Robocop

V roce 2028 je nadnárodní konglomerát OmniCorp vedoucím lídrem v oblasti robotických technologií. Jejich drony jsou již dlouhá léta využívány armádami po celém světě a OmniCorpu přibývají na účtech miliardy dolarů. Jedinou metou, kterou se jim dosud nepodařilo dosáhnout, je úspěch na domácí půdě, kde jsou jejich technologie stále považovány za příliš kontroverzní. Ale v jistém momentě přijde ke zlomu. Alex Murphy (Joel Kinnaman) je milující manžel a otec, který pracuje jako policista a dosahuje vynikajících výsledků v boji s kriminalitou a korupcí v Detroitu. Až do chvíle, kdy utrpí rozsáhlé zranění. OmniCorp najednou dostane jedinečnou příležitost - zachránit špičkového policistu. A tak se v odvážném experimentu zrodí RoboCop - napůl člověk a napůl stroj, dokonalý protivník všech kriminálních živlů. OmniCorp už plánuje jeho nasazení v co největším počtu míst, ale nepočítají s tím, že uvnitř stroje je myslící lidská bytost, která nedokáže potlačit vzpomínky na svou minulost. (Forum Film CZ)

ledzepfan

Cením, že to tvůrci chtěli uchopit odlišněji, více psychologicky.. Škoda, že to ale zůstalo spíše jen u toho chtění. Je tam pár náznaků zajímavých motivů a scén s potenciálem, ale Padilha to neukočíroval a nedokázal ten přesah schovaný ve scénáři přenést na plátno... Ve výsledku je z toho teda jen další mechanický a značně vyprázdněný produkt hollywůdské filmařiny..škoda. ()

kleopetra

Kdybych si chtěla pustit rodinný film, zapnu si sám doma nebo Krok za krokem. Toto měl být AKČNÍ FILM! Takže za to body dolů... Příště: více akce, méně rodiny... ()

maddy

Príjemné prekvapenie. To čo sa sprvu javilo ako ďalší zbytočný remake je nakoniec dôkazom, že ani v dnešnej dobe nemusí remake vyslovene pošliapavať obraz pôvodného filmu. Starý osemdesiatkový Robocop patrí ku klasikám mojich detských čias, ale nijako nelipnem na jeho pôvodnom odkaze. O tom viac ma však potešilo, že novodobá verzia skôr aby na ňom parazitovala ho vskutku inteligentne rozvádza do mnohovrstevnejšieho filmu. Nový Robocop tak nie je primárne o akcii, čo je veľmi príjemná zmena v rámci blockbusterov po všetkých tých po strop nabušených komiksovkách z poslednej doby (Thor: The Dark World, Man of Steel ... aj keď nie že by som proti nim niečo mal, to vôbec nie!), ale o psychológii hlavnej postavy. Zmena prístupu z cheesy-krvavej akcie mu vôbec neuškodila, film sa neženie zbesilo dopredu, je zameraný na pomerne slušný scenár, ktorý má aj nejaký ten ľahký filozofický presah a pomerne inteligentne rieši prerod človeka v stroj a následky z toho vyplývajúce pre postavu aj jej okolie. Občas sa nebojí byť aj pomerne šokujúci (odstránenie obleku a zobrazenie čo z „Robocopa“ ostalo, úvodné zabitie dieťaťa pri výbuchu bomby, aj keď mimo záber, operáciu mozgu a pod.). Obávaný oklieštený rating PG-13 nie je na škodu, nakoľko mu v ňom prešlo mnoho odvážnych scén na hrane a pri akcii sa zvyčajne strieľa do robotov, takže ani tá krvavosť z pôvodného Robocopa tu nie je vyslovene žiaduca. Napriek tomu, že v prvej hodine sa v podstate nič nové nestane sa Padilhovi podarilo vystavať dej tak, že vôbec nepôsobí nudne, ba naopak. Situácie ozvláštňuje zasadením do nového prostredia – čínska fabrika, a aj v tak predvídateľnej scéne, pri ktorej má dôjsť k smrti policajta, aby sa z neho následne mohol stať Robocop (to v dnešnej dobe už ani nie je SPOILER, nakoľko základná premisa je známa aj tomu, kto pôvodného Robocopa v živote nevidel), je badať maximálne fungujúce napätie a očakávania z vývoja situácie. Prím tu hrá nelichotivý osud postavy, zákulisné ťahy mocnej korporácie, zdeptané rodinné vzťahy, nejednorozmerné postavy (napr. vynikajúci Gary Oldman v podaní vedca-stvoriteľa, ktorému je jednak Robocopa ľúto a chce mu pomôcť; na druhej strane mu ide aj o vlastný výskum a jeho ďalšie financovanie). Po výbornej prvej hodinke sa trocha na škodu začína film v druhej polovici točiť v kruhu. Odvážnejšie nápady a vôbec nie hlúpe myšlienky ustupujú mierne do pozadia, aby sa film zavďačil aj po akcii bažiacim divákom. Samotná akcia nepredstavuje žiaden problém, avšak samotný dej s odhaľovaním Robocopovho vraha nemá potrebné silu, pôsobí príliš rutinne a vo výsledku neprináša žiadne zadosťučinenie. Neprináša žiaden zvrat a servíruje len pomerne opakujúce sa zábery Robocopa hľadajúceho rôzne nepodstatné postavy a popritom jazdiaceho na motorke, čo je síce takmer až fetišisticky snímané a vizuálne pútavé, ale po chvíli omrzí. Doslovný záver už je potom očakávaný. José Padilha sa však aj v týchto momentoch pomerne slušne popasoval s akčnými scénami, ktorých síce nie je prehnane mnoho, ale o to viac poteší obmenený prístup, s ktorým k ich natáčaniu pristupuje a ich štylizovanie do videoherného štýlu. Od veľkolepých záberov počas tréningového súboja v sklade, kde kamera krúži po celej aréne okolo postáv, prechádza až do roztrasenej ručnej kamery ala Greengrass, ktorá však nikdy nestratí na prehľadnosti, občas sleduje postavy z tesnej blízkosti od chrbta ako vo videoherných strieľačkách alebo ponúkne nápaditý súboj s vypnutými svetlami, kde je orientácia obmedzená len na záblesky zo zbraní. V podstate zamrzí len záverečné zúčtovanie s robotmi ako vystrihnutými z kultovej hernej série Metal Gear Solid. Tu už nastupuje na rad veľkolepá akčná záverečná scéna po vzore mnohých blockbusterov, avšak je pomerne krátka. Vynahrádza ju však pompézny nekompromisný úvod z Teheránu, v ktorom hneď badať nápaditý vizuál krížiaci sci-fi a spustošené obydlia v štýle Blomkampového District 9 alebo Elysia. Novodobý lesklo-čierny oblek Roboca pôsobí štýlovo a jedná sa rozhodne o krok vpred oproti pôvodnému pomerne zastaranému plechovému obleku (aj keď v určitej chvíli príde na rad aj ten). Zamrzí len nevýrazná hudba, ktorá dotvára scény a občas aj nevhodne zvolený výber vokálnych skladieb. Pôvodný Verhoevenov snímok bol pomerne odvážna satira na americkú spoločnosť, avšak že si aj v dnešnej dobe so 100 miliónovým rozpočtom dovolí byť Robocop takto kritický voči samotnej Amerike je veľmi odvážny krok (pravdepodobne si tým zabil komerčný úspech v USA, ale čert to ber, zvyšok sveta to dúfam zachráni!). Minimálne scény so Samuelom L. Jacksonom sú na hrane vyslovenej urážky a satiry. A za tento odvážny krok rozhodne palec hore! Po ideologickej stránke prekvapivo odvážny film, vzhľadom na krajinu pôvodu. Škoda, že tých nápadov Padilhovi, podľa jeho slov (údajne 1 z 10), neprešlo omnoho viac. Mohli sme tu mať nový kult, ktorý by mal na to zatieniť aj originál, a stať sa skutočne inovatívnym blockbusterom. Takto to je „len“ príjemná zmena na poli vysokorozpočtných Hollywoodskych akčných snímkov, ktorá našla fungujúcu zhodu medzi efektnou akciou a dramatickým príbehom s určitým presahom a satirou ako čerešničkou na torte. Záverom mi nedá spomenúť nečakanú kastingovú voľbu Joela Kinnamana (môj obľúbenec z výbornej krimi série The Killing), ktorý sa s úlohou viac ako slušne popasoval, má dostatok charizmy a bez problémov zvláda aj niekoľko emocionálnych scén. CELKOVO: 3,5* (7/10) = KLADY: pútavá prvá hodinka so zoznamovaním sa s Robocopom, perfektný vizuál v štýle kultovej videohry Metal Gear Solid, v podstate inteligentný scenár, nejednorozmerné postavy s motiváciami, dostatotčný filozofický/psychologický presah, odvážne načrtnuté myšlienky a niekoľko novátorských nápadov, fungujúca satira, neustále obmieňaná akcia, občas netradičná, ale inak skvelá voľba hercov / ZÁPORY: rutinná druhá hodinka s úplne zbytočnou líniou pátrania po Robocopovom vrahovi, strohý záver, ktorý sa až priveľmi drží na uzde, chýba moment prekvapenia, nevýrazná alebo nevhodne zvolená hudba. () (méně) (více)

baribal

Ta příšerná a nepochopitelná dějová zkratka mi nedokáže pokazit celkový dojem. Velmi povedeně ztvárněný etický problém augumentace lidí a i samotné osobnosti Alexe. Obtloustlého Keatona bych skoro nepoznal a Oldman je místy vzteklý jako obvykle. Škoda té akce, která je docela zmatečná, protože i ten příběh je docela slušný. Jedno z překvápek roku. ()

agentmiky

Nechci to srovnávat se starou verzí Robocopa,ale přesto musím.Starý Robocop byl lepší na příběh,ale zase v novějším je více akce.Robocop je prostě výborný.Jackův syn,Starý Muž,Klíčová tuna a mnoho skvělých herců ukázali,že remake nemusí být špatný,ale dokonce může být lepší než původní verze.Hlavní hrdina celkem na roli seděl,ale vůbec jsem ho před touto rolí neznal.Hodnocení:75% ()

VojinRyan

Ďalší remake, ktorý ani nemusel byť. Alebo, keď ho už spravili, tak ho mali urobiť poriadne. Tu názov filmu doslova vykresľuje o čo ide. Celý čas sa motáme okolo Robocopa ( čo je fajn ), ale na druhú stranu, stále riešime to isté. Jeho psychologický stav, čoby vyrovnávanie sa s tým, že je z 2/3 robot a 1/3 tvoria pľúca, ruka a napoly napichnutí mozog. V prvej polovici sa Murphy zoznamuje s oblekom, učí sa nové techniky. Potom sa niečo pokašle, a druhú polovicu sa to snaží opraviť. A stane sa z neho takmer úplne robot. A to je ten problém. Že za 121 minút sa riešili iba postavy a akcia skoro žiadna. Ak nepočítam tú záverečnú, kde všetkých pokosil, a sem tam bola efektná kamera s prvej osoby. Toť vše. Tento film je viacej psychologická dráma ako akčný film. Ale najviac ma sklamal jeho zrod. To, ako ho zachránili, ako ho poskladali, jeho vývoj, výroba a technológie, to tu nečakajte. Z ničoho nič je tu. A to mi veľmi chýbalo. Čo sa týka hudby, tiež žiadna sláva. Jediný song, ktorý ma prekvapil ( a bol to viac menej originál ) bol pri názve filmu. Inak si ani nepamätám, čo tam hralo. Suma sumáru - akčný film bez akcie a poriadneho zrodenia sa policajnej legendy. 50% - 3*. ()

Adasin

Jedno z toho mála příjemných překvapení, co vypadá jako další zbytečný remake, ale ono ne. Tak dobrý příběh jsem nečekala a hercům taky není co vytknout (i když do hlavní role bych asi obsadila někoho jiného). Jediným mínusem je akce, kde musím dát za pravdu ostatním uživatelům ČSFD, mělo jí být více a měla být zajímavější. Kdyby to bylo vyloženě takzvané "Rko," byla by to pecka. 8/10 ()

MartinezZ

Tak tohle mě minulo. Konverzační rodinné drama ve sci-fi thrileru s občasnými prvky akce. Krimi je tu asi stejně jako v Kátě a Škubánkovi. Prostě je jasné, že se to verzí '87 jen volně inspirovalo. Celá ta linka s rodinkou měla být úplně vyhozena, případně zredukována na prapůvodní "Pro všechny jsem mrtvý". Sci-Fi akčních částí je v každém filmu i seriálu habaděj, takže tímhle RoboCop nijak neoslnil. Politikařením taky ne a ta akce tu byla skutečně jen v takovém množství, aby ještě stálo za to sem to "Akce" vůbec psát. Nudil jsem se. Ne tolik, abych měl nutkání odcházet z kina, ale celkově mi přišlo, že se tam vlastně nic neděje. Pokud jste viděli trailer, viděli jste všechno. Ty Jacksonovy promluvy si sice hrály na zrcadlo a vztyčený ukazováček do pozoru, ale byly trapné a, věřím že nechtěně, vtipné. Hlavní zloun svoji miniarmádu instruuje, aby použila cal.50, přičemž má hovno autoritu, protože ho zjevně o pár minut později vůbec nikdo neposlechl. RoboCopův mozek obchází robotické instrukce prostě proto, aby se tak stalo. Prostě to byl potřebný zvrat, tak proč jej nějak vysvětlovat. Jednoduše řečeno, ten film je nezajímavý. Už ani nevím, že jsem ho viděl. Jediné tři plusy: Motorka, Baruchel, což mě překvapuje, protože je ho tu (díky Bohu) hodně málo a přesto si ho pamatuju víc, než hlavní plíce a hlavu (RoboCopa), a doktor Garyho Oldmana - asi jediný zdejší pořádný herec. ()

SaNcHeZ_cz

Nevěřil bych ještě před týdnem, že jej budu obhajovat ale nečekané je pravdou. Nová verze RoboCopa je tím neopříliš často viděným případem vydařené aktualizace původního materálu, který nakonec nabízí dostatek důvodů proč si vydobýt i srdce fanoušků původního snímku z roku 1987. I když se totiž jedná o docela zásadně odlišný snímek než je vize budoucnosti Paule Verhoevena, José Padilha předvedl výborně natočenou a společensky silně nekorektní akční podívanou, která značce nedělá ostudu a naopak jí ještě zástup fanoušků přivede. Pokud tohle není dobrá vizitka předělávky pak nevím co víc by jí být mohlo. A hudební doprovod Pedra Bromfmana nemá chybu. [80%] ()

Wysch

A nasrat vám všem. Zase hodnocení natruc. Film jsem "viděl" počátkem února, v krásném provedení prudkým zánětem spojivek (což je vzhledem k mojí oční chorobě smrtící na dívání se dvě hodiny v kuse na jedno místo), ale... Primární je třeba si hlavně říct, že na "původním" RoboCopovi jsem vyrostl a když jsem byl malej, byl pro mě Robo největší řízek na světě, a po večerech jsem chodil po našem bytě jako RoboCop a otáčel se zásadně na místě a nikdy neotáčel hlavou a dokonce jsem měl RoboCopa na poličce hned vedle Želv. Čili bych se mohl s klidem považovat i za fanouška celého charakteru. Pamatuju si, že mi bylo odhadem osm devět, když jsem se na RoboCopa díval poprvé, u sousedů na VHSku, neboť ten klučina byl starší a měl v pokoji vlastní bednu, takže jsme tam čuměli na filmy, co dávali v bedně, a když mu rodiče odjeli někam pryč, na tajňasa jsme pouštěli VHSky vedle v obýváku. Ustřelená ruka v televerzi nebyla, pokdu si dobře pamatuju, takže no problem. Ale tenhle Robo je trochu jiný kafe. Ve svý podstatě se jedná o moderní blockbuster, kterej neodpovídá předloze v tom, že akce je pramálo a všechno se točí okolo postav, jejich psychologii a osobních ideálech. Stejně tak, zatímco původní Robo byl (klasicky po Verhoevenovsku) satirou, moderní Robo je psychologická trikárna, ve který triky jsou spíše tak nějak z toho důvodu, že film stál strašně peněz, tak to musí bejt vidět. A tak dál. Jenže podle mě ta změna funguje. Sotva bych si dokázal představit, že remake osmdesátkový klasiky bude vypadat, jako kdyby ji vypadl z odtama. Aby to bylo "jako RoboCop, co ho známe", nepotřebovalo by se to vůbec natáčet, protože Verhoevenův Robo je pořád skvělej zábavnej a koukatelnej. Změna do moderního kurzu, v němž se nakousne i to, jak jiná je moderní společnost a jaký má otazníky, "chytrejch" blockbusterů se mně osobně velice líbila. Ne na pět hvězd. Na čtyři určitě. Ale protože jsem se už před premiérou zařekl několika lidem, že si pohlídám jejich názory na tohohle RoboCopa, dávám svoji pátou hvězdičku natruc, protože! Ale možná ji tam nakonec nechám, až se na film podívám znovu, zdravýma očima, který pořád neslzej a z toho velkýho plátna nebolej. ()

Praxis

Překvapivě dospělý film. Zezačátku to dokonce vypadalo na mistrovskou psychologickou sondu do života průměrného androida. Potom se sice zařadí pátý rychlostní stupeň, všude všechno začne vybuchovat, ale pomrkávání na svého starého a taky dost brutálního bratříčka z osmdesátek nezapomíná. Navíc hlavnímu představiteli, který tu byl spíše jen jako nosič toho šíleného brnění, dělá doprovod celá plejáda výtečných herců v čele s Garym Oldmanem nebo satirickým Jacksonem. Takže asi 80%, protože Amerika je nejsilnější a nejstatečnější zemí na světě, a vždycky bude! Hawk ()

javak810i

Další den, další Remake... V případě Robocopa jsem měl ale pocit, že tohle přepracování bude jedno z těch lepších...alespoň v průběhu první poloviny filmu. Ta je totiž oproti Verhoenově klasice docela odlišná. Zatímco se originál prakticky ihned zaměří na Marphyho pomstu, tak zde se film více zabývá aspekty samotné přeměny člověka na stroj a s tím spojené morální a psychologické problémy. Musím říct, že tato část se mi moc líbila. Přesto, že dějová linka s Alexovou rodinou byla trochu vágní a nevyužitá, tak propracovaný vědecký podklad a rozpravy doktora Oldmana mi to plně vynahradily. Bohužel celkem bez varování sklouzne film ve druhé polovině k průměrnému akčnímu béčku. Sice se skvělými efekty, jak se v dnešní době sluší, ale oproti klasice bez atmosféry. Každopádně celkově se pořád jedná o nadprůměrný film, o kterém bych neřekl, že byl zbytečný. Dávám lepší 3* ()

Ellmariachi

Tak i tato novinka dokoukána. Není moc co dodávat. Vše je již několikrát řečeno. Spíše pomalejší tempo, může někomu vadit a myslím, že je to důvod, proč si film nevede v hodnocení lépe. Na druhou stranu je nutné říct, že ani u kecacích částí jsem se nenudil. Ale pozornost prostě občas pokulhala a pak stačí vteřinka nepozornosti a něco dost důležitého vám může uniknout. Mě se to minimálně jedou povedlo. Za největší neduh filmu ale považuji absenci něčeho hrozně důležitýho. A tím není nic jiného než zlo. Nějakej záporák. Ale fakt opravdovej záporák. Prostě soupeř pro plecháče. Všechno měl šíleně snadný. Na můj vkus vyrovnání se s bandou padouchů i s korporací proběhlo tak nějak v suchým plechu. Dokonce i ten boj sám se sebou byl tak nějak rychle přejetý. Tedy alespoň podle mě. Každopádně jsem se většinou bavil a akce byla více než vydařená. Takže sečteno a podtrženo 73 procent. ()

nirvanafan

Konečně blockbuster s mozkem, který si ke zdání inteligence nepotřebuje dopomáhat trapně mentorosko-moralizačními kecy jako Muž z oceli. Akce možná nijak neoslní, ale záměrné videoherní ražení není špatným způsobem jak obejít rating a přitom nesnižovat počty mrtvol. Navíc zde akční stránka vůbec nehraje prim, což je po všech Transformerech a Pacific Rimech skutečně osvěžující. Skvěle zvládnutá je především psychologie hlavní postavy. Vsadit na neokoukanou tvář se tentokrát vyplatilo, protože Joel Kinnaman opravdu umí hrát (narozdíl od nějakých Tatumů a spol.). Zbytek obsazení nezaostává, ať už vás víc potěší přítomnost bývalého Batmana, Rorschacha nebo Elisabeth z Pýchy a předsudku. Samuel L. Jackson i se svými pár výstupy neskutečně ruluje. Jsem zvědavá, jestli tuhle scifi pecku v rámci žánru ještě letos něco překoná. Zatím tomu moc nevěřím. ()

GodComplex

Nesnasim remaky a to zejmena legendardnich 80's klasik, ale pokud se tvurci snazi a misto slabeho kopirovani a tvorby toho sameho v blede modrem, jen 10x horsi se radeji vydaji vlastnim smerem, ma to alespon nejaky smysl. Novy RoboCop na me pusobil jako velmi odlisny film v porovnani s Verhoevenovou klasikou, sice je to stale asi o 300% slabsi, ale alespon to stoji za videni. Skoda, ze to pusobi cim dal vic jako standardni strilecka, at uz se na tu nezbytne nucenou akci tvurci v hollywoodu vykaslou a odvazi se alespon u nekterych blockbusteru jit svym alternativnim smerem, kdyby se to soustredilo temer exklusivne na neakcni elementy kolem kterych to letmo brousi, technologie, psychologie, media, mohlo to byt mnohem lepsi. 5/10 ()

JJ.Gibson

Od nového Robocopa jsem vůbec nic nečekal a to bylo jedině dobře. Je to opravdu průměrné sci-fi, ale nemělo by být. Mělo to být epické jako pocta originálu!!! Trio Oldman, Keaton, Jackson vytřískali skoro celý rozpočet, takže na hlavní postavu zbyl nesympatický Joel Who?? Kinnaman. Efekty vcelku zdařilé, ale občas ty nedotaženosti byli vidět. Těžký o něco horší průměr... ()

SonGokussj

Mnoha lidem se nelíbilo. Obecně. "Není to takové... Není to onaké..." A já s nimi moc nesouhlasím :-) Dle mého se jedná o hezké dílko, nové pojetí a velmi zajímavé postavy. Od chvíle, kdy se člověk změnil v robotické plíce s hlavou jsem si dílko užíval. Jeho "necitlivost" byla velmi hezky vysvětlena a všehovšudy... :-) Prostě pohodový snímek k práci či prohlížení webu. Nic revolučního, avšak určitě neurazí. 73% ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

RoboCop našel režiséra

RoboCop našel režiséra

21.11.2019

Vycházející australský filmař Abe Forsythe (Little Monsters) byl čerstvě najat k režii chystaného filmu RoboCop Returns pro MGM a Atlas Entertainment. Forsythe tak nahrazuje Neilla Blomkampa, který… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Aronofsky a motorkář Tatum?

Aronofsky a motorkář Tatum?

15.09.2015