Tom-ass

Kniha od Charierra mě velmi nadchla a je to jedna z nejlepších dobrodružných knížek. Film už tak dobrý nebyl ale přesto mě docela bavil, McQueen a Hoffman tomu dali šmrnc, na pět hvězdiček mě to stačí. ()

superzurda

Film byl možná úžasný na počátku sedmdesátých let, ale mě osobně nikterak neoslovil. Není špatný, ale není taky extra dobrý. Prostě mé očekávání nebylo naplněno. ()

storkanek

Velice realisticky působící snímek. Zvláště skvělý Steve McQueen zde projde ohromnou fyzickou proměnou. I přes to se ale nevzdává boje o svobodu a snaží se dostat ven za každou cenu. Jeho přítel Dega byl taktéž skvěle zahraný, ale co jiného také čekat od Dustina Hoffmana. Zkrátka je to výborný snímek z vězeňského prostředí, ve kterém finále zahřeje u srdce, skoro tak jako Shawshank. ***** ()

brasek

Jeden z najlepších filmov zo svetovej kinematografie. Spravodlivý - nespravodlivý trest v neľudských podmienkach verzus túžba po slobode. ()

veverysiak

Je nemožné verným spôsobom sfilmovať tak obsiahlu a epicky nabitú knižnú predlohu, akou je majstrovský väzenský epos starého galejníka Henriho Charriéra, z ktorého sa po rokoch vykľul taký malý podvodník, síce vraj v barakoch tábora vo Francúzskej Guayane bol, ale za mnohonásobné menšie krádeže a nie za vraždu, niečo si tam odžil, ale nikdy z väzenia neutiekol, nebol vôbec v komunite známy ale úplne nenápadný a tichý a nič z toho, čo opísal, neprežil on sám, lenže na rozdiel od svojich kolegov vedel asi výborne počúvať a vnímať, a tak keď tábor nakoniec na nátlak rozcítenej francúzskej verejnosti zrušili, chlap nelenil, radšej ako do rodnej vlasti zamieril pre istotu do Venezuely a všetky tie historky dal na papier, teda aj to vraj nie je pravda, vraj ich len prerozprával jednému obstojnému anonymnému literátovi, ktorý z nich vytvoril rozsiahlu pestrofarebnú mozaiku ľudských osudov tej nepodarenejšej časti ľudstva, pričom z nej len tak prýšti značná dávka egocentrizmu autora a jeho snaha o glorifikáciu členov jeho kolektívu, pričom v skutočnosti cnostné Francúzsko na toto odľahlé miesto posielalo z pochopiteľných dôvodov naozaj len tie najťažšie pruhované kádre, napriek tomuto všetkému sa filmoví autori snažili vydestilovať z tohoto ohromného námetového žriedla esenciu jedného príbehu o nezlomnej snahe v slobodný život, dá sa tomu vytknúť určitá chronologická nesúrodosť a mierne kostrbaté nadväzovanie dejových línií určitých životných etáp Motýľa, lenže to len preto, aby film netrval osem hodín a aby vytiahli do popredia tie najdôležitejšie úseky, čím zákonite ukrátili stopáž na iné scény, preto fanklubisti knižnej verzie odchádzali z kín viac ako sklamaní a aj keď sa k nim hlásim, nie som až taký krutý, film má bezpochyby svoju silu, na svoju dobu bol urobený výrazne akčne a vizuálne pútavo, výkon McQueena bol jednoducho geniálny a mne osobne učarila aj ústredná melódia, takže 80%. ()

Pjotrik

Bezesporu tento snímek patří ke špičcě filmů z vězeňského prostředí. Nejedná se o žádnou pohádku s hodnými a zlými a šťastným koncem. Nezlomnost Henriho je obdivuhodná a celkem těžce uvěřitelná vzhledem k tomu co všechno musí vytrpět. Na druhou stranu tento chlapík v podstatě nemá co ztratit, chápe, že být naživu v takovém prostředí neznamená ŽÍT. Film je se vším všudy pojat natolik realisticky, surově a ponuře, že jej nijak zvlášť netoužím znovu vidět. I to je ale důkaz obrovské kvality, protože vidět film jednou a i po roce si pamatovat vše podstatné je tak trochu zázrak. Od scény, kdy Henriho chytí v klášteře, jsem přestával mít chuť koukat dál, protože už toho zmaru bylo na mě trochu moc. A i když je to příběh o nezlomné naději být svobodný, mnohem víc si z něj pamatuji ty chvíle porážky a beznaděje. 95% ()

májovec13

Ve srovnání s knížkou hodně slabé, ve srovnání s ostatními filmy dobré. Steve McQueen může hrát jako o život, ale film, který je postaven na hodně ohlodaném scénáři zvedá jen do lehkého nadprůměru. Pro mě velké zklamání. ()

Bruce_cz

Velmi silný příběh. Ale chybělo mi pár věcí k dokonalosti. Mrzí mě, že nebylo přesně určeno jestli je Motýlek vinen či není jak tvrdil - v podobných filmech: Shawshank, Zelená míle, Uprchlík se o nevině vězně dozvíme, tady to tak není a mě osobně to bránilo vytvoření si nějakého vztahu k Motýlkovi. Hodně postav je jen vata, předpokládám, že v knize asi budou popsány lépe - třeba postava potetovaného lovce lidí je opravdu záhadná. Věřím, že si jednou přečtu předlohu a následne upravím své hodnocení (ať už k pěti nebo třem hvězdičkám). Zatím nejsem z motýlka nijak nadšený, ale jak říkám, ten film je tak silný (ne) lidský (zacházení je tak šílené), že si za tuto exkurzi do zcela jiného světa vězení za Atlantikem, 4 zaslouží. ()

topvideo

Jeden z najlepších filmov z prostredia väzníc. Takmer 3 hodiny ubehnú ako voda, napätie, realizmus, tvrdosť. Vynikajúce. ()

hlob

Standardne by u mna tento film dostal viac, musim ubrat pretoze som si najprv precital knihu a je lepsia. Nemalo by sa porovnavat, pretoze toto nie je knizna databaza, ale zasadne momenty z knihy mi vo filme proste chybali. ()

Bornd

Co jsem viděl film mám velkou chuť přečíst si knihu. Nikdy bych nevěřil, že nějaký film z vězeňského prostředí může být tak kvalitní jako Sawshank. Film má úžasnou atmosféru a celkem pořád se něco děje. Nemyslím si, že bych se aspoň vteřinu nudil. Skvělé dobrodružství, drama, hudba a hlavně touha po svobodě to vše film nabízí. ()

Maiken Algren

Dve a pol hodiny najhoršej cesty z pekla. A z toho som sa ani minútu nenudil, ani raz sa nepozrel na hodinky a ani raz mi nenapadlo dať si prestávku. To hovorí za seba. Zaslúžene jeden z najlepších filmov vôbec. ()