Noc na Karlštejně

• Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

Praxis

Docela vtipný mišmaš všeho. Neni to nic extra prvotřídního, ale koukat se na to dá a ještě se u toho pobavíte. ()

ivishka

Jeden ze stále se opakujících a ohraných muzikálů s klasikami typu Brodský, Marvan, Brejchová, Kopecký, Matuška a jeho chlupatá hruď.... Vtipné a zajímavé mi to přišlo tak potřetí ale po 50tý už se mi to ani nelíbí. Ty tři * za to, že je to kultovní a známé a tak trochu typicky české a proto tak oblíbené, dá se říct až zbytečně moc... ()

Bordoshut

3/10 – Dlouho už jsem se takhle nenatrápil. Na Noc na Karlštejně jsme se dívali v rámci povinné výuky v hodinách dějepisu, jakožto "příjemné" zakončení školního roku. Samozřejmě se to neobešlo bez historické analýzy a uvádění mylných bludů na pravou míru. Nebudu lhát, chvíle, kdy byl film zastaven a profesor ho světácky komentoval, patřily při sledování tohoto národního klenotu k mým oblíbeným. Poznámka bokem: vzhledem k tomu, jak horlivě nám o něm rozprávěl, bych se ani nedivil, kdyby se tehdá sám nějak podílel na natáčení. Každopádně iluze si nedělal, našemu utrpení přihlížel se škodolibým úsměvem. Než budete dál pokračovat, měli byste o mně vědět dvě věci. Zaprvé nesnáším muzikály. A zadruhé nesnáším písně od Karla Svobody. Co se mi líbilo? Komika. Občas jsem se prostě musel zasmát (spolu s panem profesorem), a to ať už zcela do očí bijící debilitě scénáře anebo i komediálním hereckým výstupům a promluvám, nějaký důvtip se Noci na Karlštejně holt nedá upřít – Zdeněk Podskalský měl pod čepicí. Naprosto mě třeba rozsekala scéna, kdy Karel IV. hovoří ke svým poddaným z hradeb, za ním už je prostě den, světle modrá obloha, a pak je tam záběr na lidi pod ním a oni mají pořád půlnoc. Ale to už se dostáváme k tomu Co se mi nelíbilo: Tady to bude výživnější. Tak zaprvé. V podstatě se tam vůbec nic neděje a stejně je to víc zmatené než Nolanův Tenet. Nedávno jsme se ve škole učili o retardaci děje, konečně jsem našel vhodnou příležitost, kdy to spojení použít (třebaže jen v přeneseném významu). Většina postav se chová přesně jako karikatury sebe sama, všichni šíleně přehrávají a vzhledem k tak prohlédnutelnému kostýmu imposter-ženy ze sebe akorát dělají slepé idioty. Nic proti slepým lidem samozřejmě, ale po zhlédnutí filmu bych se nebál tvrdit, že i nevidící člověk o holi by ženu dokázal sám vypátrat rychleji, než celá ta karlštejnská sebranka s vycvičenými psovody a radarem. To mají z toho, že místo socializace čumějí doma na Netlifx. Nechte mě to říct Ve zkratce: Noc na Karlštejně je tupá, otravná a debilní. Nezařadil bych ji sice do červené knihovny, protože nejedna feministka během promítání umřela na infarkt, ale scénář k pokleslé literatuře dozajista patří. K všudypřítomným hudebním stokrát opěvovaným salátům se ani nebudu vyjadřovat, ještě bych se vytočil. Řekněme jen, že znění jednoho z těchto úlovků jsem úspěšně přečkal na záchodě a měchýř se mi rozvázal, teprve když ta sračka skončila. Uf. Dvě hvězdy dávám akorát proto, že je to oldschool česká věc, ať se mi to líbí, nebo ne, a kdo ví – kdybych se narodil o pár set let dříve, možná bych z toho byl na větvi. Jinak na větvi jsem z toho takřka byl taky, když to skončilo, málem jsem si hodil provaz. Stručně a přehledně: "Potrefená slátanina z českých luhů a hájů. Doporučuji pro vlastence, nedoporučuji feministkám." ()

Orlau32

Příjemný film s velmi příjemnou hudbou. Znovu vidím a vlastně si to až nyní po těch letech uvědomuji, jaký machr byl Karel Svoboda na tu muziku a Zdeněk Podskalský jaký fenomén režiséra. Když se k tomu připočítají všechny hvězdy českého filmu let 70.sátých, tak je to "Kinohit" na celé čáře. ()

Alementina

Jeden z nejlepsich ceskych hudebnich filmu. Krasne barevny, prijemne se na to diva, poprve, podruhe i potreti :) 24.12.2019 ... i po dvacaté :) ()

blackrain

Zdeněk Podskalský prostě umí. Nádherné kostými a písničky. Skvostná plejáda českých herců. Jana Brejchová jako Eliška Pomořanská, která lámala meče a trhala pancíře. Vlastimil Brodský byl Karlu IV. velmi podobný. Příběh se odvijí od nápadu dvou žen, které se rozhodnou v mužském přestrojení proniknout v nestřeženém okamžiku na hrad. Tenhle film miluju. Vždycky si ho v TV užívám. Taková pohodová relaxace, při které lehce zapomenu na stres a jiné hrůzy. ()

kaylin

Jeden z nejkrásnějších muzikálů, jaké znám. Tedy z těch českých. Melodie, které zde znějí, jsou neskutečně nádherné, nakažlivé a snadno rozpoznatelné. Do toho hlasy skvělých českých zpěváků, jež se celkem umně spojují se zpívajícími herci. Navíc ti herci, to jsou všechno legendy, na které je radost pohledět. ()

RAiken

Osobně muzikály nikterak nevyhledávám, ale vždycky když na nějaký narazím, tak mě potěší - zrovna jako tenhle kousek, který patří do zlatého fondu české kinematografie a zcela právem. Navzdory jednoduchoučkému příběhu nemáte čas začít se nudit a to díky příjemným hereckým výkonům, které jsou pospojovány milými písničkami "našich předních interpretů 70. let". Jenom dobové kostýmy a celková módní stylizace by si zasloužila cizojazyčného oskara. Nemluvě o nádherném prostředí v okolí Karlštejna, jehož samotné záběry by mohly zaplnit několik filmových kotoučů, u kterých byste se nenudili. Vyšší hodnocení uděluji však z jednoho jiného prostého důvodu - a to kvůli otci vlasti Karlu IV. Vlastimil Brodský se role zhostil doslova královsky a jeho repliky psal snad sám dvorní básník věhlasného Karla. Tolik krásné řeči se neslyší jen tak a když promluví samotný císař říše římské, rozlije se vám po těle teploučko díky tomu, že jste tak pyšní na našeho věhlasného vladaře. Zkrátka král, jak má být, který překonává veškeré ostatní krále ve všech českých pohádkách... ()

slunicko2

To lepší z plytké socialistické zábavy. 1) Ještě dlouho po době vzniku jsem toto dílko považoval za typickou "podskalštinu", která mi nemá co říci a nudí, ach bože, jak jen nudí. 2) Dnes se na věc dívám trochu jinak. Film mi sice pořád nemá co říci a nudí, ale uplynulých 38 let od vzniku dodalo snímku nové kvality - především herecké obsazení až bere dech. Ani melodie nejsou k zahození. Nakonec i v nevýrazném scénáři to občas dialogově zajiskří a tak výsledné tři hvězdičky celkem přesně odpovídají tomu, co pro mě film znamená. ()

movieband

Nejlepší český muzikál. Zrovna tenhle žánr moc nemusím, ale tohle je výborný film. Vtip a skvělé písničky a choreografie. Taky herci byly hodně dobře vybraní. Duo Kolářová Hanzlík bylo skvělé (zase). Brodský hrál Karla IV. skvěle. No a nesmím zapomenout na nesmrtelné hlášky. " Na hradě je ženská ". ()

rt12

Vedle Světáků další perla od Podskalského, kde se mu podařilo překrásně skloubit předlohu, muziku a dokonalé typy postav. ()

katuska138

Když jsem byla dítě byla to má nejoblíbenější pohádka. A ty písničky... Ale s přibývajícími léty ubývá mé nadšení. ()

kajas

Mezi českými muzikály naprostá špička. Bombastické obsazení i notoricky známé písně. Vlastimil Brodský mi na našeho nejznámějšího panovníka neskutečně seděl. ()

Aleee89

Klasika podle námětu Jaroslava Vrchlického, jenž je autorem této komedie. On to napsal jako komedii a tvůrci to sice nepřebrali úplně jako komedii, spíše jako film na historické motivy, ale i tak je to dobré. Herecké výkony taky fajn, jen mi trochu vadí podmanivé písně Vondráčkové. Kdyby to zpíval kdokoli jiný, ale ona fakt ne, nemám ji ráda... ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let