Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

Otakara

Valmonta jsem viděla dřív než Nebezpečné známosti, proto se mi líbí víc. Annette Bening byla jako markýze de Merteuil naprosto úžasná, odpovídala představě, kterou jsem získala z knihy. Navenek milá, uvnitř zkažená, mnohem lépe ztvárněná než v Nebezpečných známostech. Colin Firth od té doby vynikl jako herec těch gentlemanů, takže pro něj role docela netypická, přesto je moc dobrej. Super kostýmy a prostředí. ()

rozalia1

Tento film som videla prvýkrát tesne po revolúcii ešte ako žiačka na základnej škole. Pamätám sa, že vtedy sa mi zdal na tú dobu dosť erotický, hlavne scéna, kde Valmont diktoval list mladučkej Cecílie. Cecília bola kúzelná, taká naivná a detská. Získala si ma aj intrigánka markíza de Meteuil, hoci nedopadla zrovna dobre. Ale aj ja by som jej uverila, že chce nezištne pomáhať v partnerských vzťahoch, že chce len dobre, bola skrátka presvedčivá a otvorená. Podarená a sympatická bola aj tá ich stará teta, ktorá udržiavala rodinu pohromade. Valmonta milovali a zbožňovali všetky ženy v jeho okolí, i keď vzťah s markízou bol skôr o tom, kto z nich dvoch je ten silnejší, len aby neukázal svoju slabú stránku a nepriznal fakt, že ten druhý je pre neho dôležitý. Celé sa to vyvŕbilo v závere filmu, kedy Valmont zomrel a markíza ostala zo všetkých hlavných postáv jediná osamelá so slzami v očiach. ()

mjr.zeman1

režisér Miloš Forman si vybral zlý čas na natočenie tohto filmu.Škoda. Nie je to zlý film,ale bude vždy porovnávaný s Frearsovým. Annette Bening je rovnako skvelá ako Glenn Close. ()

bratr_jezek

Film Nebezpečné známosti zpracovávající stejné téma se mi přece jen líbil trochu víc, ale Valmont je taky pěkná podívaná a zajímavá sonda do morálky šlechty. Miloš Forman holt umí. ()

Profík

Možná to není taková "síla" jako konkurenční Nebezpečné známosti, ale mě se to líbilo moc a svůdník Firth mi přijde maličko uvěřitelnější než Malkovich. A Anette Bening je minimálně přitažlivější jako cena pro vítěze než Glenn Close. 80%. ()

MajkaLiskova

Můj oblíbený hanbatý film podle předlohy, kterou tak rádi zpracovávají jak filmaři, tak divadelní režiséři. Jejich úspěšnost často stojí na budování sexuálního napětí mezi postavou Valmonta a markýzy De Merteuil, což myslím, splňuje právě film Valmont, kde markýza je sice mrcha, ale je velmi krásná, svoje vítězství si umí žít, chichotáním dokáže vykolejit i jinak vypočítavého Valmonta. Na druhou stranu - Valmonta si nutně musíte zamilovat, je uhlazený a zábavný, markýza zdvořilá a nápomocná a navíc pramálo průhledná. Tím spíše vychází jako prudka postava matky mladé nevěsty a tím ohavněji novomanžel a hysterická Meg Tilly. Snad tedy přichází na mysl, že film nemá ani budit pohoršení, spíš pobavit, naladit a nechat působit na svědomí každého diváka. ()

SONNY07

Je to tak na usnutí, jak se to táhne ! Jednotlivé scény sice dávají smysl a kopírují příběh, ale jsou bohužel strašně nudné, herci jenom postávají, polehávají .... Brutální je sekvence kdy je záběr do chodby , - kořeń nejdřív sedí, pak vstane a pak si zase sedne, prostě masakr, kdyby to všechno sestříhali na půl hoďky, tak to možná bude psina!To tempo muselo unudit Formana už při střihu. Slyšel jsem to jako rozhlasovou hru s p. Dlouhým a tam se pořád něco dělo ! Prostě NWOCC je pryč ! ()

PORTER44

Prostředí,kostýmy,herecké výkony v pohodě i přesto jsem se docela nudil až moc milostné,romantické a nic záživného. ()

Orbeek

Nádhera hravá, fraškovitě nádherná, dobově věrně nejnádhernější! Celé vyznění nás, především díky úžasným detailům a drobnostem (např. šerm Danceny vs Gercourt 'bo převlékání Cecil pro Dancenyho atd.) výpravy, rozmáchlým interiérům (divadlo-lustry-svíce!) i exteriérům (trh, zvířata,...), přeneslo do baroka, kde jsme si za skvělého zvuku (šustění šatů!) a hudby pobaveně lebedili. Herci přesní....poklona Fabii Drake...škoda, že je v angličtině...tolik by filmu slušela francouzština. Putain! Přesto rozhodně: Forman na hrad! Tedy zámek.... : ) ()

verbal_cohle

Hollywoodský film v evropské produkci. Bohužel příliš rozvláčný a místy i nudný a předvídatelný. Výborné kostýmy a prostředí. Velkým zpestřením byla postava liberální babičky. Firtha znám až jako staršího herce ztvárňujícího více distingované milovníky, takže se mně pochopitelně k této roli nehodil. ()

Mermaidee

Pamatuju si živě, před těmi mnoha lety, když jsem koukala na Valmonta poprvé, jak jsem nevěřila Firthovi, že by to mohl zvládnout líp než Malkovich v Nepezpečných známostech. A teď? Nikdy se nemůžu rozhodnout, který z nich je lepší. Jsem si jistá, že tenhle film by měl Oskara, nebýt výše jmenovaného (zdařilého) opisování Frearsem. Forman má určitě lepší, vyrovnanější casting. Není tak hvězdný, ale je o to důvěryhodnějši a tedy neruší. Jenže oba dva snímky můžu vidět kdykoliv a nerada bych vybírala vítěze. Moje srdcovky. ()

duch9

Film se dost liší od knižní předlohy, chybí stežejní zápletka, kdy se Valmont doopravdy zamiluje do paní de Tourvel, ale protože si s ženami jen hraje, tak jí opustí, ona umírá žalem a jemu dojde, že jí miloval. Protože film končí jinak, příběh není tak silný a vlastně je ochuzen o to nejlepší. Jinak pěkný film a Oscara za kostýmy si určitě zaslouží. ()

StarFsh

Musím sa priznať, že pôvodný knižný námet ma nijako nenadchol. Premisu: "Kto s čím bojuje, ten s tým aj zahynie" som čítal aj videl už mnohokrát a spracovanú aj podstatne lepšie. O to viac prekvapujúcejší je Formanov prístup k tejto téme, ktorý opustil "čiernobiely" námet a spravil z neho "plne farebný" príbeh. Tento film však nie je rozhodne nejakým prevratným počinom. Ponúka len poctivú filmársku robotu. ()

desperite

Tahle pohádka pro dospělé v režii Miloše Formana má své místo na slunci a to i přesto, že v konkurenci s Dangerous Liaisons, obstála těsně na druhém místě. ()

Vardara

Zbytečné setrvávání na méně podstatných scénách a vyžívání se ve scénkách plných pitvořivých a podivných postaviček (což Forman rád). Ty důležité události probíhají jen tak mimoděk. Forman z Valmonta udělal v podstatě neohrabaného nemotoru, který pořád někde zakopává a jako svůdce se moc netváří. Škoda oproti Valmontovi z Nebezpečných známostí z roku 1988, měl tento jisté výhody, ale díky scénáři je pravděpodobně nemohl využít. Jako plus vidím Fairuzu Balk (která byla ze všech představitelek této role nejvěrohodnější). Závěrem však musím dodat, že předlohy se dílo drželo jen povrchně. ()

kodel

Mistrovské dílo, které baví i při opakovaném shlédnutí, divák ovšem musí být naladěn na specifickou poetiku příběhu, který je rafinovanou kurzoazní historkou, potlačující psychologizaci postav i jejich morální identifikaci. Dvojice skrznaskrz cynických aristokratů - vikomt de Valmont a markýza de Merteuil - se baví milostnými intrikami a hrami, jimiž postupně zničí vztahy lidí kolem sebe a které se ve finále nemohou neobrátit proti nim samotným. Herecky vyčnívá Annette Bening jako neodolatelná, smrtelně jedovatá femme fatale, nicméně film je jinak po všech stránkách vyváženou, vtipnou a přirozeně interpretovanou podívanou. Za všechny vizuální chuťovky vzpomenu scénu na trhu s paní de Tourvel. ()

ferdovka

Neubráním se srovnání s Nebezpečnými známostmi, protože jsem filmy viděla dva dny po sobě (proložené Terminátorem). Ač se mi na Valmonta po Nebezpečných známostech ani nechtělo koukat, jak mě nudily, dala jsem mu šanci a mile překvapil. Formanův Valmont je vlastně skoro charakter, jen prostě osouloží, co se dá. Cecilii tu nevinnost i věřím (narozdíl od Umy Thurman) a člověku je jí až líto, jak ji semílají intriky ostatních. Celý příběh se zdá stravitelnější, lidsky pochopitelnější, navíc odlehčený humorem. Konec bez patosu a s jiskřičkou naděje pro tetičku potěšil. Pro mě jednoznačně zajímavější a příjemnější film. ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)