry tak mohl pokračovat ve studiu. Jenže další potíže čekaly mladého kouzelníka po návratu do školních lavic, neboť byl považován za blázna a nikdo mu nevěřil, že se na konci předchozího dílu opravdu utkal s lordem Voldemortem (Ralph Fiennes) a rovněž ministerstvo kouzel dělalo vše proto, aby tuto pravdu ututlalo a znevážilo. Právě na příkaz ministerstva se novou učitelkou obrany proti černé magii stala protivná Dolores Umbridgeová (Imelda Staunton), která byla velice panovačná, arogantní, a nesnášela děti. Její nejoblíbenější barva byla růžová a má také měla velmi ráda kočky, jejímiž obrazy si vyzdobila pracovnu. Se svými žáky však netrénovala obranná kouzla, nýbrž si o nich pouze četli a když proti tomu studenti protestovali, Harry dostal školní trest a musel za úkol psát na papír větu "Nemám vykládat lži", kterou psal vlastní krví. Harry byl kvůli ní také spolu s Fredem (James Phelps) a Georgem (Oliver Phelps) Weasleyovými vyloučen z famfrpálového družstva. Postupně spolužáci Harrymu uvěřili, že se pán zla vrátil a tak se v tajné skrýši ve škole začala skupina dětí učit pod vedením Harryho opravdové umění proti černé magii. Jenže se Umbridgeová jednoho dne díky informacím od zrádkyně Cho Changové (Katie Leung) dozvěděla o skrýši a obvinila Brumbála, že se spikl se skupinou studentů proti ministerstvu kouzel a chtěla jej nechat odvézt do vězení v Azkabanu. Ředitel školy s pomocí svého ptáka fénixe Fawkese utekl, ale díky tomu se protivná učitelka stala ředitelkou Bradavic. Když se Harry pokusil mluvit se svým kmotrem Siriusem Blackem, chytila ho právě Dolores, jenž si myslela, že chtěl mluvit s Brumbálem a chtěla z Harryho mučením získat informace o jeho lokaci. Hermiona však vymyslela lest, spočívající v tom, že bude předstírat, že v Zapovězeném lese se nachází Brumbálova tajná zbraň a zavedla Dolores tam. Vzápětí ji zajali kentaurové a učitelka tak zmizela ze scény. Mezitím měl Harry stále podivnější sny, které ho pojily s Voldemortem. Díky svým představám sice zachránil život panu Weasleyovi (Mark Williams), profesor Snape (Alan Rickman) však raději chlapce začal cvičit v nitroobraně, aby mohl Harry komukoli zabránit v přístupu do své mysli. Poté z Azkabanu uprchlo několik nebezpečných smrtijedů, věrných Voldemortovi, mezi nimiž byla také Bellatrix Lestrangeová (Helena Bonham Carter), sestřenice Siriuse Blacka, která kdysi použila společně se svým manželem Rodolfusem, jeho bratrem Rabastanem a Bartym Skrkem ml. na rodiče Nevilla Longbottoma, Franka a Alici, mučicí kletbu Cruciatus, která na nich zanechala trvalé následky a oni museli být doživotně léčeni v nemocnici svatého Munga. Krátce nato měl Harry další děsivou vizi a tak vyrazil se svými mladými přáteli do Londýna, kde chtěl zabránit Voldemortovi, aby se zmocnil koule s významnou věštbou. V podzemí ministerstva se pak strhla děsivá bitva, která si vyžádala první oběti v řadách Harryho přátel. Tam však na ně již čekají následovníci lorda Voldemorta – Smrtijedi v čele s Luciusem Malfoyem (Jason Isaacs), který chtěl věšteckou kouli Harrymu vzít a předat ji Voldemortovi. Strhla se bitva, během které Harry přišel o jednoho přítele, ale ostatním se naštěstí nic nestalo, ale koule s věštbou se rozbila. Potom mezi sebou svedl souboj lord Voldemort a Brumbál, přičemž pán zla prchl i se svou služebnicí Lestrangeovou, jakmile se objevili další členové Fénixova řádu v čele s bývalým bystrozorem Alastorem Moodym (Brendan Gleeson). Souboj skončil a později Harrymu Brumbál vysvětlil, co bylo v té věštbě. Následoval konec roku a všichni studenti se vrátili na prázdniny domů, čímž skončil i pátý díl. Celý tento pohádkový fantasy příběh trval neuvěřitelných 138 minut, během nichž jsem sledoval další dobrodružství slavného Harry Pottera a jeho přátel a až na malé výjimky jsem se takřka nenudil. Líbil se mi sympatický ředitel školy v Bradavicích Albus Brumbál, který v temné době vlády černokněžníka lorda Voldemorta založil Fénixův řád, sdružující ty, kdo se Voldemortovi odhodlali postavit a po pádu lorda Voldemorta a vraždě Jamese a Lily Potterových svěřil jejich syna Harryho do péče rodině Lilyiny sestry Petunie. Jednou z nejdůležitějších vedlejších postav byla profesorka Minerva McGonagallová (Maggie Smith), učitelka přeměňování, ředitelka Nebelvíru, zástupkyně ředitele a členka Fénixova řádu, výtečná čarodějka a nesmírně charakterní žena. Naopak žádné sympatie u mne nemohl získat Draco Malfoy (Tom Felton), největší dětský nepřítel Harryho, člen Zmijozelu a oblíbenec Severuse Snapea (Alan Rickman), ředitele této koleje. Draco byl pyšný na svou čistou krev, neměl rád mudly čili kouzelníky bez čarodějnických rodičů a velmi toužil po moci a slávě, takže Harry odmítl jeho přátelství. V příběhu opět nechyběl mohutný Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane), což byl klíčník a šafář v Bradavicích a také Neville Longbottom (Matthew Lewis), spolužák Harryho, který měl ještě v budoucnu sehrát důležitou úlohu, nicméně v předchozích dílech byl spíše smolařem. Nechyběl ani svérázný školník Argus Filch (David Bradley), jenž tak ochotně věšel na stěnu nařízení nové ředitelky školy Dolores. Během sledování pětky slavné kouzelnické ságy jsem se ujistil, že se režiséru Davidu Yatesovi povedlo v roce 2007 natočit velmi zdařilý snímek s několika vynikajícími herci, vtipnými dialogy a dějem, jenž docela odsýpal a diváka pobavil. Pátý díl měl mnohem temnější děj, než jak tomu bylo u dílů předchozích a tak měl příběh dost slušné hororové parametry. Své investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji a určitě v budoucnu zase na tento vynikající film podívám. Suma sumárum, snímek Harry Potter a Fénixův řád ode mne získal čtyři Fénixovy hvězdy ****. () (méně) (více)

C.i.k.a.k.a

5 časť je podarená, skvelá atmosféra a celková filmová akcia je o úroveň vyššie ako v minulých dieloch ,no musím povedať že aj tento snímok sa oproti knižnej predlohe podľa mňa v podstatných veciach menil napr- o testraloch sa dozvedá nie od Luny ale od Hargrida,- zamilovaný príbeh Cho a Harry mal byť oveľa rozvinutejší nato som sa ja osobne tešil :) a Cho nezradila Dumbledorovu armádu bola to priateľka Cho Marietta,- Prorctvo sa dozvedá v knihe celé od Dumbledora a nie s nejakej gule ,ktorá mu ho povie a takto by som mohol pokračovať s ďalšími vecami ,ale tieto pokladám za najpoctatnejšie inak som si film užil. ()

mistr97

Harry Potter a Fénixův řád po dějové stránce takřka plynule navazuje na předchozí film, ale v mnohých ohledech je jiný. Stále si nemohu stěžovat na herecké výkony nebo celkový koncept série. Je také dobře, že už naplno začaly boje s Voldemortem. Bohužel mi celkově přišel o trochu horší. Můžou za to především pasáže s „politickým pozadím“ a profesorka Umbridge – kdykoliv se objevila v záběru a něco řekla, už jsem na ni posílal všechny kletby, které jsem si doposud zapamatoval. Paradoxně Imelda Staunton zahrála svou postavu tak dobře, že jsem scény s ní sledoval jen s velkou dávkou sebezapření. I přesto se stále jedná o povedený film, který sérii zásadně nesráží. 75 % ()

Elanornegra

Najdlhšia knižná predloha získala najkratší film. Napriek tomu veľká spokojnosť. Zmena režiséra priniesla temnejsi emočne silný film so záverom, s ktorý má veľmi prijemne prekvapil. Skvelý casting Bellatrix, výborná hudba. Veľmi dobre vyobrazenie Umbridky a DÁ. ten súboj Doumbledora s Voldemortom čerešnička na torte. 100% ()

agamazx

Tento film je zameriavany na charaktery ale HP svet tomu dodava stavu. Cize presne naopak ako pri ostatnych filmov. Tento HP je viac dramaticky ako fantasy, co mi nepride ako zla vec. Surprisingly, medzi moje faves nepatri. Vlastne, tento HP je moj najmenej oblubeny. Vela krat som si staval otazku preco, ale preco to tak natocili. Psychopaticky Harry je fakt otravny. Umbridge mi az prilis liezla na nervy. Serius mal o dost slabsi character ako v tretom filme, takisto Lupin, celkovo dojem z tohto filmu mi prisiel prilis weird a dark. ()

MatyRock

Yates have my respect. Dokázal natočit nejlepší epizody Harryho Pottera. Fénixův řád patří mezi ně. Myslím, že náma cenu k tomu nic moc víc psát, všechno už bylo dávno řečeno. Problémy film stále má, však většina diváků to s chutí přehlédne. Přeci jen si divák radši užívá vizuální skvost, vůbec nejlepší herecké výkony (téměř všech postav) a naprosto rychle sprintující děj. Závěrečný souboj Brumbála s Voldemortem je naprosto super, jeden z nejlépe provedených kouzelnických duelů ever. Bohužel párkrát mi CGI nafackovalo do očí (scéna s Drápem atd.). Jinak naprostá spokojenost. 9z10 ()

Jurys

Před Davidem Yatesem stál velký úkol: zpracovat nejdelší díl série, Fénixův řád. Chápu, že zpracování této knihy do filmu byl těžký úkol a část viny padá i na Rowlingovou, ale některé díry a chyby v příběhu jsou opravdu neodpustitelné. Myslím, že přidáním další půlhodiny scénáře by filmu výrazně pomohlo a nijak by se to délkou nevymykalo ostatním filmům. Je to opravdu škoda, protože herecké výkony mladých šly opravdu nahoru, zvláště bych vyzdvihl posun Daniela Radcliffa. Scény jsou plné emocí a vyvolávají pocit jako zatím žádný z předchozích filmů. Tento posun však posílá do kolen onen děravý scénář a jeho chyby, kterým by se dalo snadno předejít, a také scéna v místnosti s křišťálovými koulemi, která byla zatím nejhorší scénou za všech 5 filmů. Hrozné CGI a otřesný "boj", který naštěstí napravil skvělý souboj mezi Brumbálem a Voldemortem ke konci filmu. Samotná postava Dolores Umbridge však film posouvá nad první dva snímky, tak snad se Yates do příště poučí a vykouzlí i něco za víc jak 3 hvězdy. ()

Tucne.prasa odpad!

Samé zlo. Ten zabil tomu rodičov, tamtoho rodičia boli zabití niekým iným. Toto sa ťažko pozerá aj mne ako dospelému. Nič dobré z toho neplynie, takéto filmy by deti ani nemali pozerať. ()

JC_Gucci

Pátý díl filmového Pottera patří k těm podařenějším, hlavně díky dobře zpracovanému příběhu. Sice nefunguje jako jednotka sám o sobě, bez znalosti kouzelnického světa a příběhu předchozích dílů vám tento asi moc smysl dávat nebude, ale pro fanouška funguje skvěle. Je konzistentní od začátku do konce, i drobné scény do příběhu přináší něco, co se vrátí později, a hlavně to všechno dohromady dává smysl. Herecké výkony jsou na míle daleko od dětských začátků v prvních pár dílěch a musím vyzdvihnout hlavně Radcliffa, který Harryho frustraci z toho, že se stává pouze loutkou k machinacím všech kolem, zahrál skvěle. Ve tomto díle se již nevyskytují skoro žádné praktické efekty, ale ty CGI jsou místy skvělé, místy snesitelné. Hudebně tento díl nijak nezáří, ale občas i to je výhoda, že se člověk na hudbu nesoustředí. Hrad Bradavické školy se od minulého dílu moc nezměnil, naopak trochu zchudl, ale vynahrazují nám to scény z ministerstva kouzel. Tam se mohly autoři více vyřádit. Vzhledem k tomu, že se finální bitka odehrává na "Oddělení záhad", v knize je popsáno mnoho fantaskních a prapodivných věcí, co se stane. Ve filmu místo toho dostaneme padající koule z regálů a oblouk se záclonou, ale i tak je závěr filmu pořádně epický a při rozhodování, co z knížky vystřihnout a co ponechat, se rozhodovali většinou správně. ()

DiableBlanc

Už kniha mi přišla dlouhá a nezáživná - hodně stránek jsem poskákal a zkrátka ...nebylo to ono - to samé musím říct o filmu ...největší plus za mě má představitelka Dolores, která si očividně roli užívá, i když patří k nenáviděným postavám z celé série o mladém kouzelníkovi ...ale jinak mi tam chybí právě ta kouzla - ano chápu, že je v rámci děje, že je zakázáno kouzlit i v hodinách - ale ...není to nějak ono ...určitě by to šlo natočit lépe ... ()

killberrybil

Předělat přes 800 stránek dlouhou knihu do filmu není jednoduché. A logicky se tam nevejde všechno. A tak i když se mi film napoprvé nelíbil, na druhé shlédnutí jsem více shovívavý. Možná na to má také vliv přechod na originální znění. A musím říct, že se mi líbí, jak se vešla obsáhlá část hledání a výuky v komnatě nejvyšší potřeby včetně lovení studentů Filchem do pár minut. Samozřejmě tam spousta věcí chybí, ale film má i atmosféru. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (více)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou