My děti ze stanice Zoo

• Západní Německo Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo (více)

pierrek

Ano knižní předloha je sice lepší, ale to neznamená, že film je špatný. Výstižná atmosféra tehdejší doby a vyjímečné výkony mladých neznámých herců. Dobrých filmů zabývajících se tímto ožehavým tématem je málo a já nemohu jinak než za 5. ()

Madax

Pravdivý příběh nemravné dívky, které v žilách krom germánské krve koluje také nějaká ta dávka opiátů, je dozajista šokující. Když se však nad tímto příběhem zamyslíme - ať už nad knihou či filmem - zjistíme, že zas tak moc strašné věci se tam nedějí. Naše "hrdinka" vykonává nejstarší řemeslo z vlastní vůle, zcela dobrovolně, nikdo ji k tomu nenutí. Jinými slovy, nepovažuji tuto story za nějak děsivou či dokonce krutou, je to jen příběh lidské blbosti. To ale jen na okraj. Film je velmi povedený, uvážíme - li, co se muselo do dvou hodin smysluplně vtěsnat. Pochopitelně se může ozývat remcání nespokojených diváků že tam není to či ono, ale aby film obsáhl celou knihu, musel by mít alespoň deset hodin. Navíc má film dobrou atmosféru, noční Berlín je zachycen znamenitě. Tudíž jsem spokojený a dávám filmu zasloužené čtyři hvězdičky. ()

jiricek86

Filmová adaptace mě zklamala. Proč se film tolik bojí naturalismu, když o něm příběh je? Proč nepřenést na plátno strhující příběh Christiane F. ve všech detailech? Herecké obsazení značně oslabuje celkový dojem a režie neprokázala cit pro téma. Škoda. ()

Jamall

Nebýt znalcem knihy tak bych asi nepochopil o co tam jde.Divák pouze sleduje hlavní postavu a její přátelé,jak se sjíždějí a sjíždějí a shánějí peníze a sjíždějí.Film podle mě sám o sobě nefunguje.Nebýt knihy,tak je odsouzen k odpadu.Jenže přece jen je podle skutečných příběhů a působí tak jak by měl - odpudivě.Váhal jsem nad hodnocením a dávám 80% ,ale to je spíš za knihu,kterou znám nazpaměť... ()

HollyMolly

Nebýt knihy, vůbec nevím o čem film je. Hlavní postavy jsou úplně jiné než v knize. Christiane bych tipla maximálně 10 let, ačkoliv je hlavní postavou, celkem nic se o ní nedozvíte, je ztvárněná naprosto neosobně a povrchně. Detlev je ale naopak úžasný. Přesně takový, jakého jsem si ho představovala - hezký, sympatický a citlivý. Jinak se mi líbila atmosféra filmových osmdesátek a skvělá hudba - hlavně "Heroes" scéna. Některé scény jsou naopak hodně přehnané - např. když Christiane zvrací, to bylo spíš jako špatný vtip. Výsledný dojem však bohužel spíše špatný, i po druhém shlédnutí. ()

FunkyBee

Jako znalec knížní předlohy mě film trochu zklamal. Jistě, do filmové podoby se jen těžko dá využít všeho, to ale neznamená, že spoustu důležitých a pro diváka užitečný věcí bude vynecháno. Film určitě ohromí, udělá ten správný dojem, ale co třeba někdo kdo knihu nečetl neví, je jak snadno můžete dostat takovou žloutenku a spoustu dalších věcí. Uprostřed mě taky napadlo: Hej, to ji ta matka takhle nechá spát někde a vůbec se o ni nezajímá? Jenže já z rozhovoru s ní (který byl samozřejmě v knize) vím, že o ni měla starost a jak to vlastně bylo. Ale co ti ostatní? Oni to neví. To mi tam tak trochu chybělo. Jinak velmi působivý film a hlavní herečka byla výborná. ()

Flamik

Film u kterého sem se nebál přesto sem se párkrát otáčel od obrazovky, protože ty scény byly nechutné a jestli mají vystrašit diváky a říct každému jaké jsou drogy svinstvo tak se jim to podařilo. Každý by si měl uvědomit že u drog naivní věta jednou a dost většinou nefunguje, a tak se od toho držet dál. Ale spíš si myslím že protidrogové filmy by se neměli dělat tak dlouhé, k tomu by mohla postačit třeba čtvrtina času a zapůsobilo by to podobně, ne li stejně. ()

Spevo

Wir Kinder vom Bahnof ZOO, názov, ktorý mi do istej doby samozrejme nič nehovoril, resp netušil som, že to, čo tento názov predstavuje existuje a ako by ma to mohlo dostať a nejako ma duševne obohatiť. Teraz je to pre mňa už kult. Na úvod chcem podotknúť dve veci. Zbožňujem drogovú tematiku, lebo to asi proste inak, alebo viac preciťujem a vžívam sa do tejto tematiky ako iní ľudia. Videl som Requiem for a Dream, Trainspotting a ďalšie dobré filmy s touto tematikou, ale všetko to boli "len" filmy, z ktorých som si toľko neodniesol a ktoré ma tak nezaujali ako práve tento kúsok. Druhá vec je, že po absolútnom ohúrení z tohoto filmového a knižného diela, som mal pocit, že by som k tomu mal dať patričný komentár, ale nenapádali ma slová, resp. mal som toľko pocitov a myšlienok v hlave, že som sa nezmohol na nič. Ani po uplynutí dlhšej doby sa mi do toho nechcelo púšťať, asi aj poznáte pocit, keď to radšej necháte tak, aby ste ten film, alebo hocičo iné, nejak neznehodnotili, pretože ho/to máte radi. Predtým ako som tento film videl, som už niečo počul, ale nejak zvlášť ma zas nezaujal, ale to som ešte nevedel, že je to podľa skutočnej udalosti zo 70 rokov v západnom Nemecku, z výpovede sympatickej holky, ktorá to všetko prežila atď. Potom som sa k tomu nejak náhodne dostal z kamarátoveho USBčka, pozrel, a po dopozeraní som si povedal: "Musím si zohnať knihu..". Wir Kinder vom Bahnof ZOO je film, ktorý ma donútil prečítať moju prvú (celú) knihu v živote :) Odvtedy si chcem kúpiť ďalšie knihy s touto tematikou, ktorých je dosť ako som pozeral. Takže tento film u mňa naštartoval aj čitateľský záujem, o koľkých filmoch to môžem povedať? :) Kniha bola samozrejme, ako tu veľa ľudí písalo, lepšia, hlavne obsahovo, vo filme toho ani zďaleka nenapchali toľko, koľko bolo v knihe. Samotný film ale ani nejak objektívne nehodnotím, podľa nejakých bežných kritérii, pretože príbeh a všetko okolo neho čo ma tak zaujalo, to zatienilo.. Ale je veľké plus, že film je natáčaný v tej dobe, skutočné vtedajšie mesto, skutočné paneláky, klub, oblečenie atď, proste to z toho sálalo. Ďalšie plus je dobrý výber hercov, ktorí sa ešte aj podobali na skutočné postavy (Detlef hlavne). Wir Kinder vom Bahnof ZOO, alebo My deti zo stanice ZOO má pre mňa proste osobitný význam a hodnotu, stal sa to kult pre mňa a aj pre kamaráta, niekedy používame v reči výrazy, ktoré sa tam nachádzali, ako kanak, herák, heračka, púlka z púlky atď , a ktorým rozumieme iba my, alebo len tí, čo proste vedia :) Po dočítaní knihy som Christianu bral ako celebritu, bez ohľadu nato, že si zato mohla sama atď, proste to čo si prežila, jej osobnosť prejavujúca sa v knihe, no vtedy som sa tak trochu zamiloval :) Na jednej strane ma to ešte viac uvedomilo, aké sú drogy sračky, obzvlášť heroín, keď my by sme mali ovládať drogy a nie oni nás, no hranica je veľmi tenká, v kombinácii so psychickým stavom, výchovou, medziľudskými vzťahmi, dobou a tak podobne a ako sa tomu treba vyvarovať, ale na druhej strane by som určitým spôsobom túžil tu dobu, tých ľudí, stoku, Sound a všetko, zažiť... :) Príspevok je to dlhý a možno aj na komentár zbytočne viac ako sa hodí, ale pre mňa je to stále stručnosť, ale aspoň ako tak som to z môjho pohľadu okomentoval a navnadil tých, čo majú túto tematiku tiež radi. Doporučujem postup najskôr kniha, potom film. () (méně) (více)

piskot..

Velmi podařená adaptace. Šťastná ruka při výběru herců - především hl. hrdinky, tíseň, beznaděj, zoufalství - tryskalo všude kolem, a přeci mi přišel příběh v knize více tvrdý, zlý a nemilosrdný. Líbí se mi tu záběry a naturalistický ráz, který k takovéhle tématice bezesporu patří. ()

P76B

Film o mladých lidech, žijících ve městě, kde samou nudou nemají do čeho píchnout, a tak začnou píchat sami do sebe. Ve srovnání s knižní předlohou mi ve filmu spousta scén chyběla. Ale i tak jde o kvalitní snímek s vynikajícími hereckými výkony, který už by dnes nikdo lépe nenatočil díky neopakovatelné atmosféře 70.-80. let. ()

JohnTheOne

Vykreslení západního světa přesně tak, jak by se líbilo našim soudruhům. Všude jen bída, rozvody, drogy, prostituce (hlavně dětská), špína a lidské lidské trosky. Mám rád filmy o drogách, tento patří k těm syrovějším. Chybí mi ale komplexnější prokleslení postav, vztahy v rodině, s matkou, se sestrou, atd. ()

Zapinka

Četla jsem knížku a byla jsem z ní nadšená. Byla opravdu úžasná a když jsme zjistila, že byla i zfilmovaná, byla jsem v sedmém nebi. Jenže!! film jsem zkoukla a myslela jsem, že nevěřím vlastním očím. Hlavní hrdinka byla uplně jiná než předloha v knize, nejenže nebyla typ jako ona, ale ani se nechovala jako ona. I její kluk Detlef byl uplně jiný. Čekala jsem, že některé pasáže tam nebudou, ale že jich bude tolik a celý film bude uplně jiný než o čem ta kniha je? Veliké zklamání pro mě. ()

david666

Tak tohle byl velice syrový snímek. I po 30 letech (nebo možná proto) se jedná o nadčasový příběh, jemuž ani ty roky nevzaly na aktuálnosti. Berlín tady vypadá fakt hrozně - všude jen feťáci, šeď a úchylové. Co mě však dostalo nejvíce byl věk protagonistů - v jejich věku jsem ještě tahal kačera a oni jedou v tvrdých drogách - tomu se snad ani nechce věřit. Perfektní herecké výkony mladých herců a hereček. Teda mě spíš připadalo, že většina z nich fakt na drogách je. ()

Meggie3

Neubráním se porovnání s knížkou, která mě natolik zasáhla, že se tomu těžko vyrovnává jakékoli filmové zpracování. Přesto nejsem zklamaná nebo, co se výsledku dojmu z celého filmu týče, ochuzená. Z knížky jsou zfilmované ty nejzásadnější a nejpůsobivější scény (až teda na dvě, které jsem si myslela, že tam budou, ale nevadí), což také obdivuji, protože vybrat to, co se zfilmuje nemusí být jednoduchý. Zvlášť když jde o takový knižní trhák. Hlavní představitelku jsem si představovala trochu jinak, ale s postupem děje jsem si na ni zvykla a na třináctiletou "herečku" slušný výkon. ()

mikina74

Knihu jsem četla zhruba věku hlavní hrdinky a doslova mě ohromila. Film jsem viděla včera, po 22 letech a měla jsem stejný pocit. Jedná se o věrné převedení knižního příběhu na plátno. Tvůrcům se podařilo, aby divákovi "lezl mráz po zádech", aby ho tento silný příběh zasáhl a aby se nad problémem drog zamyslel. ()

misul96

Myslím, že bych tenhle film určitě obměnila více hvězdičkami, kdybych si jako první nepřečetla knihu. Ta byla obdařená vším možným. Chápu, že se do dvou hodin nedá zahrnout příběh 9 let a ani bych na to nějak brát ohled neměla. Ale i tak se nevzmůžu na ty 4 hvězdičky, i když to bylo naprosto skvěle zahraný. ()

PatriciaVe

Všeobecně se říká, že kniha je vždy lepší než film, a není tomu jinak ani v tomhle případě. Ačkoliv nejsem moc velký fanda knih, tuhle knihu jsem doslova hltala. Přečetla jsem ji snad za 2 dny. Bavila mě ta představivost. Kniha byla obsáhlejší, ve filmu je to dost zkrácené, ale není se čemu divit. Kdyby film byl obsáhlý jako kniha, má tak 10 hodin. Ale i přes to všechno... je to skvělý film a touhle tématikou mu po kotníky nesahá ani film Katka! Sice některé scény byly opravdu nechutné, ale neexistuje nic lepšího, než tohle bez zábran ukázat světu. ()

LOOOO

Knížku jsem četla několikrát a těšila jsem se na film, bohužel jak se dost často v takových případech stává, film nenaplnil moje očekávání. Rozhodně neříkám, že by byl špatný, ale v porovnání s knihou mi přišel trochu jako z rychlíku. V obou případech mi bylo do breku. Dvanáctiletá dívka se dostane k partě lidí, kteří ji stáhnou s sebou na samé dno. Jen proto, aby měla pocit, že někam patří, že si jí někdo váží, si zahrává se životem. Bohužel je příběh pravdivý a člověka nutí se zamyslet nad společností. Co je člověk schopen udělat, aby někam patřil, aby si něco dokázal nebo aby někomu něco dokázal? Mlaďounká Natja Brunckhorst ve 13ti letech zahrála roli feťačky dost věrohodně. Každopádně to mohlo být drsnější, ale i tak jsem z toho měla ten beznadějný pocit jako u čtení knihy. ()

ČR

I, I will be king............ And you, you will be queen.......... Though nothing will drive them away............. We can beat them, just for one day................ We can be Heroes, just for one day ()