Hobit: Šmakova dračí poušť

• USA The Hobbit: The Desolation of Smaug (více)

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka -  nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti. (Warner Bros. CZ)

Mayers

Jackson jde na jistotu. Druhý Hobit je sice jakýmsi souborem přehnaných a přeplácaných scén ale zároveň přehlídka TOP efektů současnosti. Prostředí je opět jedním z nejsilnějších prvků filmu, tříhodinové vizuální orgie snad naplní choutky náročných fanoušků. Soundtrack je taky super (líbí se mi především song Eda Sheerana (ten text!!!)). Volba Petera Jacksona byla nakonec asi dobrá (i když chvílemi je z toho trošku one-man show - viz přeexpený Legolas). Gandalf je pořád sympaťák, ZTRACENÁ Evangeline Lilly je nádherná elfka a potěšil i Crixus Manu Bennett v roli zjizveného bosse znesvětitele. Nejlepší bez debat scéna v sudech, díky ní Peterovi odpustím i desetiminutovku, ve které si banda trpajzlíků vytře prdel se senilním dráčkem Šmakem. Šmáček asi hodně papal a spinkal, když si po dávném zmasakrování celé populace trapaslíků nechá neskutečně nandat od partičky liliputů. Cesta je krásně umetená na třetí díl. 80% ()

Hpatrik

Skupina se rozdělí a s ní se rozvětví i příběh, který tím zase o něco nabyde na zajímavosti, jsou tu nové postavy i staří známí, ale hlavně je tu několik výborných akčních scén, na které je radost koukat. Jenom ten Bilbo mi přijde příliš přehlížený a upozaděný, ale naopak Thorina je tu až příliš, a jeho postava začíná nudit. Celá Šmakova scéna mi nepřišla kdovíjak strhující. Highlightem pro mě byl trpasličí úprk v sudech a boj Legolase a Tauriel se skřety. 3D celkem zklamání. Slabší než první část, 4* s odřenýma ušima. ()

caramell

Podle knihy mělo jít do tuhého a na atmosféře filmu to bylo znát. Byl o poznání temější než díl předchozí. Což se mi líbilo. Ale to byla asi tak jedna z mála věcí, kterou bych hodnotil lépe než u jedničky. Od začátku hned akce, napětí, to mi nevadilo, i když preferuji pomalejší tempo, abych mohl lépe vstřebávat atmosféru. Film bych rozdělil na tři části. Před sudy - sudy - po sudech. První a třetí část dobrá.Ale ta scéna se sudy... To bylo tak neskutečně iritující, že trpaslíkům se nemůže nic stát (dobře Kiliho postřelili, ale to, že tlustý Bombur proskáče v sudu 100 metrů po hlavách skřetů mě naštvalo). Mnoho lidí nadávalo na přidané postavy. Nevadilo mi, že byl příběh rozšířen o určité postavy. Já jsem byl za ně rád, teda za nějaké. Starosta a poskok super, Tauriel dobrá a rýsuje se tam zajímavá příběhová rovina (ale aby se Elfka zamilovala do trpaslíka po hlášce, že má něco v kalhotách... To mi do konceptu LOTRa a hobita prostě nesedí) . Proti Legolasovi bych taky nic neměl, kdyby tam neplnil funkci někoho, kdo je tam jen pro to skákání a akci. Takže rozšíření příběhu - dobré. Vizuální stránka Šmaka - úžasná. Scéna se zaléváním draka do zlata - Nejzbytečnější a nejkýčovitější scéna, kterou jsem od Jacksona kdy viděl. A o to víc jsem pak byl naštvaný, když jsem se podíval na prodlouženou verzi a zjistil, že v ní je např. celá dějová linie z otcem Thorina - která je kratší než scéna s drakem a zlatem a je především asi tak stokrát lepší. PROČ JACKSON DAL DO FILMU TAKOVÝ BRAK?? ABY MASY VIDĚLY AKCI VE 3D? TÍM U MĚ NESKUTEČNĚ POKLESNUL. Takže film rozhodně kvalitní, ale věci které mě naštvaly - je tu více vidět práce počítače než v minulém dílu, akce je bláznivější a mnohdy zbytečně pro masy.... Tzn pro mě jako Tolkienofila je to 65%. ()

RidleyCrowe

Oproti jednotke výrazné zlepšenie, hlavne čo sa týka spádu, kvality efektov, zaujímavosti postáv. Herecky je to výborné a nové postavy rýchlo zapadnú do sveta, ktorý už poznáme (Tauriel je super, Barda veľké veci ešte len čakajú). Priestor dostali aj trpaslíci, ktorých ste si v jednotke možno ani nevšimli. V prvej polhodine sa to ešte trochu vlečie ale akonáhle trpaslíci nasadnú do sudov už sa to nezastaví. V tom momente sa utrhne z reťazou aj Jackson a ponúkne nám jednu z najlepších akčných scén tohto roka. Špeciálne efekty sú na oveľa vyššej úrovni ako minule. Jasné farby nahradili tmavé a sýte farby. Kapitolou samou o sebe je potom Šmak, pri ktorom sa ľudia z Wety naozaj vyznamenali. Občas sa síce nájde slabší efekt (hlavne láva a zlatá socha), ale sú to len malá chybičky na kráse. Samotné finále so Šmakom je napínavé, skvelo zahrané (Cumberbatchov hlas my god!!!) a natočené ale predsa len trochu dlhé (tam by to podľa mňa chcelo strihať). Kostýmy, masky, hudba sú na najvyššej úrovni. To čo ale zamrzí je záverečný cliffhanger, takto naštvaný som už dlho nebol. Aspoň trochu to sklamanie vylepší záverečná pesníčka. Dobrá práca Peter. ()

Stíba

Ze všech dosavadních filmů ze Středozemě je tenhle rozhodně dějově nejprostší a duševně nejprázdnější. Až mi přišlo, jakoby byl točen pro menší děti než dospělého diváka, protože tam kde se průměrný divák v minulých filmech nestačil orientovat teď i malé dítě vědělo, co bude v další scéně. Úsek s drakem byl pak vyloženě vyprahlý, když si vzpomenu jaké byly moje pocity při finále prvního dílu, kdy na plátně IMAXu bylo jen dračí oko, tak to emotivně vydalo za víc než veškerá drakiáda druhého dílu. I tak je to ale film, jehož dvě a půl hodiny utečou jako voda, scenérie a grafika je po většinu času zvládnutá na výbornou, jen dějově to zkrátka nemá takovou šťávu jakou bych si přál. O to lepší snad bude završení. ()

hijacker

Neee děti neee. 117. nejoblíbenější film? Vždyť je to naprosto průměrný film, který nezaujme dějem ani hlavním hrdinou. Záporák je vymodelovaná počítačová zrůda, takže ani tomu fandit nelze. Bohužel nemohu se ubránit pocitu, že Hobit byl jen tahák na naše peněženky a možné oživení kultu Pána prstenů. Kvalita grafická se snaží být na takové úrovni, až to mě osobně štve a film vypadá jako počítačová hra na nejvyšší detaily. ()

MrGregor

Ano, druhý díl Hobita není dokonalý a stejně jako předchozí film ve srovnání s velkolepým Pánem prstenů neobstojí, ale pokud budeme druhý díl Hobita hodnotit jako samostatný film (resp. samostatnou sérii) zjistíme, že je vlastně velice podařený. Tedy až na několik věcí, které se mi nelíbí nebo až snad příčí. Jako například ztvárnění lidské podoby Beorna, ale to se dá přičítat spíše mě, ne každý máme stejnou představivost. Co však Peteru Jacksonovi vyčítat můžu je zbytečné (i když pochopitelné) cameo Legolase a vytvoření nadbytečné postavy Tauriel, Tolkien zkrátka nepsal o dívčích hrdinkách. Nicméně i s doplněním postavy bych se (především díky Evangeline Lilly) smířil, nebýt zbytečného a trapného románku, který postavu provází. Dále se mi nezamlouvalo ztvárnění scény se sudy... až příliš se lišilo od Tolkienových zavřených sudů, tvořící plovoucí vor. Rozumím, že originální verze není zrovna nejefektnější na filmovém plátně, ale banda trpaslíků v otevřených nepotopitelných sudech, navíc doplněna o záběry přímo z řeky, které však byly naprosto odlišné kvality než zbylá část filmu... Peter Jackson se nejspíš nechal trochu unést. Stejně jako se nechal unést nadměrným používáním viditelného CGI, které jistě způsobí, že hobití trilogie bude stárnout mnohem rychleji než prozatím nestárnoucí Pán prstenů. ... Abych však nebyl jen negativní, líbily se mi náznaky postupného šílenství Bilba a jeho rostoucí ovlivnění prstenem, a samozřejmě se mi líbily krásné scenérie Nového Zélandu (byť u hobita mám problém věřit, že nebylo vše "vylepšeno") a dokonalé interiéry např. elfího království. ...Takže shrnutí: Trilogii se nebude stárnout lehce, nadměrné užívání efektů a řada příběhových či fyzikálních nesmyslů ubírají na jinak dobrém filmu a příjemném pocitu návratu do Středozemě. ()

Drom

Na úvod opět poznámka, viděl jsem tříhodinovou verzi a už jsem pochopil, co znamená zkratka SE: Slepecká edice. Usuzují tak z těch dost děsných efektů, které však slepým nevadí. O gumových skřetech jsem psal už minule, tady přihodili tvůrci navíc gumový pavouky se sklerózou a gumovýho draka s hláškama jak z béčkovýho akčňáku. Obrázky okolí digitálně doplněný za postavy v jednotlivých scénách byly super, věřím, že v normální verzi udělali něco s nasvícením, aby to nebylo tolik poznat. Ale nevidomým je to šumák. No a jakže pokračovalo putování naší party pohublých kouzelných trpaslíků? Na začátku se potkali s nějakým medvědočlověkem. Ten je ale poslal do háje. Temnýho. Tam je po chvilce bloudění a blouznění přepadli pavouci, ale díky své vadě zapomněli do svých kořistí frknout trávicí tekutiny, takže je mohli zajmout jak blechy poskakující manekýni a šupnout je do báně v podzemí zábavního parku a ještě k tomu vést dialogy jak z filmu pro náctiletý konzumáky. Naštěstí vše sledoval mladej Blbo, známej čórkař, a přesně v okamžiku, kdy jeden z trpaslíků balil bachařku na pokreslenej šutr, štípl klíče. Kamarády osvobodil a zavedl je na svou oblíbenou atrakci - sjíždění divoké řeky v sudu. Manekýnům se ale nelíbilo, že si nekoupili vstupenky a tak se za nimi rozhopkali, sekaje bezohledně kolemstojící skřetí návštěvníky parku. Naštěstí se našim hrdinům podařilo otevřít bránu do další části tratě a odplout pryč. Při divoké jízdě se sice jeden sud rozbil, ale trpaslíci hbitě vykouzlili nový a tak všichni šťastně dorazili až k východu z atrakce, kde potkali Jacka Sparrowa a jeho samohybnou loď. Celí rozdovádění si ihned zakoupili lístky na další atrakci. Sponzorem parku je patrně fabrika na sudy, protože i tentokrát jízdu absolvovali v nich a Jackova kocábka je samospádem po rovný hladině dovezla až do jakési fantaskní parodie na Benátky uprostřed jezera. Vody tam bylo sice tak po kolena, zato všechny baráky byly hnusný a křivý a lidí špinavý a vošklivý. Ale to už je čekalo další veselé rozptýlení - prolézání záchodem. Bohužel ředitel parku, lord Melchet, se chtěl těch socek zbavit a tak je naložil na další lodičku a poslal je na prohlídku jakési nedaleké zříceniny. A chudáka Jacka přeložil na jinou atrakci, měl hrát obyvatele vězeňský lávky, či co to bylo. Asi za trest, že přivezl takový chudý jelita. Naši přátelé se bohužel během prohlídky oddělili od své skupiny a zabloudili kamsi do díry v zemi. Odtud dál už je vyprávění trochu divný, připouštím. V jeskyni totiž objevili létající gumovej plamenomet ve tvaru draka a s jeho pomocí vyrobili obří zlatou sochu. WTF? Byla to ale taková fušeřina, že se hned rozpadla. Drak se na to nemohl dívat a zlostí prorazil patrně již dříve srostlou skálu v místě, kudy se původně dostal dovnitř. Nebo co. A pak byl najednou konec. Co ještě ukradne Blbo? Trefí trpaslíci ven? Přestane někdy páchnout jezerní město? Dozvíte se v následujícím pokračování! ()

papaguy

Hodně zhowadowůdotělé. Trpajzlik a elfka, ha, ha, ha. I přes značnou snahu se filmovanou látku nepodařilo zničit. ()

AloeB

Pokračování epického převodu každého slůvka v knize do několika minut se nese v duchu cestovatelského dokumentu po severu Středozemě, kde se dokonce občas i objeví nějaký náznak děje, často bohužel pouze pro uvedeno nových vedlejších postav mistrovsky ušlapávající ty staré postavy, kterým dává možnost se rozvinout asi stejným způsobem jako mají oni smysl v boji a ať už jste social justige warriors propaganda nebo humorná vložka pro odlehčení už tak patosovitého filmu, použití jako vedlejší postavy do příběhu, který funguje i bez nich působí, jako by už tvůrci nevěděli, co za další akci tam dát, což se chápat dá protože vymyšlení šílené a nesmyslné akce muselo choreografy vyčerpat dostatečně. Považme, kdyby si dali alespoň takovou práci se scénářem, jakou vložili do budování lokací, nebo klidně i výběru herců, nemuselo by to působit jako generická akční jízda s zase jinými kulisy a třeba i jako něco, kde se děje i víc věcí než romance vynucená z jedné nepatrné poznámky o obsahu kalhot. ()

mardun

"Hobit: Šmakova dračí poušť" (v anglickém originále "The Hobbit: The Desolation of Smaug") je druhý díl filmové trilogie "Hobit", režírovaný Peterem Jacksonem. Film měl premiéru v roce 2013 a pokračuje v příběhu Bilba Pytlíka a skupiny trpaslíků na jejich cestě do osiřelého království Erebor, aby porazili draka Šmaka a získali zpět jejich ztracené království. Příběh sleduje Bilba (Martin Freeman) a trpaslíky pod vedením Thorina Dubového štítu (Richard Armitage), kteří pokračují ve své nebezpečné cestě. Po mnoha dobrodružstvích, včetně setkání s medvědím mužem Beornem, temným lesem Mirkwood a městem u jezera Esgaroth, se skupina konečně dostane do Ereboru. Tam Bilbo čelí samotnému Šmakovi, hrozivému a mluvícímu drakovi, který se stane klíčovým momentem filmu. Film je opět vizuálně ohromující, s důrazem na detailní vytvoření fantastického světa a použití moderních technologií a speciálních efektů. Jedním z nejvýraznějších prvků filmu je ztvárnění draka Šmaka, k jehož vytvoření byly použity pokročilé CGI technologie. Stejně jako první film, i "Šmakova dračí poušť" obdržela smíšené recenze. Kritikové chválili vizuální stránku filmu a akční scény, ale někteří kritizovali film za jeho délku a odchylky od původní knihy. Nicméně, film byl komerčně úspěšný a představoval další krok v Bilbově cestě, která vrcholí v posledním díle trilogie, "Hobit: Bitva pěti armád". "Hobit: Šmakova dračí poušť" tedy představuje důležitý most mezi úvodním dílem trilogie a jejím závěrečným vyvrcholením, přinášející fanouškům Tolkienova světa další dobrodružství a pohled do rozsáhlého a bohatého univerza Středozemě. ()

Hoolit

Víc akce, víc Legolase, větší spád. Tak nějak by se to dalo popsat. Bohužel mě mrzí, že děj se trochu odklání od knižní předlohy, ale díky dobrodružnému putování Gandalfa zůstává pět hvězdiček. (Výborné grafické zpracování Šmaka) ()

vincchuppo

Musím uznat, že toto epické pokračování mě konečně vtáhlo dovnitř. Totálně mě pohltily scenérie, dokonalé kulisy a kostýmy, spojení reálných filmových záběrů s animacemi. Bomba! Akce byla nařvaná a odsýpalo to svižným tempem. Bilbo je mi sympatičtější, než jeho pozdější příbuzný Frodo. Také má víc kuráže a důvtipu. Co mě ještě nadchlo, bylo provedení ve 3D! Od Avatara jsem nezažil lepší "třidéčko". No prostě mě to fakt nabudilo a těším se na vyvrcholení tohoto dobrodružství. ()

CorteX^

Společenstvo byl jeden z prvních filmů, na kterých jsem kdy byl v kině. Nikdy předtím jsem o pánovi neslyšel ani slovo a tak není divu, že si mě tenkrát tenhle svět získal. Na Hobitovi 1 jsem v kině nebyl a doma mě tak nezaujal, ale říkal jsem si, že je to tím, že jsem z tohohle už prostě vyrostl. Nicméně na dvojku jsem do kina zašel a nelituju! Byla to mega jízda, Legolas je tak strašně cool, že to omluví ostatní nedostatky filmu. Středozem je prostě nádherné místo a mohl bych se na to dívat pořád dokola. Dvojka Xkrát lepší než 1....už teď se nemůžu dočkat na 3 a bitvu pěti armád =)! ()

j.linhi

tak druhej Hobit se drží ve stejnym duchu jako první a baví mě uplně stejně jako první. To ze by prekonával první díl si nemyslim, ale nelíbili se mi 2 věci: naprosto hrozně udělaný tekutý zlato (a to si opravdu málokdy stěžuju na takový prkotiny, ale tady přímo bije do očí) a titulkovej song, kterej je strašnej oproti tomu z jedničky. ()

drStanek

Marně se v žánru filmu snažím najít titul "komedie". Všechno bylo přesně tak, jak to bejt nemá. Podívaná sice hezká, ale ztratilo to veškerou svoji vážnost. Chudák sir Ian McKellen se tam jedinej snaží dělat seriózní film, ale ironicky to pro mě ještě zvýraznilo kontrast, mezi do popelnice zahozeným, potenciálem Hobbita a tím, co se pustilo do kin. Radši bych za ty dvě stovky šel na opravdovou horskou dráhu, než se na ni, za stejný prachy, jen díval v kině. ()

ISAJ

Omnoho horšie než Neočakávaná cesta! Bez začiatku či konca (ten obzvlášť človeka vytočí) a vôbec to finále je iba digitálne fiasko so zlými trikmi. Jednotka mala príjemnú nostalgickú atmosféru a správny rozprávkový feeling, ktorý tu zmizol. Neviem čo mal znamenať ten šedý filter čo nahradil rozprávkovú pestrosť. Z hrdinského Thorina tu Jackson spravil ked´ to preženiem tak sebeckého padoucha ktorý je navyše ešte aj dosť obmedzený (Thranduil mu jednou vetou zrúti jeho hnev voči elfom). Bilbo je tentoraz ťahún, konverzovanie so šmakom je spolu so sudmy to najlepšie čo druhý hobbit ponúka. Gandalf tam prakticky nie je, Radagast má len o čosi väčšie cameo než Jackson, ale zato Tauriel s Legolasom sú prínos aj ked´ tá romantická linka je dosť smiešna. Ešte Evans tam nie je zbytočne, čo sa už ale nedá povedať o Meddedovi či starostovi. Obzvlášť zaujme pôsobivá kamera s dobrým strihom ale dvojka je čo sa týka technických parametrov výrazne pozadu (kulisy sú často cítiť a cgi škreti tiež), čo samo o sebe prekvapí kedže to má minimálne dvakrát taký rozpočet než trebars Návrat krála. 3D dobré, HFR to možno trochu vylepšuje ale nie je to žiadna nutnosť do budúcna. Zhliadnuté v kine. 6.3/10 ()

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Bard opouští Vránu

Bard opouští Vránu

26.01.2015

Nebo chcete-li: Luke Evans, představitel lučištníka Barda z filmové trilogie Hobit, si nakonec nezahraje Erica Dravena, hlavního hrdinu nové adaptace comicsu Vrána. Slavné dílo Jamese O'Barra, ve… (více)

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

Cumberbatch jako další ultimátní padouch

21.08.2014

Představitel televizního Sherlocka Benedict Cumberbatch se loni objevil ve dvou výrazných záporáckých rolích. Nejdříve zatopil kapitánu Kirkovi ve sci-fi Star Trek: Do temnoty, následně jste jej… (více)

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

Jak se bude jmenovat třetí díl Hobita?

25.04.2014

Hobit: Neočekávaná cesta, Hobit: Šmakova dračí poušť, Hobit: Bitva pěti armád. Že nevidíte nic nového? Tak to vám nejspíš uniklo, že třetí díl hobití trilogie dlouho nesl podtitul Tam a zase zpátky.… (více)