Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Havala

Muzikálová forma příběhu no dobře, ale mě by víc vyhovoval klasický film, prostě vystříhat ty nudné písničky, ale co dělat když to tak zabírá na obecenstvo. ()

Davanity

Dříve jsem tenhle muzikálový film nesnášela ani nevím proč a teď si ho vždycky ráda pustím nebo zkouknu, když zrovna nic nedávají. Chytlavé písničky a příběh s naprosto bezvadným obsazením herců mě vždycky učaruje. Dneska už by to asi tak slavné nebylo... ()

Queendom

Jak že se to říká? To o tom předcházení pověsti...tak to tady bohužel neplatí. Pověst Noci na Karlštejně byla víc než skvělá, přitom já bych na Karlštejně umřela nudou. Jedině že bych tu slavnou noc měla strávit s jedním z nejdokonalejších hereckejch párů vůbec - Hanzlíkem a Kolářovou, protože jen díky nim jsem to vydržela až do konce. ()

PajinkaKox

Muzikálové filmy doslova nesnáším.. Jakmile se třeba i v seriálu vyskytne muzikálový díl, okamžitě vypínám. No, Noc na Karlštejně je snad jediný muzikál, který mám ráda. Česká klasika se skvělými hereckými výkony, na kterou se vždycky ráda podívám. ()

Jehan

Přiznám se, že mě poněkud udivilo mnoho zdejších hodnotitelů, kteří tento muzikál staví nad klarinety a chmelové starce. Pro mě byla Noc na Karlštejně vždycky jakási popová kostýmní limonádička, při vší úctě k mistru písně Svobodovi, natož pak k velmistru zábavy Podskalskému. Jinak si samozřejmě vychutnávám i já, geront zastydlý v 60. letech, ty milé herecké a pěvecké kreace v podání české elity. Jen mi Jede král chutná méně než Milenci v texaskách, Tereza a spol. Zde je však dobře nakročeno ke komerčnímu pojetí muzikálu, který Češi asi nějak úchylně milují, nebo co. Tak si to užijte. ()

MartinTerran

Podle mě rozhodně nejlepší muzikál co byl natočen. Filmové zpracování historické pověsti se povedlo na jedničku, k tomu si přidejte super písně a skvělé postavy především Cyperského a Bavorského knížete. Herecké obsazení luxusní a jejich výkony velmi dobré. Pro mě je to super pohádka, kterou si o Vánocích nikdy nenechám ujít. Rozhodně stojí za vidění! Hodnocení: 100/100. ()

knihovna

Pro někoho trapný slepenec, pro mě výborný muzikál, který mám rád už od dětství. Holt někdo vdolky, jiný holky a tak to má být, protože jinak by byla na světě nuda. ()

ostravak30

Není třeba asi dodávat, že se jedná o nejlepší český, navíc již legendární, muzikál. Skvělé herecké obsazení doplňuje zajímavý scénář. I když se jedná o pověru, je to zajímavá a různými propletenci důmyslná pověra. Děj je tak zajímavý a nenudí. K tomu přidejme kvalitní humor. No a co je na muzikálu vůbec to nejdůležitější? Samozřejmě hudba. A tady se projevila genialita, bohužel zesnulého, Karla Svobody. Jedna píseň za druhou je v podstatě hit za hitem, což právě dělá z Noci na Karlštejně tu dokonalou legendu. Legendu, kterou si vždy a s chutí opět pustíme. A to ač v ní zas a znova najdeme vymyšlenou pověru. ()

JosefTomas

Málokdy se poštěstí, aby se hudba stala tak nesmrtelnou. Svoboda zkrátka byl český Mozart své doby. Naštěstí zpracování nezůstalo pozadu a skvělí herci skvěle hrají výborně napsané dialogy a obstojně zazpívají hudební party, takže je pořád na co koukat i dívat. Podskalský v jistých momentech zkoušel zakrýt televizní vizuál rozmanitou paletou barev, ale prostřihy na zasněžený Karlštejn (přestože se odehrává film v teplejším období) a dva (napočítané) zbytečné (a levně působící) záběry širokoúhlého objektivu mi výsledný dojem trochu kazí. I tak je ale tento film zasloužený klenot Československé kinematografie, který v jistých ohledech nabízí nadčasové prvky. A není jich málo. ()

kubas369

8/10. Film, který jsem alespoň z části viděl snad pokaždé, když běží v televizi už jen kuli naprosto dokonalé hudbě. Přidejte obsazení řadou geniálních herců a máte film, který je po zásluze ve zlatém fondu. ()

Weissik

Jeden z nejhezčích českých filmů obohacený o krásné písničky. Prostě česká klasika obohacená humorem a prostředím hradu Karlštejna. ()

rafix

Perfektní český historický muzikál. Výborná plejáda heců a zpěváků. Překrásné písničky a hudba od Karla Svobody. ()

moviepill

Klasiku s nádhernými piesňami nemožno hodnotiť inak. Síce som ho ako malý nemal rád, ale tak viete, mal som 10 rokov... :-) "Na hradě je ženská!" ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let