sedlo03

Opravdu nevím, čemu mám věřit, ale od jakživa, jsem skeptik ohledně toho, takže zůstávám, označení horor není na místě, ale jak pro koho..... Nadprůměrný film, velmi znepokující, je to na každym, co si z toho vezme. ()

waits

Dost velké zklamání a to hned z několika důvodu. V první řadě je to nedotažená hra na skutečné události. V první půlce jsem byl ochoten současné podávání pseudoreality a hrané verze s privřením očka akceptovat, alespoň tedy po dobu trvání filmu, druhá půlka ale koncept totálně zazdila. Závěrečné komentáře Jovovich a Osunsanmiho "Sami se rozhodněte, čemu budete věřit" působí komicky. Dalším důvodem je špatná kombinace hraného a "dokumentárního". Přechody mezi oběma polohami jsou rušivé, sledování kamery v pseudoreálu se střihy na hranou verzi téhož jsou zbytečné. Chtěl bych sledovat buď dokument nebo solidní hranou verzi, obojí nemá smysl. Co dál? Zbytečná závěrečná pointa. Zbytečná postava šerifa. Nelogičnosti ve scénáři. Nepřesvědčivé všechny účastné postavy. No, abych nebyl jen kritický, pár světlých momentů se tu najde: Lekačky fungují. Scény v hypnoze budou pro některé lidi velmi strašidelné, stejně tak kazetové nahrávky. První půlka je schopna vzbudit jisté napětí. Příznivci blizkých setkání budou nadšeni. Hodnocení mezi jednou a pěti hvězdičkami velmi záleží na tom, jak úspěšně se položíte do nabízené "reality". Já jsem ji nevěřil ani omylem. ()

TheGunner

Těžko říct, jestli je to vážně podle skutečnejch událostí. Jestli jo, tak jediny co můžu říct je: Můj Bože!!! Pokud ne, tak to vůbec nevadí, protože tak jako tak je to dobrá podívaná. ()

M1k9

K čemu takové filmy vedou? Jejich hlavní smysl je uvědomit si, že takové věci můžou existovat. Zkusme si to na chvíli představit, na chvíli uvěřit a odpoutat se od hranic běžného života. Na konci budeme mít spoustu nezodpovězených otázek. Co se týče mého názoru, já si myslím, že žijeme ve světě, ve kterém jsme si všechno vymysleli. Všechno vnímáme jen omezeně svými smysly. Každý z nás má směšně malé schopnosti k tomu, aby porozuměl něčemu víc než mu dovolují. Třeba takové pojmy jako čas a prostor. Já si myslím, že nic z toho vlastně neexistuje. Je to jen naše nešikovná pomůcka, která byla vymyšlena. Ale co teď? Jsme schopni naše mozky přesvědčit o tom, že čas a prostor neexistuje? Nebo jen o tom, že neexistují žádné barvy? A co náš život? Řekl bych, že žijeme směšně krátkou dobu, která se na časové ose ničím neprojeví, ale jak jsem psal už výš, nemůžu už mluvit o čase. Řekl bych, že všechno se děje v jednom nekonečně malém okamžiku. To už se dá lépe pochopit ne? Ale pořád to není ono, pořád musím používat pojem čas. Vrátím-li se zpět do "normálního" světa tak bych se ještě rád zamyslel nad otázkou vzniku a zániku. Proč všechno vzniká a zaniká? Obecně panuje teorie, že vesmír vznikl a někdy taky zanikne. (Teď je ve fázi vznikání.) To ovlivňuje naprosto vše ve vesmíru a je velice těžké jednoduše popsat čím. Lze z toho odvodit to, že naše Země vznikla a taky zanikne. Všechno co jednou vznikne taky zanikne. Vznikne to znovu? Až zanikne vesmír, vznikne znovu? To jsou otázky jen k zamyšlení. Všechno na Zemi se principem vzniku a zániku řídí. Stejně tak člověk a ostatní živé organismy. Přijde mi to teď velice fascinující, když si představím, že za 200 (nebo za X let) nebude na Zemi žádný z žijících organismů (lidí), které žijou dnes. Proč všechno vzniká a zaniká? Proč vesmír neexistuje pořád a my nežijeme pořád? Možná to, že vesmír vzniknul a zanikne nemáme téměř nijak vědecky podloženo, ale můžeme si to zpětně dedukovat z toho co víme o nás a Zemi. Proč platí stejný "systém vzniku a zániku" stejně u nás, na Zemi a ve vesmíru je těžké vysvětlovat a možná tomu tak není. A teď nakonec k tomu nejzajímavějšímu, ale vzhledem k tomu co jsem napsal výše k tomu nejméně podstatnému. Ufo, život mimo Zemi... To, že vznikl život na Zemi je souhra náhod. Vyjimečná situace, kdy zapůsobilo příznivě více vlivů - jak už víme tak třeba to, že jsme v optimální vzdálenosti od slunce atd. To všechno můžeme vyčíslit velice malou pravděpodobností, která by se snad nedala ani považovat za číslo. Ale co víme o velikosti vesmíru? Když si za ní dosadíme pro změnu velice velké číslo, které by se opět nedalo vyjádřit čísly a tyto dvě čísla vynásobili tak dostaneme něco a ne nic. Nějakou pravděpodobnost, která by se dala vyjádřit čísly. (Popisuji to schématicky, aby se tomu dalo rozumět.) Chci tím říct to, že někde jinde ve vesmíru vznikly stejné či podobné podmínky a stejný či podobný život je pravděpodobné. Samozřejmě pravděpodobnost je pravděpodobnost. Existuje i možnost, že jsme jediný život ve vesmíru, i když je tak "veliký". Je to možné? Ano! To je snad jediná otázka, kterou jsem schopen zodpovědět. O únosech jsem četl, už hodně dávno. Stejně tak záhadné kruhy v obilí a spousta jiných dosud nevysvětlených záhad. Proč se to stává z 99% v americe? Jak je možné, že jsme nezpozorovali průchod cizího "tělesa" (nejen tělesa) atmosférou? Jakto, že pořád nemáme v ruce rozhodující důkaz? Končím tento vyčerpávající komentář plný otázek, které si začnete klást po takto inspirujícím filmu v lehce dokumentárním duchu. ADD: Jsem docela rád, že spousta lidí nad tímto filmem mávla rukou. Nevěří tomu. Pro mě je Čtvrtý druh nejmrazivější a nejmysterióznější sci-fi thriller po kterém stále pociťuji náznaky paralyzujícího strachu. A vlastně jsem si film už znovu nepustil. Lidský mozek je proti tomuto absolutně bezbranný. Buď budete žít v iluzi, nebo zemřete v realitě. 9.5/10 () (méně) (více)

Martinius

musim priznat - film ma na jednej strane vtiahol plynulym dejom, autenticky posobiacimi momentami desu i vyberom temy, o ktorej som si kedysi rad to-co precital. na druhej strane ma vsak sklamala cista ucelovost, ktora zaujimavu temu degradovala na akesi vrakovisko nahradnych dielov pre instantne produkcie. najviac ma snad znechutila skutocnost, ze takzvane skutocne zabery realnej predlohy (ktorou sa reziser ohana od zaciatku az do konca) su obycajny marketingovy fake. pritom su dokumentarne zdroje v oblasti "unosov" priam nevycerpatelne, komplexne a mimoriadne pestre - staci si vziat do ruk knihy od klasikov zanru ako budd hopkins, jacques vallee alebo johannes fiebag. dalej je fiktivny pribeh zinscenovany dost naivne. reziser osunsanmi sa totiz do temy snazil nasilu natlacit preastronauticke interpretacie sumerskych textov spisovatela zachariu sitchina. v dosledku toho potom neprekvapi, ze unoscovia rozpravaju po sumersky, pricom ich posolstvo preklada nejaky sumerolog, ktory je presvedceny o vesmirnom povode starych sumerov (tvorcovia filmu vsak nezohladnili jednu malickost a to, ze sumercinou sa nerozprava uz niekolko tisic rokov a preto nik na svete nepozna jej foneticku podobu). vysledkom je ocividna exkurzia do kultoveho exorcistu, pricom obete hypnozy tiez levituju, opuchaju a nieco nezrozumitelne blabocu (samozrejme po sumersky). dalej vzdy, ked sa deje nieco zajimave (od prichodu unoscov az po hypnozy), zlyhava cela ludska technika az na diktafony, ktore su priam chvalyhodne UFO-odolne. v neposlednom rade su unosy v malom aljasskom mestecku nome tak kazdodenne (alebo kazdonocne) a frekventovane, akoby si ho pre svoju diplomovu pracu vybral cely semester mimozemskych studentov sociologie. celkovo sa tak stvrty druh nevymyka spod priemeru a z mojho pohladu je k danej teme predsa len zaujimavejsi film communion podla knihy whitleyho striebera, zalozenej aspon na (udajne) realnych udalostiach. ()

Maslord

Tak ako sa to uz niekedy stava, opat sa tvorcovia snazili neprepracovany pribeh, tzv. zlataninu vylepsit akoze originalnymi nahravkami a videozaznamami. Zial nebolo to dobre riesenie, pretoze videozaznamy ktore maju dokazovat autentickost posobia ku koncu filmu uplne opacnym dojmom. V konecnom dosledku pribeh a jeho prepracovanie su asi na rovnakej urovni. ()

laFei

Pravda...v lekavých scénách opravdu mrazivé....při prvním vymrštění pacienta z postele jsem si málem cvrnknul do trenek, ale jinak bohužel musím plně souhlasit s odpůrci....samoúčelné rozzrnění filmů (a opravdu ne, emzáci ten signál neruší :), nekonečná hypnóza a časté zkraty při těch dvojobrazech mě spíše iritovaly než utvrzovaly v "autenticitě". I tak film přináší nepříjemné mrazení a špatné usínání jak už je jeho hororovým úkolem. ()

MIKESTEIN

Hodnotenie tohto filmu štvrtý druh je preto tak mizerné lebo ludia sú skeptický. Povedia si : Mám sa pozerať na film kde mi ani neukážu žiadneho ET ? Chú ma snad presvečiť o takomto nezmysle? -A potom si pojdu lahnúť do svojich skromných príbytkou odkial sú nevedomky unášaný... Naozaj to musíte zažiť aby ste uverili? :) ()

Illy

Film ač má zajímavý námět hrozně kazí jeho "dokumentárnost" za každou cenu. Dva obrazy v jednom nejsou šťastným řešením a narušují atmosféru. Škoda. ()

Gagner

Poté co jsem po všemožném hledání na internetu došel k tomu, že je to jedna velká lež, jsem usoudil, že je to normální béčkový horor, který mě vystrašil snad v jediné scéně. ()

majo_svk

Myslíte si, že žijeme na Zemi iba my? Nebol by som si tak istý. Existuje dosť veľa prípadov, ktoré hovoria o paranormálnych, nadprirodzených a len ťažko vysvetliteľných javoch. Väčšina im asi neuverí, no aj tak na nich niečo je. Existujú štyri druhy stretnutí s mimozemskými bytosťami a ten najstrašnejší druh je štvrtý (únos mimozemskými bytosťami), o ktorom rozpráva aj film Štvrtý druh so skvelou Millou Jovovich. Atmosféra je v niektorých momentoch strach naháňajúca a párkrát sa človek pekne zľakne. Téma nie je nijak originálna, veď podobných filmov existuje hneď niekoľko, ale máloktorý sa môže pochváliť tým, že je natočený podľa skutočnej udalosti. Filmári na dosiahnutie autentickosti použili polodokumentárnu koncepciu, ktorá niekomu sadne a inému zas nie. Pravdou je, že divák sa musí často veľmi sústrediť, keď má pred sebou a štyri rôzne obrazy. Celkovo je to dobrý film s patričnou dávkou strachu. A to či mu uveríte alebo nie, je len na vás. Rozhodne lepšia podívaná ako nudný a trápny snímok Paranormal aktivity. ()

davena27

Harrymu vzala sova kramle a amíci točí jak o život.Až mimoni unesou někoho z našich lesů,luk a hájů to bude teprve prda.PS: Za tři kilča na hoďku vám vyšlapu něco hezkého třeba do vojtěšky za chalupou. ()

Furmi

"Je už len na Vás či filmu uveríte alebo nie". Hlavne že pobavilo, nenahraditelná atmosféra, zbožňujem mimozemské tématiky. 87% ()

Blue.Shark

Musím říct, že tenhle film má atmosféru tak hutnou, že by se dala krájet. Proč k tomu nepoužít trochu "hanebných prostředků", když to funguje? Po celou dobu filmu jsem byl unešen...a co budu povídat - nechybělo mnoho a říkal bych si: "Sakra, už jsou tady!" :)) Milla Jovovich jako doktorka odvedla skvělou práci a jsem moc rád, že jí nevidím jen v pokračováních Resident Evil. Vůbec bych se nezlobil, kdyby filmů s podobnou tématikou a odpovídající atmosférou bylo více... ()

jacksax

Jediné, co nám film dokázal, je, že Charlotte Milchard je podstatně lepší herečka než Milla Jovovich - ta holka je prostě dřevo. ()

LukyNike

Zvláštně natočený dokument, který není pravdou? Zbytečnost. Od začátku jsem čekal, kdy uvidím něco zajímavého, ale dostalo se mi maximálně podobných scén jako ve filmu V moci ďábla. ()

Florfila

Film s dokumentární přetvářkou má určitě slibný potenciál a záběry, které jsou vydávány za autentické, na klidu rozhodně nepřidají. Snímek se obešel bez lekavých scén, na čemž je postaveno 90% hororů a proto má u mě plus. Také si nevybavuji, že by napětí bylo stupňováno hudební kulisou. Snímek tedy postrádal klasické hororové prvky, což mu nijak neuškodilo, nýbrž naopak. Co filmu vytknout? Na záčátku a na konci se velkoryse divákovi sdělí, že si ze snímku může odnést co chce, čímž se snaží tvářit jako nezaujatý, nicméně téhle linie se režisér Olatunde Osunsanmi nedrží. Ve chvíli, kdy si chceme udělat svůj názor a těšíme se na prostor pro vlastní fantazii a dedukci, je nám vnucena „pravda“ o UFO, o létajících talířích, o únosech záhadnými bytostmi atd… Závěr: Není to jeden z filmů, který by se člověku zapsal do mysli, uběhne pár dní a nikdo o něm nebude vědět. Ale kdo má rád horory, kdo se rád bojí, ať si na něj zajde a pro toho, kdo je esotericky založen, to bude skvělý zážitek. Když už pro nic jiného, může to být dobré téma k hovoru :o). ()

Flopik

Tak po Temnom Nebi som sa rozhodol pozrieť aj toto a žiadne prekvapenie sa nekonalo.Čakal som to lepšie.Občas prišla nejaká svetlá chvíľa ale inak to nemalo čo ponúknuť.Neviem čo z toho je skutočné ak vôbec niečo ale keby bolo a mal by som to jasne dokázané tak by to vo mne vyvolalo asi silnejšie pocity.Inak je to dosť slabé čakal som viac 3* a 60%. ()

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

Milla Jovovich a vrah bez obličeje