Frankenstein

(divadelní záznam)
  • Velká Británie National Theatre Live: Frankenstein

owwidius

Dumam jak to zhodnotit. Je to rozhodne zaujimavy pocin, priniest v kine zazitok z divadla. Paci sa mi vobec samotny napad a aj ta omacka pred predstavenim od National Theathe od London. Predstavenie je ozivene zopar peknymi vizualnymi napadmi od Boyle-a. Takisto praca s kamerou niekedy ponuka pohlady co ludia v divadle tak nevidia. Ale zase atmoska v divadle je o inom, ta blizkost k hercom atd. Ale napr samotny pribeh o Frankensteinovi ma az tak nedostal. Skor teda hodnotim ten napad a samozrejme herecke vykony. Rato sa toto vlastne ako film? :D [#6/2014] ()

montongery

Geniální dílo které má doopravdy několik společenských a vědeckých přesahů i do dnešních dnů (empirismus vs. nativismus, etika, společenský řád atd.) a geniální herecké výkon, kde Cumberbacht potvrdil, že je herec s velkým H (viděna verze kde Cumberbatch hraje 'monstrum' a Miller Frankensteina). ()

PEZ

Cestou do kina ma sprevadzala zvedavost, akym sposobom bude divadelne predstavenie zachytene na kameru a ako bude pocut hercov. Pytal som sa sam seba, ci bude zazitok sprostredkovany iba jednou statickou kamerou z hladiska. No vzhladom na to, ze mal reziu na starosti Danny Boyle az tak neprekvapi, ze technicka stranka zaznamu predcila vsetky moje ocakavania. Zabery z roznych kamier zo vsemoznych uhlov (jedna bola zavesena aj na strope!), dokonaly zvuk hudby (tu pripravili specialne pre toto predstavenie fantasticki Underworld!), alebo samotnych dialogov. A neuveritelna scenografia k tomu. Ohen, voda, lietajuce vtaky, trava, otocisko, kde sa pol sceny pomaly prepadne do podzemia, zeleznica s vlakom - proste grandiozne divadlo. Dokonalost formalnej stranky umocnuje GENIALNY vykon Cumberbatcha (ja som mal moznost vidiet verziu kde hra monstrum - s Millerom totiz svoje postavy navzajom alternovali), ktory predviedol taky herecky koncert, ze si neviem predstavit nikoho zahrat danu postavu lepsie. Jeho ostatne vykony pred kamerou rozhodne nie su nahodne. Mimochodom, logicky musel hrat celym telom, takze klobuk dole pred jeho kondickou. Za toto predstavenie dostali obaja herci divadelnu Olivier Award, ako aj London Evening Standard Award za najlepsi herecky vykon. Benedict Cumberbatch navyse aj Critics' Circle Theatre Awards. Zasluzene. To vsetko vsak iba napomaha obsahu - ziadne hluche miesta a nejedna vyznamna myslienka o zivote, o tom kym sme, co nas definuje. Vazne temy su umne popredkavane vydarenymi vtipkami, ktore trosku odlahcuju nadhodenu atmosferu. Zhrnutie - necakal som taky silny zazitok, na zivo to muselo byt este famoznejsie. Danny Boyle a spol. nam predviedli velke umenie - kto ma moznost ho zhliadnut, nech nevaha ani sekundu. ()

RajAthen

Garance toho, že si z této hry sednete na pomyslný i zcela reálný zadek. Nápad, aby se dva hlavní herci po každém představení vyměnili ve svých rolích je z tvůrčího hlediska velice nápaditý, obsazení brilantní a provedení k zatleskání. Jedním z rozhodujících momentů je chvíle, kdy je Monstru dán hlas. Tato skutečnost pak posouvá drama zcela do nové dimenze. Vůbec celkový vývoj postavy uměleho člověka a toho, co se od lidí ve výsledku naučí je strhující. Ano, nemám obvykle v oblibě používat superlativy, ale zde je to přímo nezbytné. Bravo. ()

rivah

Podle IMDb je délka záznamu 130 minut....Verze s Cumberbatchem jako monstrem je pamětihodný, jeho výstřední výkon si každý zapamatuje. Inscenace je jinak jen lehce nadprůměrná.(max.70%) ()

dwbmb

Lákají na Cumberbatche, exceluje především Lee Miller (neumím posoudit, do jaké míry na to má vliv výkon nebo role). Celé je to velice dobře zahrané, nejvíc mě však potěšil tradičnější výklad Frankensteina, než vídáme dnes ve filmech, se všemi svými původními dilematy. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

TaNya_

Viděno v podání Lee Miller/Monstrum a Cumberbatch/Frankenstein. Hrozně ráda bych se dostala i ke druhé verzi, abych to mohla porovnat, nicméně takto to byla naprostá dokonalost. Zbožňuju divadlo a když nemám možnost jezdit po svétových scénách, tak se velmi ráda spokojím alespoň se záznamem. ()

hekla

Asi jsem neviděla lepší divadelní přenos. Celou dobu téměř nedýcháte a jen s ohromením sledujete herecký koncert pod taktovkou citlivé režie Dannyho Boyla za zvuků magického a nezapomenutelného hudebního doprovodu. Benedict Cumberbatch jako "creature" podává dosud nejlepší herecký výkon (Sherlock i Alan Turning jsou v porovnání s tímto vlastně velmi obyčejné postavy). A pokud milujete jarní deštík, zpěv ptáků a východ slunce a máte někdy touhu výskat si přitom radostí jako malé dítě, Frankenstein vás chytne za srdce. ()

minima

Tak samozřejmě, že nejsem nezaujatá. Ku podivu, nebo možná ani ne, jsem ale viděla představení, které bylo mnohem spíš o J.L.M, který byl taktéž fenomenální, než právě o Cumberbatchovi, který je předpokládám důvodem, proč vůbec v Čechách opět uvedli aspoň na 4 představení záznam. Je to dáno hlavně tím, že jsem viděla verzi, kde byl v roli monstra Miller a, mimo jiné, jeho stvoření bylo geniální. Co na tom, že se dalo najít spousta much (tak trochu zbytečnost vlaku na začátku, což vypadalo sice opravdu efektně, ale pak jsem pár minut přemýšlela, co to mělo být, místo abych koukala, co se děje). Ani herci mi v ostatních rolích ne vždy sedli. Ale už kvůli ústřední dvojici... Skvělá vyváženost tragédie a komedie, teda spíš tragédie s pár vtípky, které se umocňovaly také tím, že postava Viktora není nepodobná Sherlockovi, takže jsme se v sále smáli i vtipům, které tam nebyly (Viktorovo zapálení pro vědu, když o ní vypráví a hlavně výtečné booooring). Prostě a jednoduše zaujatých 5 hvězdiček. ()

Borecz

Verze Cumberbatch - mostrum, Miller - Frankenstein. Neřadím se k Boyleovým fanouškům, ani odpůrcům a proto jsem neměl před shlédnutím tohoto díla prakticky žádné předsudky. Jediné, co jsem čekal, bylo, že Cumberbatch nezklame... a, světe div se, nezklamal :) Moje poměrně slabé divadelní zkušenosti mi nedovolují obsáhlejší popis toho, proč se mi inscenace tak líbila, ale bylo tomu tak. Z kina jsem odcházel velmi spokojen a s výrazně hlubším pocitem, že jsem zrovna něco prožil, než u drtivé většiny filmů. 5* ()

farb

Špičková, velice atmosferická, vtahující a podmanivá podívaná, která je překvapivě - až na pár drobností - velmi komorní a (zcela nepřekvapivě) herecky excelentním koncertem ústředního dua (viděno v údajně nejlepší alternaci - Lee Miller / Monstrum, Cumberbatch/ Frankenstein - oba naprosto fascinující!). Famózní zážitek! ()

Arcipes

Frankenstein je (stejně jako předloha) velmi silné a poměrně dost jednoduché dílo. Boyle vytvořil inscenaci, která ctí a podtrhuje "konzervativní sílu" hororu Shelleyové (scéna, lightdesign, zvuk a hudba jsou výjimečné), zdá se mi však, že námět má mnohem větší potenciál. Potřebuje dostatečnou drzost - a právě tu jsem od Boyla čekal. Líbí se mi velmi barvité obsazení, líbí se mi všemožné hrátky se scénou, z Cumberbatche (stvoření) a Millera (V. Frankenstein) jsem nadšen (ačkoliv ne překvapen), ale dekonstrukce a reinterpretace Shelleyové mohla být mnohem hrubší. Vzhledem k tomu, že adaptace nemusí být nutně dekonstruktivní (ačkoliv zrovna téhle inscenaci by to slušelo), vracím se z původně zamýšlené čtyřky na pětku. 5/5 ()

Demoiselle

Nadherné možnosti na jevišti... Šílená propast mezi českým a britskym divadlem - bohužel. Ale nicméně by hra mohla být mnohe vic abstraktní. Poslední scena, kde je vše rečeno (opravdu jak pro debily) mohla být tak krasná a tichá, postavená jen na útržcích z Miltona, Keatse, atd.... A pro diváky jasná /pokud tedy nejste negramotní..../ Těším se na Benedicta jako monstrum v NT London - podle jeho nastudování bude monstrum určitě mocnější a lépe zahráné. ()

RosaliaS

Úžasný! Viděla sem vezi s Millerem jako Monstrem a po celých 110 minut jsem neodtrhla oči od plátna. Herecké výkony na obou stranách neuvěřitelné, musím si zajít ěště na druhou verzi, Benedict jako Monstrum musí být skvělý! ()

PotterMan999

Základem mého hodnocení bude hluboká myšlenka - podle této myšlenky člověk stvoří monstrum a monstrum nazývá monstrem. Monstrum se snaží začlenit, být správné a pomáhat člověku, ale člověk monstrum odmítá jen kvůli jeho vzhledu - má předsudek. A tak je monstrem paradoxně člověk a monstrum člověkem. A to je to, co mě na hře uchvátilo ze všeho nejvíce, ne skvělá scéna (která byla mimochodem skvěle promyšlená), ne úžasný výkon herců (hlavně Benedicta Cumberbatche a Jonnyho Lee Millera, kteří se střídají v rolích monstra a stvořitele). A tak se podařilo něco nečekaného myšlenka se srovnala s dějem. Dále bych ocenil i slova režiséra Dannyho Boyela promítaná v krátkém ,,filmu o divadle" před představením. Říká, že se Cumberbatch a Miller střídají v roli monstra a stvořitele, aby lépe porozuměli jejich vztahu. To je podle mě, zvláště u tohoto představení, geniální nápad a ke cti mu tedy slouží to, jak ke představení přistupuje. Mimochodem, Dear později režíroval zahajovací ceremoniál LOH v Londýně 2012. Abych to shrnul - hra mě natolik pohltila a ve výsledku i dojala, že bych moc rád překročil i hodnocení klasických 5 hvězdiček a hodnotil na 6, doopravdy nemám co vytknout. Hodnotím tedy, alespoň symbolicky, na 101 %. ()

Neor

Masterpiece. Těžko uvěřit, že divadelní představení zprostředkované skrz filmové plátno dokáže tak zaujmout a strhnout. Kamera paradoxně napomáhá vidět a vnímat děj daleko líp než ze statického divadelního křesla. I když na druhou stranu sedět v něm musel být celoživotní zážitek. Cumberbatch hraje na vrcholu hereckých možností. Viděl jsem dvakrát v alternaci BC-monstrum, JLM-Frankenstein, jednou JLM-M a BC-F. ()

Nerdvana

Zahoďte masku ušlechtilosti. Budete konfrontováni se surovou podobou lidskosti jen krůček vzdálenou od bestiality. Posun od animálních projevů až k machiavelliánské inteligenci je zpracován tak blízce a citlivě, že se konfrontaci s dnešním světem a vlastní introspekci nevyhnete. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let