K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

tomxxx

Polská tragédie by si zasloužila lepší zpracování. Zde byli jen plané žvásty o ničem, scénář skákal od jednoho k druhému, rozvíjel příběhy několika lidí najednou a pak je pořádně nedokončil. Scénárista snad nevěděl co chce říct, tak řekl pro jistotu vše napůl. Vše podtrhla tragická kamera, která se v uměleckém duchu neustále třese...je to hrozný zlozvyk novodobých filmů (evropské i americké produkce). Lidstvo dávno vymyslelo stativ, tak ho kurník používejte! ()

Raven0

Trochu mi vadilo množství postav, kdy se některé vynořují z ničeho nic, aby se za pár okamžiků zase vytratili. Jinak jde o zajímavý výlet do historie. Atmosféra doby je vykreslena náramně přesvědčivě, postavy žijí a dýchají a umírají... A poslední 20ti minutovka? Ta se vám nepřijemně zaryje pod kůži. Velmi jsem ocenil i to, že režisér se nasnaží do filmu přidávat nějaké melodramatické prvky, romantiku a podobné zbytečnosti. ()

lennyd

Katyň je pro Poláky podobně citlivé téma, jako Lidice pro Čechy. Možná ještě citlivější, protože až donedávna se o tom, co se v Katyni stalo, nesmělo mluvit. Andrzej Wajda si vzal za úkol natočit o tomto tématu film, ale bohužel to podle mne neuchopil úplně tím nejlepším způsobem. Nepodařilo se mu totiž navázat s divákem nějaký hlubší vztah - to co se třeba (abychom zůstali ve stejném prostředí) podařilo Polanskému v Pianistovi. Takže sledujeme příběhy několika žen, které přišly ve válce o své muže. Budiž. Jejich smrt zůstává zahalena tajemstvím, ale proslýchá se, že ji na svědomí nemají Němci, ale naopak - osvoboditelé - Rusové. Budiž. Jenže celé to (kromě poslední desetiminutovky) působí trochu jako bez srdce, bez emocí - skoro jako obyčejný dokument. Sice poslední desetiminutovka dojem trochu napravila, ale jako celek film nezachránila.. ()

Kmotr76

Velmi silný zážitek. Líbila se mi výtvarná stránka filmu (šedivost obrazu, světlo), ale děj byl mírně zmatený. Hlavní hrdinové měli na smůlu nesympatické ksichty a mě svými hrozivými osudy vůbec nedojali, což je u tak smutných filmů zvláštní. Ale i přes tato negativa prostě nemůžu hodnotit níž. Co si budem povídat, závěr filmu je dokonalý. ()

Tomatáš

Velké očekávání se proměnilo v dlouhé čekání na "hrdinu", který nepřichází...Ve filmu je obrovské množství postav, ale já se v nich neorientuji...Jedna hvězda za téma, druhá za autentické obrázky a třetí za polštinu..Dlouhé dialogy a ztrácející se dějová linie (velmi tenká a červená) způsobily během filmu dvě pauzy způsobené mým spánkem..Amen. ()

Millanium

Film o velice krutých historických událostech. I přes tyto hrůzy však hlavně první polovina byla natočena poměrně nevýrazně a film bohužel trochu nudí. Osobně jsem měl pocit, že film nechává plno prázdných míst o průběhu celé války. 60% ()

KimmyJ

Filmy podle takto silné skutečné události jsou vždycky zárukou zajímavého pokoukání a zkazit se na nich moc nedá. Mohou nejvýše z mnoha vytěžit maximum (viz např Schindlerův seznam). Události, které se staly v Katyni jsou hrůzostrašné a nechápu, jak nějaký člověk může takovou věc vůbec nařídit, avšak po filmové stránce spíš průměr. Ale už jen proto, aby člověk věděl, co se za komunismu dělo, film maximálně doporučuji. ()

Eleanor05

Skvělá závěrečná scéna masakru polských vojáků a intelektuálů bohužel nezachrání roztáhanost a nezajímavost celého snímku, ani přes zajímavé téma. ()

Master19

Je mi jasné, že pro Wajdu a spoustu dalších jedná o jakousi katarzi. Ta bohužel částečně snímek připravuje o nadhled. Ono není divu, ale pro diváka nezúčastněného a nezasaženého to znamená velké nároky na udržení pozornosti. Chvílemi je to prostě nuda, ony dlouhé excitované pohledy Andrzeje Chyry děj nikam neposouvají... Závěr dostane očekávaný spád a celkové vyznění - toto je film pro Poláky. Aby se na to se zájmem podíval kdokoliv, chtělo to dokumentární formu, nebo pana Wajdu jen jako scénaristu a na režijní stoličce někoho jiného... ()

NoFiction

Film ze začátku působí až hodně utahaně. Teprve až konci se začíná dostávat do toho správného tempa. Bohužel na mě už je příliš pozdě. ()

blackJag

Těžké a pro Poláky stále bolestivé téma, se kterým není snadné se vypořádat lidsky, natož tak profesně filmařsky. Dávám 4*, protože film na mě zapůsobil, ale bez výhrad to není. Výprava je sice akorátní, koncept scénáře, který se samotnými popravami počítá až na závěr jako s děsivou tečkou, po níž následuje jen hrobové ticho, má své logické opodstatnění, ale především ve středu film, kdy se rozehraje mozajka osudů, postrádá prostředí účelnost a lehce načrtnuté charaktery divácké souznění. 70% ()

V.Silver

Poláci jakožto národ mi svou hrdostí nikdy nepřirostli k srdci, možná právě proto, čím víc jsem poznával jejich dějiny. Katyň je nesporně jednou z nejvýznačnějších součástí jejich moderních dějin a jak tento film dokazuje, je to stále velice živé a citlivé téma. Wajda se režie ujal precizně, bohužel někde zapomněl na střihače a film velice rychle začne nudit, protože se prostě vleče. Přesto, když se prokousáte až ke konci, zažijete podle mě jedno z (pocitově) nejvěrnějších zachycení brutality sovětské moci. Nevím, do jaké míry je třeba u filmu točeného takřka jako dokument podle historické události varovat před spoilerem, ale při souzení polských důstojníků sovětským vojenským tribunálem a následných popravách mi opravdu běhal mráz po zádech. Zajímavé komentáře: Djkoma, Malarkey ()

Autogram

Veľmi nudné prvé 3/4 filmu s rozprávaním postáv, ktorá viac alebo menej súvisia s tragédiou v Katyni. Spád to naberie až 20 minút pred koncom, znudeného diváka preberie ako obliatím horúcou vodou. Aj keď mohol čakať všeličo, tak surovosť podania prekvapí. Nezachráni však film ako celok a dojmy mi zostali skôr negatívne, možno Poliaci to vidia inak. ()

vyfuk

Každý stát a především národ se vyrovnává se svou historií jinak. Hlavně druhá světová válka je věc, která spojuje skoro všechny. My Češi se s tím vypořádali jako kdyby ublíženě v podobě Lidic a nebo Habermannovým mlýnem. Američané až s nadsázkou, přehnaně a moc heroicky akčně, Britové třeba konstruktivně, a Němci radši zachytávali jenom pády říše, protože by se báli kritiky, že asi Němci točí film pro nácky. Kdo ví? Poláci se do toho nicméně pustili podobně jako my. Opisem některé přímé události z jejich historie. S tím, že oni to ještě vzali komplexně po celou světovou válku. je zde vidět jejich národní hrdost, kterou si udržovali věky a taky nyní udržovat budou. Bohužel zrovna polský nacionalismus dneska je silně přes čáru a my Češi se k tomu tvrdě přibližujeme. Nicméně zpracování filmu je na tom skvěle. Dokáže příběh popsat barvitě a zajímavě. Nejde sice o nějaký opus magnum, ale stále jde o skvěle popsaný příběh, který dokazuje, že každá zem se musí nějak se svou historií srovnat po svém. Poláci natočili Katyň. A je to jen dobře. ()

blixadovan

Je celkem pochopitelné, že se režisér musel umělecky vyjádřit k této brutální kapitole polské historie, možná je ale škoda, že to bylo až v tak pokročilém věku, neboť dříve by to jistě bylo mnohem razantnější, protože určitě syrovější. Přesto konec vyvolává permanentní mrazení a husí kůži. Nesouhlasím s tím, že to bylo příliš akademické, byl to filmový pietní akt za padlé polské důstojníky. ()

Aqualung

Viděl jsem to tenhle víkend a mrzí mne, že tohle dílo nahradilo Anglického pacienta na čt 1.Ale k vlastnímu filmu.Snaha o vyrovnání se s hrůzným místem Polsko- Ruských, nebo Polsko-Sovětských vztahů je zřejmá. S tím se režisér do práce pouštěl.Jen mne mrzí, že jsem v obsazení rolí, anebo v přípravě nezaregistroval někoho z druhé strany.A tady se dostávám k meritu věci.Takhle je to jednostranná záležitos.Je mi jasné, že velká většina obyvatel tehdejšího SSSR, nebo, chcete-li dnešního Ruska buď o téhle šílené Stalinově akci dosud neví, anebo o ní nic vědět nechce.Putin sice nedávno cosi řekl, ale to je málo.V době, tedy se to točilo bylo z ruské strany ticho.Ale nazpět k filmu.Myslím, že filmy nebo obecně díla z tohoto šuplíku jsou, takříkajíc, na objednávku a pohled z druhého břehu je vhodný až nutný.Vybavte si třeba Tora, Tora, Tora. Film o napadení Pearl Harbor točli Američané s Japonci.Vnímám samozřejmě existenciální peklo lidí, kteří byli pozabíjeni, následně peklo jejich rodinných příslušníků.Mne by však zajímalo, co se odehrávalo v hlavě těch, či toho, kdo to nařídil respektive byl nucen provádět.Tohle je příčina zla.Pan Forman s p.Havlem údajně cosi píší o mnichovských událostech.Snad scénář k filmu.Snad si přiberou někoho zpoza Šumavy. ()

Rousse

To, že si Polsko po vypuknutí války rozdělili Němci a Sověti mezi sebe „sovětsko–německou smlouvou o přátelství“ není nic nového - učili nás to už na ZŠ. To, co se stalo v Katyni též není žádná novinka a říkali nám to i na gymnáziu a já od tohohle filmu čekala, že se dozvím něco víc...Nedozvěděla jsem se, nevadí - film se zaměřil spíše na osudy lidí, kterých se masakr dotýkal - nejen za války, ale hlavně po válce za Sovětské okupace. Bylo by to fajn, kdybych se místy maximálně neztrácela v ději, v postavách, a místy se neptala "Kdo to sakra je a co tam dělá?". Některý okamžiky ve scénáři mi přišly zase nedotažené. TO je podlě mě to slabé místo filmu - SCÉNÁŘ. Nad hodnocením jsem váhala - je to 3,5 hvězdičky, ale na 4 to pro mě opravdu není. Po filmařské stránce řemeslně zvládnuté na výborné úrovni a i když dobové záběry to opravdu opepřily a závěrečné scény, CO se vlastně událo v Katyni mi braly dech, na 4 hvězdy to nestačí. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky