Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

skalican

Veľmi vizuálne strihovo pútavé, so skvelou hudbou. O istom butterfly efekte, ísť doprava alebo doľava? Ktorá cesta je správna? Každá maličkosť vám mení váš budúci život. Ide až o fascinujúci film ,efektne spravený. Réžia, kamera, herecké obsadenie, hudba. Nemám žiadne námietky. Dokonca ani na Jareda Leta a to sa musím priznať ,že som ho povrchne odsúdil už pri pohľade na plagát. ()

Ergon

Velice rozporuplný film! Při prvním zhlédnutí jsem se hodně zaobíral psychologickým obsahem a místy se ztrácel ve všech těch paralelních světech, časech a možných rozhodnutích. Dokonce jsem několikrát film pozastavil, přemýšlel nad dějem, abych se neztratil. Ale na konci vše skvěle zapadlo. Nicméně jsem po skončení měl pocit jako bych film sledoval několik hodin a ne „140“ minut. Při druhém zhlédnutí jsem se pak bavil úžasným vizuálním obalem a skvělým hudebním doprovodem. Rozporuplné 3 a ½*. ()

Pavel82

Co by se stalo, kdybych se tenkrát rozhodnul jinak? Byl bych někým jiným? Vypadal bych stejně? Byl bych s tou stejnou ženou i kdybych tenkrát řekl, nebo udělal něco jinak? Životní křižovatky a rozhodnutí, která na nich děláme.... Pro nás existuje vždy jen jedna cesta, ale v tomto snímku můžeme sledovat různé paralelní linie, které nám předkládá. Neříkám, že je tento film dokonalý a rozhodně není pro každého...Podíváte se na tenhle film? Nepodíváte se na tenhle film? Životní křižovatky a rozhodnutí, která na nich děláme...Vždy je volba na nás. ()

Mitisko

Je to jedno z toho najlepšieho čo som doteraz videl ked to porovnám s Počiatkom, tak aj ten má originálnu myšlienku, ale tento snímok je fakt vysoko inteligentný a zobrazuje dopady takzvaného "butterflie effect" Jedna maličkosť može uplne zmeniť celý život diametrálne odlišne. Pán režisér Jaco van Dormael musí mať velmi vysoké IQ. Je zbytočné dalej niečo písať pretože to treba vidieť ()

Dymatize

Filmový tvar dovedený k výjimečnému souladu obsahu a formy, experimentální závěry teoretické fyziky zabalené do neskutečně originálního výstupu - snad každý záběr je do detailu promyšlený, často se přelévají první a další plány záběrů, pracuje se s barvami, kompozicí, zažitými stereotypy...úchvatné jsou rovněž střihové přechody... ()

bono22vox

Mr. Nobody je ovšem film postavený na citech, emocích, prožitcích, niterných stavech, fantaziích a snech - ale pak jeho vykonstruovanost neumožňuje nic opravdového cítit. Nehledě na to, že ani nenabízí více možností, jak být chápán: pointa je jasná, jen úplně blbá... Film tedy celou dobu nehraje na intelekt, ale na citečky - čili lidově řečeno jde s kanónem na vrabce. Vůbec jste se nemuseli soustředit na nic abstraktního a náročného, dvě a půl hodiny konstruování alternativních vesmírů se odehrávalo pro nic za nic a hlavně z toho vychází nebetyčný nesmysl. Nedá mi než nabídnout i rychlé srovnání s filmovým vrcholem roku ve kterém vyl vydán tento snímek a to: sci-fi Inception. Ta má taky dvě a půl hodiny a pracuje s několika vrstvami reality, ale všechno tu má svůj účel a dokonalou logiku. Nic nemůže být vystřiženo, nic nemůže být vynecháno, a přitom - interpretační pole máte otevřené. O tom, že Mr. Nobody je čistě arbitrární snůška nápadů, svědčí i to, že mohl být do české distribuce zkrácen o 17 minut (osobně jsem viděl delší verzi) a pořád dává úplně stejný smysl, protože to je jen ona „fantazie devítiletého kluka". Tedy pardon, 53letého režiséra, který promrhal deset let života... 65-70% ()

Chip89

Ani si nejsem jistá, že jsem celý film pochopila správně, ale musím uznat, že mě zasáhl více než je zdrávo. Budu mít nad čím zase nějakou dobu přemýšlet:) Dávám ,,jen" čtyři hvězdy, právě z důvodu, že divák je ve výsledku dost zmatený. Pro někoho je ta zmatenost přínosem, pro někoho zklamáním. Já jsem na rozpacích a myslím, že se k tomu filmu zase jednou vrátím a třeba v něm najdu něco nového. ()

vincchuppo

Myslím, že jsem neviděl sentimentálnější film pro trochu náročnější diváky. Ale způsob, jakým je tento příběh vyprávěn má své jedinečné kouzlo a toho si cením. Práce kamery a střihu je bombastická. Líbilo se mi, že brutální většina záběrů byla brána na "padesátku", dokonce i tam, kde by běžná kamera použila jiný objektiv. Celý film má tak svoje "snové" kouzlo. Musím také pochválit nejen herce, ale především výběr dětských herců. Nádech sci-fi byl zcela na místě a mile mě potěšil. A poetika tohoto snímku je velice sentimentální a velice fajn. ()

psychoza

Ach škoda... príbehy majú obrovský potenciál, ale prišlo mi to veľmi prekombinované a prešpekulované. Človek sa v tom zbytočne strácal a zamotával až nakoniec zostal zmätený aj po skončení celého filmu. Menej je niekedy viac milí tvorcovia! ()

Alastair.

Od začiatku do konca ma Mr. Nobody pripútal k stoličke a nemohol som od neho odtrhnúť oči. Krásny film o chlapcovi, ktorý stál na rázcestí a nevedel sa rozhodnúť aký smerom sa vybrať. Film o voľbe, o budúcnosti, mám zostať či ísť ďalej. Tento snímok ukazuje ako by sa chlapcov život vyvíjal keby sa rozhodol takto alebo inak. Neuveriteľne veľa otázok sa mi vynorilo po zhliadnutí. Premýšlal som čo by som ja zmenil vo svojom živote, ako by som sa rozhodlo teraz, akou cestou by som sa vybral. Jaco van Dormael neskutočne čo dokázal, dvanásť rokov robiť na tomto filme sa neskutočne oplatilo. Krásna hudba, geniálny snímok so skvelými hercami. Neskutočné. ()

VanMagnifico

Skvělá jednoduchá myšlenka, která ovšem nepotřeboval tak dlouhou stopáž. Neskutečná směsice uměleckých záběrů nakupená na jedné hromadě. !!!Spoiler!!!: "V šachách se tomu říká nevýhoda tahu, kde jediný rozumný tah je: Netáhnout!"... ()

MartyRBK

Podle mně je to vyprávěné až příliš zbytečně komplikovaně.Hodně jsem se v tom ztrácel a to i při maximálním soustředění.Chápu, že to byl nejspíš záměr, ale na mně to dojem neudělalo.Nechci tím říct, že je to špatný film,ale kdyby byl o něco kratší a méně komplikovaný, určitě by mu to prospělo.70% ()

GTS_PUNK

"I'm not afraid to die, I'm afraid I haven't lived enough." Premýšľam nad tým, čo chce tento film vôbec povedať. Dopozeral som ho a teraz bez pohnutia sedím a hľadím na obrazovku, pretože zas a znovu som videl dielo, ktoré sa tak hrá s mysľou diváka, až sa tomu nechce veriť. Sedím a rozmýšľam nad tým, či som vlastne videl sci-fi, romantiku, drámu alebo víziu budúcnosti nás všetkých. 118-ročný Nemo Nobody (Jared Leto) rozpráva svoj príbeh a berie nás na jazdu svojim životom, ale nepovie nám, ktorá z jeho mnohých variánt je tou skutočnou, v ktorej kedysi dávno mladý Nemo žil. V spomienkach sa spätne vracia na miesta, kde miloval, kde trpel a kde nechápal, čo sa okolo neho deje. Všetko len preto, aby pochopil až vo chvíli, keď sa celé jeho pozemské putovanie musí skončiť. A začať odznovu. Odznovu s pocitom, že všetko ho to čaká znovu. Alebo aj nie, pretože to nemusí záležať len od neho, ale od všetkých pozemských, triviálnych a na prvých pohľad zanedbateľných faktorov. Už od samotného začiatku sa musí divák pri filme veľmi sústrediť, pretože na neho vyskočí veľké množstvo záberov, ktoré spolu akosi nesúvisia a nedávajú žiaden význam. Spätne sa opakujú a "odkrývajú" až v priebehu toho, ako sa dej posúva dopredu a ako hlavná postava spomína na svoj život. Navzájom prepletené ponúkajú pohľad na filozofickú stránku diania a bytia, ale pritom film miestami značným spôsobom zachádza aj do fyzikálnych sfér. Spomenutie "Teórie motýlích krídel" či "Teórie strún" potešilo. Obzvlášť prvá spomínaná ma nikdy neprestane fascinovať a to aj napriek tomu, že moje znalosti z fyziky nie sú zrovna na Nobelovu cenu. Postupom času sa vo filme síce odkrývajú jednotlivé súvislosti úvodných scén, ale tie na seba neprestávajú nabaľovať ďalšie a ďalšie veci, ktoré diváka pomaly privádzajú do šialenstva, pretože sledovať toľko potencionálnych realít nevediac pritom, ktorá je tou skutočnou, je pre mozog veľká záťaž. Na pochopenie tohto snímku určite nemôže stačiť jedno pozretie. Možno ani dve, tri, štyri... Možno ho ani nemáme pochopiť vôbec alebo ho máme pochopiť až príliš veľmi. Ale nie je to vlastne to isté? Mr. Nobody je vyčerpávajúcou jazdou naprieč mnohými životnými líniami jedného muža v jednom univerze. Je to určite náročné sústo aj pre diváka ťažkej kinematografie. Jared Leto a všetky jeho "ja" rôzneho osudu a veku excelujú a sledovať ich je zážitok. Komplikované príbehové bremeno aspoň trochu odľahčuje dokonale zvolený filmový soundtrack. ()

markotter

Takový film Nikdo. Moc nepobaví, neurazí. A filozofické myšlenky, které nám podává, by se daly podat jednodušeji a rozhodně efektněji. ()

Selixinho

Tento film jsem poprvé viděl asi před 8 lety. V té době jsem to vůbec nepobral. Časy se ale (díkybohu) mění a já také. Tentokrát jsem tomu poselství porozuměl. Život je o rozhodování. Člověk nemůže žít víc životů najednou. Tento film je tak krásně odvyprávěný třebaže na první pohled vypadá zmateně. Nedokážu si ani představit, kolik času a úsilí museli tvůrci vynaložit aby něco takového mohlo vzniknout. A přece jen, Dormael to zvládl. Jared Leto se mi sem hodí asi jako (pan) NIKDO. ()