Lucasion

Třetí Vetřelec. Třetí režisér. Je docela zajímavé, že Ridleyho, Camerona, tak i Finchera mám v desítce nejlepších režisérů. Alien 3 byl jeho (pokud se nepletu) prvním snímkem. Navázat ovšem na mrazící atmosféru Scotta, a akční řežbu Camerona je velmi náročný úkol. Co pokračování této série, tak to jiný režisérův pohled. Fincherova vize je určitě nejdepresivnější z celé série. Taky je trošku přitvrzeno na krvi. Film se vrací k začátkům, kdy Vetřelec je pouze jeden a planetka Fury 161, kde je jenom binec a špína. Fincher se rozhodl zajít ještě dál a oholil hlavní hrdince hlavu. Je pravda, že tento díl má něco do sebe. Vetřelec je (i když trošku jiný - zrodil se z býka) stále rychlý a chytrý jako byl i předtím. Možná ta nechtěná CGI animace jen není tak hezká jako klasická loutka. Na druhou stranu chtěl jít režisér s dobou a ukázat, že xenomorf umí i hezky běhat. Na mě osobně působí trojka jako depresivní pokračování, která má svou ponurou atmosférou zakončit cestu Ellen Ripleyové. Finále je díky hudbě proto patřičně epické. Za zajímavou zmínku stojí i značné rozdíly mezi SE a klasickou verzí. [Director's cut] (70 %) ()

Shaqualyck

Král temných depresí David Fincher poprvé celovečerně. Nepochybuji o tom, že navázat na předchozí dva vetřelčí "díly" nebylo nikterak snadné, stejně jako přijít s něčím novým tak, aby to nevypadalo hloupě. Nápad s trestaneckou kolonií má určitě něco do sebe. Atmosféra je opět naprosto fascinující, i když jiná než v předchozích filmech. Žádná vykrádačka se nekoná, žánrovým kolečkem bylo v duchu tradice znovu mírně pootočeno. Místo lekací jedničky a hyperakční dvojky je fincherův film mnohem více zaměřen na postavy a jejich vnitřní rozpoložení (banda deviantů - to je tedy materiál), spousta situací se zde řeší "pouze" pomocí dialogů, přičemž dosud jen tušená potvůrka udeří čas od času jakoby mimochodem. Krom toho je třetí Vetřelec jediným filmem z celé série, kde se Ripleyová neplánovaně sblíží s osobou opačného pohlaví. Charles Dance tak svou postavou způsobil takřka malou revoluci, když hlavní hrdince posloužil coby bezpečný maják v moři vrahů a úchylů. Jenže slintající ošklivka nemá pro lásku pochopení a tak náš příběh metamorfuje v napínovou honičku, ve které se početná kořist zoufale snaží přechytračit a lapit xenomorfní bestii a nepřijít při tom pokud možno k úrazu. Tím, že snímek ve druhé polovině tak trochu rezignoval na psychologickou rovinu, v mých očích nepatrně ztratil. Nicméně chápu, že bylo potřeba celé to nějak efektně zakončit a režisér byl tehdy příliš mlád, něž aby mohl se svými připomínkami prolomit diktát studia. Úplný závěr s Lancem "Bishopem" Henriksenem ale celkový dojem výrazně vylepšuje. ()

ScarPoul

Votrelec 3 nemal celkom ľahkú úlohu. Hovorím samozrejme o úlohe zaujať, prísť z niečím novým a hlavne nenudiť. Očakávania boli veľké, hlavne vďaka Cameronovi, ktorý vizuálom, prekonal perfektnú jednotku. Fincher sa snažil o bezútešnú, stiesnenú atmosféru ako v prípade jednotky, akurát, teraz pole pôsobnosti mimozemského xenomorfa rozšíril na väzenie. Film je správne chladný, postavy sú aj napriek temnej minulosti, ktorá je badateľná úplne u všetkých, sympatické a v niektorých scénach pôsobia rovnako coolovo ako Twohyho Riddick. Hudba je temná, pod kožu sa derúca a celá epopeja nadobúda nový rozmer vďaka zainklinovaniu Riplyovej do sveta Votrelcov. Režisérska verzia je komplexnejšia a oproti originálu výrazne lepšia. Jediné čo môžem výtknúť, je CGI Votrelec, ktorý vo väčšine scén pôsobí neskonale smiešne. Nechápem, prečo si tvorcovia nedali záležať a nepoužívali kostým ako v predchádzajúcich dieloch. Plus je z niektorých scén doslova cítiť že Fincher nemal úplne voľnú ruku a koniec začína byť až nechcene prešpekulovaný. Čo sa týka prvej polovice tak tá je dokonalá, ta druhá mohla byť lepšia, ale nesklame. Aj keď to nedosahuje kvality predchádzajúcich dielov, votrelec 3 je plnohodnotných dielom série, ktorý kult votrelca posúva opäť o krok ďalej. ()

Lacike

Po fantastickej velkolepej dvojke sa rozhodli tvorcovia prehodit vyhybku a znova to natocit komornejsie v style jednotky. Je to asi pochopitelne, pretoze po mega dvojke je dost tazke predstavit si ako velkolepejsie by to muselo byt, aby to tromflo Cameronov majstrstyk. A Fincher vsetko stavil na depresiu, co je po pozitivnej dvojke s nadhernym happyendom poriadna podpasovka. Tento diel preto nemam rad. Mozno keby to bol samostatny film, tak pridam aspon tretiu hiezdicku, lebo tie nahanacky v tuneloch a hratky kamery behom nich su uzasne. Ale mozno aj tak by mi to nesadlo. Nestaci, ze Fincher zabije Newt a Hicksa hned na zaciatku, ale este vo chvili, ked sa naplno zblizime s Clemensom, tak zabije aj jeho a ako odporny bonbonik nam na konci zabije aj Ripleyovu. Ja na depky nie som a tento film je jej konskou davkou. Okrem tej temnoty a vyvrazdenia vsetkych sympatickych postav ma vzdy sralo, ze sa to odohrava na planete, kde nemaju ziadne zbrane. Kulisy tiez nevyzeraju hi-tech ako sme zvyknuty z minulych dielov. Proste stara hnusna opustena väznica, ktora vyzera jak tovaren. A posledna vec, ktora ma strasne srala je CGI Votrelec, ktory vyzera fakt mizerne. Stare dobre animatronicke realne potvory nejakym druhotriednym CGI nenahradis. Directors cut je lepsi v tom, ze aspon zaplni logicke diery ohladom nahleho zmiznutia niektorych postav. A takisto votrelcov pôrod tentokrat neodskace pes, co je pre psickarov plus. 4/10. ()

ALIENka_

Rosemary má děťátko vetřelčí verze. Ok, dřív než začnu, viděla jsem director's cut, takže jestli kdokoliv, kdo to teď čte, viděl kratší verzi, nepíšu pičoviny, co ve filmu ani nebyly, jenom jsem viděla delší stopáž, děkuji za pochopení. :D Ze začátku jsem nevěřila, že tenhle film má jenom 74%. První polovina byla taková tajemná, budovala tu pěkně hustou temnou atmosféru a musím říct, že to místy bylo i creepy jak svině (hlavně mladší verze Tywina Lannistera mi docela naháněla husinu, jakoby se mi ten cápek někdy díval až kamsi do hlubin duše) a to mám kurva ráda! Bohužel pak ukázali párkrát Vetřelce v plný velikosti. Sakra to se nemohli rozhodnout, jak bude velkej? Nebo proč jednou vypadal jako malej chcípák (teď nemyslím úplnej začátek, tam je to logický) a jednou jako absolutní alfa? A neříkejte mi, že pece je napadli až jako druhá možnost,však radši rovnou spálit nadobro, než ho zavřít do nějaký místnosti, ze který ho potom nějaký šílený kokot pustí ven. A nahánění Vetřelce k pístům bylo natočený tak strašně zmatečně, že jsem vůbec nepostřehla, co se zrovna děje. Pořád někdo jenom běhal sem a tam, a u toho se točila kamera jak na centryfuze. Taky musím s těžkým srdcem uznat, že je to 3 filmy za sebou pořád to samý, a už mě to začíná místy nudit. Přijde Vetřelec, pár lidí zabije a nakonec umře. Užila jsem si to, ale bojím se, co přijde dál. Přestat se má v nejlepším kurva! Hodnocení: 7/10 ()

rawen

Docela fajn, ale na jedničku a dvojku to nemá. Přišlo mi to jako nízkorozpočtový film, na kterém to je vidět. Fincherovina se projevila v některých zajímavých úhlech pohledu a střizích - ale i tak ten film táhne hlavně Sigourney Ripleyová. +taky za docela celistvé a detailní záběry samotného monstra, ty se povedly. 6/10 ()

HateBreeder

Velice podivne pokracovani uspesnych predchudcu. Je ale pravda, ze si zde Fincher vypiloval sve shopnosti a pak mohl stvorit takova dila jakym je treba 7even. Nicmene alien3 je velice zvlastni. Dej nas posouva zas dal do budoucnosti a prenasi hlavni hrdinku na trestaneckou planetu Fury 161. Vyobrazeni planety a vezeni je temne, drsne, to se Fincherovi skutecne povedlo. Ale zase tu mame moznost videt Sigourney Weaver vosmikanou dohola, hmm, ze by se na tento film divala take Natalka :) Herecka parta je ovsem zase dobra. Kazdy si tu vybere sveho oblibence (ja mel treba rad Aarona 85 :). Takova spravna sebranka nasilniku, vrahu a blaznu, kteri zde nasli boha a vykoupeni. No co se tyce filmu, nebyl spatny, mozna nejtemnejsi z cele trilogie ale neco tomu chybelo, neco co mela jak jednicka tak dvojka, ale tady sem to nenasel. No casto premyslim jak by to vypadalo, kdyby byla pouzita jedna z verzi, kde Ripley, Newt, Hicks a Bishop nezemrou, ale svadeji boj s vetrelcem na palube lodi SULACO. A na zaver bych dodal takove osobni ohodnoceni: Je to vynikajici film, ale bohuzel spatny vetrelec. Kazdopadne je to dalsi krok kupredu v alieni serii. ()

maseer2

Fincher pojal Vetřelce po svém a ačkoli film za předchozími díly poněkud zaostává, přesto se jedná o moc kvalitní podívanou :) ()

PROROK14

Všetky časti sú na jedno kopyto. Niekde je akcie viac niekde zas menej. Táto časť ma potešila rovnako ako tie predchádzajúce, ale neukázala mi nič, čo by som už nevidel. ()

BoPo

Z celej série najslabší film. No rozhodne sa oplatí vidieť režisérsky zostrih, ktorý je lepší ako pôvodná verzia. ()

bouncer

Další díl ságy, která mě vždy tak uchvátila...David Fincher je dalším výborným režisérem, který se ujal vetřelců a po svém zpracoval docela originální thriller s hustou atmosférou. Jen tak dál... ()

adamo_znk

Třetí vetřelec, třetí režisér, třetí pojetí a holohlavá Rypleová - třetí kult ! Zakončit tuhle trilogii líp už asi nešlo. Film teď existuje ve dvou verzích. Theatrical originální verze a Directors cut z roku 2008, přičemž zajímavostí je že děj obou verzí se relativně dost liší. Těžko říct která je lepší. ()

brutale

Tak toto je pre mňa absolútna lahôdka!!! Skĺbiť väzenské prostredie a votrelca, plus plné vyťaženie atmosféry, robí tento film, klenotom! Výber hereckého osadenstva, je neuveriteľne precízny! David Fincher prídáva pod svojou taktovkou závoj depresie, ktorý je pretkávaný skvelou hudbou a strachom väzňov, čo vytvára atmosféru zúfalých nádychov, ktoré dopľňa prostredie väzenskej kolónie. Veľmi doporučujem, vzhliadnuť S.E. verziu, ktorá vám zaručene spraví s Voltreca 3 nový filmový zážitok!!! ()

Terva

CITÁT - Takže si to zrekapitulujeme - má dva a půl metru, místo krve kyselina, přiletěl na vaší lodi a není s ním žádná legrace?................ Režisér David Fincher natočil z hlediska komiksů, divného, nikam nezapadajícího Vetřelce a udělal v chronologii docela zmatek. Toto dobrodružství není podle knižní ani komiksové předlohy, ale podle scénáře Vincenta Warda. Když se vám dostane do ruky komiks z knihy první, série Vetřelci, zjistíte, že Newt i Poručík Dwayne Hicks dále bojují proti vetřelcům a v půlce komiksů ( v díle DÍVČÍ VÁLKA ) se opět sejdou z Ellen Ripleyovou a bojujou bok po boku. Žádná planeta Fiorina neexistuje, a tudíž mohou postavy figurovat v dalších příbězích. Ale k filmu : Hudbu tentokráte vyčaroval Elliot Goldenthal http://www.youtube.com/watch?v=vQbd0t34WYY - ( toto je jen malá část ) a byla docela povedená. Příběh vylíhnutého DogAliena, který je velice mrštný a má spoustu masa k snědku, konkrétně 25 vězňů, pár hlídačů, taky vězňů a jednu Ellen Ripleyovou, má dvě verze.. Děj se odehrává asi o sto let po událostech na planetě LV - 426. Tentokráte se Ellen dostane na planetu Fiorina " Fury " 161, což je rafinérie rudy a nápravné zařízení pro vězně se dvěma chromozomy Y. Vše patří společnosti ...hádejte.... Weyland - Yutani. Hned na začátku se děje obou verzí začínají lišit, ne moc, ale docela zajímavě. Kratší je se psem a delší je bez psa. Víc asi nebudu prozrazovat. Kdo chce vědět z čeho se Vetřelec vylíhne v druhé verzi, musí si jí sehnat. Poradím, vyšla v roce 2000 v devíti dvdíčkovém balení. A dle mého je lepší, má víc akce, dokonce je v půlce i jakési vyvrcholení, které je zmařeno, ale závěrečná " kanálová " honička je zachována a konec filmu je skoro taky stejný až na malý detail ohledně Ripleyové. Celý příběh nás hned od začátku vrhne do prostředí bláznů, vrahů a maniaků, což nás nutí k zamyšlení, komu vlastně fandit. Já jsem fandil Vetřelci...co myslíte, jak to asi dopadlo? Ve filmu zazní známá píseň In the year 2525 zde v podání Ricka Evanse. http://www.youtube.com/watch?v=yWxGGyV_YRA Přidám i malý postřeh : V prvním Vetřelci od R. Scotta je v jídelně na stole párek skleněných ptáků ( asi čápů ) a ti pijí ze skleničky ze které naberou vodu zhoupnou se a tak dále, v tomto snímku jsou stejný ptáci na stole v kanceláři šéfa věznice. A teď přidávám další komiksy ze série Vetřelci - VETŘELCI OMNIBUS KNIHA TŘETÍ - Povídka první nese název..........NARUŠITEL.......... Kreslil jí Will Simpson a napsal Ian Edginton. Příběh je o lovu vetřelců za velké peníze. Hlavní hrdinkou je Kapitánka Palmerová z přepravní kosmické lodě Caliban. Nemalou úlohu zde má i astroarcheolog a vykradač hrobů v jednom, se jménem Pauline Finn. Povídku druhou - ..........OBĚŤ.......... - napsal Peter Milligan a nakreslil Paul Johnson, a zvlášť hezká je jeho kresba titulní strany. Zde se seznámíme z Ann McKayovou, která jako jediná přežije výbuch lodi ve které cestovala. Po nouzovém přistání na neznámé planetě se v džungli dostává do podivné vesnice, kde obětují lidské děti pro Vetřelce, který je terorizuje. Říkají mu Ďábel. Žena, která věří v Boha chce poznat i Ďábla. Povídka třetí má jméno ..........LABYRINT.......... Kreslil jí Kilian Plunkett a napsal Jim Woodring. Příběh pojednává o kosmické stanici Innominata a o pokusech, které tam provádí plukovník doktor Church. Ze všech těch povídek, co jsem kdy přečetl je tato nejkrvavější. Čtvrtá povídka z názvem ..........VYKOUPENÍ.......... má náboženský podtext. Kreslil jí Mike Mignola a scénář napsal Dave Gibbons. Sledujeme zde osud kosmické lodi Nova Maru a její posádky na cestě vesmírem k planetě PCW9512. Kéž jim Bůh poskytne vykoupení. Název páté povídky zní .........POČÁTEK/ZAVRŠENÍ........... Scénář mají Bennet a Paul Guinan, který má i kresbu. Povídka je rozdělena na dvě části a pojednává o nejmenované planetě a o pyramidách na ní postavených, o partě archeologů a jejich výpravě za poklady a Vetřelci. Povídka šestá - ..........ŽENCI.......... Tato povídka má velice zajímavý titulní list. Nakreslil ho Simon Bisley. Chce to však vidět, to se nedá popsat, je to nádherná kresba. Jinak příběh je beze slov a je hodně morbidní. Pojednává o cizí rase, která pojídá Vetřelčí vajíčka. Ano a to doslova. Jedí je k snídani, obědu i večeři. Číslo sedm nese název..........HOROR SHOW......... a je to poslední příběh této knihy. Napsala jí žena, Sarah Byamová a nakreslil David Roach. Je o nočních můrách a virtuální realitě. http://www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=345 Tak to je zatím vše. Další příběhy a odkazy najdete v mém komentáři k filmu Vetřelci : Vzkříšení. CITÁT - Ty máš smlouvu s Bohem, že nikdy neumřeš, tak tu bude jen tak sedět............ () (méně) (více)

Idée_fixe

Má cesta k třetímu Vetřelcovi byla trošku delší, krkolomná, a hlavně tuze netradiční, hlavně ten začátek... Ráda se s vámi o své zážitky podělím, koho to bude nudit, nemusí samozřejmě číst. Chci se spíše tak trošku vypovídat ze svých pocitů a momentální nálady, tak mě napadlo, hodit to sem do komentáře. ;-) Tak tedy... V roce vzniku filmu jsem se vypravila se svým tátou do brněnského kina Svratka (R.I.P. :-((( ), už fakt nevím, na co, ale pravděpodobně pásmo pohádek pro nejmenší, často to tam dávali, a já to žrala dost dlouho (vlastně, nevím, že by mě to kdy pustilo, chodili jsme pak na to s kámoškou, těsně před odchodem kina na věčnou památku, a to nám bylo kolem 20 ;-)). Tenkrát jsem neměla o "existenci" nějakého Vetřelce ani páru, natož že je těch filmů víc. A jak tak taťulda kupoval lístky, já zamířila (jako vždy) k nástěnce s fotoskami... A ejhle, kde se vzaly, tu se vzaly, fotosky z třetího Vétři. ;-) Doteď si pamatuju ty pocity, a hlavně zvláštní vlnu, co mnou projela, jakmile jsem je spatřila. Nedá se to popsat, ale je tam nádech velkého tajemna, zvláštního vzrušení, zvědavosti a strachu (ale takového jiného, mrazivého, fascinujícího), stála jsem tam jako opařená. Učarovala mi i vizuální stránka Vetřelce (no jo, ta láska k výtvarnému umění už ve mně tou dobou bujela ;)). Okamžitě jsem silně zatoužila ten film vidět, což bylo vzhledem k mému tehdejšímu věku prakticky nemožné. Musela jsem si počkat dlouhých a nekonečných 7 let. Od té chvíle jsem dlouhé dny nemyslela na nic jiného, měla jsem v hlavě jen ty fotosky. Měla jsem dojem, jako bych snad v tom filmu taky někde nějak byla (no, ještěže ne, to bych fakt nechtěla, jakkoliv mám k němu silný vztah :))), zdálo se mi o něm (resp. ty vzpomínky na fotky z filmu mi ve snech zformulovaly svůj vlastní příběh :-))), ale i já sama jsem si "přehrávala" možné scény, hádala jsem (na základě těch fotosek), co se asi na nich, ale i před či po ve filmu odehrávalo, co komu kdo řekl, udělal.... no prostě mazec.. Dalo by se, s trochou nadsázky, říci, že se jednalo o lásku na první pohled, a to jsem film ještě ani neviděla. ;-) Po čase mé myšlenky už nebyly tak intenzivní, ale furt to tam někde bylo zalezlé, a chtělo ven (což je, vzhledem k hlavnímu leitmotivu filmu hezká shoda :-))). Po cca 5 letech jsem viděla jedničku, po čase dvojku, a pak... konečně vysněnou trojku. Až na pár vyjímek (ve formě několika scén a hlášek) to tenkrát pro mne bylo dost zklamání, holt ta fascinace byla silnější. :-) Zkrátka, musela jsem na film dostatečně dozrát, ale stálo to pak rozhodně za to. Paradoxně co se mi na tom tenkrát vůbec nelíbilo, tak jsem se po letech do toho zažrala natolik, až jsem z toho málem měla duševní orgasmus. Jedná se zejména o úžasnou vizuální stránku, výpravu, dusnou atmosféru mezi vězni, a to, že je ten celý film jakoby celý "mimo". No a? Je originální, nabídne plno nového, přičemž to, co mají skalní fandové na Vétřovi asi nejraději, zůstává. Jen je to prostě vyšperkované támhle, a připepřené tady. :-D Svého času jsem tento díl měla dokonce úplně nejraději. V posledních letech převzala žezlo dvojka, ale tohle je "vícemiss". ;-) Každopádně, co se týče hudby, ta pro mne navždy bude nejen královnou všech Vetřelčích hudeb, ale jedna z nejlepších vůbec. Absolutně zbožňuju závěrečnou pasáž (za tuhle část bych div neskočila do rozžhaveného olova ;))), dále např. motiv vody, kterou pouští na rozžhaveného Vetřelce, svíčky ve větru, příchod Bishopa a jeho týmu, pasáže se sbory, atd, atp. A i když hodně věcí musel pan režisér přepracovat, či úplně vypustit, odvedl skvělou práci, takové, jak to je, je to dokonalé, a nic bych na tom neměnila (i když i ty vystřižené či původní scény stojí samozřejmě za to). No do prkýnka, jak tak o tom všem zas přemýšlím, mám chuť zvednout hodnocení zas na původních pět, a taky že to udělám.... :-) Tedy, tenkrát po prvním shlédnutí bych dala tak nanejvýš dvě, musím přiznat. :-D Ještěže jsem nebyla na Čsfd, to by byl trapas. Jo, málem bych zapomněla - úúúúžasná, dokonalá hudba! ;-) () (méně) (více)

PanCitron

No sice kvalitativně horší než předchozí díly, ale atmosférický "návrat" k prvnímu dílu jsem rozhodně uvítal. Jinak závěrečná honička v tunelech byla fakt povedená snad jen ten CGI Vetřelec nějak ztrátil na půvabu. Edit: Viděna prodloužená verze. No a musím o jednu hvězdu přidat, přeci jen uteklo to paradoxně rychleji než původní verze a v podstatě jediný a pro mě dost fatální problém byl počítačovými efekty vytvořený Xenomorph. Osobní pořadí série: 01 - Alien, 02-03 - Aliens, Alien 3, 04 - Alien: Ressurection ()

MrCreosote

Tenhle díl jednoznačně padá společně se scénářem, prostředí odříznuté věznice s bandou vrahů, násilníků a pedofilů je sice dostatečně lákavé, jednotlivé postavy ale nejsou propracovány tak, jak by si zasloužily (nad osudem doktora jsem ještě hodně dlouho kroutil hlavou). Fincher jako režisér ale nezklamal, je tu cítit ona sklíčenost a depresivnost pro něj typická, navíc závěrečná akce v tunelech je natočená na výbornou. Škoda, že Cameron nastavil předchozím dílem prakticky nepřekonatelnou laťku, jinak bych byl možná o něco shovívavější. ()

JohnCZ

Po skvělé dvojce strmý pád dolů. Největší problém vidím v samotném Vetřelci, kterého za celou dobu filmu vidíme vždy na pár sekund a poté až úplně na konci. Tempo je neskutečně utahané, prostředí věznice mě moc nechytlo a tedy nebýt velice dobrého finále, nad dvě hvězdy bych nešel. Navíc mi triky přišly o třídu (možná dvě) horší než v předchozích dílech... Slaboučké 3* ()

Seabeast

Přijít po dvou grandiózních počinech s nějakým novým neokoukaným konceptem a příběhem byl pravděpodobně nadlidský úkol. David Fincher zde z Vetřelce udělal obyčejné akční sci-fi, které zcela vykastrovalo původní cizáckou atmosféru a místo kroku dopředu se spíš jedná o přešlap vedle. Nejvíc dle mě příběhu škodí umístění do věznice pro pánbíčkářské kriminálníky a ani přítomnost skinny verze Sigourney Weaver s vražednějším Alienem nemá šanci z třetího dílu udělat zajímavé pokoukání. Troufnul bych si tvrdit, že z celé ságy se jedná o nejslabší kousek. Vzkříšení je jen o fous nad ním. ()

Fincher a zombíci?

Fincher a zombíci?