Harry Brown (Sir Michael Caine) je řádný občan a bývalý mariňák. Po smrti manželky žije sám v jednom ze stovek bytů na předměstí. Společnost mu dělá jen jeho nejlepší přítel Leonardo (David Bradley). Právě toho ale jednoho dne zavraždí parta místních výtržníků. Harry se rozhodne jednat a naplnit sám svou vlastní představu o spravedlnosti.... (oficiální text distributora)

heyda

Takový malý velký film, ale co je podstatný, tak nesmírně depresivní, velmi pomalu se rozvíjející, ale atmosférou uhranující. Pokud má někdo depku už před tímto filmem, tak během filmu ji bude mít dvojnásobnou. Palec nahoru a jasných 80%. ()

hrona

Bravurně zpracovaný dost drsný příběh, Michael Caine jako Harry Brown je postava která by se dala takřka poskládat z Clinta Eastwooda z Grand Torina a Charlesa Bronsona z Přání smrti. A přeci má svoje osobní kouzlo i charizma. Holt stará garda se nezapře ()

honajz

Death Wish moderní doby. Jednoho takového Harry Browna bych uvítal u nás na sídlišti. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/harry-brown.html ----- Harry Brown je moderní verzí Přání smrti. Realističtější, plastičtější, který se pokusí vyřídit gang mladistvých na periferii Londýna. Příběhový půdorys je hodně podobný Přání smrti. Hlavnímu hrdinovi gang zabije někoho blízkého a on se jde mstít. Změny zde však samozřejmě jsou. Tvůrci Harry Browna se snaží o co nejrealističtější popis prostředí, čemuž slouží i velice pomalý styl vyprávění. Díky němu máme možnost se vcítit do role osamělého, stárnoucího muže, který jediné, co vidí z okna, tak násilí v blízkém podchodu (v českých podtitulcích přeloženému jako metro, ale skutečně jde jen a jen o podchod). Když je v podchodu zabit jeho jediný kamarád ze sousedství, s nímž chodil hrávat do baru u Sida šachy, rozhodne se pomstít. Je tu však ještě mladá, ambiciózní policistka s ideály, která do poslední chvíle věří, že s těmi zlými kluky ze sousedství se dá domluvit po dobrém.  Stařík působil jako mariňák v Severním Irsku. A když dojde na lámání chleba, snaží se ho naivní policistka uklidnit větou: "Tady nejsme v Severním Irsku." Nato se jí dostane odpovědi: "Nejsme. Protože tam se aspoň za něco bojovalo, za nějaké ideály. Tihle to dělají pro zábavu." Násilí mladistvých gangů začíná být ve Velké Británii v poslední době skutečným problémem. Vedoucí autority nyní přiznávají, že možná filmy zobrazující násilí skutečně mohou mít na děti a dospívající nějaký negativní vliv. Dokud se však nepostaví - alespoň Velká Británie - problému hrdě čelem (jako nakonec policejní jednotky v tomto filmu), asi se budou o problému jen točit snímky, se zbožným přáním, aby na jejich sídlišti byl nějaký Harry Brown a vzal spravedlnost do vlastních rukou. Možná i to je ale dalším poselstvím filmu. Abychom před podobnými gangy necouvali, ale sami se začali bránit, když nás policie nedokáže dostatečně ochránit. Jak se zdá, jde totiž o problematiku, která začíná trápit stále víc lidí. A nejhorší na tom je, že od oněch 70. let, kdy první Přání smrti vzniklo, se situace k lepšímu nijak nemění. Když ono je o hodně důležitější si rozhodit mezi sebe státní zakázky. ()

rikitiki

Dvě hvězdy dávám za své zklamané naděje. Ponurost, bezvýchodnost a smutek osamělého starého muže v krutém světě bezcitných mladíků má bezesporu dobře vykreslenou atmosféru._______ Jenomže scénář začíná vršit hrůzu na hrůzu v takovém množstí, že divák nemá ani čas zažít si jednu a už ho přes tvář udeří další. Kupení zla a zločinnosti připomíná rozmazlenou bohatou slečinku, která v nákupním centru kupuje všechno,co vidí, až je nakonec obklopená taškami, aniž by si už pamatovala, co v nich je. Je to zlo jako z katalogu "Co vše může z lidí udělat bezcitné tvory" a použité je naprosto všechno. Více je v případě tohoto filmu méně než méně. _______Přestala jsem tomu snímku důvěřovat v momentě, kdy si Harry obstaral pistoli v doupěti, které snad vypadlo z pekla (zjizvený zhulenec, trávová plantáž, zbraně, tvrdé drogy, prostitutce, porno, znásilnění a umírající dívka). Tahle scéna hypertrofovala špatnost a zkaženost přes míru toho, čemu věřím a tak se stala směšnou.______ Najednou jsem místo zoufalého muže, který stále ještě má sílu bít se o jeden podchod, viděla přepjatě patetickou karikaturu. A v takovém případě už příběh nejde prožívat s aktéry, ale jen zpovzdálí ho sledovat jako nepodařenou přemrštěnou hru. /24.6. 11./ ()

Roman.Ticka

Celým filmem se táhne všeobecná bezmocnost a beznaděj. Vzhledem k záměru tvůrců natočeno velmi autenticky a sugestivně, silné emoce zasáhly snad každého, kdo má jen trošku svědomí. Prostě ukázkové drama na dané téma, které je aktuální, varovné a alarmující. Nevím, komu nestačila akce, spíš sebeobrana v podání Cainea, dnes už pána v letech. Myslím, že ze sebe vymáčkl maximum, aby to nevypadalo trapně, ale věrohodně. I policie byla vykreslena tak nějak v mezích, v současných možnostech. Že jí chybí potřebné kompetence je známá věc a už načase něco změnit. Právě působivá opravdovost a realita jsou důvody, pro které nemůžu jít výš. Nejhorší scény - policejní výslech, drogové doupě a odporná iniciační vražda.☻ ()

poz3n

My Cocaine se nasere, že mu zabili kamaráda Filche a podá si mladou sebranku z celé svojí čtvrti. Proč ne. Jako drama to skvěle funguje více než hodinu. Bohužel pak přichází závěr, který se nechává strhnout k téměř akční vyvražďovačce, která celý zážitek trochu mrví a Harryho Browna hází do poněkud komičtějšího světla, než asi sami tvůrci chtěli. 7/10 ()

HellFire

Stejně milé překvapení jako minulý rok Taken. Nekompromisní Michael Caine v roli dědouškovského zabijáka, nádherná kamera, minimalistická hudba a hlavně fungující prvek, bez kterého by celý film šel do kytek - "děti", kterým máte chuť udělat za jejich jednání díru v hlavě. ()

jonyyy

Četl jsem, že jde o britskou odpověď na Gran Torino. Takže jsem věděl dobře do čeho jdu. Bylo to temné, ponuré, depresivní, prostě přesně takové, jaké by u tohoto typu filmů být mělo. Clint to řeší svou chytrostí Michael jde na to zase sílou. V obou případech je výsledek skvělý. Gran Torino je sice jen jedno ale i tak je Harry Brown výborným filmem. 80% ()

Ivoshek

Harry je bývalý zabiják od námořnictva a dávno už svoje zabijácké návyky pohřbil, jenže teď je kvůli gangu mladých hajzlíků, co mu pro zábavu ukopali kamaráda, znova oživil.... První půlka filmu je fantastická - všechno jde pozvolna, člověk pozoruje zchátralé londýnské (?) sídliště, které postupně ovládly gangy. A taky Harryho cestu od důchodce, co mu umřela žena a občas chodí s posledním kamarádem na šachy, k nekompromisnímu zabijákovi. Zvlášť scéna nákupu zbraní stojí za to. S druhou půlkou je to trochu horší - jak se kupí mrtvoly, film začne být přitažený za vlasy a místy se bodycountem přibližuje spíš Tarantonovi. Tvůrcům bych - kromě výše zmíněného - vyčetl i to, že zůstali hodně politicky korektní a příliš si netroufli ukázat fakt, že tyhle sídlištní gangy jsou v Anglii spíš doménou imigrantů než místních, vcelku zbytečnou scénu pouličních nepokojů a taky nepříliš uvěřitelné chování policie (navíc souhlas s několika kolegy - postavy inspektorů nejsou až tak zajímavé a soustředění mělo zůstat na Harrym. Za pochvalu naopak rozhodně stojí kamera, střih a jako vždycky excelentní Michael Caine. >>>> Když to shrnu, v rámci subžánru filmů o osamělých mstitelích, kteří nastupují, když policie selhává, má Harry Brown poprávu své čestné místo. <<< ()

Kailo

DaViD´82 mi vzal slova z úst. Přesně toto jsme čekali v Gran Torinu. Caine má skvělé charisma, ale trochu jsem se bál jak se adaptuje do těch ráznějších scén (přesně jako jsem se bál viz. v Gran Torinu, ale tam k pěstní konfrontaci nakonec nedošlo). Zvládl to ale na jedničku, tak jako kameraman. I když si neodpustím říct, že jsem se občas musel pousmát, ale jen se vší úctou. 85% [HD] ()

Othello

Už před zhlédnutím jsem byl rozhodnutý povznést se nad tendenční kryptofašismus Harryho Browna. Koneckonců fandí se tomu dobře, když si navíc zaměníte Nordhampton nebo kde to bylo za Libeň nebo Holešovice, probudí to v leckom celkem entuziasmus. Srovnání Harryho Browna ke Grand Torinu je jen klouzání po povrchu, Harry Brown je na stejné linii zejména se snímkem Tropa de Elite. Ten je ve své přiznanosti ovšem nekompromisnější. Také se povznáší nad dlouhotrvající řešení a zdroje "zla" a řeší ho způsoby, že by se z nich liberál poblil. Film ve své primitivnosti rozděluje totiž Londýn na matky s dětmi, britské tradicionalisty, čínské oběti vlastní pokory, černou špínu a white trash. Ve vykreslování tohoto světa se tak vyžívá, že návštěva pěstírny se mění v sestup do jámy zla antických rozměrů s naprosto komiksovým absolutním zlem (brilantní scéna mimochodem). Bohužel sestup nastupuje v poslední třetině filmu, kdy s pouličními nepokoji narazí scénárista ksichtem do zdi a už zapomene odůvodnit tu kreténskou linii s policistkou a její kabelkou, nemluvě o finálním bondovském záporákovi a srandovní digitální krvi. Kdybych chtěl bejt zmrd, tak napíšu, že Harry Brown je prakticky to samý, jako kdyby Nahotu na prodej natočil někdo, kdo točit umí. Já mám fašistický snímky rád, takže si nestěžuju. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 5.9.2014, réžia slovenského znenia (STV pre RTVS) = IVO TOMEČEK - "Revenge - flick" v rukách zručných tvorcov, ktorý možno neohúri originalitou alebo nepredvídanosťou, ale svoj účel splnil. (7.9.2014) ()

SOLOM.

Chvílemi pěkně brutální a krvavý thriller – přesně podle mého gusta. Celkem drsný začátek s matkou v parku, vystřídalo seznámení s hlavním hrdinou – staříkem (leč pořád výborným hercem) Michaelem Cainem – který tu hraje důchodce, jenž stěží udrží moč a nenasere si do kalhot, jenže když mu zemře manželka a bandička grázlů a feťáků zabije jeho kámoše, vezme spravedlnost do svých rukou a že ON se s nikým srát nebude. Některé momenty jsou správně surové – špinavé a krvavé. Náš děda se s tím vážně nesral a jeho oběti to pěkně bolelo. Mrtvých je tu dost, atmosféra taky nebyla nejhorší – jen mi přišlo, že občas to bylo naprosto zbytečně natahované (bylo tu i dost nudných scén). Nicméně i tak nadprůměrná záležitost. 70-75% ()

claudel

Pro mě osobně lepší film než Gran Torino. Michael Caine naprosto exceluje v roli penzionovaného mariňáka stiženého dvojnásobným smutkem a vydávajícího se na krvavou cestu spravedlivé pomsty. Harry Brown by si zasloužil i plný počet, kdyby se to v druhé půlce trochu nepokazilo a nepřekombinovalo. Navíc svým výkonem Caine zastiňuje všechny ostatní, což není nic těžkého zvláště v případě Emily Mortimer, jež celou stopáž probloumá s výrazem věčného smutku a unylosti. ()

ARI50

Tohle šílené nervy drásající podívání mě dostalo, že někdo se chce v různých filmech pomstít pochopím ale takhle vytřepaně bravurně klobouk dolu dědo. ()

JASON_X

Na rozdíl od vykastrovaného Clinťáka v pseudohumanistické sračce Gran Torino, má Michael Caine v Harry Brownovi docela koule, nebo aspoň kulky. Ale stejně to nebylo úplně ono, zůstalo to někde napůl cesty. Těšil jsem se na exploaťák a dostal sentimentální středoproudovku. Kdyby tak film s tímhle leitmotivem natočil třeba Robert Rodriguez se scénářem od Sylvestera Stalloneho, a Michael Caine byl ve skutečnosti skrývající se bývalý příslušník Waffen-SS, který by si do akce oblékal svou starou uniformu pečlivě uchovávanou ve skříni a mladé grázly by kosil lugerem, nebo porcoval mačetou, to by bylo panečku pokoukáníčko... ()

mm13

Trochu to domrvili na záver. Narastajúce násilie na sídliskách je všeobecný problém, zúžiť to vo vyznení na aktivitu jednej bandy uberá z pôsobivosti. Zároveň ten finálny stret ani nie je veľmi dôveryhodný. Ale vnímané ako thriller to nemá jedinú chybičku, dôchodca nekompromisne vraždiaci výrastkov sa skrátka len tak nevidí! A ešte k tomu v plastickom stvárnení Michaela Cainea. V tejto rovine absolútny pôžitok, držal som mu palce ako máloktorej filmovej postave. ()

Sifaka

Skvělý, drsný film z drsného prostředí, kdy výborný Caine vezme spravedlnost do svých rukou a nakonec se chová vlastně, ještě hůř než násilníci z ulice...Syrové, brutální... ()

Morholt

Omleté téma, ale typický britský rukopis a výtečný Michael Cain ho posouvají lehce nad průměr. Jinak víc než Gran Torino mi to připomíná Reda s Brianem Coxem. 75% ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010

Johnny Depp ve třetím Batmanovi...

Johnny Depp ve třetím Batmanovi...

14.09.2008