Letopisy Narnie: Princ Kaspian

• USA The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA / Polsko / Slovinsko / Česko, 2008, 150 min

Princ Kaspian z rodu Telmarínů, právoplatný dědic trůnu, bojuje se svým strýcem, samozvaným králem Mirazem, o moc a je pronásledován jeho poskoky, kteří mu usilují o život. V nouzi zatroubí na čarovný lesní roh a pomocí teleportace přivolá ze školních lavic zpět čtveřici sourozenců z válkou sužované Británie, aby mu pomohli naplnit dávné proroctví. Za pomoci skřítků, kentaurů, minotaurů, mluvících zvířat a dalších členů živočišné říše budou muset Kaspian, Petr, Zuzana, Edmund a Lucie bojovat o zdánlivě ztracený trůn, pomstít smrt Kaspianova otce a obnovit stav spravedlnosti v říši, kde se sourozenci odměnou za svou statečnost stali králi a královnami. Podaří se jim zachránit Narnii a vrátit jí dávno ztracené časy svobody a štěstí? (TV Nova)

nash.

Jednička byla průměrnou fantasy, která se občas některými momenty vyhoupla lehce nad průměr. Dvojka je podprůměrnou fantasy, která se občas některými momenty vyhoupla na průměr. Nebyl jsem okouzlen, nebyl jsem zaujat a neježe jsem necítil potřebu fandit žádné z postav, ale jejich osudy mi byly v podstatě vzato, ukradené. Křesťanská propaganda z toho čouhala mnohem víc než minule a občas vyloženě překážela, a nejlepšími herci bylo animované zvířectvo a to myslím není pro ty ostatní dobrá vizitka. Celé to bylo, navzdory slušným trikům a nadměrné snaze o líbivost, utahané a naprsto nezáživné a to dokonce i v akčních bojových scénách. Jestli to takhle půjde dál, Jitřní poutník u nás doma nejspíš vůbec nevypluje. ()

klerik

Slušný potenciál hlavne vďaka výprave. Pôsobí to príjemne špinavšie ako streilný ERAGON, ale viac som sa bavil pri béčku BLOODRAYNE :-) Prekvapivo slabé detské výkony, z veľkej časti vyplývajúce zo scenára... ()

Larrysbride

Přestože mne jednička nijak nenadchla (ba naopak), z Prince Kaspiána jsem byla nadšená. Snímek je výrazně akčnější a děj svižnější a promyšlenější. 80% (Evropská premiéra v Praze, 17. června 2008) ()

SeBig

Značné nedostatky a díry ve scénáři, záporáci nuda a spratci hlavně pan král králu furt a stále na přes držku. První díl se mi líbil víc. ()

Crocuta

Stegr: moje slova. Nebýt toho zdejšího poměrně negativního hodnocení, dal bych za tři a půl, ale takhle to zaokrouhlím nahoru. Výhrady, které zde znějí na adresu Narnie II, beru - herci jsou často toporní, příběh nevyniká originalitou (nevím nakolik za to může předloha, Lewisovy knihy jsem nečetl, ale vzhledem k jeho přátelství s panem Tolkienem se určitě jisté společné rysy u děl obou autorů mohou najít - a tudíž i ve filmech natočených podle nich, to je ale na delší diskuzi), agitka je to také očividná, ale přenést se přes to všechno a u filmu se hlavně bavit, mi nečinilo problémy. Když nic jiného, nemálo českých herců tu dostalo nějaký ten štěk, na exteriéry se dobře kouká, řeže se to skoro od začátku do konce a v neposlední řadě - hezkou závěrečnou písničku má na svědomí sympatická Regina Spektor. www.youtube.com/watch?v=G7uoC-YTQy8 ()

Marze

Módní vlna fantasy začíná pomalu skomírat. A není to zapříčiněno únavou publika, které miluje výlety do imaginárních krajin, ale ledabylostí tvůrců. Přijmeme-li, že libovolné dílo, jakkoli vážné či zábavné, pro děti či pro dospělé, může být uměním, pak jedním z předpokladů je, že z jeho vyprávění netrčí snaha vetlouct nám násilně do hlavy „správné je postavit se pouze na jednu stranu". Narnie je navíc v podstatě učebnicový příklad, jak se nemají psát scénáře, respektive adaptovat knihy: od kostry příběhu přes motivace jednotlivých postav až po dialogy. Je to též smutný doklad, že sebevětší náklady na kostýmy, dekorace a triky, byť poctivě vyrobené, nemůžou samy o sobě vytvořit reálně působící prostředí, na jehož pozadí teprve vyniknou kouzla a magie. Oba filmy Letopisů Narnie, a druhý díl obzvlášť, spoléhají na to, že nás monumentální davové scény a rozsáhlé exotické lokace ukolébají do stavu, kdy nebudeme vyžadovat odpovědi na otázky, proč se něco děje.. Děti nejedí, nepijí, neloví, při cestování se na nich neprojevují žádné útrapy, nikdy si ani neumažou běloskvoucí školní uniformu; a když najdou svá stará brnění, padnou jim, přestože už za rok, co uplynul od děje jedničky, musely vyrůst. Ano, mohou to být kouzelná brnění, ale to nikdo neřekne. ()

Stanislaus

Na kvalitativní laťku prvního dílu nemá Princ Kaspian ani pomyšlení. V podstatě se jedná znovu o to samé - děti se opět dostávají do Narnie, kde se strhne bitka jako pařez a skončí (překvapivě) pohádkově (každý ví, jak to myslím). Dětští herci působí vesměs stále stejně - chvílemi se drží, chvílemi jsou na zabití. Kdo mě opravdu zklamal, byl Ben Barnes - poleno jeho kalibru bylo obsazeno do své role (asi?) jen kvůli fanynkám, popřípadě aby pomohlo větší komerci snímku - to ať si každý vyloží sám. Efekty jsou líbivé a působivé, stejně jako masky. Hudba byla opravdu lahoda pro uši - hlavně závěrečná "The Call". Plusy: hudba, efekty a masky vs. minusy: (někteří) herci, kostrbatý scénář a (lehce přehnaná) stopáž. Kdo se rád pokochá vizuálem a nevadí mu vesměs přímočaré vyprávění, tomu Princ Kaspian nijak neuškodí. ()

honajz

Velice slušně natočená fantasy se solidním scénářem, výpravnou kamerou, speciálními efekty tak půl na půl, podobně je to i s hereckými výkony. Ale celé to má nějaké grády, skutečně to nenudí, povedlo se dobře natočit jednotlivá prostředí, což se málokdy dnes vidí. Také mě překvapuje zdejší nízké hodnocení, ale nejspíše je dávají lidé, kteří a priori vše, co by jen vzdáleně mělo nebo mohlo zavánět křesťanstvím, musejí rozcupovat, nebo jsou to lidi, pro které je náboženstvím LOTR a nikdo nesmí tomuto idolu sahat ani po kotníky... :-) ()

Ilicka

Film by se dal charakterizovat asi takto: Smích, nulové emoce, smích, zvážnění, kurňa, neviděla jsem tu scénu už někde? Jé, to seskupení vojáků na koních vypadá jako by Černí jezdci pronásledovali Froda... Hm... Tenhle nálet kamery byl ve Dvou věžích... Katapulty? Orli? *** Jak je z prvních řádků patrné, jedná se o ještě větší formální vykrádačku Pána Prstenů než byla jednička. Naštěstí bitva "prstenovského typu" se odehraje jen jedna (a půl), takže jsem nemohla dostat osypky, navíc Narnie zdrsněla a mrtvoly už Adamson milosrdně neodklízí mimo záběr, takže bitvy při přivření očí celkem fungují. Což ale vůbec neplatí o scénáři, který vláčí dvě hodiny pět pubescentů od bitky k bitce, a největší prostor dává těm nejhorším hercům (Petr, Zuzana, Caspian), takže na mého oblíbence Edmunda (na pohled nesympatický, jinak docela fajn) se vytrvale zapomínalo, ani Lucinka nemá nijak významnou roli (celý film hledá Aslana), a který místy jde tak na sílu emocí, že je i nechtěně vtipný. (Lucinka oživujíc chrabrého myšáka.) Nasmála jsem se ale dost, dílem dík Civalovi, dílem neschopnosti scénáristů, malinkým dílečkem od srdce. ()

ARI50

Nepřinesly jste skoro nic nového jen příběh ale využití tohohle světa vám moc neříká což je škoda a velká. ()

Hogun

Páni, práve som objavil jednotku nudy. Jeden Narnian. Samozrejme sa jedná o absolútnu jednotku, takže štandardne nudné filmy sa pohybujú niekde okolo dvoch desatín Narnianu. A počas mlátenia si hlavy o sedadlo predo mnou ma ešte napadla skratka DDS (Desne Dlhá Sratchka). Zostrihané na 6 dielny nedeľný serál púšťaný hneď po Herkulovi, tak budiž. Takto je to len 2 a pol hodinová strata času. A aby som povedal aj niečo pozitívne, tak takú dokonalú symbiózu infantilných dialógov s neskutočne nesympatickým obsadením som dávno nevidel. Od odpadu to zachraňuje len pár podarených trikov a asi 2 vtipné hlášky. 1/10 ()

becki_tu

Za Narnii! Za Aslana! Zatraceně. Nechápu, proč má film, který primárně určen dětem, nějakých 140 minut. Přitom vzhledem k příběhu by v pohodě stačila hodinka a půl a ještě by se stihli kluci z trikového dostatečně vyřádit. Nemluvě o tom, že kdyby nebyl natočen Pán Prstenů (díkybohu se tak nestalo), nebylo by co kopírovat. Nechtěných odkazů právě na LOTRa je zde docela dost. Přinejmenším divné mi připadalo i to, že náctiletí kluci s klidem bojují s otrkanými harcovníky pokročilého věku a ještě jim nakopou zadek. Já vím, je to pohádka, ale těch "úprav", aby to bylo co nejvíce přístupné dětem, bylo nadmíru. Na druhou stranu musím opět vychválit luxusní soundtrack a vůbec celou technickou stránku věci. Je vidět, že produkce měla k dispozici hodně peněz, za které bychom měli sice dostat hodně muziky, ale opak je pravdou. Druhá Narnie je tak jen jedna velká rozvleklá nuda, ke které hraje skvělý soundtrack. Nic víc. ()

prome

Zklamání, opravdu velké zklamání. Trailery slibovaly výbornou podívanou, tvůrci slibovali, že to bude temnější a akčnější jak první díl, ale skutek utek. Vyměnili akorád křiklavé barvy a nahradili je černou, přidali kopu stupidních dialogů, ale nekteré pro mě byli aspoň vtipné, i když to asi nebyl jejich záměr, dále natočili více scén v noci (asi aby podpořili temnou atmosféru), Lucy a Susan se pomalu nedaly překousnout a ostatní byli průměrní, chvilema podprůměrní ... a takhle bych to mohl popisovat déle, ale je to myslím zbytečné. A za co vlastně dávám hvězdičky ? Jednu za triky a druhou za krysy, ty byly aspoň vtipné. ()

Morholt

O něco lepší než první díl zejména díky vylepšeným trikům, bitevní choreografii a vlastně i díky tomu, že hlavní aktéři lehce zestárli a nelezli mi tudíž tolik na nervy. I když i tak byli na pěst. :D 40% ()

Sawy

Čekal jsem peklo, místo toho jsem dostal docela solidní fantasy, která je rozhodně dospělejší a rozhodně méně otravná než příšerná jednička. Děcka už nejsou tak moc na facku (kromě Petra...), Kaspian do příběhu vnáší trochu dospělejší rozměry a motivace, triky, výprava, to všechno je na té nejvyšší možné úrovni... no a Adamson je pořád nepříliš schopný rutinér, který i z velmi solidních ingrediencí nezvládá vyvařit nic jiného než šedý průměr. Škoda. Dokážu si živě představit, že s nějakým osobitějším tvůrcem za kamerou by se mohlo jednat o docela důstojného soupeře pro Pána prstenů. 55 % ()

seale

Krásné masky, kostýmy a scénografie. Uznání patří taky propracovanosti bitev a soubojů. Dětský divák si přijde na své, obzvláště fanoušek rytířství. Bohužel ale chybí přesah, který by dílko pasoval na nějakou vyšší filmovou úroveň. ()

ScarPoul

Je vskutku veľmi zábavné čítať si výtky iných komentárov a vo svojej podstate majú všetci do jedného v niečom pravdu. Lenže ich hodnotenie ďaleko zaostáva za tým mojim. Úprimne kvôli komentárom som na film nešiel do kina a musím pripustiť, že to bola hlúposť. Film na mňa veľmi zapôsobil, aj keď stratil určitú magickosť prvého dielo nedopadlo to najhoršie, pretože práve pri Kaspiánovi som mal najviac výhrad, čo sa knihy týka. o to viac ma film prekvapil. Nielenže rozvil niektoré pasáže s knihy, ale krásne ich nadniesol nad ten jednoduchý príbeh, takže bola na to radosť pozerať, čo sa vizuálnej stránky týka. Masky rôznych príšer a digitálne efekty opäť raz oproti jednotke pokročili a celkovo ma film veľmi bavil. Samozrejme, že scenár je príliš plytky a že herci rovnako, ale kupodivu predstaviteľ kaspiána bol znesiteľnejší než som pôvodne dúfal. Williamsonová hudba, je opäť chytľavá a aj keď sa opakuje, jedna melódia sa mu strašne podarila - scéna v jaskyni, kde Peter bojuje z vlkolakom. Veľmi trefné odkazy na podobnosť s LOTRom. Lenže to len dokazuje fakt, že C.S Lewis sa veľmi kamarátil s J.R.R. Tolkienom. A v konečnom dôsledku si myslím, že vätšina ani nečítala knihu. Vzhľadom na to že kniha, je naozaj určená pre deti a je podaná veľmi jednoducho Adamson dokázal tú jednoduchosť roztiahnuť na dve pozerateľné hodinky a to takým spôsobom, akým by som si dianie v knihe rozhodne nepredstavoval. Adamson nejakým spôsobom nezmenil svoj štýl od jednotky a myslím, že ma ani nemal ako sklamať. A v súčasnosti, keď sme doslova zasipávaný, druhotriednými fantazy filmamy som rád, že mám možnosť vidieť konečne jeden, ktorému okrem detskosti nemám čo vytknúť. ()

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

27.12.2008

Takhle o svátcích bychom samozřejmě měli informovat výhradně vesele a optimisticky. Místo toho se však tento týden objevilo několik pochmurně laděných zpráv. Nejvíc hýbe internetem (a žlučí filmových… (více)

Useknutá Narnie

Useknutá Narnie

28.11.2008

Zatímco ve včerejší novince jste četli o jedné obdivuhodně se rozbíhající filmové sérii, dnes je tady jedna, která se možná dočká konce dřív, než se o tom producentům zdálo. Ano, řeč je o Letopisech… (více)

Úbytek capartů v Narnii

Úbytek capartů v Narnii

24.06.2008

Princ Kaspian je z komerčního hlediska rozhodně zklamáním. Zatímco první Letopisy Narnie s rozpočtem 180 vydělaly téměř 750, dvojka s náklady 200 prozatím jen s námahou šplhá k třístovkové hranici … (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)