Mladý idealistický učitel Richard Dadier (Glenn Ford) přichází přímo z university a přijímá místo na poněkud "neelitní" odborné škole. Když se hned první den setká málem s pokusem o "znásilnění" a tvrdě zakročí, nevytvoří si zrovna nejlepší výchozí pozici... (Pohrobek)

Martin741

Evidentne bol ten Richard Dadier len stredoskolsky ucitel, navyse nestartoval z  vyhodnej pozicie pozeram. Kazdopadne Glenn Ford a prave sa rozbiehajuci Sidney Poitier tomu dali smrnc, vyborne tempo a namakane dialogy. Drama ako ma byt, dokonca Dadier musel vymyslat sposoby ako si ziskat studentov na Strednej Skole. vsetko co o nej viem len, ze bola neelitna ... diplomaticky napisane. Aj tak ale film, ktory sa oplati pustit si i po rokoch  95 % ()

C0r0ner

Tvrdit, že děti jsou čím dál tím horší, je naprostý nesmysl. Jsou možná tak jiné a učitelé se nejsou schopní této změně přizpůsobit, a proto se jim zdá, že "za našich časů" to bylo lepší. Když se pak člověk podívá na ten rachot, co žáci udělali v tomhle filmu v roce 1955, tak si řekne, že děti opravdu nejsou horší. 80% ()

zette

Divacky atraktivni i dnes. Skvely Glenn Ford v roli ucitele, obdivoval jsem jeho reakce vuci tem grazlum. Ja bych na to nervy nemel. Ale, mozna, ze by se dnesnim ucitelum na americkych ucilistich po takovych zacich jeste zastesklo. Nevim... Kazdopadne film mohu doporucit. ()

majo25

Zaujímavá je predovšetkým téma - školský systém neprispôsobivých žiakov. Z dnešného pohľadu aj to, že ide o 50. roky a že už vtedy niektorí študenti nepovažovali učiteľa za žiadnu autoritu. Donebavolajúca drzosť, kriminalita a pästné súboje nie sú výnimkou. Do toho sa miešajú prvky rasizmu. Mám rád, keď vie film v divákovi vyburcovať emócie a tento to do bodky spĺňa. Tvrdla mi päsť, keď bol učiteľ dobitý vlastnými študentmi. Ja by som sa na jeho mieste nezachoval tak umiernene. Dopomáha tomu predovšetkých dobrý výkon Glena Forda, ale nestratí sa tam ani mladučký Poitier. Film nekončí typickým klišé o tom, ako učiteľ napraví celú triedu na správny smer, ale ukazuje jeden pohľad na možné riešenie a hlavne nestrácať nádej. Nie všetko síce pôsobí vierohodne a nie všetko som si dokázal zatriediť do obdobia amerických 50-tych, ale film vie zapôsobiť stále aj v dnešnej dobe. ()

progression

Výborný Brooksův film podle (ještě lepší) knižní předlohy Ed McBaina. Hodně napínavý a drsný film ze školního prostředí padesátých let. Dramatický souboj idealistického profesora (výborný Glenn Ford) s nezvladatelnou různorodou směsí žáků, silné motivy rasismu i kriminality. Problematika věčného "krocení divé zvěře" ve školním prostředí (tuto kategorii filmů jsem měl vždycky rád), všudypřítomný motiv rock'n'rollu a neméně výborný Sidney Poitier v roli jedné z vůdčích postav zpočátku absolutně nezvladatelné žákovské smečky. Velice působivý film, i když místy docela dost drsný. Ale přiznám se, že Sidney Poitiera jsem si už dávno předtím oblíbil spíše "na druhé straně barikády" v roli černého učitele proti nezvladatelné smečce bílých žáků v pro mne nezapomenutelném filmu "Panu učiteli s láskou", který jsem viděl chronologicky dříve, i když byl natočen o dost později v době největší Poitierovy slávy. ()

Dreadd

Filmů s touto tématikou bylo zpracováno už mraky, tenhle byl jeden z prvních, možná dokonce vůbec první a vytvořil jakousi šablonu pro školní dramata. V kontextu amerických dějin jde o velmi moralizující dílo, věnuje se nejen mládežnické kriminalitě a problémům s nezvladatelnými žáky, ale v několika momentech se snaží otevřeně podpořit v té době stále ještě aktuální téma - odstranění rasové diskriminace ve společnosti. Dnes už se trochu vytrácí dobová kontroverze a některá témata trochu vyhasla, ovšem se základními myšlenkami nelze než souhlasit. ()

korndaddy

Z pěkného námětu vyšla naprosto nezvládnutá filmařina. Místa, kde toho šlo vytěžit mnohem víc zůstala nevyužita a místa, která byla o ničem byla zase natahována. Z filmu šlo dostat víc, mnohem víc. ()

Sipora

Filmové zpracování stejnojmenné novely Evana Huntera (vl. jménem Salvatore Lombino) je otiskem typické filmové produkce své doby. Neorealismus má na scénu vstoupit až o pár let později. Proto film působí trochu jako divadelní představení, což ovšem v tomto případě vůbec nevadí. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co lze z filmotéky padesátých let vybrat. Kamera Russella Harlana se drží předepsaných řemeslných postupů a v detailech tváří hlavních postav můžeme doslova číst, což celkem dobře nahrazuje jejich vnitřní monology, které známe z knižní předlohy. Nedílnou a obohacující součástí tohoto díla je nesporně hudba. Rock 'n' roll tu zazněl na filmovém plátně vůbec poprvé, a to hned v podobě kasovního trháku Billa Halleyho "Rock Around the Clock" z roku 1954. Swingové melodie Charlese Wolcotta jsou pak ve filmu příjemnou samozřejmostí. Za pozornost stojí černobílé vylíčení hlavních postav. Stojí zde proti sobě jen jasní hrdinové a temní padouši. Jako by si tehdejší divák, řečeno slovy C. G. Junga, nebyl schopen uvědomovat svůj vlastní stín, ale projikoval ho toliko do druhých. To dnes se to ve filmech rozporuplnými hrdiny jen hemží. Lidstvo asi postoupilo zas o krůček dopředu a své stíny celkem bez problému uvědoměle absorbuje. ()

Han22

Popravdě mnohem drsnější než bych čekal. Myslel jsem si že vzhledem k roku vzniku to bude uhlazená verze Nebezpečných myšlenek. A zatím se tady učitel utkává s ukázkovými šmejdy, kteří se nezastaví před ničím. Pokus o znásilnění, dopisy jeho ženě, přepadení na ulici, loupežné přepadení. Nejvíce mě dostalo rozbití desek učitele, který je sbíral 15 let. Zkrátka sígři, kteří patří do kriminálu a ne do školních lavic, navíc s ukázkovým obsazením - Vic Morrow kraluje, ale ani 27letý student (sic!) Sidney Potier není špatný. Kdo chce vidět mladičkého Jamie "Klingera" Farra, má možnost. Bohužel v hlavní roli je absolutně nevýrazný Glenn Ford, který nemá co hrát, protože jeho učitel nemá ani autoritu, respekt, ani nedokáže zaujmout. A ten víceméně násilní happyend je divný. Ale každopádně finále s nožem je parádní a úvod a závěr obstarává jedna z nejzásadnějších písniček 50. let - Rock Around The Clock. Jak to, že si nezasloužila nominace na Oskara je mi záhadou. ()

duddek

Překvapilo mě, jak drsné formy studentské revolty už v 50. letech zaznamenali. V hlavě mi utkvěla vypjatá scéna ve třídě s nožem. ()

Carbo

Výborné drama zakládající časem velice používaný filmový model školního násilí. Na jedné straně učitelé(novicové i zkušení), na druhé straně zdánlivé monolitní, avšak velice rozdílní žáci. ()

MickeyStuma

Děsivé drama o střetech učitelů a mladistvých delikventů na střední odborné škole, scenáristicky zpracované na základě moralistické knihy Evana Huntera, jinak také známého pod pseudonymem Ed McBain. Příběh pojednává o mladém učiteli a jeho  úvodním semestru v drsné chudinské čtvrti. Od tohoto snímku z poloviny padesátých let vzniklo snad v každém následujícím desetiletí mnoho dalších tematicky stejných snímků a při dnešním pohledu je zřejmé, čím se asi inspiroval Tomáš Magnusek při psaní scénáře pro film „Bastardi´ (2010). Snímek poukazuje na problematiku nezvladatelných studentů neštítící se napadnout učitelku přímo ve škole či v nočních ulicích přepadnout a brutálně zbít učitele. Dokonce se ani nezdráhají si na učitele stěžovat u ředitele vymyšlenými historkami, jako je třeba rasismus, čemuž ředitel přikládá váhu. To na autoritě učitele také moc nepřidává. Ale není potřeba házet flintu do žita, čímž dějově začne moralita mířená právě na učitele. Snímek měl ve své době samozřejmě patřičný ohlas, a to jak v dobré, tak i zlé kritice. Kupodivu se snímek nejvíce proslavil použitím rokenrolové hudby v soundtracku, která byla zrovna populární především vlivem Elvise Presleyho. Příběh je vcelku napínavý, a to hlavně v tom, jak každý konflikt a situace dopadne. Nový učitel se snaží různými způsoby získat respekt a pozornost a jednoduché to v žádném případě nemá. Film tak vypadá jako nesnesitelné peklo s několika pokusy se z něj dostat. Nejďábelštější student má svým charakterem nejsilnější moc pohnout dějem z jednoho marastu do druhého a vytvářet dojem neřešitelné situace.  Po technické stránce je sice viditelná studiovost, ale u černobílého filmu to zase až tak moc nevadí. Výprava je i tak zvládnuta poměrně dobře. Tohle je rozhodně potřeba vidět a udělat si svůj názorový pohled na věc. Je v tom hodně silný realismus. A jen tak pro zajímavost, knihu Evana Huntera v roce 1980 zpracovala také Československá televize jako televizní hru pod stejným názvem. ()

lakart

Drsný snímek zobrazující problematiku kriminality mládeže. Vynikající scénář a herecké výkony Sydneyho Poitiera a Glena Forda. Výborný film ze školního prostředí, mnohem drsnější než např. Panu učiteli s láskou. Velmi mě šokovala závěrečná scéna ve třídě, nečekané. 85% ()

mirasul

Tahle absolutní klasika podle mě vůbec nestárne. Nejni to stoprocentní biják, ale mám na něm moc rád, že mu chybí doslovnost, drží se komornosti a má jasné sdělení. Chybí tam přesně ty zbytečné scény, na kterých si dnešní filmaři dávaj nejvíc záležet, a proto děj krásně odsejpá. Povinnost pro každého učitele, ale řekl bych, že ani dnešním žákům by shlédnutí neuškodilo. Je to totiž látka mnohem bližší skutečným problémům, než ta naše donekonečna omílaná dvoukomédie o studentech, kteří ach tak strašně chtějí študýrovat, ale zlej svět jim to ach nechce dovolit. A já se na něj kouknu zas i kvůli Anne Francis, která fakt nemá chybu. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier