Dokonalý únik

• USA A Perfect Getaway (více)

Cliff (Steve Zahn) a Cydney (Milla Jovovich) jsou mladý pár dobrodruhů, který tráví své líbánky na cestách po nejkrásnějších a nejodlehlejších plážích na Havaji. Při cestách po divokých, opuštěných stezkách si připadají jako v ráji. Když se ale setkají se skupinkou vyděšených turistů, kteří probírají děsivou vraždu jiného páru, začínají přemýšlet o tom, zda by se neměli raději vrátit.
S jistým váháním se připojí k dalším dvěma párům – Nickovi (Timothy Olyphant) s Ginou (Kiele Sanchez) a Kaleovi (Chris Hemsworth) s Cleo (Marley Shelton) – a záhy se situace začne vyhrocovat. Daleko od civilizace a záchrany začíná každý působit jako hrozba a nikdo neví, komu vlastně může věřit. Začíná brutální boj o přežití a z ráje na zemi se stává opravdové peklo. (oficiální text distributora)

Goldbeater

Tak nevím, zda jsem byl při smyslech, ale Dokonalý únik se mi zatraceně líbil. Když opomenu pár drobných chyb a nesrovnalostí, vyjde mi z toho bombastický a originální thriller. Škoda jen místy toho scénáristického vytahování, že film bude určitě obsahovat pár velkých dějových zvratů. Možná by bylo působivější, kdyby k tomuto faktu nevedlo tolik indícií. V každém případě se mi ale napínavý děj líbil, stejně jako zajímavé a vtipné dialogy. Neměl bych opomenout také super obsazení (u mě vede můj oblíbenec Timothy Olyphant) a hlavně krásné panenské prostředí Havaje, kde se snímek odehrává. Počáteční natahovanost ani zpětné scény v závěru mi vůbec nevadily. Byl jsem velmi překvapen. Moc povedený thriller se z tohohle nenápadného filmu vyklubal. ()

mzss1

Celkově je to velmi zajímavý film, který má ke konci filmu neuvěřitelnou pointu. První 2/3 filmu se sice vlekly, ale přesto tu zůstalo lehké napětí, zajímavé postavy, kde mě vedle Steve Zahna a Milly Jovovich zaujal Timothy Olyphant, kterého jsem podezíral jako hlavního zločince a ono to bylo úplně jinak. Škoda, že film nebyl akčnější a během první hodiny se nic výrazného nedělo. Celkově film hodnotím na 58% = *** ()

kingik

Spíše než "Dokonalý únik", by k filmu lépe pasoval název "Dokonalý zvrat", protože vlastně tento thriller je tak nějak o jednom zásadním zvratu. To by samo o sobě mohlo stačit na kvalitní napínavou podívanou, ale zkušený režisér David N.Twohy nic neponechal náhodě. A aby všechno fungovalo tak, jak v každém dobrém thrilleru má, je nutno se opřít o dobré herecké výkony, a v tomhle ohledu se dá práce Steva Zahna (po tomhle filmu by už komediální role nikdy neměl brát), sličné Milly Jovovich (čím je starší, tím lépe vypadá), Timothy Olyphanta a Kiele Sanchez jen a pouze chválit. Moc hezky si to na diváka tvůrci vymysleli a v průběhu děje mu neustále nenápadně dávali na vybranou, kdo je vlastně vrah, z několika možností, a nakonec zhruba v polovině filmu jsem ten spiklenecký zvrat odhalil, ale to vůbec nevadilo, protože jsem si závěrečné strhující finále dokonale užil. Vytkl bych filmu, že se v první polovině vlekl, ale chápu, že šlo hlavně o to, co nejlépe zmást diváka. Nepochybuji o tom, že se mu to podařilo. A kvalitních thrillerů, odehrávajících se na Havaji, není opravdu mnoho. 70% ()

Payushka

Dokonalý únik je béčko. Obsahuje spoustu logických chyb, zvratů, které nedávají úplně smysl, zbytečných promluv. Nejhorší je snad 5minutová sekvence s přibližným názvem "a proto to všechno udělali"… Divák i bez nějakého strojeného vysvětlování jasně pochopí motivaci postav a nepotřebuje sáhodlouhé záběry do minulosti. Když ale přimhouříte oko, určitě si Dokonalý únik užijete. Hlavně se musíte připravit na to, že až tak dokonalý není. ()

dr.horrible

Ak si tento thriller chcete užiť naplno, za žiadnych okolností sa nepokúšajte odhaliť pointu skôr, než príde. Pripravíte sa tak o 90 percent zážitku, aj napätia. A keď príde, v žiadnom prípade sa nepokúšajte rozmýšľať prečo a ako. Všetko to "ako" sa nám potom režisér pokúsi vysvetliť v takmer desaťminútovom (!) flashbacku, ktorého hlavným významom je odlákať divákov od toho "prečo.” A prečo? Pre efekt. Logiku to nemá, ale čo na tom, keď sa na to dobre pozerá, že? A k tomu jak je nelogický záver, sa radšej ani nebudem vyjadrovať. Okrem toho nechápem, prečo sa to celé odohráva cez deň. Od Twohyho by človek predsa trochu tej čiernočiernej tmy čakal, ale tak dobre, asi malo ísť o kontrasty a tak. Keď sa to tak vezme, napínavé to bolo, zábavné tiež, ale že ste to vlastne niekedy videli zabudnete skôr, než by ste stihli povedať Honolulu. ()

Šakal

Dejte si velký pozor, až budete v kolonce dotazníku:svatební cesta zaškrtávat - ADRENALINOVÁ...mohlo by se vám to totiž vyplnit :o) Možná maličko ( hodně ) překombinované na efekt, nicméně čert to vem, když to tak báječně funguje, má to spád, diváka to drží v napětí až do úplného konce a v neposlední řadě i BAVÍ. Herecké výkony bez větších námitek ( pro Millu již nějaký ten čas přiznávám, mám slabost ) a Jedi Timothy Olyphant vykračující si s kozou přes rameno je zatraceně cool. Poklidný začátek, kdy nás Twohy postupně seznamuje s jednotlivými charaktery zhruba od 1/3 bere za své a začíná ta pořádná adrenalinová jízda, která se ( i za pomocí hudby ) řítí ve zběsilém tempu( snad až na pár time-outů) k velkému finále. Zamrzí snad pouze fakt, že Twohy nebere diváka jako rovnocenného ( inteligentního ) partnera, jak jinak si vysvětlit to polopatické flashbackové " vysvětlení "....nicméně jedním dechem dodávám, že A perfect getaway je příjemným žánrovým osvěžením v současném lehce zapáchajícím a nudícím většinovém stereotypu. 75% p.s. jedno velké ALE...tento snímek je pouze na jedno shlédnutí. Napodruhé ( kvůli zvratům )jednoduše neobstojí. p.p.s já si to kafe dal...promiň kleopatro, když já ho ale tuze rád.... :o) ()

InJo

Poctivě ohodnotit DOKONALÝ ÚNIK je pro mě těžší než ho prokouknout. Samotné zvraty mi diváckou slast nepřivodily, ale jistý flashback a fakt, že mě bavilo neustále přehodnocovat každou právě zhlédnutou scénu, mě nutí hodnotit výš, než si ten film možná zaslouží. Další bonusové body si tahle thrillerová hříčka zaslouží za pár režijně, střihově a hudebně brilantních momentů (zpomalovačky, prolínačky apod.), které z ní chvilkami dělají nadstandardně vzrušující adrenalinovou lahůdku, nevypočitatelného Timothyho Olyphanta v prvních dvou třetinách (v té poslední už s jeho postavou Twohy-scénárista pracuje na můj vkus trochu těžkopádně) a reflektování sebe sama (jakožto zástupce určitého žánru) skrze mnoho dialogů, jejichž tématy jsou hollywoodská mašinérie, slavní herci a filmová branže vůbec. Jako obvykle zamrzí několik neukočírovaných klišé a nelogičností. Ale hlavně si od nikoho nenechte namluvit, že tohle je nějaký novodobý Hitchcock. Jeho filmům se tenhle kousek podobá pouze velice vzdáleně (samozřejmě z hlediska styčných bodů v ději, témat, motivů, režijní rafinovanosti atd., ne pokud jde o „objektivní“ kvality jako takové, to si netroufám posuzovat). I když je možné, že se pletu, a někteří odborníci by mi snadno dokázali můj omyl… ;-) 70% ()

Sobis87

Pěkný dárek pro všechny, kteří si občas chtějí odpočinout od všech těch přechytralých a rafinovaných filmů a vychutnat si nějakou tu poctivou žánrovku. Dokonalý únik jí bezesporu je, jako thriller funguje skvěle, nesnaží se o žádnou zbytečnou multižánrovost, která by mu pomohla vysoukat se z béčkových vod, do kterých díky námětu bezesporu spadá (pozor! označení "béčko" rozhodně není urážlivé, dříve se tímto jménem nazývaly druhy filmu a nešlo o hodnocení kvality, jak je dnes používáno) a místo toho operuje pouze na jasně vyhraněné ploše, kde rozehrává hru s divákem prostřednictvím vodítek a zavádějících informací a záměrně si tak zahrává s jeho úsudkem, což by se dalo označit za rafinované, ale děje se tak pouze v rámci žánru a klišé a způsobů, jakými film komunikuje s divákem,co se thrilleru (potažmo survivalu) týče. První dvě třetiny filmu jsou ve své podstatě scenáristickou hlušinou, kde se operuje pouze s náznaky, vše je to ale kořeněné dobrými dialogy, které jsou vzhledem k žánrovým pravidlům chytřejší, než se může na první poslech zdát...a jsou hlavně zábavné. Twohy svůj film navíc i dobře obsadil, hlavně Steve Zahn a Timothy Olyphant si kradou celý film pro sebe (vím, otřepaná fráze, ale zde to sakra sedí), navíc Olyphantova postava je zručně vybudovaná, dobře slouží žánru a určitě by si zasloužila vlastní film...nebo dokonce i sérii. Příběh Dokonalého úniku je v základu úplně primitivní a téměř hodinu se nikam nepohne, v poslední půlhodině se to ale celé zlomí díky nečekanému rozuzlení, které ale ti pozornější mohou už dopředu odhalit (náznaků je dost, ale rozhodně nejsou nechtěné, pouze slouží logice) a propukne neskutečně dravé adrenalinové peklo, ve kterém se konečně může naplno projevit Twohyho nepopiratelná zručnost, celé to je kořeněné skvělými "gore" momenty a vy nevydechnete, dokud není po všem. Dokonalý únik je prostě umně vybudovaný a zajímavý thriller s funkčním zvratem v poslední třetině a naprosto odzbrojující závěrečnou částí, který vznikl za účelem pobavit a napínat, což se mu po většinu času více než dobře daří. 80% ()

Anderton

Solídny triler s veľkou pointou, ktorá až tak šokujúca nie je, ale poteší. Niečo podobné určite musel nosiť v hlave počas svojho života aj Hitchcock, len to nezrealizoval. Napriek tomu sa nejedná o tzv. Hitchockovský triler, na to je príliš, povedzme že exotický a moderný. Na kino je to trochu málo, ako oddychovka v televízii však stojí za pozretie. Doma sklamaní asi nebudete. Škoda, že Twohy točí akokeby pre všetkých, takýto námet mohol byť spracovaný podstatne podvratnejšie. ()

JosefGruber

Film se vyznačuje především nádhernou přírodou ostrova Hawaii. Některé záběry jsou dech beroucí. Co se týče děje, tak vše probíhá klasicky podle osvědčeného plánu. To se naštěstí mění ve finále, kde jsme svědky překvapivé pointou. 4*, 9.7.2014, pc ()

Frajer42

Docela pěkný film, u kterého si dlouho předlouho nebudete jistí, kdo je vlastně vrah a kdo oběť. Docela pěkné prostředí, kde se film odehrává. Sympatičtí herci. Moc pěkný a zamotaný příběh. Bohužel tu byla jedna věc, která mi dost překážela. Film počítá s tím, že každý divák, který se na tento film dívá je totální dement. Jakmile je hlavní zvrat odhalen, tak pro pomaleji myslící diváky přijde film ještě s ošklivě udělaným, vše znovu vysvětlujícím flashbackem. Stejně se ale jedná o velmi milé překvapení. 3* ()

boshke

Opravdu nechápu čtyři hvězdičky v Houserovi, které mne přiměly tento počin shlédnout. Pokud máte rádi filmy s tupým námětem, kde "ticho před bouří" tvoří dvě třetiny stopáže a poté následuje trocha pochybné akce, sáhněte po Dokonalém úniku... Naprosto mne vytáčelo, jak ústřední dvojice tráví dlouhé chvíle dohadováním se, jestli ti nebo oni nejsou němi vrahy, kteří zabíjeli na druhém ostrově, ač jsou vrahy sami (spoiler, omlouvám se). Vím, pro pseudonapětí je to nezbytné, logické myšlení však úpí... Hloupý, tuctový film o ničem... 50% ()

AppleCore

No, příroda byla krásná, moře klidný a průzračně čistý, stromy pěkně zelený a písek na pláži přenádherně sypkej, ale kde je sakra nějaká akce?! První polovina postrádá jakoukoli dějovou linku a ta druhá je zase zoufale krátká a plná nezáživný, nedynamický akce, či co to bylo. Teda, ne že by to byl špatnej film, ale tak nějak postrádá smysl, protože šedesát minut se nedělo absolutně nic, 15 minut podezřelejch pohledů a nedůvěřivosti a 20 minut akčních záběrů s trochou krve (z toho asi 7 minut flashbacky). Timothy Olyphant je sice skvělej a dává filmu šťávu, ale je to marný, pokud v něm jde vlastně o hovno. Kamera slušná v několika momentech, hudba vyloženě blbá a režie nedynamická. V rámci žánru naprostej průměr. Neni to ani z daleka tak outstanding, jak si režisér asi myslel. ()

teutates

No popravde... povedal by som, že ide o rádoby thriller.., avšak musím uznať, že finišujúcich 30min. bolo veľmi snaživých. Ale aj napriek tomu som sa v tomto dobrodružstve strácal a myslím, že podobných snímkov je mnoho (dokonca s danou tematikou). Nevravím, že som sa nudil, ale 6/10 ()

swamp

Obrovské překvapení, které má - především pro diváky neznalé Twohyho předešlé tvorby - velmi zajímavý a nečekaný konec. Je to tak krásně tuctová záležitost, ze které se režisérovi (za nemalé pomoci herců) podařilo vydolovat maximum. Já se bavil úžasně, jen škoda těch "vysvětlovacích flashbacků" v závěru, zkrátil bych je. Ale co naděláte, já tomu říkám "vysvětlení pro Američany", aby to pochopili. :) ()

Campbell

Parádní thriller u kterýho jsem držel dech od začátku do konce, nebyl jsem si vůbec ničím jistej, a najednou bum konec taková pecka. Perfektní příroda to jenom podtrhla. Herci byly neuvěřitelně perfektní a hrály dokonale. K tomuhle filmu nemám výčitky a užíval jsem si ho parádně. ()

predators

No, něco podobného už tu několikrát bylo, lepší, ale i horší. V tomto případě se jedná o ten lepší průměr, ačkoliv tomu cca do půlky nic nenasvědčuje. Jisté mezery v ději jsou, navíc se mi zdály některé věci nedotažené. Ale poslední třetina už jako dokonalý únik vypadá a Havajská akce je dobře zvládnuta. Herci byli vynikající a herečky aspirující na pokračování Lary Croft ;-) 70% ()

Němi

Slušný, krapet cynický a za vlasy přitažený thriller, který obsahuje levnou podpásovku, krásné exteriéry a skvělého Olyphanta, a jehož datum spotřeby končí se závěrečnými titulky. ()

Arsenal83

Výborná akcia, ešte lepšia kamera a super rozuzlenie. Možno pritiahnuté za vlasy, ale super. Prekombinovanosť ani toporný Olyphant nevadili, vlastne ten Tymothy je typicky slizúň hodiaci sa do svojej roly. Milla a Kiele si boli ale veľmi podobné, až sa v niektorých záberoch zamieňali. ()

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

02.11.2009

Thor bude drtit kosti

Thor bude drtit kosti

02.06.2009

Komiksová adaptace Thor, kterou pro studio Marvel natočí Kenneth Branagh, začíná nabírat konkrétní tvary. Na scénáři už pracují původně televizní tvůrci Ashley Miller a Zack Stentz (Terminátor:… (více)

Riddick žije... možná

Riddick žije... možná

11.03.2009

Taky vás to už unavuje? Pokaždé, když chtějí David Twohy anebo Vin Diesel na sebe upozornit, začnou roztrubovat obehrané „máme tu postavu rádi a přestože Černočerná tma a Kronika temna na sebe jen… (více)

Olyphantovy krvavé líbánky

Olyphantovy krvavé líbánky

20.01.2008

Scenárista a režisér David Twohy má slabost pro holohlavé kluky. Proslavil Vina Diesela v Černočerné tmě (a téměř pohřbil jeho kariéru v Riddickovi: Kronice temna) a teď se zakoukal do Hitmana.… (více)