Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

KitFisto

Temný začátek mě dostal, prostředek filmu mi připadal celkem nudný a zdlouhavý a konec byl zas fajn. Hlas Jima Carreyho sedi uplně 100%. ()

uiu

Filmu především vévodí skvělá animace a grimasy Jima Carreyho. Jinak se samozřejmě jedná o x-tou verzi klasické vánoční pohádky od Charlese Dickense. Já v dětství vyrůstala na infantilní verzi Christmas Carol s Mickey Mousem, kačerem Skrblíkem a Goofym, kterou jsem viděla nejmíň stokrát, protože jsme tenkrát prostě nic jiného na VHS kazetě neměli (a daboval to jeden člověk). Když jsem se podívala na tuto verzi, skoro mě zděsilo to, jak se scény identicky podobaly těm, které znám z té hodně dětské verze (i když tato je samozřejmě o hodně temnější a strašidelnější, ale pořád v mezích pro dětského diváka). Stejně tak repliky, které postavy říkají se skoro protínají, jak to říkal Mickey Mouse. Takže film nenabízí nic nového, co by jiná verze této pohádky. Jen ta animace. A to je málo co nabídnout. ()

ivan bohatyr

Nějak sem se z podrobnějšího hlediska tímto filmem nezajímal, ale z názvu a plakátu sem byl přesvědčen, že se bude jednat o pohádku, nebo alespoň z části, v tom mě ještě více utvrdil fakt, že je to animovaný film. Samá voda, byl sem hodně vedle od skutečnosti. Nebudu chodit kolem horké kaše, tento film vyloženě dramatického rázu místy až thrilleru nemá s pohádkou pranic společného a celkově není nic moc. V průběhu sem byl možná tak mírně vykolejen duchy, kteří tam asi někde měli hnízdo, ovšem nikoli ohromen. Nebýt příjemného rodinného konce, kdy sem se i zasál, zajímavých nápadů s cestováním a univerzálním lákadlem Vánocemi, dal bych určitě méně, ale pár hvězdiček mi ještě zbývá, já ty 3 obětuju. ()

MiCM

Tak to je dost šílený film. Je to sice povedené, ale hodina a čtvrt totálního masakru a 10 minut nějáké takové pohádky nakonec.. První kreslený horror co sem viděl. Takže vlastně nakonec dost jedinečný film.. :-) ()

Tomasso001

Úžasná povídka která byla něklikrát skvěle natočená, ale jejíhlavní síla tví v síle lidskosti a v síle kouzelných vánočních svátků, jejichž smysl lidem čím dál více uniká. Bohužel tato ačkoli 3D vydařená podívaná nezvládla zachytit to nejdůležitější a z prázdné skořáky, kterou film je učarovává jen to 3D zpracování. Bohužel jsem se ještě nestihnul trojrozměrného sledování nabažit a tak dávám vyšší hodnocení, než bych jinak dal ()

lennyd

Pro Ebenezera Vydřigroše, zatrpklého finančníka, je jakákoliv zábava, smích a vůbec radost životním utrpením. A to ještě přichází období, které Vydřigroš nesnáší ze všeho nejvíce - Vánoce. Jenže letos se může vše změnit - v předvečer vánočních svátků jej navštíví duchové minulých, současných i budoucích Vánoc, a ukáží mu, o čem skutečné vánoce opravdu jsou. Dostane Vydřigroš šanci všechny své skutky napravit? ... K vánocům mám poslední dobou velmi podobný vztah jako Vydřigroš - když si představím ty houfy lidí všude v obchodech, shon, stres, vánoční reklamy (hlavně ty, které na levné "půjčky") už od konce léta tak mne jímá hrůza. Abych si od těchto myšlenek trochu spravil náladu, tak jsem si chtěl pustit nějaký milý vánoční film, a volba padla na tento Zemeckisův animák. Jeho předchozí Polární expres mne příliš neoslovil, a tak jsem chtěl vědět, jestli se Zemeckis polepšil. A nutno říct že ano, sic ani tento film nejde nikterak do hloubky, a spíš jen ukazuje dnešní možnosti CGI animací (a i tady si myslím, že to filmaři trochu odflákli - Jim Carrey je sice dokonalý, ale s ostatními postavami si příliš práce nedali). A ted mne omluvte, jdu shánět vánoční dárky.. ()

venison

Vánoční koledu jako příběh Ch. Dickense mám ještě z dětství ráda.. A jak to tak bývá dětská fantazie vydá za mnohem víc než dokáže celý Walt Disney, 3D technologie či príma režisér přenést na plátno.. Obrazově pěkná podívaná, ale výběr postav spíš připomíná horor, než „pohádku“ a příběh protéká mezi prsty dosti neslaně nemastně :-( ()

zdenny

Technicky velice dobře zvládnutý film (3D). Bohužel trochu se pozapomnělo na pravou vánoční atmosféru. Důraz byl kladen především na efekty, což mu ubírá na výřečnosti. Když jej porovnám s "Christmas Carol" z roku 1999, má tento pramalou šanci konkurence. Výkony S. Patricka a Richarda E. Granta dávají filmu z roku 1999 opravdový náboj a scénář a výprava přinášejí tu pravou vánoční atmosféru. Emocionální scény jsou vygradovány, kdežto v této verzi jsou víceméně přehlíženy. Méně než čtyři hvězdy ale nedám a to z toho důvodu, že verzi z roku 1999 snad ani konkurovat nejde. PS: Dva dny jsem fakt vážně přemýšlel a bohužel musím konstatovat, že dávám tři hvězdy, protože tato verze ve mně nic nezachovala. Jen jsem zchudl o sedm stovek, protože jsem šel do kina s rodinkou. Teda - děti to bavilo. ()

VasaX

Vánoční koleda je první 3D kousek, co mě zároveň bavil po 3D i filmové stránce. Dickensova klasika v novém kabátě, a musím říct že mocpěkném. Výborná atmosféra, moc pěkná animace a efekty, vlastně celé zpracování je velmi příjemné. Bohužel animátorům a scénáristům ujela trochu ruka z efekty, takže se to přetočí z atmosféry na akční jízdu, což je trochu škoda. Ve výsledku je to ale moc zábavná podívaná a já ze sálu odcházel velmi nadšen a obohacen příjemným zážitkem, a to je hlavní. ()

Nyck

První část je ukázková. Parádní ztvárnění Londýna, člověk si připadá jako ve skutečném světě, vynikající navození atmosféry. Ale... prostředí část měla chvilkové výpadky a já měl co dělat, abych udržel pozornost na dějové lince a nekochal se jen bravurními animacemi. Zaplaťpánbůh za dobrý konec. Na plné hodnocení mi však něco chybí. PS: Viděno v IMAX 3D, s dabingem (titulky nebyly nikde...) ()

SkyHawk

Myslím, že Zemeckis by se měl vrátit do starých vod. První čás filmu pro mě byla malinko utrpením. Vyloženě pohádkou pro děti, které si v tu dobu film určitě užívaly. S příchodem Ducha současných vánoc začal být film zajímavější pro dospělé, ale ztrácel na charakteru dětské pohádky. 3. duch to pak dokonce obrátil na dětský horor. A klasické finále pak muselo potěšit všechny. Přišlo mi, že Zemeckis prostě tak trochu nevěděl, pro koho vlastně točí. ()

Timak

Jim je perfektní. Ale ten příběh ... to je slabota a ještě mi přišlo zbytečně dlouhý - hodina by bohatě stačila, kde by se ukázalo jenom to nejdůležitější a odpadly by ty nesmysly okolo .... celkově jsem zklamaný ()

yeniczek

V první půlhodině velmi atmosferická záležitost, která pomalu klesá s dalšími návštěvami duchů, aby s posledním duchem způsobila infarkt u 3/4 dětí v sále a zakončila to pěknou vánoční pohodou. Docela se mi líbilo Zemeckisovo ztvárnění pošmourného Londýna, ale ta animace, pane Zemeckis, ta je pořád taková mrtvolná.. O pohybech neříkám ani slovo (pokud nevzpomenu na šílenou animaci koní), ale ty oči.. Vlastně ta samá kritika, kterou jsem měl u Beowulfa. Jinak ale jasný film na Vánoce hned za Polárním expresem. 6-7/10 ()

Danny F.

Velice poučný snímek se třemi fázemi lidského osudu. Zemeckis opět předvedl dokonalou animaci a skvělý příběh. Vedle Beowulfa jde o perfektní detailnější zpracování vizuálu. I když jde o animovaný film, dějově se v podstatě chová jako jinak hraný film a tímto vypadá profesionálně. 90% ()

hroubek

Další Vánoční film s Jimem Carrey,který tentokrát vyměnil zelený oblek za senzory pohybu.Tenhle film se asi malí dětem moc líbit nebude protože je pěkně realisticky a ukazuje victoriánskou Anglii jaká byla chudoba,hladomor a špína.Jako obvykle Jim vládne filmu jeho Scrooge je opravdu zajímavá postava.Animace opravdu dobrá a chvílemi je skora jako živá ale jen skoro.Některé scény jsou opravdu skvělí jako průlety nad Londýnem či setkání s třetím duchem Vánoc.Jim zas válí. ()

LEGACY

Navždy zůstane v mém srdci. Na tom už se asi nikdy nic moc nezmění. je to pohádka mého mládí a jeden z filmů, který mě přiměl se o filmy jako takové zajímat. Zkrátka klasika, která nesmí chybět na obrazovkách v adventním období pro které jsem si vybudoval silné pouto, které jen tak něco nezlomí. "Bůh žehnej, všem lidem" ()

Brain-D

Vánočně laděný animák z dabingem Jima Carryho. Jimův hlas jak už uživatel "Shit" napsal nebyl vůbec k ničemu a postava ani nevyžadovala tohoto skvělého komika. Animace byly dělané speciálně pro 3D a být v kině, tak dám 4*. Doma jsem to shlídl klasicky v 2D a i tak to vypadalo dobře a nápady byly také dobré. Příběh je zdá se mi takový ohraný, takové to ponaučení vtlačené do novodobého animáku. Všichni jsou strašně hodní a jeden ne, tak za ním musí přijít armáda duchů a vymlátit to z něj :D asi tak. ()

finy_cz

Mám rád Jima Carreyho a miluju animáky, takže pro mě je to dokonalá kombinace. Vánoční koleda je třetím takto animovaným filmem Roberta Zemeckise a je oproti Beowulfovi a Polárnímu expresu jednoznačně nejlépe propracovaným animačně, ale také příběhově. Je mi jen líto, že máme jen 3 časy: minulý, přítomný a budoucí, protože by mi vůbec nevadilo zkouknout ještě další porci efektů třeba od ducha předpřítomných nebo předminulých Vánoc. Ano, efektů je zde požehnaně, ale dokonale pasují ke každé scéně (žádné přehnané ohňostroje nebo vzlétnutí hejna bílých holubic v pozadí, když se dva lidi políbí, atp.). I když jsem si od tohoto snímku moc nesliboval, protože téma ,,napravení skrblíka vánočními duchy" mi připadalo slabé, děj mě pohltil. Dokázal jsem se vcítit do Vydřigroše a litovat ho za to, jakej je to lakomec a nakonec být šťastný za jeho nápravu. Jen upozorním ty, kteří si chtějí snímek pustit k vánoční atmosféře s rodinou po rozbalení dárků, že občas se jedná o celkem hororové scény, u kterých se začnete až bát. Za mě 5/5 (90%). ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli