K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

Krupe

Začátek filmu mi připadal hysterický a nezajímavý, ale posléze to dostane grády a na konec jsem i přivíral oči. Závěrečné scény jsou emotivní, docela jsem zíral, jaký to na mě zanechalo dojem. Film každopádně doporučuji ke shlédnutí, zvláště voliči KSČM by měli sedět v první řadě. ()

cvirenka

A.Wajda sa na tento film pripravoval celý život. Odohráva sa počas 2. Svetovej vojny, kde prišlo o život viac ako 22 500 dôstojníkov. Film veľmi živo, dôveryhodne a zdĺhavo opisuje vojnovú situáciu v Poľsku. Záver filmu je rýchly a aj napriek tomu vás nenechá chladným a donúti zamyslieť každého nad nezmyselnosťou vojny a pocity z tohto filmu sa nedajú len tak ľahko zabudnúť. Je mi ľúto, že tento film ostal len pri nominácií na Oscara. ()

ostroz

Skvělý film, i když znázorňuje jeden z nejhorších masakrů 2. světové války. Po zkouknutí tohoto válečně-historického filmu si uvědomíme jaká je cena žití, uvědomíme si, že kdybychom žili onehdá, v době, kdys byl film točen, museli bychom každý den bojovat o přežití nebo bychom mohli lehce o někoho přijít. Takhle to bylo v Polsku, do kterého se dostalo Rusko v čele se Stalinem, který měl strach z polské inteligence a nechal celou polskou "klasu" popravit. Film se dlouho rozvíjí, ale poslední půl hodinu vidíme jen onen masakr v katyňském lese. Herci tuto situaci skvěle ztvárnili a proto, když film skončil v kině řada lidí oněměla a seděla na svých sedadlech a nemohla věřit, že ten masakr mohli vidět, že masakr jim byl tímto prostřednictvím velmi reálně přiblížen. ()

Severus007

Čekal jsem drama, místo toho jsem se 117 minut nudil. Pořád jsem čekal, kdy se začne něco dít, ale se závěrečnými titulky jsem se smířil s faktem, že polská kinematografie je podobná té české. Čili zajímavé téma, ale zpracování laxní. Jasně, vzhledem k závažnosti tématu bych měl dát minimálně čtyři hvězdičky, ale tohle je stěží na jednu. Za snahu. ()

skok01

Dlouho jsem váhal nad hodnocením zda-li 4 nebo 5*. Ale pak jsem se nad celým filmem hlouběji zamyslel a skutečně splnil všechny mé představy a dávám 5*. Nejen, že se podle mě jedná o kvalitní filmové dílo se skutečně výbornými hereckými výkony a děj má spád, jsou zde patrny i určité dějové zvraty apod. Ale hlavně a zejména mě film velmi potěšil, když se na něj dívám pohledem, toho jak kvalitně a pravdivě film zpracoval skutečná historická fakta a co všechno to může dát nám, ale hlavně i mladším generacím, až jim budeme jednou snad vysvětlovat jaká "strašná zvěrstva" se v minulosti, zejména "ve válečném a válkami protkaném 20. století" na lidech odehrávali. ()

Mark1983

Souhlasím, že film má svou specifickou atmosféru, jelikož jsem se sám zadíval. Ovšem díky tomu, že film je spíše upovídaný bez většího zapůsobení v prostranství příběhu tak dávám filmu celé tři hvězdičky. Jinak je přece zcela jasné, že všude bez ohledu na původ se najdou špatní a dobří jedinci, což bohužel i rusáci mají mezi sebou černé ovce, což například za 2.světové války existovali tzv. vlasovci, jenž byli kolaboranti a zrádci, avšak kolaborace nebyla a stále není natolik ojedinělá, že by měla tolik překvapovat. A tak souhlasím, že ti špatní bez ohledu na původ by měli být zákonitě potrestáni za to, co mají na svědomí. Ale pozor! I když se najdou všude dobří a špatní, rusáci nejsou ani dnes ti nejhorší z nejhorších, i když média tím lidem vymývají mozky, což se například dnes projevuje jako jeden z nejhorších islámský stát, i když humanisté propagují myšlenku, že nenávist se nesluší. Avšak zde nejde o nenávist, nýbrž o přežití. Zvláštní, že lidé zapomínají na skutečnost a přiklánějí se spíše k tzv. kvaziargumentaci. Přesto upozorňuji, že kvaziargumentací nenazývám Katyň, ale to, že Rusko je ztělesněné zlo. A konec konců kam se poděla objektivita? To, že komunista si uprdne směrem k západu neznamená, že se má vrátit komunismus, ale to že má větry. ()

Katyn1940

Film o událostech, které si je třeba nepřetržitě připomínat. Kdo jiný než Wajda by se měl ujmout tohoto velkého tématu. Troufám si tvrdit, že po shlédnutí pochopíte vztah Poláků k Rusku. ()

tomaskopecky

Velice drsný a silný film o ohavném zločinu, který se dopustil SSSR na polských důstojnících. Snímek je především o emocích pozůstalých žen, kteří se mylně domnívají, že se jejich muži ještě vrátí domů. Zběsilé vraždění, likvidování důkazů, prolhanost a snaha to hodit na druhou stranu, to vše uvidíte... Po celou dobu filmu jsem čekal, kdy přijde závěrečná scéna, což ve mě vyvolávalo dost napětí. Atmosféra je opravdu mrazivá, snímek je ale zbytečně zdlouhavý, pomalý a občas nudný. Také dost dějově roztrhaný, což způsobí, že divák pořádně vlastně neví, o koho se jedná - ještě když hlavní postavy nejsou nijak výrazné. ()

Triathlet

Po řadě filmů z druhé světové války, ve kterých byla oslavována slavná Rudá armáda, a Sověti byli bráni jako hrdinové a osvoboditelé, jsem rád, že se najdou i filmy jako Katyň, které poukazují na to, že se soudruzi ve své brutalitě a nelidskosti mohli směle rovnat s nacisty. Po shlédnutí tohoto filmu je budete nenávidět a jen kroutit hlavou, jak mohli být po válce tak oslavováni, když to byl právě Stalin, kdo se po Hitlerovi nejvíc zasloužil o její rozpoutání. Ve filmu uvidíte tvář totality, naprosté pohrdání životem bežných lidí...Skvěle zfilmováno... ()

Michalee

Nesnášim bolševiky a tohle mě v tom jenom utvrdilo... Jednak ukazuje brutalitu a propagandu, která všechno popírala a mnoho lidí, co nesouhlasilo, dopadlo špatně. Táhněte Bolševici!!! ()

Vandislav

Silné. Ano, je tam tak o půlhodiny vaty víc, než je potřebné, některé scény jsou zbytečné, či nedodělané (synovec Tadzius), zpočátku mě štvala příliš těžká hudba. Ve výsledku je to ovšem silný vápravný film o masakru u Katyně a událostech bezprostředně následujících. ()

onsik84

Tak jako bych příznivcům nacizmu pustil Schindlerův seznam, tak bych zarytým bolševikům pustil Katyň! Jsem rád, že nám tento film mohl oživit hrůzy páchané NKVD. Málokdo ví, že Stalin vyvraždil více lidí, jak zločinec století Hitler... ()

Ant@nio

Od tohoto filmu jsem čekal daleko více, než z něj nakonec vzešlo. I přesto nám však ukazuje krutou realitu, která se opravdu tehdy odehrávala. Pro mě bohužel, film více ukazuje jak daná situace ovlivnila jejich okolí a příbuzné. Čekal jsem, že nám film více prozradí o podrobném průběhu situace v Katyňském lese. Ovšem na hubenou polskou tvorbu je to snímek opravdu skvělý. ()

GeoGraph

Prvních 100 minut absolutní průměr s několika nudnými pasážemi a zdlouhavým vyprávěním krátkých úseků děje. Část o pronásledování příslušníku rodin zajtců je naopak dynamická a tedy i více obsáhlá a závěrečné minuty s nasledujícími hluchými titulky strhující. Polské vyrovnání se s historickým traumatem není tak velkolepé (jako třeba Četa nebo Apokalypsa u Američanů), ale i tak dokáže zaujmout a překvapit. 3,5* ()

corax8

Hlavně oceňuji, že mohl vzniknout film, který uvedl na pravou míru co se dříve vydávalo za pravdu. Síla filmu je i v tom, že ukazuje jak masakr dokázali zneužít Němci i Rusové. A ještě ke všemu si mylsím, že je to dobře natočený. ()

babuca

Keď si prožidovský Schindlers List zaslúži plných 5 hviezdičiek tak potom určite aj tento skvelý film. Na konci filmu som bol dušou poliak. ,, KUR.. RUSKE,, nikdy im netreba verit, sú veľmoc, sú panovační, sú zlí, sú to Rusi... Historia nám neraz ukázala, že sú rovnako zlí ako američania !!! ()

HRom99

Keď som prvý krát po nežnej revolúcií počul o pakte Molotov - Ribbentrop, neveril som, že by to mohla byť pravda. Keď som potom počul o sovietskom masakri poľských dôstojníkov v Katyni, tak to som už považoval za totálny výmysel. Moja socializmom vymasírovaná predstava o "osloboditeloch" nebola schopná vstrebať takýto zločin. Katyň je príbeh o najväčšej revízii môjho pohľadu na 2.svetovú vojnu. Asi to nie je monumentálne dielo ako by niekto možno čakal, ale určite si zaslúži našu pozornosť. Nielen tým, že popisuje obludnosť jedného veľkého vojnovéhop zverstva. Je v ňom aj veľký umelecký vklad. Nikto z hercov príliš nevyčnieva, ale aj kolektívny výkon sa cení. Mne sa najviac páčili sondy do pocitov hlavných postáv v neľahkých časoch, ktoré sme my (alebo väčšina z nás) našťastie nezažili. Vieme my, čo cíti žena, ktorá niekoľko rokov čaká na svojho manžela? Vieme aké pocity má muž, ktorý kdesi v lágri tajne verí v prepustenie, ale vlastne čaká na svoju smrť? A napokon aký ťažký je život po vojne, keď človek už začína konečne žiť, ale súčasne od neho chcú, aby potvrdil evidentnú lož o masakri jemu blízkych ľudí? Toto všetko nám Wajda ponúka v dráme Katyň. ()

rodl

Ono je těžko točit o něčem, v čem vlastně není naděje, na takové filmy se málokdo rád dívá. A zde - nechtěli-li autoři sklouznout k hollywoodským fabulacím - naděje nebyla od počátku žádná. Od počátku je nám jasné, že nepřežije téměř nikdo. Od počátku je nám jasné, že potomci mrtvých budou jen pár let po vraždění trestáni za vyslovení pravdy. Od počátku je nám jasné, že ještě ani vnuci zavražděných nemohli znát a říkat pravdu. A co je velmi zarážející, po několika málo letech relativně normálního myšlení i v zemi, která to všechno způsobila, už opět slyšíme o událostech v Katyni lži a propagandu. Smutné, obludné, jako téma pro film mimořádně náročné. A mám pocit, že ona bezvýchodnost autory pohltila natolik, že zvládli natočit profesionálně kvalitní film, ale až příliš mrazivě, bez emoce. A těch je třeba, je třeba, abysme si všichni uvědomili obludnost ideologie, která se rozhodne povraždit přes dvacet tisíc lidí - to je běžný počet obyvatel českého okresního města. A obludnost tohoto vraždění pohled na jeden masový hrob s maximálně stovkou mrtvých nevyvolal. Bohužel. ()

DoktorQQ

Polsko bylo za své existence během staletí cupováno na různé způsoby a tato historická skutečnost nám jaksi chybí. Film Katyň je v prvé řadě film polského režiséra pro polské diváky. Nám ostatním nezbývá, než příběh sledovat jaksi zpovzdálí, protože je nemožné vměstnat všechna fakta do 117 minut filmu tak, aby i někdo, kdo nezná historii , byl schopen pochopit všechny souvislosti... Wajda byl tak nucen zvolit zkratkovitý způsob vyprávění, suše, bez velkých emocí; prosté konstatování, že to tak bylo; tím více vyniká hrůza tohoto zločinu a absurdnost situace po skončení války, kdy samozřejmě všichni vědí, jak to bylo a zároveň se tváří, že věří tomu, že to bylo jinak; ty, kteří se vzepřou, semele realita skoro stejně jako oběti z Katyně... Ztvárnění samotné vraždy je na pozadí čtených autentických zápisků mrazivé stejně, jako ono ráno... Film nemá hrdiny, všichni jsou pouze oběti. A film je také dokonalým zobrazením toho, že touto obětí se může stát kdokoliv a kdykoliv. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky