Vetřelec ³

Alien³

Alien 3

Votrelec ³

Akční / Horor / Sci-Fi

USA, 1992, 114 min (SE: 145 min)

„Odkiaľ viete moje meno?" – „Máte ho vyšité vzadu na nohavičkách.“ Nebyť VOTRELCA: VZKRIESENIA (1997), najhorší diel kultovej hororovej sci-fi ságy. Na snímke sa smutne podpísali problémy v zákulisí: prvá klapka padla dávno pred dokončením scenára (!), scenár sa prepisoval počas samotného nakrúcania, producenti (v čele s Walterom Hillom - režisér WARRIORS) nedôverovali debutujúcemu režisérovi a neustále mu „radili", na čo sa Fincher od zostrihaného výsledku i „režisérskej verzie" dištancoval („režisérska verzia“ síce neskôr bola uvedená na DVD aj u nás ako „režisérska verzia", ale samozrejme sa paradoxne o žiadnu „režisérsku verziu“ nejednalo, logicky preto, že režisér na nej vôbec nespolupracoval a tak je od producentov pekne drzé, že si dovoľujú oháňať sa výrazom „režisérska verzia"). Fincher na túto tému DODNES nehovorí. Výsledkom je, vinou toho všetkého, priemerný väzenský horor so solídnou atmosférou, gotickou výpravou a poctivým výkonom vyholenej Sigourney Weaverovej. Nebyť hŕstky hercov (Dutton, Dance a Henriksen) a zopár pôvabných scén (pitva, skok do pece), nestál by nenápaditý VOTRELEC 3 za reč. Ale ak ho porovnáme s TAJOMNÝM ZLOM s Kyleom MacLachlanom... a ak uvážime všetky tie problémy počas samotného nakrúcania... Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/183884/Votrelec-3-60.html Kino Považan 1992(1.11.2004)

Tenhle díl stavím kousíček pod původní Scottův opus. Fincher je talent, to se nezapře. Bohužel k třetímu pokračování série se údajně zachovalo studio jako k nechtěňátku, takže byl vůbec problém vejít se do rozpočtu (což je místy vidět). Přesto po Cameronově okázale militantní přestřelce je tahle psychologická hra v naprosto odpudivé prostředí kosmického krimu pro ty nejhorší delikventy doslova zjevením. Plíživý děs je záludnější než jindy, zbraní se nedostává a Ripleyová musí bojovat na dvou frontách – s hladovým vetřelcem a úchylnými "spolubydlícími". Možná je "trojka" něco úplně jiného, že se čekalo, ale s odstupem času ji mám raději než Cameronův příspěvek do Vetřelecké famílie.(27.1.2004)

Zde poprvé hrají v této kultovní sérii hlavní roli dva klíčové elementy. Tím prvním je samozřejmě neoddiskutovatelně Vetřelec samotný, druhým se stává depresivní a skličující prostředí spolu s morálkou a psychickými profily odsouzenců. Masoví vrazi, násilníci, pedofilové. Fincher už ve své prvotině odpadem skutečně nešetří a jeho kamerové eskapády (pohled očima vetřelce) už zde nabírají ty správné obrátky. Bohužel je zde monsutrum zase jen v jednotném čísle a navíc při celkovém záběru až otravně počítačové. Zde je oproti druhému dílu lehký downgrade. Atmosféra je však geniálně depresivní a hra se světly je naprosto geniální. Za zmínku stačí například nasvícení backgroundu při pitvě. Zvírazněné obličeje střídané krátce snímanými makrodetaily ostří skalpelu je neskutečně sugestivní. Rovněž vězňové mají působivě napsané charaktery a konec v podání Finchera celkem ani nepřekvapí. Rozhodně progresivní a nejpodivnější Vetřelec.(1.11.2003)

Pozoruhodné završení trilogie, kde se střet Ripley s Vetřelcem stává dosud nejintimnějším a definitivním. Scénář se od epické akční obléhací dvojky hned na začátku razantně odstřihuje a vrací se k původní ponuré hororové vyvražďovačce (ukecanější a s od začátku jasně definovanými postavami, ale s depresivním tónem a méně divácké než dvojka) a nabídne spoustu dobrých nápadů. Zejména vězeňské prostředí (luxusní industriální lokace), které nenabízí téměř žádné zbraně proti Vetřelci, zato směsku nevypočitatelných psychotických postav, co mohou kdykoli explodovat, a sympatického doktora, tajícího temnou minulost. Ataky (poprvé) digitálního Vetřelce, pro ostatní postavy dlouho nečitelné (první vypadá jako nehoda, druhý jako vražda pomateným vězněm), jsou vlastně nejméně zajímavými částmi filmu - mnohem zajímavější je sledovat Ripley v prostředí, které by pro ni bylo extrémně nebezpečné i bez přítomnosti Vetřelce. Ve výsledku solidní film i zakončení trilogie, které mě ale (stejně jako jednička) vždycky mírně nudilo.(30.12.2014)

Skoda , ze David Fincher nedostal trosku vice prostoru ke svym typickym reziserskym vychytavkam - mohl z toho byt povedeny hodne hutnou atmosferou doprovazeny filmecek.(28.7.2002)