Reklama

Reklama

VOD (1)

V dějinách Spojených států se objevila spousta persón, na něž by Amerika nejraději zapomenula. A u některých se to skutečně podařilo. Například o muži jménem Albert Fish, jemuž přezdívali The Gray Man nebo také Brooklynský upír, se dlouhá léta nemluvilo. Tedy až do momentu, kdy přišlo na scénu Mlčení jehňátek a jeho hlavní „hrdina“ Hannibal Lecter. Právě Albert Fish byl totiž jeho částečnou předlohou. Režisér Scott L. Flynn se rozhodl o Fishovi v roce 2007 natočit samostatný film. Toto komorní, a přesto ve výpovědi intenzivní a děsivé drama je příběhem jednoho z nejhorších vrahů, s nimiž měl nový kontinent kdy co dočinění. Fish trpěl bludy, kompulzivním lhářstvím, ale stejně tak i touhou prolévat krev. Byl to člověk, který vlastně ani nebyl člověk. Psychopatický a sadistický zabiják dětí byl nakonec usvědčen z únosu a vraždy desetileté Grace Buddové a sám se přiznal ke třem vraždám. Je však možné, že měl na svědomí až stovku malých školáků, které nejen že zabíjel, ale následně i pojídal. V úloze zrůdy, jejíž řádění v roce 1936 zastavil proud procházející elektrickým křeslem, se českému publiku představí původem belgický Patrick Bauchau. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (57)

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Skutečný Albert Fish byl nepochybně tajemnější, děsivější a mnohem úchylnější, než film samotný. Hlavní postava sice ztvárněním nezklame, ovšem omáčka okolo je značně nedochucená. Tahle biografie za mě připomíná lacinou tv produkci, která ničím neobohatí, ale naštěstí ani nezpůsobí duševní poruchy.50% ()

Dannysek4U 

všechny recenze uživatele

Prirovnani k Dobrodruzstvi kriminalistiky je usmevny,ale vlastne docela na miste. Stejne tak je ale na miste dodat, ze narozdil od perfektniho serialu, tomuhle snimku chybi napeti a poradnej spad. Atmosfera je temna a dusiva, klobouk dolu, ale chtelo by to lepsi fazovani pribehu, Ani nemluve o tom, ze co jsem tak o Fishovi cetl, slo z jeho pripadu vyrvat mnohem vic., Chorobna lhavost, priznani az k nekolika desitkam cinu, mno, proste to chtelo vic pritlacit na pilu. Jinak ale zajimavy. ()

Reklama

cocrHeLL 

všechny recenze uživatele

Že to měl být film o jednom z největších hovad celosvětové kriminologie? Nepoznal bych to. Potenciál osobnosti Alberta Fishe byl podprůměrným TV zpracováním zakopán do hlubokého hrobu. Žádná atmosféra, žádná perverze ani žádné násilí, či krev, se ve filmu neobjeví a kdo A.H.Fishe doposud neznal, tak se z tohoto patvaru dozví jakej to byl dědek, co mu straší ve věži a cpe se syrovým masem, má oblibu v psaní dopisů a sebetrýzni a prostě to jednou přetáhl trochu dál. Nevěrohodné, rozplizlé, jednotlivé scény na sebe nesmyslně navazují.... a v rámci toho, aby byl film přijatelný širokou veřejností, tady fakt žádný brutality nejsou, přičemž jich má na kontě povícero. ()

jefff 

všechny recenze uživatele

Kvalitní zpracování kriminálního případu, kde v hlavní roli řádí sadistický kannibal Albert Fish. Film se sice nedrží skutečnosti nikterak přesně, i tak jsou v příběhu použity častokrát podložená fakta (dopis rodině o Grace je citován věrně, obscéní dopisy...). Hlavní představitel Fishe je opravdovému Fishovi dost podobný a roli zvládl obstojně. Kdo se zajímá o skutečné kriminální případy jako já, jistě snímek ocení a potěší ho jeho dobré zpracování (oproti jiným např.: Gacy, Evilenko...). Doporučuji. ()

TheRaven 

všechny recenze uživatele

[pro někoho možná spoilery] The Gray man je až na pár drobností věrným přepisem nejznámějšího zločinu Alberta Fishe. Ač jsou zde naznačeny i některé další, případ Grace Budd dostal největší prostor, už jen z důvodu, že to byl ten, který Fishe nakonec prozradil a dostal na elektrické křeslo (doufám, že tohle nepovažujete za spoiler). Ač je to, jak jsem řekl, docela věrný přepis, film trochu dojíždí na téměř naprostou absenci krvavých scén, možná i na přiliš velkém množství času, které je věnováno druhé straně, tedy detektivovi, který po Fishovi šel. Pokud chtěli tvůrci dostatečně dokreslit obě strany případu, měli zvolit mnohem delší stopáž, protože hodina a půl je je prostorem akorát tak pro jednu. Ve výsledku tak působí film trochu nedomrle. Velký problém je také samotná postava Fishe, který byl v reeálu malé, drobné postavy a nevinného vzhedu, což herec představující "šedého muže" rozhodně nebyl. The Gray man nakonec tedy trochu ztratil ze svého potenciálu, ale i tak zajmavá podívaná, která však trošku více spoléhá na fantasii diváka, k čemuž mu jistě pomůže alespoň základní povědomí o reálném životě A. Fishe (rozohodně před projekcí doporučuji například článek na anglické wikipedii). ()

Galerie (3)

Zajímavosti (7)

  • Prezývky Alberta Hamiltona Fisha: "The Moon Maniac", "Werewolf of Wisteria", "Vampire of Wisteria Cottage", "Gray man" a "Brooklyn Vampire". (Carol Pifková)
  • Modus operandi Fisha: znásilnenie, obesenie, kastrácia, algolagnia, orgánový fetišizmus antropofágia. (Carol Pifková)
  • Sexuálne preferencie A. Fisha boli brutálny sadizmus, pedofília, bisexualita a takmer všetky sexuálne aberácie. (Carol Pifková)

Reklama

Reklama