Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

ER

Byť je to trochu natahované a opět se objevují "triky" z Pána prstenů, stále jde o zábavnou podívanou. Ovšem pořád ve mně zůstává dojem určité zbytečnosti některých scén, které,byť jsou akční, brzdí hlavní dějovou linii resp. hlavní smysl trpasličího putování. Nemůžu si pomoct,ale určitá komornost prvního Hobita se mi líbila o něco více. ()

psychoza

Uf. Nepáčil sa mi divný začiatok filmu ani super akčné scény, ktoré kvalitou aj dejom pripomínali lacné počítačové hry :-/ Proste veľa vecí sa mi tam nezdalo, toto ozaj bolo v knihe? asi si ju znova prečítam, ale bojím sa že potom bude kritika ešte horšia. A za to všetko si ešte človek musí počkať aj na tretí diel, no som zvedavá... ()

Karp

Petere Jacksone, to jsme si ale "pošmákli" mnohem více než u prvního dílu, to zase ano! Méně kýče a duhových obrázků a více temných strunek rozehrávajících napínavý příběh. Přesto se musím zastavit hned u jedné z prvních scén. Při celkové až nadměrné stopáži opravdu zamrzí, že Meddědovi nebylo věnováno více času. V konfrontaci s jedním ze závěrečných obrazů se mi proto chce zvolat: "Méně draka a více Medděda." Možná zůstanu s tímto názorem osamocen, ale v jistou chvíli se mi zdálo až "předrakováno". Ale pojďme popořadě. Domek pro seniory, kde svého času Medděd přebývá, působí skutečně útulně. Lehká "maštaloidnost" dědovi domácnosti mu pak dodává punc dobrého hospodáře a je v kontrastu s dědovými zuby, které tak výhružně cení během procesu ubytovávání se Gandalfovy družiny. Ze samotného Medděda sice dýchá CGI mnohem více, než bych si přál, ale jeho vizáž rozhodně neurazí. V lidské podobě je však poměrně mladý... ale zřejmě používá krém na vrásky. Snad jen to obočí by si tedy mohl čas od času zastřihnout. Od děda se vydáváme za pavoučky, kteří nám dají vzpomenout na naši známou jeskynní obludku Odulku. A není proto divu, že celá výprava se tváří poněkud odule, když posléze získává nocleh v elfím vězení s nádechem last minute. Ubytování průměrné, služby bídné a dovolenková romance naivní, ale hezká...nevadila mi. Děj sice zpomaluje, ale za to se již významně dostává do popředí Bilbo, který se pomalu ujímá role průvodce a dobrodruha. Za šťastné považuji i to, že zatímco v knize nemáme o Gandalfových kratochvílích v tu chvíli pražádné informace... nenapíše, nezavolá... ve filmu se něco málo ze zápisků z cest postaršího čaroděje dočkáme. A dočkáme se i probuzení zla, které je velmi pěkně provedeno. Sice bych se přimlouval za ještě napínavější a delší courání se po hřbitově pro nepřizpůsobivé delikventy, ale nakonec je tahle pasáž fajn. A již se pomalu blížíme k Jezernímu městu. A tady nastávají první potíže... Oproti knize dojde ke změně v uskupení družiny, nevadila mi, ale začíná natahování času a zbytečné souboje. Legolas, který se do toho chudák také přimotal, je "kosič" jako... jako "za stara", ale otázkou stále zůstává k čemu a proč? Možná se dozvíme ve třetím díle, možná ne... "Mámo, táto, v komoře je... drak..." "Spíš Šmak, snáď len spíš, ty musíš hore isť k oblakom, sme už na dotyk." Ale než se tak stane, Bilbo a spol. do draka tak dlouho šťourají a vrtají, tak dlouho se kočkují v útrobách hory, až to přestane být i zajímavé. Šmak pozbude na hrozivosti, což vycítí i on sám, a znechuceně odlétá zchladit si žáhu. A film? Film končí. Závěr: Prostředí a triky jsou lepší než u prvního dílu, děj svižnější, přesto se natahování a možná i nudě ke konci nevyhnete. Nové postavy jsou vesměs sympatické, úpravy oproti knížce prozatím zbytečné = nepochopené, ale akceptoval jsem je. 76,5%:-). ()

Mik_e

Po loňské studené sprše je tu pokračování, které mě sice bavilo víc, místy se vyskytovalo i cosi vzádeleně připomínající děj a nebyla to taková fraška, ale...k dobrému filmu to má pořád daleko jak z Kraje k Osamělé hoře. Brečet nad odlišností od předlohy asi vážně nemá smysl, je to úplně mimo..prostě se jen usaďte, kupte si velké menu Coly a slaného popcornu, a dívejte se. Podívaná je to vážně slušná a film jako celek pobaví. Něco na závěr? Po třech hodinách v kině odcházíte s pocitem, že se tu opět nic nestalo a vše bude ve třetí části. Hanba ti, Pítře Jacksone.. ()

nathaniel 29

Argentínska telenovela. Nudné a neuveriteľne rozťahané. Čestne prehlasujem, že na tretiu časť nemienim minúť ani cent a špinavo si ju stiahnem z netu...A prajem nenažraným Warnerom aby skrachovali. ()

cyright

Hobit: Jackson rapes Tolkien´s anus again. Láska Jacksona k Tolkienovi je čistě sadistickou záležitostí bezohledně drtící duši jeho literárních děl pro vlastní ukojení. První Hobit zachovával alespoň jakési zdání soudnosti a střízlivosti (bylo to ale podobně jako u trilogie Pána prstenů pouze tím, že se jednalo o úvodní a tudíž nejkomornější díl série). Druhý díl je již estrádou otupujícího megalomanství zacílenou na malomyslné konzumenty speciálních efektů a píčoidních akčních scén (sudy forever!). Jediným silným okamžikem celého filmu je Sauronova scéna. ()

Belieber

Tak nějak na stejné úrovni, jako jednička. Zbytečné rozdělování jednoho příběhu na tři, takže se tu toho moc neděje, ale vás to stejně baví, protože jste na Pánovi prstenů vyrůstali a ta atmosféra celého toho jiného krásného a pro vás už známého světa vás prostě nasaje, že tomu dáte stejně dobré hodnocení. Takže tři hvězdičky, stejně jako prvnímu dílu, 20% čtvrté hvězdičky patří drakovi, protože mi místami fakt naháněl strach a 80% zaručeně Thrandymu! A taky jeho umění vytvářet děti, jako je Legolas. Od Pána prstenů jsme konečně mohli poděkovat za Legolase tomu geniálnímu tvůrčímu otci, jenže on pak nastoupil na scénu a báli jste se vědět jméno Thrandyho otce, aby vás jeho tvář už náhodou nezabila. ()

ppetrnosek

Od druhého dílu Hobita jsem očekával prakticky to stejné, co jsem viděl už v prvním. Žádný epický návrat Jacksona k jedinečnému stylu Pána prstenů se nekoná a konat zřejmě ani nebude. S čim jsem ovšem nečekal bylo zdánlivě nemožné narušení perfektní temné atmosféry lesa Mirkwood, které jsem se alespoň v knížce dostal. O zdětinštění lesních elfů a samotného Legolase nemluvě. Únik v sudech by byla krásná akce, jenže (jakoby mě chtěl Jackson fakt nasrat) ta ubohá animace prolínající a ruinující celou zakončující scenérii v lese bije diváka do očí. Evangeline Lilly je sice jako elfka nádherná, ale, co se filmu týče, zbytečná (stejně jako Legolas). Tak takové byly moje pocity z filmu, řekněme, do půlky. Když bych zanedbal "Mastera" jezerního města jakožto zcela ubohé ztvárnění, které do Tolkienovy Středozemě nezapadá (a to vůbec), pak bych mohl druhou polovinu prohlásit za povedenou a téměř LOTRovskou. Šmak, který je drakem odpovídajícím mým představám, dodává od svého prvního slova (ó Cumberbatch, lepší hlas si pro Šmaka nemohli vybrat) právě onu temnou atmosféru, která od začátku výpravy chyběla. Celý dialog Bilbo - Šmak jakoby zatřásl s celým příběhem a probral ho. Od něj jsou totiž k vidění jen samé filmové dobroty a nebál bych se říct, že kdyby Jackson natočil celý film v tomhle stylu, dostal by ode mě pět hvězdiček a ještě bych mu poslal děkovný dopis za výborné pokračování své předchozí Tolkienovské tvorby. Nicméně těším se na konečný díl trilogie, který by měl navazovat na skvěle zakončenou dvojku a být tedy dílem nejlepším. ()

milhouse333

Digitální šaškaráda s hloupoučkýma dialogama, nudným dějem a Gandalfem, který čím dál víc vypadá jako bezdomovec. Snaha vcítit se do základní myšlenky Tolkiena- do boje dobra a zla- ustupuje snaze vydělat prachy za každou cenu. Ten lidsky pojatý příběh skončil s posledním dílem pána prstenů. ()

Shaleman

Bohužel musím hvězdičku oproti minulému dílu ubrat. Nebudu řešit nějaké vztahy a co bylo a nebylo v knížce, protože jsem ji nečetl a opravdu netuším, proč by trpaslík nemohl randit s elfkou. Ani nebudu rozebírat akční stránku filmu, která má především pobavit a proto není třeba v ni hledat nějakou logiku či kroutit hravou nad infantilními prvky, i když scény samotné byly zvládnuté na jedničku. Jediné, co tu budu řešit, bude ta délka. Jackson opět dojíždí na neduh Pána prstenů a prodlužuje a natahuje a pokouší zadnice diváků o proleženiny. Ono všechno krásně odsýpá a není proč se nudit, jenže závěr stále v nedohlednu a tvůrci přichází s dalším a dalším zlomem a já už se trochu nudím. 160 minut je 160 minut. Ano, 160 minut bylo i v prvním díle, ale tam na vás dýchla taková ta láska ke Středozemi, zatímco toto je taková natahovaná atrakce, která by se klidně mohla o několik metrů zkrátit. Neříkám, že se netěším na závěr a nejsem zvědavý jak dopadnou všechny ty zde rozjeté dějové linky, ale po tomto díle jsem trochu skeptický, aby už to nebylo "moc". Doufám, že se nedočkám hodinovému sentimentálnímu loučení jak z Návratu krále. ()

Pavel82

Se špatným obsazením a tristním příběhem jsem se smířil už na konci Neočekávané cesty a můj názor se vůbec nezměnil. Přidalo se ovšem pár sympatičtějších postav, pár starých známých, trošku akce, líbivější lokace a došlo mi, že mi tahle ředěná kaše z nějakých nostalgických důvodů začíná chutnat. Po neslaném, nemastném rozjezdu jsem dostal znovu přičichnout k té skvělé LOTR atmosféře a pokud od Šmakovy pouště neočekáváte přespříliš (jako já), tak Vás určitě nezklame. 80%. ()

Tamten

Platí to samé, co už jsem napsal k jedničce, jen je to vystupňované ještě více. Celé pasáže se skřetama a elfama jsou do filmu vecpané jen kvůli pseudozábavným digitálním honičkám (asi proto, aby předělat film na hru pro Playstation dalo co nejméně práce), stejně jako nesmyslné honění s drakem pod Horou. Díky těmto dlouhým vycpávám pak nezbývá čas (i při zcela šílené stopáži) na ostatní a "klasický" děj s Hobita je zkracován na minimum. ()

Eventyrer

Lepšie než prvá časť, zrejme preto, že ide o tú dobrodružnejšiu a akčnejšiu polovičku. Ksichtík Orlanda Blooma sťa Legolasa hobitovi 2 istotne vylepšuje jeho renomé a rovnako tak aj kráľovstvo elfov a nová elfka v podaní Evageline Lilly, ktorá konečne nie je Stratená kdesi v nezmyselných dejových líniách LOST - u. Skvelé na dvojke je to, že aj keď niekto pozná knihu, nemá poňatia ako to skončí vo filme. Zvedavosť na další film, čo jednotke veľmi chýbalo. ()

forkys

Jako první Hobit, hodně vyumělkovaný. Já bych spíš ocenil tu syrovost, kterou byla nasákla trilogie Pána prstenů. Celej příběh byl podanej takovym bezduchym způsobem, diváka to prostě nepohltí. ()

Khamsin

V případě Pána Prstenů je film dle mého názorů přibližně stejně tak dobrý jako kniha. Nesmyslně roztahaný Hobit do tří dílů se bohužel ve filmovém podání s knihou nedá ani srovnávat. Tři hvězdy dávám asi jen kvůli Tolkienovi, jehož fantaskní svět je zkrátka brilantní, jinak bych snad šel klidně i níž. Někteří trpaslíci by se spíš hodili ke Sněhurce, než do příběhu Tolkienova. Navíc jsem měl pocit, že se dívám spíš na animovaný film či úvodní sekvenci počítačové hry - nepřeberné "vyspělé" digitální triky se v porovnání s Novozélandským reálným prostředím a reálnýma "nekreslenýma" postavama můžou jít vycpat... pro mě zklamání... ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)