Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

GOREGASM

Nakonec mě Hillcoat svou skálopevností a precizním zpracováním postapokalyptické vize převálcoval. Nijak vysvětlená devastace planety udržuje neustálé napětí, zda se nedozvíme byť jen střípek událostí, který naznačí, k čemu tady došlo. Epicentrem úderností The Road je ovšem mistrovsky budované a od počátku nerozdělitelné pouto mezi otcem a synem (fantastický Viggo i mladík Kodi), kteří putují defacto najisto vstříc smrti, ale Mortensenova postava stále dodává zejména synovi potřebnou sílu a naději, kterou by on sám při svém selhání definitivně ztratil. Skutečně těžké téma bez jakýchkoliv nadějných vyhlídek (všechna setkání v zemské pustině rezonují smrtící nevyzpytatelností) neprosvětlí ani flashbacky, které ještě více prohlubují psychologickou depresi Viggovy postavy. Depresivní atmosféru dotváří k dokonalosti duo Cave/Ellis a Hillcoat definuje naplno své možnosti. 100% ()

Páně

Syrový kopanec do ksichtu, s náručí plnou šedi, špíny a smrti. To vždycky potěší. Zároveň se ale jedná o dílo svým způsobem poetické a milé. Milci post-apo žánru si vzdychnou nad skvostnou atmosférou, které si mohou užít plnými doušky v podstatě na celé ploše snímku. A já právě, jako jeden z mnoha milovníků podobně laděných snímků, musím za pět. Hudba od Nicka Cavea úžasná. ()

Akana

Jelikož jsem znal předem knižní předlohu, která se mnou pořádně zacloumala, měl Hillcoatův filmový přepis ztíženou pozici. Zbývalo mi jen zkoumat, nakolik se mu podařilo vykreslit tu ubíjející tíseň a beznaděj, které kniha vyzařuje, a na hlubší citový ponor už nezbylo tolik místa. Přesto si myslím, že Hillcoat převedl Cestu na plátno nejlépe jak to jen šlo. Citlivě, věrně, bez snahy obalit tu pustinu aspoň sprškou hollywoodské efektnosti. Ze dvou nejdrastičtějších scén předlohy tu vůbec nejhrůznější vynechal, a musím říct, že jsem za to docela rád. Mocně depresivní je film i bez rožnění. ()

burton

Jsem z toho tak moc unavená a vyčerpaná, že asi ani nemám depku. Strašný. A zase, jako vždy, když vidím apokalyptické vize, mám cukání sušit chleba, schraňovat toaleťák, vyrobit si krabičku první záchrany. Znáte to: provázek, sirky....kulovnice, vzpomínky na lepší časy... ()

P.J.2

Takhle ma vypadat apokalypsa. Vizual ma neskutecnej. Pokud pristoupite na atmosferu, odpustite fakt ze vlastne ani moc neni o cem vypravet. Ovsem pro fandy Falloutu nutnost. ()

anatheman

Prakticky film, co se nedá smysluplně ohodnotit. Pokud šlo tvůrcům o zhmotnění těžké depky, tohoto cíle dosáhli zcela jistě na výbornou. Ovšem je otázka, zda tento přístup není samoúčelný. Protože jinak se ve filmu kromě promítání depresivních obrazů nic neděje. Ano, člověka pohltí ono tajemství, že nevíte prakticky nic o tom, co se před apokalypsou stalo a co se děje po ní. Zároveň se celým dílem táhne motiv naděje. Ale jinak? Celkem nic. Prakticky se v důsledku monotónnosti vytratí zájem o to, co nastane. Závěr pak akorát přinese rozporuplné pocity. Zkrátka nevím, jak tento film pojmout. Jisté ale je, že nejsem motivován k tomu, abych jej někdy znova spatřil. ()

maZSlicko

tohle pro mě byla spíš taková 111 minutová cesta ničím úžasným..Vigga mam rád,hrál celkem fajn,pan Hilcoat to táhl taky skvěle,ale příště si spíš od něj pustim Proposition. ()

n3uro

Depresivně natočený post-apokalyptický film, o cestě životem v prostředí které nás může za nedlouho čekat... Nemam moc rád depresivní filmy a už vůbec né ty které končí klasickým americkým dojákem. Vím že pro hodně lidí tohle bude super film, pro mě má pár negativů a chybí mu ta šťáva - 65% ()

Mr.FreeZer

O katastrofách se točí skoro každý rok a tohle mě překvapilo spíše v tom dobrém. Viggo Mortensen byl nakonec vybrán do hlavní role a taky se odvděčil precizní prací. ()

Zoidlord

POZOR! Tento komentář může obsahovat SPOILERY!!!!! Knihu, podle které je film natočen jsem četl, takže nabídnu malé srovnání. Ač se může divákovi filmu zdát, že atmosféra je chmurná, není tomu tak. Atmosféra v knize byla ještě chmurnější - takže by mi ani u filmu nevadilo, kdyby byl použit ještě méně barevný filtr a apokalyptičtější lokace. Jeden z nejsilnějších okamžiků, který si z knihy pamatuji je, když otec objevil v jednom táboře hlavu a opečené zbytky batolete... tento okamžik - jakkoli otřesný - ve filmu postrádám, ještě lépe by vykreslil atmosféru. Jinak obdivuji režiséra a scénáristu, protože natočit podle knihy film muselo být velmi obtížné - protože příběh je v knize jen jemná nitka a daleko důležitejší prvek je vykreslit psychologickou stránku...Po přečtení knihy (popř. shládnutí filmu) si každý musí pokládat otázku: Stojí za to žít v takovém světě, kde už neexistuje nic krásného? Ve světě kde lidé přežívají jen díky tomu, že si nedůvěřují a uchylují se ke kanibalismu... Kde není vůbec žádná šance na zlepšení? Ve světě, ke kterému se Bůh obrátil zády? Není jednodušší vpálit si kulku do hlavy a mít klid? Tento prvek ve filmu byl zřetelný, ale mohl podle mě být ještě naléhavější... Kniha byla pro mne naprosto strhující - dost možná nejlepší kniha, kterou jsem četl. Film této mety nedosáhl a dost možná ani dosáhnout nemohl, protože každá kniha natočit nejde (stejně jako každý film nejde převést na knihu) už kvůli základním rozdílným vlastnostem těchto médií. Každopádně všem velmi doporučuji film shlédnout... A chcete-li si příběh vychutnat více do hloubky a vyždímat z něj vše, přečtěte si také knihu. ()

darkreider

Extrémne depresívny snímok zabalený v hutnej šedivej atmosfére. Ďalší pohľad na post-apokalyptický svet a asi jeden z tých naj-pochmúrnejších. Solídny zážitok, kde veľmi zamrzí koniec, ktorý som teda moc nepobral. ()

Mimo83

Nečítal som knihu... dávam plné hodnotenie, lebo ma to dostatočne dostalo... Takto si predstavujem depresívny film, Viggo ma opäť presviedča, že je to herec, ktorý vie zahrať všetko a tu je geniálny... Idem si prečítať tú knihu =o) ()

foundation

The Road rozhodne nepatril medzi filmy o ktore som sa nejak zvlast zaujimal pred premierou. Ale ked prisiel vedel som ze je to jeden z filmov ktory si nemozem nechat ujst. Knihu som bohuzial necital takze to s nou porovnavat nemozem. Co povedat? Silna velmi silna atmosfericka zalezitost. Nic ine ako vynikajucu atmosferu tu ani nehladajte. Pre mna sa stal The Road silny skor ako celok nez v jednotlivych scenach. Depresia? Mozno. Ale u mna vyvolal film skor lutost ci smutok. Hoci sa od zaciatku do konca filmu vlastne nic akcne nedeje, to prakticky jednotvarne putovanie otca so synom spustosenou krajinou s obcasnymi stretmi s roznymi ludmi ktori sa takisto snazia prezit rozlicnymi sposobmi, doplnene vhodnymi flashbackmi a vybornou hudbou, ma tentoraz dostalo viac ako som cakal a tie zo zaciatku tak hrozivo vyzerajuce 2 hodiny mi utiekli ani neviem ako. A mam taky pocit ze dost velku zasluhu ma na tom aj zostrihanie filmu kde si niekto dal vazne zalezat aby sceny zbytocne nepretahoval ale ukazal iba presne tolko kolko je treba a posunul cele dianie dalej. Film ktory je a bude tak trochu nekompromisny v ziskavani svojich fanusikov. Bud to u niekoho vyvola hlboke emocie alebo ho to necha uplne chladnym. Z mojho hodnotenia je jasne ako zaposobil na mna. Vztah medzi Mortensenom a jeho synom nie je idealny a je tak trochu vidno ze tu strasnu starostlivost o svoje dieta sice hra vyborne ale stale iba HRA. Ale film nie je o tom. Ako hovorim Cesta sa spolieha vylucne, len a jedine na jednu vec- na vynikajucu atmosferu ktora prestupuje cely film a dari sa jej to. Pre mna ma tento film ovela vacsiu hodnotu ako 80 percent bezduchych akcnych voloviniek a podobne narychlo zbuchanych na prehnane sentimentalnych a na city hrajucich filmov. Z mojej strany teda mozem vrelo doporucit. 80 percent. A ano aby som sa vyjadril aj k herectvu. Mortensen tu sice nebol Aragorn ale zvladol to zahrat s prehladom ale Charlize Theron a Guy Pierce? WTF :D Verim ze to nebola iba otazka honoraru ale ze si v tom filme chceli jednoducho zahrat aj ked len na 3 minuty z nejakeho uslachtilejsieho dovodu :). A zda sa ze aj firma Coca Cola takisto prispela znacnou sumou do rozpoctu :D. P.S Kto cital Kulhankovu Cestu Krve? Aj ked tieto dve knihy nemaju urcite spolocne zhola nic, tak nejak mi ju The Road proste pripomenula. :) ()

shereen

Naposled se mi stalo, že jsem po filmu nemohla usnout a dva dny jsem o nem premyslela, kdyz jsem videla Mullholand drive ... a to uz je nejaky ten patek. Nezapomenutelna deprese. ()

salamandrr

Čekal jsem standartní postapokaliptiku, ale ta se moc nekoná, pohledy do krajiny a zničený svět jsou úžasné, atmosféra asi vystihuje svět jako nikde jinde, ale potřeboval bych silnější příběh, bez toho se film postavit nedá. ()

Pesosek

Důstojné zpracování geniální knižní předlohy. Nevím co bych tomu vytknul, jen mě tenhle snímek nějak nenadchnul….možná je to tím podvědomým srovnáním s knihou, která mě naopak pohltila a četl jsem ji doslova jedním dechem…viděl bych to na takových 75% ()

Shona

Přesvědčivá postapokalyptická vize (něco pro milovníky Fallouta), velmi dobrý Mortensen, ale bohužel další film po Bratrech, který mě emočně naprosto minul. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)