Letopisy Narnie: Princ Kaspian

• USA The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA / Polsko / Slovinsko / Česko, 2008, 150 min

Princ Kaspian z rodu Telmarínů, právoplatný dědic trůnu, bojuje se svým strýcem, samozvaným králem Mirazem, o moc a je pronásledován jeho poskoky, kteří mu usilují o život. V nouzi zatroubí na čarovný lesní roh a pomocí teleportace přivolá ze školních lavic zpět čtveřici sourozenců z válkou sužované Británie, aby mu pomohli naplnit dávné proroctví. Za pomoci skřítků, kentaurů, minotaurů, mluvících zvířat a dalších členů živočišné říše budou muset Kaspian, Petr, Zuzana, Edmund a Lucie bojovat o zdánlivě ztracený trůn, pomstít smrt Kaspianova otce a obnovit stav spravedlnosti v říši, kde se sourozenci odměnou za svou statečnost stali králi a královnami. Podaří se jim zachránit Narnii a vrátit jí dávno ztracené časy svobody a štěstí? (TV Nova)

tomik99

Herci se oproti minulému dílu o dost zlepšili, efekty dopadly také o něco lépe a hudba se stylem režírování byla odvedena také dobře. Po této stránce si zkrátka nemám na co ztěžovat. Zásadním problémem druhého pokračování je příběh. Četl jsem knihu a už při jejím čtení jsem přemýšlel, co by vlastně ve filmu bylo, protože kniha mi přišla hrozně chudá. A chudý je bohužel i film. Scénář se sice snaží divákovi podstrčit nové dějové zápletky, ale moc mu to nejde. Takže celý film je vlastně jen dvouhodinové připravování na velkou bitvu, nic víc. Trošku jsem byl tímto scénářem zklamaný, ale po přečtení knihy jsem vlastně skoro nic jiného nemohl čekat. Ne že by kniha byla tak hrozná, jen ne zkrátka dobrá pro zfilmování. Po příběhové stránce to teda nedopadlo moc dobře, stále ale mám k Narnii vřelý vztah a budu jí věřit dál, že to napraví v dalším pokračování. Malí diváci by si i tak ale měli užít i "Prince Kaspiana". ()

KafuR

Určitě to také znáte. Jenom se na chvilku vyhrabete ze skříně, kde jste úspěšně zkazili dlouhou etapu kralování dědy Mráze, užuž se na jeho místo nahrabe nový náčelník, tentokrát s neotřelým názvem Miraz, kvůli němuž museli dokonce o pár stanic protáhnout londýnskou podzemku, jelikož nám naši čtyři králové náležitě zpychli a odmítli se do své země nezemě protahovat skrze zimníky a padající ramínka ve skříni. Jenom by mě zajímalo, co by na to řekl Harry Potter, který se stále musí z Londýna do Bradavic kodrcat vlakem. Jinak dál nevím, co napsat, jelikož mého oblíbence probodl přítel nepřátelským šípem, což mě natolik zmátlo, že jsem pak viděl dokonce bojovat stromy a vodu v řece. A to úplně střízlivý! ()

ViktorS

Pokračovanie Narnie s podtitulom Princ Kaspian, je z môjho pohľadu asi najlepšia časť z tejto trilógie. Vracajú sa nám späť naši hrdinovia, tentokrát do trochu inej zmenenej Narnie. Je ale dosť smutné, že toto pokračovanie nám vlastne hovorí, že dej prvého filmu Narnii ako takej vlastne moc nepomohol. Dej je tentokrát iný a pripomína skôr nejaké historické rytierske filmy, no stále je tu dostatočná dávka fantázie. Čo sa mi ale nepáči je celkovo motivácia postáv a fungovanie spoločenstva, kde má vládnuť princ Kaspian. Je občas trochu zvláštne a nepochopiteľné. Postavy tu prechádzajú rýchlim vývojom, vzťahy sa rýchlo vyvíjajú, takže opäť aj keď je film dlhší, tak pôsobí, že bol dej ukrátený o podstatné veci. No aj tak ako som písal, jedná sa podľa mňa o najvydarenejšiu časť. Páčila sa mi akcia. Tá je tu lepšia ako v minulej snímke. Súboj na hrade mal čo ponúknuť a aj záverečný boj. Bolo tam napätie a aj celkovo to pôsobilo viac prehľadne. Len som moc nerozumel významu katapultov, ktoré tam nespôsobovali skoro žiadnu škodu. No záber letiacich šípov cez letiace balvany bol fakt bezchybný. Z Aslana sa stala teraz záhadná postava. Na rozdiel od prvého filmu sa tu objaví len asi dvakrát a tak sú tie scény pre mňa cennejšie a teda lepšie. Postavy samozrejme čelia mierne aj minulosti v podobe čarodejnice, no nie nejako závratne. Film teda hodnotím lepšie, no stále ako priemer a z môjho skresleného nostalgického pohľadu ako mierne sklamanie. ()

Chester7

Neviděl jsem to, stačila mi jednička a už to bylo moc. Dvojku si ani nedám, trojku ani čtyřku - děkuji. (Ukazuje to jen to, že režisér je to nejmenší na celé výrobě filmu, protože nevěřím, že tento pán udělal Shreka sám - tohle možná) haha ()

catt

Filmový přepis Narnie po Pánovi prstenů, tedy zglajchšaltované stejnou optikou. Jinak průměrný film. ()

D.Paulus

Pro fanoušky literární předlohy (do kteréžto skupiny se započítávám také) svižná podívaná s tragickou ztrátou původního vyznění, ale přece jen na ***. Pro ty, kteří viděli pouze první díl a líbil se jim na **, se tentokrát skóre nezvedne. A konečně ti, jimž se Lev, čarodějnice a skříň nelíbila a o knize nemají ani páru, nemohou logicky ohodnotit film nijak jinak než hluboce podprůměrně. Což jim nelze zazlívat, neboť knižní Letopisy Narnie NEJSOU tak snadno stravitelné jako třeba Pán prstenů, tudíž nejsou tak snadno zfilmovatelné. Andrew Adamson na to buď prostě nestačí, nebo se pouze snaží vytěžit fantasy potenciál Narnie. Naneštěstí pro něj je Narnie spíše o symbolice (nejen pseudo-křesťanské) a alegoriích než o bohatém a rozsáhlém fantasy světě typu Středozemě. Nabízí se také otázka, zda se tedy vyplatí točit film jen pro ty, kdo si zamilovali mistrovská díla C.S. Lewise. Suma sumárum oproti jedničce obrovské zklamání. ()

Šípek

Nestačím se divit, kolik uživatelů už z principu shazuje tento film. Připomínám, že se jedná v podstatě o pohádku určenou především pro děti. Těm se film líbil. A ačkoliv já už mezi ně nepatřím, oceňuji druhý díl Narnie více než první. Příběh rychle plyne, děj má spád, dohromady to dává smysl, výprava i bojové scény jsou excelentní a herecké výkony některých dětských představitelů se od prvního dílu znatelně zlepšily. Škarohlídi zřejmě nepochopili, co je to žánr rodinné fantasy. Asi je budu muset vyřadit ze žebříčku svých oblíbených uživatelů. ()

ing.man

Je ironií, že za života C.S. Lewise byla tahle série bestseller, zatímco žádný vydavatel nestál o Pána Prstenů. A tragédie je, že tak skvělý materiál se v rukou ******* stává spouští jako po hurikánu :((( Škoda tě Narnie, jsi nádherná. ()

Elenor

Já si nemůžu pomoct - mně se to líbilo. Možná proto, že jsem takový ten skalní fanda Letopisů, který všechny díly přečetl v šesti letech. A kdo Prince Kaspiana četl, také ví, že to není knížka nějak obsáhlá. Nemá ani pořádnou kostru a hlavní bitva je shrnuta v pár větách. Andrew Adamson předlohu ctil, ale přišel i s novými nápady. Spor mezi Kaspianem a Petrem je celkem pochopitelný - vojsko najednou mělo dva velitele. Jedna smutná prohraná bitva (ta byla zmíněna i v knížce-třebaže tam se odehrála u Kaspianova tábora) byla udělána skvěle, stejně jako ta závěrečná (oceňuji zejména skvělý souboj na meče a nápad s propadnutím se do země :-). A takhle bych mohla pokračovat. Za mě tak mezi 80-90 procenty. Ale jsem ráda že Letopisy dostanou nového režiséra. Jsem zvědavá s čím příde, Andrew nenasadil laťku zrovna nízko. ()

Respex

Málokdy chodím do kina z důvodu, abych viděl jak je ten film špatný. U Prince Kaspiana jsem udělal výjimku. Obrovské náklady na tento film a moje víra, že vzniká nová epická série fantasy filmů, které budou lepší a lepší, mě nutili nevěřit veskrze negativním recenzím a ohlasům. Opravdu si nedovedu co se dělo ve studiu, proč nedokázali vybrat lepšího režiséra, vychytat triky a vůbec všechno dotáhnout mnohem a mnohem lépe. Největší slabinou tohoto filmu je děj. Knižní předloha nabízí mnoho a zdá se mi, že z ní tvůrci vzali asi tolik, kolik by strčil žák základní školy do krátké osnovy. Nemůžu ani hodnotit naprosto nesympatické hlavní postavy v čele s modelem Princem Kaspianem. Nemůžu dát jednu hvězdu, i když si to film zřejmě zaslouží. Dávám 1,5* ()

artuš

Hezké pokračování prvního dílu. sice mě naštvalo to, že vynechaly pár scén, které byly v knižní předloze, ale vylepšili ho o pár scén, které jsem v knize nenalezl. Ale i tak se mi film líbil. A doufám, že nebudu muset dlouho čekat na pokračování, protže knižní předloha má 7 dílů. ()

Karp

Už jsem to v jednom svém komentáři zmínil, ale mám dojem, že tahle maličkost tak nějak stále uniká. Pán prstenů je kniha především pro dospělé, kterou mohou číst i děti. Letopisy Narnie patří do dětské literatury a dospělý je může číst jen se značnými obtížemi. Film není kniha ale jedno mají společné, pokud se zaměřím na dětského diváka s přesahem do rodinné podívané při povinném doprovodu dětí do kina, nemohu očekávat akčňák s rychlým sledem událostí, hlubokomyslné dialogy a komplikovaný mnohovrstevnatý děj. Proč? Protože je ta látka určena primárně pro děti a ty by měly s takovým filmem problémy. Už jsem srovnával s Pánem prstenů, tak připojím i Harryho Pottera... I ten je napsán tak, že umožňuje četbu dospělými. A pokud je tedy předloha postavena na určitém okruhu čtenářů, bude podle toho vypadat i film. Samozřejmě, že Kaspian není nijak převratným filmem, ale kdybych ho viděl jako dítě, budu nadšen...A vlastně jsem odcházel z kina spokojený i tak. Příběh nikam nespěchá, pomalu se odvíjí, vykresluje dobro i zlo, připojuje omylnost a možnost chyb u hl. hrdinů, nabízí zasmání a vše končí šťastně. Herecké výkony představují slušný standard, masky jsou pěkné a scénář úměrný divákově věku. ()

alienemo

Tak som to práve dopozeral. Nebyť tych nesympatických detí a ich otrasných kecov tak by sa dalo dať tych hviezdičiek viac. Boje, triky, výprava a hudba sú totiž na veľmi dobrej úrovni. Je tam dosť vtipných momentov medzi ktorými kráľuje jedoznačne myšiak a zviazana mačka. Príbeh je však slabý, zle napísaný a bez Aslana by sa to kľudne zaobišlo. Som zvedavý na trojku. Dúfam že nový režisér prekvapí. ()

LordMysti

Tak 50%, víc ne. Hodně nudné, hodně roztahané. Výběr herců mi tam vůbec nesedl, o hlavním čtveřici že se tam nehodí jsem měl jasno již minule, ani ostatní tam v tomto díle nesedí. Pokud v prvním díle působilo přidání zvířat do bitev zajímavě, v tomto druhém díle to bylo úplně stupidní a trapné. Takhle parádní výpravu, rozpočet a triky kdyby dostal k dispozici jakýkoliv jiný film nedopadl by rozhodně hůře - to by asi ani nešlo. Takže toť asi na vysvětlenou přoč mé hodnocení. ()

Saimon

Pokud ve Vas prežívá,alespon střípek Vaši duse dítete,musite tento snimek ohodnotit jednoznacne kladne. Toliko fantazie,naivity a krasnych masek najednou,srdicko radosti plesa. Uplne jakoby mi bylo opet osm let a ja s napetim sledoval epickou vypravu a bitvu ctyr (resp. peti) hl. hrdinů. Moc rád bych Letopisy Narnie: Princ Kaspian videl na velkem platne. Mix pana prstenu a harryho pottera,ktery si z obou bere jen to nejlepsi. Moc dojimave,rad bych se k vyprave pridal.. ()

Zevon

Pohádka, nabušená efekty a trikovými záběry. Jinak nic moc cool, takový ten novodobý zamotanec s vymyšlenými teoriemi a zmateným dějem, kdy se vše dá okecat dalším scifi výmyslem. Mixovaná imitace Harryho a LOTRa v béčkové verzi, místo ginu borovička, místo plzně samoser. ()

E lan

Možná ještě o něco povedenější odpočinkové pokračování fantasy ságy především pro děti. Celkově naivní, ale na nedělní odpoledne jak dělané. Triky jsou normální, neruší, neohromí, herecké výkony pak rozhodně nijak neohromí:-) ()

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

27.12.2008

Takhle o svátcích bychom samozřejmě měli informovat výhradně vesele a optimisticky. Místo toho se však tento týden objevilo několik pochmurně laděných zpráv. Nejvíc hýbe internetem (a žlučí filmových… (více)

Useknutá Narnie

Useknutá Narnie

28.11.2008

Zatímco ve včerejší novince jste četli o jedné obdivuhodně se rozbíhající filmové sérii, dnes je tady jedna, která se možná dočká konce dřív, než se o tom producentům zdálo. Ano, řeč je o Letopisech… (více)

Úbytek capartů v Narnii

Úbytek capartů v Narnii

24.06.2008

Princ Kaspian je z komerčního hlediska rozhodně zklamáním. Zatímco první Letopisy Narnie s rozpočtem 180 vydělaly téměř 750, dvojka s náklady 200 prozatím jen s námahou šplhá k třístovkové hranici … (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)