Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

cross

Zajímavé je, jak se i člověk americké politické historie téměř neznalý po úvodním roztočení hlavy z přehršelu informací dokáže díky vytříbenému autorskému stylu srovnat do správných příběhových kolejí, ba co víc, pevně se v nich zakotvit a tenhle film si pořádně užít... Frost/Nixon je dokonalou analogií Rockyho - akorát místo boxerského ringu a krvavých nosů sledujete diskuzní křesla obsazená pekelně potící se dvojicí...ale jinak...žádný rozdíl - ti dva si nic nedarují, snaží se uhýbat ránám a přestože má jeden celou dobu navrch, nakonec skončí knock-outován na podlaze... a na díváka to má defakto stejný efekt.. Vynikající konverzační drama se skvělou hudbou v utlumeném pozadí... ()

ganz

Najde se zde pár mušek, jako hlavní bych uvedl nedostatečné vygradování k poslední debatě, ale myslím že tomuto skvělému počinu se dají odpustit. Frank Langella hraje Nixona fantasticky a Michael Sheen mu skvěle sekunduje ( vlastně co se hereckých výkonů týká se zde nedá asi nic vytknout ), některé momenty asi přesně s historií nekorespondují, ale myslím si že pouze pro zachování atraktivnosti příběhu. Podle mě nejlepší politické drama za velmi dlouhou dobu. btw- za shlédnutí stojí skutečné interview o kterém film pojednává. ()

ghatos

Hon na amerického šakala Nixona, kterého je velmi těžké dostat. Americký prezident používá manipulace všeho druhu a daří se mu pevně držet vše pod kontrolou, až do osudné chyby... . Precizní výkon Franka Langelli dává dialogům důležitou nadstavbu. Pro milovníky historie a politiky je film nutností. Snímek splnil přesně to, co jsem očekával. 85%. ()

s.e.p.p

Řemeslně bez chyby, herci perfektní, ale od tématu jsem čekal, že mě dokáže vtáhnout mnohem víc. Čekal jsem více emocí, napětí a mrazení v zádech. Bohužel i závěrečné Nixonovo "obnažení" mě nechalo naprosto chladným. ()

Kurikmoon

Herci sa snažili, ale ja som sa moc nebavil. Mal som pocit, že o nič nejde. Asi nie som na filmy založené na dialógu o politike a novinárčine. Druhý krát by som si určite nepozrel. Jeden krát stačilo. ()

Eso_pwned

První půlka byla trochu nudná, ale ta druhá to spravila. Skvělé herecké výkony hlavních i vedlejších herců. Překvapil mě Kevin Bacon a Sam Rockwell. Ale mohli tam obsadit někoho jiného než Rebeccu Hall. A Nixon vypadal jak Vogon. ()

šerminator

Ehm tak 81% hodnocení je pro mě dost nadnesené, ale mé tři hvězdy by měly v tom případě odpovídat 60% možná lehce nad. Film mě od začátku bavil, ohromný potelnciál, který se dle mého názoru dařilo čerpat 3/4. V té poslední části jsem ten film už vnímal dost monotónně očekávajíc velkou bitvu, která se pro mě nedostavila. Asi jsem čekal něco trochu jiného, ptže o tomto duelu jsem nevěděl vůbec nic, ani že opravdu proběhl, natož že byl tak úspěšný, prostě nic. Ten film se vlastně svým rukopisem hodně podobá režisérově Čisté duši, ale tohle mě prostě na konci přestalo bavit. Co se týče hereckých výkonů, tak Michel Sheen, můj oblíbenec, tady tolik nevynikl. To ostatně ani Nixon v podání Franka Langelly. Byly tam sice části, kdy mi opravdu Nixona připomínal, hlavně když se rozčílil, ale na Nixona zahraného Anthony Hopkinsem nemá. Tady spíše herecky vyčnívali ti dva Frostovi poradci. Shrnutě - líbilo se, ale ten konec podle mého nevyjadřoval co měl. Kdo chce vidět lepšího Nixona nechť se podívá na film Olivera Stonea. Ten je syrový, hutný, temný. Toto je uhlazené, nablýskané, lehce nadlehčující důležitost události. ()

Puyi

Politické drama nepochybně není žánr, který by lákal davy fanoušků. A samozřejmě právem, ovšem nemyslím si, že by se to mělo týkat i tohoto filmu. Pro mě to tak není proto, že aféra kolem Richarda Nixona mi není cizí, ale i nezaujatému diváku má snímek co nabídnout. A to minimálně skvělé herecké výkony a úžasnou atmosféru. Velmi dobrý film. ()

Amputace

Nechce se mi věřit, že politicky koncipovaný film, mě dokázal takhle vtáhnout a napínat celé dvě hodiny. Howardově režii k úspěchu dopomáhá precizní výkon Frank Langelly, který se pro roli Nixona snad narodil. Nabízí nám zprostředkovaný portrét člověka zničeného silnou mediální torturou a zároveň člověka, jehož odhodlání neustále odrážet cílené útoky nezná hranic, ačkoli si je již dávno vědom své prohry. Samotné interview je potom natolik efektivně natočené, že nepotřebuje žádné serepetičky, podmanivý hudební podkres, nebo zbytečný americký pathos, stačí mu dva skvělí herci a tuna konverzačních kliček. Nixon bojuje do poslední chvíle a podle očekávání selhává až při otevření kauzy Watergate. Jeho konečný pohled plný bezmoci je pak emocionálně mnohem poutavější, než kdejaká romantika. Howard natočil další biografický film, na němž jasně ukázal, že obrazy "velkých" osobností mu jdou nejlépe. Nechci zapomenout ani na Zimmerovu hudbu, kterou bych v takovémto typu filmu nečekal, a která mě opět nezklamala. Závěrem - Frost/Nixon je pro mě zatím nejžhavějším kandidátem na Oscara z nominovaných filmů, které jsem doposud viděl - jsem unešen. ()

dinsdale

Hustá atmosféra, vynikající hudba Hanse Zimmera a výborní Michael Sheen a Kevin Bacon. Pro mě nejlepší z nabízené oscarové pětky. ()

weselow

Hodně filmařského a hereckého umění, ale film se zaměřuje na charaktery aktérů duelu spíš než na celou kauzu a to je pro mě trochu málo. ()

Borat

Neskutečně perfektně zvládnutý obsah! Skoro nic jsem nevěděl do podrobna o aféře a Watergate a tenhle film mi ji stačil zlehka a rychle vysvětlit a nebyl problém se pustit do "hádky" mezi Frostem a Nixonem. Největší zbraní filmy jsou samozřejmě dva naprosto dokonale ztvárněné role hlavních představitelů, zejména Nixon v pdoání Langelly. Náplň se může zdát na první pohled nuda, ale opak je pravdou. Intriky, peníze a vše co do pořádné "politické" show patří nechybí. Určitě se nebudete nudit, když se rozhodnete pro tento Duel. Plusy+: Protagonisté Mínusy-: Hodnocení:|89%| ()

sellsakul

Nemám rád politiku a už vôbec nie filmy na túto tematiku, ale toto bolo niečo úplne iné, tak parádne herecké výkony som už dlho nevidel, Sheen a Langella mali dostať OSCAR-a. Jedným slovom, FANTÁZIA! ()

jefff

O aféře Watergate jsem samozřejmě slyšel, ale než jsem se díval na tento film věděl jsem jen velmi zhruba o co šlo. Dokonce jsem se musel v průběhu filmu alespoň podívat na wikipedii abych byl v obraze. I přesto jsem vlastně po clou dobu ani nedýchal jak to dopadne. Skvěle zrežírované, tak nějak staromilecky a působivě. Možná bych zvolil jiného herce než Sheena, ale to je drobnost a spíš jen subjektivní pocit. Každopádně silný zážitek, zvlášť ve finále. ()

Mr.Jackass

Filmy související nějak s politikou mě většinou osloví a baví. Tento film nebyl vyjímkou i když jsem možná s Oscarovou nominací čekal více. Přišlo mě že koukám na Rockyho IV jen bez boxerských rukavic :-) Po celou dobu "zápasu" je Nixon jasně lepší a svého protivníka doslova drtí. Dokonce natolik, že být boxerský zápas, trenér by uvažoval o vhození bílého ručníku do ringu. Zápasí se však až do posledního kola a v tom Frost drtivě zaútočí na Nixonovu slabinu, čímž je pochopitelně aféra Watergate a otěžě zápasu obrací na svou stranu. Výborný příběh i herecké výkony hlavních představitelů, ale na 5* mě "něco" chybělo... ()

Houda666

Načo natáčať dokument o interview, ktoré si môže človek dohľadať a pozrieť na internete? Azda to originál Nixon s Frostom zahrali slabo? Uznávam ale, že Frank Langella dal filmu dušu a svojim hereckým umením v tomto snímku si ma získal. Každopádne mi príde scenár filmu, ktorý sa zameriava skôr na Frosta pomerne nudný. Hodnotenie: 70% ()

ZkuKol

Opravdový box bez rukavic, leč veden z křesla a před televizními obrazovkami. Celý film stojí a padá s Nixonem, tudíž ve chvíli, kdy Mr. President zmizí z plátna a nejde zrovna o přípravnou sekvenci, film znatelně ztrací tempo (relativně, nikoli absolutně - ze skvělého na průměr). Celý úvod by klidně mohl být zkrácen na polovinu, nebo krátce okomentován, protože síla příběhu se nachází v tom malém domku, kde proti sobě sedí britský playboy a americký expresident. Jinak řečeno, Howard umí vést herce, sléknout charaktery až do naha, ale dějové linie a jejich vyprávění nebývá jeho silnou stránkou - nebývá ani nijak vynalézavý, co se obrazové stránky týče, ale v tomto mu jde téma filmu naproti. Nadprůměrný profil amerického kontroverzního politika, jenž je portrétován 12 dni moderátorem talkshow, který mohl být ještě lepší... 80% ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)