Master19

Nikdy bych se nechtě dostat do situace, kdy už nebudu mít na výběr... Na druhou stranu, člověk se o sobě asi i něco dozví. Tento film je úchvatný a kdybych ho viděl dřív než Shawshank, byla by to pro mě asi jednička (z vězení určitě). Takhle se mi dostalo obrazu nezdolného muže, skvěle zahraného Stevem McQueenem, a hromady smutných pravd. Nejvíc mě vytočila ta řádová sestra, ach jaké je to náboženství svinstvo... Závěrečná scéna na útesu je opravdu zdařilým vyvrcholením filmu, který se mi zdál neuvěřitelně krátký. A přitom nebyl. O čempak to svědčí? ()

sheldonka.

Asi je ve mně chyba, ale mě Motýlek nenadchnul. Touha po normálním životě a po svobodě zde byla samozřejmě obrovská a nelidské podmínky šílené, ale celý film mi přišel zdlouhavý, občas se objevily naprosto zbytečné scény. Možná spíš někdy sáhnu po knize, protože k filmovému zpracování se už nejspíš nevrátím. ()

ABCD Marta

Zábavný dobrodružný film nespadající v ději ani jednou ke stereotypu a nabízející divákovi promyšlenou charakteristiku postav vsunutou mezi nádherná orientální prostředí. Proměna, kterou hlavní hrdina projde, je perfektně zpracována a ukazuje Steva McQueena v životní formě. Co se Dustina Hoffmana týče, není zde do počtu, ale bravurně McQueenovi sekunduje. Film právem patří do zlatého fondu světové kinematografie! ()

mirec88

Aj napriek tomu, že kniha je stokrát lepšia a film sa jej nepribližuje ani spolovice, tak si ma Motýlik úplne získal, lebo podobne ako v Shawshanku je túžba po slobode oveľa silnejšia ako 2 roky na samotke, more a skaly okolo ostrovov... Je to proste krásny príbeh s niektorými dosť drastickými scénami, nakoľko väzenský systém vo Francúzskej Guiney bol fakt odporný. Mal by som veľkú túžbu stretnúť sa s Hénrim Charriérom a vzdať mu hold, čo sa žiaľ nedá. Bol to človek, ktorý fakt bojoval za svoju nevinu a slobodu až do konca. Inak odporúčam si prečítať aj Vabank o tom, ako žil keď sa dostal z väzenia. Mnoho ľudí toto pokračovanie jeho príbehov nepozná a je fakt zaujímavé. ()

Guzo

Mohl to být výborný film nebýt asi dvaceti minut někdy uprostřed, kdy snad nikdo nepromluvil ani slovo a vše, co se tam za tu dobu odehrálo mi přišlo takové nicneříkající, vůbec nesouvisející s ostatním a tudíž úplně k ničemu. Jinak vyobrazení vězeňské kolonie se povedlo a hlavně scény na samotce byly výborné, přesto u mě Motýlek nezanechal tak dobrý celkový dojem. Škoda.. ()

mkubalikova

Jeden z těch filmů, které jsem viděla jednou, vícekrát si je nepustím, protože jsem měla týden noční můry, ale zapůsobil na mě tak, že pod pět hvězd nejdu. Steve McQueen je borec! Silné téma, skvělá kniha, surový film. 90% ()

Mr.KarlAdler

Je mi to ale zvláštní snímek. Vidět filmy s takovým odstupem od jejich roku vzniku, je vždycky tak trochu sázka do loterie. Motýlek je velice dobrý film s tíživým efektem a vynikajícími herci - McQueen mě zase dostal, i když Hoffman mu přitom zdatně sekundoval. Zdá se až neuvěřitelné, kolik toho člověk dokáže vydržet a jakou nezdolnou vůli v sobě najde. Minimálně dvě třetiny byly opravdu pohlcující. Škoda, že závěrem upadá tempo a napětí, najednou se vše zdá spíš na efekt a začínáte se pomalinku nudit. Musím přiznat, že z mého pohledu dost schází i výraznější tečka a vygradování na úplném konci. Paradoxem je pro mě pouze jedna oscarová nominace, a to za hudbu, která nebyla nijak výjimečná ani líbivě komerční (což bych za jiných okolností samozřejmě kvitoval, ale tady mi to jednoduše nesedělo). Jako kdybych slyšel melodie k úplně jinému filmu, než jsem zrovna sledoval, zvláštní. No, co si rozhodně odnesu? Steve McQueen, ten skvělý prevít. ()

Autogram

Kdybych přišel na to, jak utéct, jdeš se mnou? -- Určite jeden z naj filmov o úteku a túžbe po slobode, naviac so spojením nevšedného prostredia tropického raja a väzenských útrap. Prevedie nás toľkými situáciami, že som ani neveril, ako sa to dá do dvoch hodín vtesnať. Aj keď som knihu nečítal, tak bolo vidno, kde sa príbeh musel nutne skrátiť, ale niektoré časti si režisér vychutnal naplno ako napríklad pobyt na samotke. Plusové body získava aj presunom do raja domorodcov a domorodkýň, keď divák netuší, či je to skutočnosť alebo sen alebo je to už nebo a hrdina je mŕtvy. Na konci ma dostala hlavne skala trčiaca z mora symbolizujúca a pre mňa veľmi podobná soche slobody. -- Máš rád doutníky? ()

TheRoller

Mníšky vedia byť pekné mrchy. Ak by som sa veľmi snažil, k výkonu Hoffmana by som našiel nejaké prirovnanie. To, čo predvádzal Steve McQueen (časť na samotke!!!) je však slovami neopísateľné. Príbeh čudným a oveľa tvrdším spôsobom pripomínajúci hlavnú kostru (nie myšlienku) Frajera Luke-a. 80% ()

ghatos

Klasika, kde to je postavená na dvou hlavních protagonistech. Velmi silné herecké výkony v prostředí, kde tě to (ne)zlomí...87%. ()

Josefin

Tenhle film je podán velkolepě. Fascinující, že i podle skutečného příběhu ,už z toho mě mrazí v zádech. Spousta scén je autentických bez žádných vykrádaček jiných dílek .Trochu drsná naturalistická podívaná, ale stála opravdu za to. Steve McQueen hrál na 100% a pozadu nezůstával ani Dustin Hoffman. Po právu patří do první 100 filmu v žebříčku. ()

Jello Biafra

Absolútna filmová klasika a hlavne jedno z najslávnejších väzeňských dramat, ktoré je adaptáciou autobiografickej knihy Henri Charriéra zvaného "Papillon" čiže Motýľ. V roku 1931 bol Charriére odsúdený na doživotie za zločin, ktorý nikdy nespáchal a vo väznici na francúzskej Guayáne ho čakali kruté galeje. Nikdy však neprestával dúfať, že sa z toho pekla raz dostane. Herecký koncert dvojice Steve McQueen a Dustin Hoffman je pôsobivým filmom, ktorý vo mne zanechal nezmazateľný zážitok. Zaraďujem medzi filmové srdcovky. ()

sedm.1

Ikdyž Steve McQueen pro mě nikdy nebyl nějakou hereckou ikonou,zde předvádí společně s Dustinem Hoffmanem(ovšem to je jiná herecká liga) herecký koncert.Jistě jim k tomu přispěla i skvělá knižní předloha,každopádně jde o filmovou klasiku,která i po pětatřiceti letech nic neztratila ze své syrovosti,poutavosti a nadprůměrné úchvatnosti. ()