Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

duklak2

Tohle je animák roku 2009. Ještě lepší než Vzhůru do oblak. Špičková animace vás dokonale navnadí na Vánoce. Film příjemně plyne a na konci budete litovat, že není ještě o kousek delší. ()

topesto

Animované je to moc pěkně,na vizuální stránce si dal někdo záležet,navíc je to poučné v tom jak by se lidé k sobě měli chovat.Bylo natočeno již několik verzí tohoto příběhu,ale tahle patří mezi ty nejlepší. ()

luka4615

Povedený vánoční film od Roberta Zemeckise točený podobnou technologií jako jeho předchozí pohádka The Polar Express. Tentokrát však Zemeckis čerpá z povídky od Charlese Dickense, přičemž technologii samotného natáčení ještě více vylepšil, takže jednotlivé scenérie a postavičky vypadají reálněji. V kostce: A Christmas Carol je klasickou povídkou v moderním kabátě která i přesto neztrácí nic ze svých původních hodnot a poselství. ()

oLí

Úvodních 15 minut na pět, pak už to jde dost zkopce. 3D skvělý, animace místy také, někdy ale hrozná a příběh jsem viděl zpracovaý lépe v jedné hrané verzi.. zní to asi jako velká kritika, přesto tři nejsou málo. ale po traileru jsem čekal plné hodnocení a v Imaxu byl po půli fakt trochu zklamanej. [6.5/10 listopad 2009] ()

Sawy

Může mi někdo prosím vás vysvětlit,jak je sakra možné,že film za 200 milionů dolarů vypadá po vizuální stránce tak odporně?Vždyť i ten o pět let starší Polární expres byl na pohled mnohem hezčí a technologicky mnohem méně rozkolísaný,o Beowulfovi nemluvě.Některé momenty jsou vizuálně lahodné,ale je jich poskrovnu a silně převažují scény a postavy,které by se hodily spíš do průměrné adventury z PSone (Vydralův duch je totální prohra).Tyhle nepřehlédnutelné nedostatky zamrzí o to víc,že Zemeckis je pořád Zemeckis,umí perfektně navodit atmosféru a zakomponování hororových prvků se povedlo náramně.A je dobře,že se zase vrací ke hraným filmům,tam to totiž zužitkuje mnohem lépe a nebude mu podrážet nohy žádná nevyzpitatelná technologie. 55 % ()

Shaqualyck

Efektní podnět ke svátečnímu zamyšlení aneb Jak nebýt svině... aspoň o Vánocích. Dickensova myšlenka je sice prostá, ale o to pádnější, Zemeckisovo zpracování technicky brilantní a Carreyho talent nezná hranic - gumový obličej a virtuózní přednes klasického textu. ()

ScarPoul

Na tomto filme, ak budete chcieť môžte nájsť kopec nedostatkov, ktoré vám znepríjemňovali pozeranie a vďaka ktorým ste mohli sadnúť za stôl a vyhlásiť, že ten veľký človek menom Robert Zemeckis nevie točiť tie filmy na aké sme u neho boli zvyknutý. Možno, že nepatrí k tým ľudom, ktorý sa aj dnes môžu pochváliť úctou mladšej generácie. Možno už je navždy zaškatuľkovaný ako režisér Forresta Gumpa a ničoho iného. Lenže tento pán Zemeckis bol pre mňa vždy tvorcom, ktorý sa ako jediný nebál posúvať hranice filmového umenia ďalej. Vianočná koleda má pre mňa väčšie čaro ako Beowulf alebo Polárny expres. Je to preto, lebo aj keď animácia nie je taká dokonalá ako v predošlých dvoch snímkov.. je to jeden z tých filmov, ktoré majú dušu. Z ktorých doslova cítite radosť s toho, že tento film mohol vzniknúť a ktorý má to svoje krásne posolstvo, ktoré tomu kto ho chce objaviť aj predáva. Pre mňa sa jedná o krásnu rozprávku, ktorá dokazuje, že veľký herci sú prítomný v každom slove a geste aj keď je digitálne a že vízia jedného tvorcu môže presiahnuť to čomu veríme, alebo to čo poznáme. Iste Zemeckis je komerčný, ale vždy svojský. Pre mňa jedno z najväčších prekvapení z ktorého som si užil každú minútu. ()

Tommassi3

"Kdo jsi ??" - "Ptej se spíš, kým jsem býval !!" Býval převážně režisérem optimisticky laděných trháků, dnes stále častěji děsí.. Stejně jako tahle slušně dickensovsky temná Vánoční koleda.. Býval vizionářem jako třeba Cameron, dnes však jakoby zlenivěl, jakkoli je ten technologický i vizuálně kvalitativní posun v motion capture jasně zřetelný.. Nicméně za největší z vnitřních paradoxů Zemeckisova rozervaného, byť ve spoustě jednotlivostí skutečně geniálního, bijáku lze jednoznačně označit skutečnost, že takto nákladný a na druhé straně i vizuálně nesmírně bohatý snímek vlastně pojednává o chudobě.. ()

BigDeal

Stáva sa, že niektoré filmy majú slabý rozbeh, postupne vygradujú na maximum a divák je tak nadšený, že aj napriek zlému úvodu mu dá lepšie hodnotenie. Vianočná koleda je na tom naopak- úvod má vynikajúci: krásna hudba hrá počas veľkolepých kamerových náletov (ktoré 3D efekt ešte umocňuje), doba je zachytená neprikrášlene a Scrooge pôsobí skutočne chladne (čo je kompliment). Tu sa vytvorí aj výborná atmosféra, ktorá však počas filmu pomaly vyprcháva . Pri prvom duchovi je ešte všetko krásne, dokonca i dojímavé, pri druhom duchovi vás raz napadne, že niečo nie je v poriadku a pri treťom duchovi už ide čisto len o naťahovanie. Príbeh sa nelogicky predlžuje, atmosféra sa úplne vytráca a Zemeckis sa to snaží zachrániť akciou a 3D efektami, čo sa mu však darí len čiastočne, pretože využíva dokola tie isté triky -väčšinou spomínané nálety kamery- a aj keď sú na prvýkrát dychberúce, ku koncu by ste už uvítali aj niečo iné. Chvalabohu potom za záver, ktorý prináša späť úvodnú atmosféru. Celkovo ale u mňa spokojnosť, no napriek tomu, že Vianočná koleda je oproti Polárnemu expresu drsnejšia, menej sentimentálna a animačne prepracovanejšia, vyhráva u mňa Polárny expres (práve kvôli atmosfére), z ktorého vianočná nálada srší oveľa viac. ()

Terva

Je to hodně socialistická pohádka. V době buržoazního vykořisťování a hlubokého kapitalismu se banda tupounů snaží přesvědčit klasického výdělečného jedince že nejedná správně. A protože je to v době vánoc sdělují mu to pomocí tří duchů. Graficky je to tak odfláknuté, že se to řadí někam na úroveň Lary Croft na PS ONE. Tato pohádka mě zklamala. Bůh žehnej nám všem. Stále však doufám, že Zemeckis konečně natočí pořádný horor. ()

Chermy

Roberte prober se! Komu točíš ty svoje animovaný taškařice?! Tentokrát opravdu nemám tušení, komu je film určený. Od první minuty ničím nepřekvapí. Dospělého unudí a dítě....no pouštět tohle dítěti, to mu rovnou můžete pustit Vetřelce. Beowulf byl jalový, Polární expres kýč jak bič a tohle je nuda jak prase! Pravda je, že snad poprvé se mi vizuální stránka docela líbila, ale to je málo. Už by to zase chtělo natočit film Roberte. Nebo si můžete podat ruce s Robertem Rodriguezem a natočit Spy Kids 4D a definitivně spláchnout svůj talent. ()

moviesfan

Sice jsem tuto animovanou podívanou zhlédl mimo vánoční období, ale to vůbec nevadí. Christmas Carol je příjemná pohádka - občas zábavná, občas strašidelná... ()

JohnCZ

Těžkopádný animák s otravnými postavami a nezáživným příběhem. Jindy hravý Zemeckis to tady moc neukočíroval a stvořil sterilní film, který se tváří jako vánoční pohádka, ale přitom je spíše temný a depresivní. Na hlavního hrdinu se da zvyknout, ale třeba duchové Vánoc jsou jeden otravnější než druhý - zejména u toho uchechtaného jsem měl sto chutí to vypnout. Sorry Zemeckisi, ale toto mi nesedlo. ()

joehot

Pro mě krásný předvánoční zážitek. Miluju filmy s Jimem Carreym a tady byl hned několikrát, takže co víc si přát. Zpočátku měl film naprosto vynikající atmosféru, až jsem si říkal, že nejspíš není moc určen pro děti. Pak se sice objevili sentimentálnější scény pro škvrňata - přelety, šmoulí hlas..ale pak zase je tam ta smrtka, prostě, já nevím, pro koho je ten film vlastně určen? Například narážka na kněze není moc pochopitelná dětem.. Celý tento zážitek navíc umocněný 3D. ()

corpsy

Tento film som si ihneď po zhliadnutí pridal do svojho rebríčka vianočných filmov na popredné miesta. Je vizuálne fascinujúci, o niekoľko poschodí previšuje aj POLÁRNY EXPRESS. Magický a okúzľujúci, jeho výnimočnosť sa dá vychutnať naozaj len v kine a v 3-D. A ešte jedna vec, film nieje veľmi pre malých divákov. ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli